اقامت پس از تحصیل در چک

آیا اقامت پس از تحصیل در چک امکان پذیر می باشد ؟ چگونه می توان به اقامت پس از تحصیل در چک رسید ؟ شرایط اقامت پس از تحصیل در چک چگونه است ؟ چگونه می توان برای اقامت پس از تحصیل در چک اقدام کرد ؟ آیا اقامت پس از تحصیل در چک به اقامت دائم ختم می شود ؟ این مقاله برای شما همراهان همیشگی  سایت موسسه حقوقی ملکپور نگارش شده است و به تمامی سوالات شما در زمینه اقامت پس از تحصیل در چک پاسخ می دهد .

جمهوری چک یک دولت عضو اتحادیه اروپا است  شرکت های اینترنشنال زیادی در چک وجود دارند که دانشجویان بعد ازفارغ التحصیلی شانس کار و اقامت پس از تحصیل دارند . چنانچه دانشجویان در مدت زمان تحصیل زبان چک را هم فرا بگیرند قطعا شانس کار آنها و رسیدن به اقامت را بیشتر دارند . یکی از زمینه هایی که در چک شانس کاریابی در آن زیاد است گردشگری است . گردشگری کسب و کار پر سود و در حال رشدی است و از جمله مشغالی است که حتی نیای به فراگیر زبان چک هم ندارد .

در چه زمینه هایی کار برای فارغ التحصیلان مهیاست :

 

 • صنایع عمده:صنعت خودرو ، IT / مخابرات / الکترونیک، خدمات مالی – بازیکنان بزرگ بین المللی در تمامی زمینه ها از بانکداری تا مشاوره مدیریت، و ماشین آلات و تجهیزات.
 • زمینه های رشد اخیر:ساخت و ساز و لوازم مهندسی و صنعت توریسم که همچنان رو به افزایش است .
 • مشاغلی که چک در آنها کمبود نیرو دارد : متخصصان IT، مهندسان، کارگران یدی ماهر از جمله صنعتگران، کارگران ماشین آلات و اسمبلر.
 • شرکت های بزرگ:گروه CEZ، AGROFERT، AgroPol، ZENTIVA، اسکودا، بادویزر Budvar، پیلزنر اورکوئل، RWE، یونیپترول.
 • میانگین ساعات کار:معمولا ۴۰ ساعت در هفته، به هشت ساعت در روز تقسیم شده است.
 • تعطیلات:عمومی حق تعطیلات چهار هفته در سال است.
 • نرخ مالیات:ساکنان خارجی مالیات  بر درآمد می پردازند . نرخ مالیات مقرر برای اتباع و غیر اتباع  ۱۵ درصد  است که  فراموش نکنید که برای بررسی مالیات خود و موقعیت ملی بیمه با HM مالیات و گمرک (HMRC)  تماس بگیرید و از شرایط مطلع شوید .

 

درخواست کار

درجمهوری چک شما از راههای مختلف می توانید جستجوی کار انجام دهید وب سایت ها عمده ترین راه جستجوی کار هستند .

متقاضی یک cv  کامل به همراه انگیزه نامه تهیه کرده و آنرا به سایتها و موسسات مختلف کاریابی ایمیل می کند .

. اکثر کارفرمایان نیاز به دانش زبان چک دارند ، بنابراین عالیست که این رزومه و نامه انگیزه به زبان چک هم نوشته شود . در حد مکالمه دانش زبان چک کافیست .

خیلی از شرکتهای اینترنشنال روز مصاحبه حتی از متقاضی تست روانشناسی می گیرند و یکی از مسائلی که بسیار حائز اهمیت گویش و پوشش متقاضی است .

 

وب سایت های شغلی

 • EURES- پورتال – که توسط کمیسیون اروپا – که اطلاعات کافی  در مورد فرصتهای شغلی و خدمات CV-ارائه می دهد .
 • cz– بسیار سایت خوب و کارآمدی برای شغل مهاجرین است ، شامل مشاغلی  که در آن دانش چک مورد نیاز نمی باشد
 • cz- در چک و انگلیسی

آژانس های استخدام

جزئیات از آژانس های را می توان در یافت چک صفحات زرد – جستجو برای ‘poradenstvi personalni.

روزنامه ها

 • ولادا Fronta DNES- روزانه ملی با یک بخش مشاغل.
 • پراگ روزانه مانیتور- زبان انگلیسی روزانه الکترونیکی، با لیست کار

منابع دیگر

برخی از شرکت ها اگر  جای خالی در سیستم کاری داشته باشند اعلام می کنند . اگر شما برنامه ای برای حضور در یکی از این شکت ها دارید ، می توانید همان روزی که اعلام نیاز کردند و روی وب سایت اعلام نیاز کردند برای مصاحبه بروید .

