اقامت پس از تحصیل در بلژیک

آیا تا کنون به اقامت پس از تحصیل در بلژیک فکر کرده اید ؟ آیا گرفتن اقامت پس از تحصیل در بلژیک امکان پذیر است؟ چطور ممکن است که اقامت پس از تحصیل در بلژیک را دریافت کنیم ؟ شرایط مورد نیاز برای اقامت پس از تحصیل در بلژیک چیست ؟ دریافت اقامت پس از تحصیل در بلژیک از طریق اشتغال ممکن است ؟ چطور می شود اقامت پس از تحصیل در بلژیک را از طریق ازدواج درخواست کرد ؟
در این مقاله که توسط موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده ، میخوام شما عزیزان را در رابطه با موضوع اقامت پس از تحصیل در بلژیک آگاه کنیم تا اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی به بلژیک را دارید و بعد از دوران تحصیل میخواهید در این کشور بمانید ، بتوانید با شرایط و قوانین مربوط به آن اگاه باشید.
کشور بلژیک که برای سال های متعددی به عنوان سومین کشور توسعه یافته جهان شناخته شده است یکی از بهترین گزینه ها جهت مهاجرت از جمله مهاجرت تحصیلی است. کشور بلژیک در سال های اخیر در زمینه توسعه علم و دانش بسیار فعال بوده و از دانشجویان نخبه و محققان استقبال می کند. کسانی که خارج از اتحادیه اروپا ، قصد ادامه تحصیل در بلژیک را دارند می بایست درخواست ویزای دانشجویی کنند. ویزای دانشجویی از نوع ویزای نوع D و یا ویزای بلند مدت است که به دانشجو اجازه می دهد تا پایان دوره تحصیل خود در بلژیک بمانند. اقامت تحصیلی که به دانشجویان داده می شود موقتی بوده و هرسال می بایست تمدید گردد. دانشجویان خارجی می بایست در موسسات آموزش عالی که توسط دولت بلژیک به رسمیت شناخته شده اند ، تحصیل کنند.

اشتغال به کار در حین تحصیل

دانشجویان خارجی که در حال تحصیل در بلژیک هستند مجوز کار نوع C را دارند که به آن ها این اجازه را می دهد تا حد اکثر ۲۰ ساعت در هفته بتوانند کار کنند. البته در هنگام تعطیلات مدارس و دانشگاه ها ، دانشجوی خارجی  برای کار کردن نیازی به مجوز کار نخواهد داشت.
چه اتفاقی پس از اتمام تحصیل در بلژیک میفتد ؟
طبق قانون ، پس از آنکه تحصیل تبعه خارجی و اعتبار ویزای تحصیلی وی به پایان رسید ، این شخص می بایست به کشور خود بازگردد. با این حال ، بسیاری از مهاجران ، به دنبال این هستند تا بتوانند اقامت پس از تحصیل در بلژیک را دریافت نمایند.
برخلاف برخی کشور های دیگر مانند هلند ، مقامات دولتی اجازه اقامت پس از تحصیل در بلژیک را بعد از انقضای ویزای دانشجویی به آن ها نمی دهند و بنابراین فارغ التحصیلان اجازه ماندن و جستجوی کار را نخواهند داشت.
به این ترتیب دانشجویان خارجی می بایست قبل از اتمام دوره تحصیلشان ، نسبت به اقامت بعد از تحصیل در بلژیک خود را آماده کنند و اقدامات لازم را انجام دهند. با توجه به اینکه کشور بلژیک هیچ طرح و برنامه ای برای تسهیل کردن مهاجرت دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیلی در این کشور ندارد ، به همین دلیل دانشجویان می بایست که فرایند مهاجرت را به صورت استاندارد پیگیری و دنبال کنند.

اقامت پس از تحصیل در بلژیک از طریق اشتغال

ساده ترین گزینه برای فارغ التحصیلان اخیر که قصد اقامت پس از تحصیل در بلژیک را دارند این است که اقامت خود در بلژیک را با اشتغال در این کشور تضمین نمایند. این امر مستلزم آن است که شخص خارجی واجد شرایط دریافت یکی از انواع مجوز های کار بلژیک را داشته باشد تا بتواند به واسطه آن اقامت دریافت نماید.

