اقامت پس از تحصیل در اسلوونی

آنچه دغدغه اصلی دانشجویان و دانش آموزان بعد از اتمام تحصیلشان در اسلوونی و دیگر کشورهاست اقامت پس از تحصیل در اسلوونی و تبدیل ویزای تحصیلی ست. از معمول ترین روش ها برای اقامت پس از تحصیل در اسلوونی تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری ست.برای اقامت پس از تحصیل در اسلوونی باید در وهله اول کار پیدا کنید و کارفرما داشته باشید تا او درخواست دهد و بر اساس آن اجازه کار صادر شود.در موارد تصریح شده در قانون یک کارگر می تواند برای مجوز کار شخصی درخواست دهد تا بتواند آزادانه کار یا کارفرمایش را در طول مدت اقامت کاری اش انتخاب کند.در این مقاله سعی شده اطلاعات مختصری درباره اقامت در اسلوونی و اقامت پس از تحصیل در اسلوونی ارائه شود اما هر یک از شقوق بیان شده دارای جزییاتی ست که نیاز به راهنمایی با مشاوران حرفه ای در امر مهاجرت دارد. موسسه حقوقی ملک پور با گردآوردن بهترین وکلا و با تجربه چندین ساله در امر مهاجرت بهترین راه ها را در خصوص اقامت پس از تحصیل در اسلوونی و دیگر مسایل مربوط به مهاجرت به اسلوونی پیش روی شما قرار می دهد و از ابتدای تا انتهای راه قدم به قدم با شما خواهد بود.

 

اجازه کار

شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نیاز به اجازه کار برای اشتغال و کار در اسلوونی ندارند. کارگران در خارج ار اتحادیه اروپا تحت شمول قانون بیگانگان در خصوص کار و اشتغال هستند.در درجه اول نیاز به کارفرما درید که مایل به استخدام شما باشد.کارفرما تحت شرایط خاصی می تواند شما را استخدام کند.مهم ترین شرط این است که هیچ نامزد مناسبی در ارادات کاریابی اسلونی ثبت نشده باشد و فرد استخدام شده باعث هیچ اختلالی در بازار کار اسلوونی نشود.

دانشجویان بین المللی فارغ التحصیل پس از تکمیل مطالعات خود مجازند در اسلوونی بمانند به شرطی که قبل از انقضای مدت مجوزشان درخواستی با هدف دیگر برای گرفتن اجازه اقامت به مرجع صالح در اسلوونی تسلیم نمایند.اجازه اقامت برای هر هدف خاص در قانون بیگانگان(Aliens Act) تعریف شده است.

آنها بعد از پایان یافتن تحصیلاتشان فرصت به دست آوردن اجازه کار شخصی دارند این اجازه برای ۳ سال معتبر است به شرطی که:

۱)آنها یک سال پایانی تحصیلاتشان را در اسلوونی حضور داشته باشند و حداقل آموزش عالی(ISCED 5A) را به دست آورده باشند و یک کارفرما پیدا کنند یا خودشان بعد از دو سال از اتمام تحصیلاتشان خویش فرما شوند یا

۲) یک برنامه تحقیقاتی(ISCED 6) را تکمیل کنند و یک کارفرما پیدا کنند یا در عرض یک سال تبدیل به خویش فرما بشوند.

در باب اقامت پس از تحصیل در اسلوونی، اجازه اقامت در اسلوونی شخصی برای مدت ۳ سال می تواند به وسیله اعضای خانواده از کشور ثالث هم در رابطه با برنامه دوم به دست آید.کسی که اجازه اقامت موقت معتبر به منظور الحاق به خانواده دارد و به اعضای خانواده از کشورهای ثالث به عنوان محقق اجازه اقامت داده شده و اجازه اقامت موقت برای الحاق به خانواده دارد چنین اجازه اشتغالی اجازه اشتغال،خود اشتغالی و کار برای هر کارفرمایی را می دهد و ممکن است سالی یک بار نیاز به تمدید داشته باشد.اگر اتباع کشورهای ثالث ۶ ماه قبل از درخواست استخدام شوند یا خویش فرما گردند در سیستم تامین اجتماعی اسلوونی ثبت نام می کنند.مجوز می تواند برای یک دوره ۳ ساله تحت همان شرایط دوباره صادر شود.