همچنین یک نمایشگاه فرصت های شغلی تجاری به نام Jobdays وجود دارد  که به خارجی ها امکان و فرصت کاریابی می دهد و بسیار برای فارغ التحصیلان مفید است .

خدمات استخدامی عمومی رایگان توسط دفاتر کار در سراسر کشورچک  ارائه  می شود و توسط  وزارت کار و امور اجتماعی اجرا می شود  . وب سایت اطلاعاتی از دفاتر اشتغال محلی و اطلاعات بیشتر در مورد اشتغال برای خارجی ها می دهد.

روش سفته که در همه بخش ها هستند که  می توان از طریق تشکل های دانشجوییو گرفتن اطلاعات تماس شخصی، و یا از طریق تماس با سازمان به طور مستقیم کاریابی انجام داد. ایجاد یک پروفایل در لینکداین که  شبکه آنلاین است در این زمینه به متقاضی کمک می کند .

گرفتن سابقه کار

اراسموس +

اراسموس + برنامه اتحادیه اروپا برای آموزش و پرورش است . این برنامه آموزش، ورزش و جوانان برای ۲۰۱۴-۲۰۲۰ است و شامل تبادل دانشجو، تجربه کاری و فرصت های داوطلبانه می باشد .  دانشجویان کارشناسی ارشد می توانید در خارج از کشور برای ۳ تا ۱۲ ماه مطالعه کنند . اراسموس + همچنین فرصت برای تجربه کار برای دانش آموزان برای  یادگیری مهارت های جدید و یا زبان است  .

دادن کار

AIESEC (انجمن بین المللی DES Etudiants در علوم ECONOMIQUES همکاران Commerciales)  می این امکان را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان در کسب و کار و موضوعهای مرتبط با ان ارائه می دهد . در حالی که IAESTE (انجمن بین المللی برای تبادل دانشجو برای تجربه فنی) مختص  به  دانش آموزان علوم، مهندسی و فن آوری است. و برای فارغ التحصیلان این رشته ها کاریابی می کند .

طرح آموزش

آموزش زبان انگلیسی به یک فرصت خوب برای گرفتن  شغل در جمهوری چک است . برای جستجوی ار در این زمینه  وب سایت هایی مانند شورای جمهوری چک انگلیسی ، آموزش در خارج از کشور و TEFL.com می باشد .

 

مرکز خدمات بین المللی (وزارت آموزش و پرورش، جوانان و ورزش) فرصت را برای معلمان در خارج از کشور که مایل به کار در مدارس ابتدایی و متوسطه هستند فراهم می کند .برای  بررسی ESL پایه برای  یک لیست از مدارس انگلیسی زبان در جمهوری چک به وب سایت مورد نظر مراجعه نمایید .

 

آیا شما نیاز به ویزا دارید :

اتباع اتحادیه اروپا  نیاز به ویزا و یا اجازه کار ندارند .  کسانی که تمایل به ماندن کمتر از ۹۰ روز در چک دارند .اگر شما قصد دارید  برای بیش از ۳۰ روزدر چک  باقی بماند، باید ویزای مورد نظر را اخذ نمایید .

اگر می خواهید برای بیش از سه ماه بعد از فارغ التحصیلی در چک باقی بمانید، باید یک ویزای اقامت موقت و یا ویزای کار اخذ نمایید . برای این کار شما یک گذرنامه معتبر، اثبات بیمه بهداشت و درمانی  و یک سند که قصد اقامت شما را ثابت می کند نیاز دارید. این ممکن است برنامه مطالعه، فعالیت های اقتصادی و یا عضویت خانواده باشد .

 

چگونه می توانم شما یک مقیم دائم می شود؟

شهروندان غیر اتحادیه اروپا می تواندبرای اخذ اقامت دائم پس از پنج سال  اقامت موقت در جمهوری چک اقامت دائم این کشور را اخذ کنند  .

چنانچه سوالاتی در زمینه اقامت پس از تحصیل در چک دارید و می خواهید برای تحصیل در چک اقدام نمایید قبل از هرگونه اقدام  و پرداختهای یورویی با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملکپور تماس گرفته و از مشاوره رایگان وکلای ارشد این موسسه برخوردار شوید .

 

 

نگارنده: فرناز محمودی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.