انواع مجوز کار

ساده ترین نوع ویزای کار ، ویزای کار B می باشد که برای جویندگان کار از کشور های خارجی که مهارت های بالا و خاصی دارند در نظر گرفته شده است. با این حال ، در عمل ، فارغ التحصیلان کشمکش و تلاش بسیاری می کنند تا بتوانند از حقوق و دستمزدی که برای کارکنان با مهارت بسیار بالا درخواست شده است ، بهره مند شوند. این حقوق تقریبا به میزان ۴۰,۰۰۰ یورو در سال می باشد.
بنابر این پیشنهاد می شود که دانشجویان ،  در جستجوی گزینه کار آموزی باشند. اگر یک تبعه خارجی دارای مدرک آموزشی عالی و دانشگاهی باشد و همچنین در یک دوره ی کارآموزی قرار داشته باشد که این دوره بتواند مهارت های او را در زمینه رشته تحصیلی خود ارتقا دهد ، دولت بلژیک ممکن است یک مجوز کار به عنوان کار آموز به این شخص بدهد. برای این منظور ، کارآموز باید کمتر از ۳۰ سال داشته باشد و دوره کار آموزی وی نیز می بایست تمام وقت باشد. علاوه بر این کارآموز نمی تواند در هیچ فعالیت مالی دیگری شرکت نماید و قرارداد کار آموزی باید برنامه آموزشی ، تعداد ساعات کار و همچنین حقوق و دستمزد را در خود داشته باشد. لازم به ذکر است که این حقوق نباید کمتر از حد اقل حقوق تضمین شده قانونی در بلژیک باشد.
مدت اعتبار مجوز کارآموزی در بلژیک و اقامت مربوط به آن یک سال است. با این حال ، تجربه های کاری بسیاری که کارآموز در این یک سال به دست می آورد باعث می شود که بتواند موقعیت شغلی خود را در غالب کارمند با مهارت بالا حفظ کند و در بلژیک بماند.
اقامت پس از تحصیل در بلژیک از طریق خود اشتغالی و تجارت
برای دانشجویان خارجی این امکان فراهم است که بتوانند در طول تحصیل و یا پس از فارغ التحصیلی در یک فعالیت تجاری خاص شرکت داشته باشند. آن ها می توانند یک تجارت جدید را راه اندازی نموده و خود را به عنوان یک خود اشتغال ، ثبت نام نمایند. در بعضی موارد، این گروه از اتباع خارجی می بایست برای فعالیت های اقتصادی و کاری خود در بلژیک نسبت به دریافت کارت حرفه ای (Professional Card) اقدام نمایند.

 

اقامت دائم پس از تحصیل در بلژیک

بسیاری از دانشجویان خارجی در مورد دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در بلژیک پرس و جو می کنند. بنابر قاعده کلی ، تمامی اتباع خارجی می بایست به صورت قانونی به مدت ۵ سال در کشور بلژیک حضور داشته باشند تا بتوانند اقامت دائمی بلژیک را دریافت کنند. با این حال ، لازم به ذکر است که در هنگام محاسبه این ۵ سال ، نصف مدت زمانی که صرفا از طریق ویزای دانشجویی در بلژیک حضور داشته اید محاسبه خواهد شد.

 

اقامت پس از تحصیل در بلژیک از طریق ازدواج

اتباع خارجی که در بلژیک ازدواج کنند ، به این معنا نیست که بتوانند به سرعت اقامت این کشور را دریافت کنند. در هنگام درخواست اقامت دائم می بایست با همسر بلژیکی خود در حال زندگی کردن باشید . به طور کلی برای دریافت اقامت از طریق ازدواج یکی از موارد زیر الزامی است:
•    می بایست زوجین به مدت سه سال در بلژیک زندگی کرده باشند . این مورد در صورتی ممکن که در هنگام درخواست اقامت ، فرد خارجی اجازه حضور بیش از سه ماه در بلژیک را نداشته باشد.
•    در صورتی که تبعه خارجی مجوز اقامت بیش از سه ماه در بلژیک را داشته باشد ، اگر زوجین به مدت ۶ ماه در بلژیک زندگی کرده باشند می توانند نسبت به دریافت اقامت اقدام کنند.
با توجه به شرایطی که برای اقامت از طریق ازدواج در بلژیک وجود دارد ، بنابر این کسانی که تمایل به دریافت اقامت پس از تحصیل در بلژیک از طریق ازدواج دارند ، می بایست قبل از فارغ التحصیل شدن در بلژیک ازدواج کرده و با همسر خود زندگی کنند. بنابر این می توان گفت که اگر شخصی تا هنگام فارغ التحصیل شدن در بلژیک ازدواج نکند ، تقریبا ممکن است نتواند در این کشور بماند.
همان طور که ملاحظه فرمودید در این مقاله ، که توسط موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است ، سعی بر آن بود که بتوانیم به صورت کلی در مورد اقامت پس از تحصیل در بلژیک و همچنین در حین تحصیل ، اطلاعاتی به شما عزیزان ارائه دهیم. لطفا توجه داشته باشید مواردی که در این مقاله ذکر شد صرفا به صورت تئوری بوده و ممکن است در حین عمل مقداری انحراف نسبت به قوانین استاندارد بلژیک داشته باشد و یا ممکن است قوانین به هر دلیلی تغییر یابند. در هنگام درخواست اقامت پس از تحصیل در بلژیک به این نکته توجه داشته باشید که مقامات مسئول ، نسبت به دریافت مدارک مورد نیاز بسیار دقیق بوده و ممکن است جمع آوری و تهیه همه مدارک توسط خودتان کاری پیچیده و سخت باشد. به همین دلیل پیشنها ما بر این است که حتما با یک وکیل با تجربه در زمینه حقوق بین المللی مشورت نموده و قبل از هرگونه هزینه اضافی ، اطلاعات به روز و لازم را دریافت نمایید. شما عزیزان برای این امر می توانید با یکی از دفاتر همکار موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.

نگارنده: ایمان سویزی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.