اقامت نروژ و بررسی راه های اخذ آن

اقامت نروژ، مهاجرت به نروژ و اخذ اقامت و تابعیت نروژ در این مقاله مورد بحث و تحلیل علمی قرار می گیرد. علاقمندان مهاجرت به کشور محبوب و پیشرفته ای مانند نروژ با سوالات گوناگونی از این قبیل مواجه می شوند که شهروندی نروژ چگونه به دست می آید؟ از چه روش هایی می توان اقامت نروژ را به دست آورد؟ شرایط زندگی در نروژ به چه صورت می باشد؟ امید است که این مقاله به اساسی ترین سوالات و مسائل پیرامون اقامت نروژ پاسخ دهد. نروژ از کشورهای حوزه اسکاندیناوی می باشد و مقصد جذابی برای بسیاری از افراد جویای زندگی در کشوری با امکانات و اختیارات حوزه شینگن به نظر می رسد. شایان ذکر است که کشور نروژ به طور کامل جزو اتحادیه اروپا نمی باشد ولی عضو منطقه اقتصادی اروپا می باشد. مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE  اتریش سعی کرده تا در این نوشتار با بررسی مهم ترین نکات اقامت نروژ، پاسخ گوی ابهامات شما عزیزان باشد. شما همواره می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی با کارشناسان مؤسسه تماس حاصل فرموده و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید.

اقامت نروژ اقامت نروژ

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اقامت نروژ و شرایط عمومی آن

از آن جایی که نروژ یکی از خوش نام ترین مقاصد مهاجرتی می باشد، اطلاعات فراوانی درباره اقامت نروژ و معرفی این کشور وجود دارد. نروژ در قسمت غربی و شمالی ترین نقطه شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده و حدود دو سوم نروژ کوهستانی است. کشور نروژ به خاطر کوه ها، خط ساحلی آبدره، تاریخ دریانوردی، زندگی ساحلی منحصر به فرد، نور خورشید نیمه شب و المپیک های زمستانی درخشانش معروف می باشد. نروژ دارای یکی از بالاترین استانداردهای زندگی و هم چنین یک سیستم جامع تأمین اجتماعی می باشد که البته مالیات نسبتاً زیادی هم بابت خدماتش دریافت می کند. کشور نروژ از نظر منابع طبیعی از قبیل نفت و گاز، ماهی، جنگل ها و مواد معدنی غنی است. این کشور درآمد سرانه چهارم در جهان را دارد و یکی از دلایل آن، وجود همین ذخایر دریایی نفت و گاز می باشد.

نروژ عضو بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا و شورای شمال اروپا، سازمان تجارت جهانی و سازمان همکاری اقتصاد و توسعه است و با وجود رد عضویت کامل اتحادیه اروپا، روابط نزدیکی با اتحادیه اروپا دارد. البته به دلیل آب و هوای سرد نروژ، بیشتر جمعیت آن در جنوب این کشور که آب و هوای ملایم تری دارد، خصوصاً در اطراف اسلو و شهرهای ساحلی مانند تروندهایم و برگن متمرکز شده است. دقت فرمایید به خاطر هزینه های نسبتاً بالای زندگی در کشور نروژ باید مسیر مناسبی برای اخذ اقامت نروژ در نظر گرفته شود. ما در این مقاله به دنبال آگاه کردن شما خوانندگان گرامی از تمامی راه های ممکن اخذ اقامت نروژ هستیم. توجه داشته باشید که اقامت نروژ می تواند از طریق کار، تحصیل، ازدواج، تولد و پناهندگی به دست آید. ما در ادامه خلاصه وار به هر کدام از این روش های اصلی مهاجرت به نروژ خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی نروژ اقامت نروژ

