اقامت و ازدواج در اسلواکی

اقامت و ازدواج در اسلواکی

اقامت و ازدواج در اسلواکی بعنوان یکی از طرق مهاجرت به اسلواکی محسوب می گردد که با توجه به پرسش افراد بسیاری که قصد دارند از شرایط و قوانین اقامت و ازدواج در اسلواکی مطلع شوند، کارشناسان موسسه MIE اتریش موضوع مقاله حاضر را به اقامت و ازدواج در اسلواکی اختصاص داده و اطلاعاتی را در این باب به نگارش درآورده اند.

فایل های موسسه mie درباب اخذ اقامت از طریق ازدواج

video اقامت و ازدواج در اسلواکی
audio اقامت و ازدواج در اسلواکی

ازدواج یک تبعه خارجی و یک تبعه اسلواکی

ازدواج یک تبعه خارجی با یک تبعه اسلواکی در اسلواکی یا خارج از آن، در برابر مراجع قانونی کشور خارجی انجام می شود. ازدواج در سفارت های اسلواکی فقط برای دو تبعه اسلواکی ممکن است.

ازدواج در اسلواکی

ازدواج یک تبعه خارجی و یک اسلواکی براساس مقررات مربوط به قانون خانواده و اداره ثبت احوال انجام می شود. صدور اقامت دائم برای یک خارجی که با یک تبعه اسلواکی ازدواج کرده است نیز براساس قانون اقامت خارجی ها انجام می شود.

ازدواج دو فرد، با اعلام آغاز ازدواج و زندگی مشترک از سوی زوجین در برابر دو شاهد و مقام مسئول شهرداری در اداره ثبت، کلیسای ثبت شده یا یک اداره اجتماعی ثبت می شود.

مراسم ازدواج در خارج از کشور

براساس آیین دادرسی و خصوصی بین المللی، مراحل ازدواج توسط قوانین کشوری که در آن برگزار می شود تعیین می گردد. در نتیجه لازم است پیشاپیش از شرایط و مدارک لازم جهت ازدواج در یک کشور خارجی مطلع شوید.

ازدواج انجام شده یک تبعه اسلواکی و یک تبعه خارجی در برابر یک مقام ذی صلاح در کشور خارجی تنها در صورتی در جمهوری اسلواکی از لحاظ قانونی به رسمیت شناخته می شود که در آن کشور خارجی معتبر باشد و نیز هیچ گونه مانع قانونی در مقابل این ازدواج در اسلواکی وجود نداشته باشد (برای مثال شرایط سن و مسائل دو همسری و غیره).

تائیدیه امکان قانونی ازدواج یک تبعه اسلواکی توسط مسئول ذی صلاح در اداره ثبت اسلواکی صادر می شود. چنانچه قصد دارید در خاک اسلواکی یا در سفارت جمهوری اسلواکی در خارج از این کشور ازدواج کنید به شرایط و مدارکی که در ادامه شرح داده می شود توجه نمایید.

مدارک لازم یپش از مراسم ازدواج

فرد خارجی باید مدارک زیر را در کمتر از 14 روز پیش از مراسم ازدواج، به اداره ثبت ذی صلاح در محل مربوطه تحویل دهد:

 • شناسنامه: این مدرک باید شامل اطلاعات شخصی یک خارجی نظیر محل و تاریخ تولد و نیز اطلاعات پدر و مادر او باشد.
 • مدرک وضعیت تأهل
 • مدرک تابعیت، گذرنامه معتبر
 • مدرک محل اقامت
 • گواهی فوت همسر سابق (در صورت امکان)
 • مدرک طلاق از همسر سابق (در صورت امکان)

لطفاً توجه داشته باشید که مدرک وضعیت تأهل نباید قدیمی تر از 6 ماه گذشته باشد.

مدارک باید توسط مترجم رسمی مورد تأئید وزارت دادگستری جمهوری اسلواکی ترجمه شده و دارای مهر رسمی باشد.

بدون توجه به محل مراسم ازدواج، تمام مدارک باید به مقام مسئول ذی صلاح ثبت محلی تحویل داده شود. چنانچه هر یک از زوجین به زبان اسلواکی تسلط نداشته باشند، حضور یک مترجم رسمی در مراسم ازدواج ضروری است.

مدارک لازم برای تبعه اسلواکی:

 • شناسنامه
 • مدرک تابعیت
 • مدرک محل اقامت در اسلواکی
 • گواهی فوت یا طلاق همسر سابق (در صورت امکان)
 • مدرک دارای شماره شناسایی یا همان شماره ملی

چنانچه تبعه اسلواکی دارای اقامت دائم در خارج از کشور است باید مدارک آن را نیز ارائه دهد از جمله مدرک محل اقامت و مجوز اقامت دائم.

مجوز اقامت برای همسر خارجی یک تبعه اسلواکی

فردی که همسر یک تبعه جمهوری اسلواکی است ممکن است بتواند جهت اخذ مجوز اقامت 5 ساله در جمهوری اسلواکی درخواست دهد. یکی از شروط اولیه آن است که تبعه اسلواکی نیز دارای اقامت دائم در اسلواکی باشد.

درخواست اخذ اقامت دائم ممکن است به همان روش درخواست اقامت موقت انجام شود: 1) در سفارت جمهوری اسلواکی در خارج از کشور یا 2) شخصاً در اداره پلیس جمهوری اسلواکی.

در این صورت ممکن است درخواست اقامت دائم در جمهوری اسلواکی با اعتبار 5 ساله توسط اداره پلیس اسلواکی برای فرد خارجی در اسلواکی صادر شود.

همانطور که در باب اقامت و ازدواج در اسلواکی مطالعه نمودید می توان به طور خلاصه بیان کرد که امکان ازدواج یک فرد خارجی با یک تبعه اسلواکی وجود دارد، این ازدواج می تواند در اسلواکی باشد یا در خارج از این کشور برگزار و ثبت شود.ازدواج اتباع خارجی در اسلواکی با اتباع این کشور ممکن است تحت شرایط بخصوصی منجر به اخذ مجوز اقامت دائم شود. به همین منظور فرد پیش از درخواست مجوز اقامت دائم باید از تمام شرایط و مدارک لازم در این خصوص آگاه باشد.از این رو چنانچه نیاز به اخذ مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اقامت و ازدواج در اسلواکی داشته باشید می توانید ضمن تماس با مشاوران موسسه MIE اتریش از مشاوره تخصصی کارشناسان این موسسه بهره مند شوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.