 

اجازه اقامت و اشتغال مطابق قانون اتباع بیگانه

ممکن است به اتباع بیگانه ای که مایل به اقامت در اسلوونی به منظور اشتغال یا کارهایی با اهداف دیگر هستند اجازه اقامت موقت داده شود اگر او اجازه کار داشته باشد و یا اگر شرایط مورد نیاز را برای انجام فعالیتت های اقتصادی مطابق مقررات جمهوری اسلوونی دارا باشد می تواند این فعالیت ها را بدون نیاز به اجازه اقامت انجام دهد.

پس از مهاجرت به اسلوونی؛ برای اتباع خارجی برای اولین بار اقامت موقت به منظور اشتغال و یا کارهای با اهداف دیگر صادر می شود که اعتبار آن به اندازه مجوز یا مدت زمان لازم برای انجام فعالیت است که در هر صورت از یک سال متجاوز نمی باشد.

اتباع خارجه ای که به مدت ۳سال به طور مداوم در جمهوری اسلوونی بر اساس اجازه اقامت موقت که به منظور اشتغال و اهداف کاری دیگر صادر می شود کار کرده باشد ممکن است برایش اجازه اقامت موقت به مدت بیش از ۲ سال صادر شود.

در مواردی که تبعه بیگانه برای مدتی کمتر از اعتبار اجازه کارش کار کرده،اجازه اقامت موقت بیگانگان(اتباع خارحه) صادر می شود و یا به اندازه مدت قرارداد استخدامی تمدید می شود.

درخواست اجازه اقامت در اسلوونی به منظور اشتغال ممکن است توسط تبعه خارجه یا کارفرما تسلیم شود.تبعه خارجه باید برای اولین بار درخواست اجازه اقامت موقت را توسط نمایندگی دیپلماتیک و کنسولی جمهوری اسلوونی در خارج از  کشور تسلیم کند در حالی که ممکن است کارفرما درخواست را توسط نمایندگی دیپلماتیک یا کنسولی جمهوری اسلوونی در خارج از کشور و یا توسط مرجع صالح در اسلوونی تسلیم کند اگر در خواست اجازه اقامت به منظور اشتغال توسط کارفرما تسلیم شود کارفرما باید اعمال دیگر مطابق با مجوز تبعه خارجه انجام دهد و نباید به عنوان نماینده پذیرش خدمات باشد.

 

در باب اقامت پس از تحصیل در اسلوونی، تعداد مهاجران در اسلوونی از زمانی که این کشور در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست افزایش یافت.قرار گرفتن این کشور در مسیرهای مهم تجاری موقعیت استراتژیکی را برای این کشور به وجود آورده که این خود باعث توجه بیشتر مهاجران به این کشور شده و همین امر تسهیل کننده برای اخذ اجازه کار برای اقامت پس از تحصیل در اسلوونی ست.قوانین اسلوونی به گونه ای است که در آن افراد غیر مقیم می تواننند کار و متعاقباً تابعیت این کشور را به دست آورند پس می توان امیدوار بود شرایط برای کسانی که در این کشور تحصیل کرده اند بهتر خواهد بود و اقامت پس از تحصیل در اسلوونی برای آنها با دشواری کمتری مواجه است اما همین امر باعث شده قوانین مهاجرت در این کشور سخت گیرانه باشد تا از ورود مهاجران غیرقانونی جلوگیری کند.موسسه حقوقی ملک پور با داشتن بهترین ها در امر مهاجرت به شما کمک می کند تا بهترین و مطمین ترین راه را برای مهاجرت انتخاب کنید و قدم هایتان برای ساختن آینده روشن را با اطمینان بردارید.

 

 

نگارنده: پریسا ایمانی

2 پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   https://goo.gl/YSG82A
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.