اقامت نروژ از طریق کار

برای دریافت اقامت نروژ از طریق کار ابتدا بایستی اجازه اقامت این کشور را داشته باشید. برای این کار معمولاً باید اول کار پیدا کرده و پیشنهاد شغلی داشته باشید. توجه داشته باشید که ویزاهای کاری مختلفی جهت اخذ اقامت نروژ وجود دارد که شرایط هر کدام متفاوت می باشد. در این جا فقط یکی از موارد آن که کاربردی ترین آن ها هم هست مورد بررسی قرار می گیرد. اگر قصد ورود به عنوان نیروی ماهر را دارید، بایستی مدرک دانشگاهی داشته یا دوره آموزش حرفه ای (حداقل 3 ساله) گذرانیده باشید. اگر شغل شما نیازمند مدرک دانشگاهی باشد، معمولاً برای 3 سال اجازه اقامت نروژ به شما داده می شود ولی برای مدارک حرفه ای، اجازه اقامت کاری 1 ساله داده می شود.
برای اخذ ویزای کار نروژ معمولاً باید پیشنهاد شغلی تمام وقت داشته باشید و نباید حقوق دریافتی شما کمتر از یک شهروند نروژی باشد. خانواده شما نیز به عنوان همراه امکان الحاق به شما را دارند. شما می توانید بعد از 3 سال درخواست اقامت دائم نروژ را بدهید. دقت بفرمایید در صورتی که طی اقامت کاری نروژ، شما شغل خود را تغییر داده یا از دست داده باشید و یا کارفرمایتان تغییر کند شرایط متفاوتی برای شما به وجود می آید. آنچه که حائز اهمیت است حفظ موقعیت شغلی شما است. پس در صورتی که آن را تغییر بدهید، باید مجدداً برای اقامت نروژ اقدام بفرمایید. امنیت شغلی در کشور نروژ بالا می باشد ولی به دلیل این که نروژ قشر تحصیل کرده و ماهر زیادی دارد، پیدا کردن کار آسان نمی باشد. شما با زبان انگلیسی هم می توانید کار پیدا کنید ولی تسلط نسبی به زبان نروژی کمک بسیار بزرگی به شما خواهد کرد.
نیروی کار مورد نیاز در کشور نروژ عبارتند از:

 1. گردشگری
 2. داروسازی
 3. پرستاری
 4. پروژه های ساختمانی
 5. نفت و گاز
 6. مهندسی
 7. فناوری اطلاعات (آی تی)
 8. علوم ارتباطات
 9. صنعت ماهیگیری

در نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری این کشور را در 10 سال اخیر مشاهده بفرمایید. منظور از نرخ بیکاری افرادی هستند که به طور فعال به دنبال کار می باشند ولی کار پیدا نمی کنند.

نرخ بیکاری نروژ اقامت نروژ

مدارکی که جهت اخذ اقامت نروژ از طریق کار باید به سفارت تحویل داده شوند به شرح زیر می باشند:

 • پاسپورت و کپی تمامی صفحات استفاده شده
 • نامه پوششی(cover letter) یا فرم درخواست امضاء شده
 • دو قطعه عکس جدید اندازه پاسپورت با پس زمینه سفید
 • سندی که محل زندگی یا اسکان را در نروژ نشان دهد
 • فرم تکمیل شده پیشنهاد کاری

  از سایت اداره مجاهرت نروژ

 • سندی که میزان حقوق پیشنهاد شده را مطابق با الزامات گفته شده نشان دهد
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک سابقه کاری
 • رزومه
 • چک لیست پر شده و امضاء شده سایت مهاجرت نروژ

مدارک باید به زبان انگلیسی یا نروژی ترجمه شوند. بایستی کپی و اصل مدارک را به سفارت تحویل دهید.

کار در نروژ

اقامت نروژ از طریق تحصیل

یکی از بهترین راه های اخذ اقامت نروژ، تحصیل در این کشور می باشد. شرایط استثنائی برای تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد. سیستم آموزش دولتی نروژ یکی از بهترین و محبوب ترین ها در اروپا است. در این قسمت کمی به سیستم آموزشی نروژ می پردازیم. در نروژ، هر فرد 6 تا 16 ساله باید به مدرسه برود. هزینه تحصیل در مدارس دولتی رایگان است و به زبان نروژی می باشد. سه مقطع تحصیلی در مدارس وجود دارد:

 • مقطع ابتدایی

  مقطع ابتدایی برای کودکان 6 تا 13 سال می باشد. در کلاس اول، معمولاً به انجام بازی های متنوعی می پردازند و مهارت های اولیه اجتماعی را کسب می کنند. از کلاس دوم تا هفتم، دانش آموزان دروس متعددی مانند زبان انگلیسی و ریاضیات می آموزند. لازم به ذکر است که بچه ها در این مرحله نمرات رسمی دریافت نمی کنند.

 • مقطع دبیرستان

  مقطع دبیرستان مناسب کودکان 13 تا 16 سال می باشد. در طول این دوره، دانش آموزان باید نمرات خوبی داشته باشند تا به دانشکده دبیرستان راه پیدا کنند. در کلاس هشتم، کودکان باید دوره های انتخابی زبان های خارجه یا مطالعات نروژی بگذرانند.

 • دانشکده دبیرستانی (پیش دانشگاهی)

  دوره های دانشکده های دبیرستان یا پیش دانشگاهی برای اشخاص 16 تا 19 ساله می باشد و گذراندن آنها اختیاری است ولی برای ورود به بازار کار نروژ، اجتناب ناپذیر می باشد. شما در این مقطع می توانید در مطالعات عمومی یا حرفه ای مشغول به تحصیل شوید.

مقاطع دانشگاهی نیز به شرح زیر می باشند:

 • کارشناسی

   مقطع کارشناسی 3 ساله است. تسلط به زبان نروژی در این مقطع معمولاً مورد نیاز است ولی دانشگاه های انگلیسی زبان هم وجود دارند. البته دقت بفرمایید شانس دریافت اقامت نروژ و اخذ ویزای دانشجویی در مقطع کارشناسی برای ایرانیان نسبت به مقاطع تحصیلات تکمیلی کم تر می باشد. با وجود این که هیچ دانشگاه دولتی شهریه دریافت نمی کند ولی دانشجویان هر ترم بین 293 تا 636 کرون برای کارت کتاب خانه، کارت شناسایی دانشجویی و دسترسی آزاد به امکانات ورزشی پرداخت می کنند.

 • کارشناسی ارشد

  مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله می باشد که البته در بیشتر موارد طولانی تر می شود. در دوره کارشناسی بایستی حداقل 1 سال تا 18 ماه به صورت تمام وقت در گرایش مرتبط با دوره کارشناسی ارشد مد نظر خود تحصیل کرده باشید تا واجد شرایط برای اخذ پذیرش در مقطع بالاتر باشید.

 • دکترا

  مقطع دکترا می تواند بین 3 تا 4 سال متغیر باشد. محققین و دانشجویان دکترا شاغل محسوب می شوند و حقوق و امتیازاتی معادل یک کارگر خواهند داشت. دانشجویان بایستی تحت نظر حداقل یک محقق ارشد به عنوان سرپرست خود باشند که مرتب مسئول ارزیابی و نظارت بر کار تحقیقاتی، پیشرفت پروژه و نوشتن پایان نامه آن ها را دارد. با وجود این که تحصیل در این مقطع هم رایگان می باشد، هر ترم در بسیاری از دانشگاه ها موظف به پرداخت حدوداً 489 تا 979 کرون برای عضویت در اتحادیه دانشجویان و کارت دانشجویی می باشید.

دانشگاه های نروژ به صورت دولتی یا خصوصی می باشند. کیفیت و رنکینگ دانشگاه های نروژ بالا می باشد. در جدول زیر، رتبه جهانی 4 دانشگاه دولتی برتر نروژ در سال 2019 نشان داده شده است.

رتبه جهانی نام دانشگاه
135 دانشگاه اسلو
171 دانشگاه برگن
363 دانشگاه علم وصنعت نروژ
369 دانشگاه ترومسو – دانشگاه آرکتیک نروژ

دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در کشور نروژ باید توجه داشته باشند که هزینه زندگی در نروژ، حتی با امکان فرصت تحصیل رایگان و هزینه های پایین اخذ مدرک، بالا می باشد. البته دانشجویان خارجی از امتیازات و شرایط بسیار عالی برخوردار هستند. اگر دوره تحصیلتان بیشتر از 3 ماه باشد، می توانید از بیمه خدمات درمانی به صورت رایگان استفاده نمایید. هم چنین تخفیفات ویژه ای برای استفاده از حمل و نقل عمومی و حتی تفریحات، به خصوص در مکان هایی که تمرکز دانشجویان وجود دارد در نظر گرفته شده است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در طول ترم، 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند ولی در تعطیلات می توانند به صورت تمام وقت کار کنند.

شما می توانید برای دریافت بورسیه تحصیلی نیز اقدام بفرمایید. فرصت عالی برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه وجود دارد امّا رقابت زیادی هم برای بردن بورسیه حکم فرما است. پیشنهاد می شود برای بالا بردن شانس خود برای بورسیه دولت نروژ زودتر اپلای کنید. در ادامه به اسامی تعدادی از بورسیه های معروف نروژ و هزینه هایی که پوشش می دهند خواهیم پرداخت:

 • طرح بورس تحصیلی نروژی

  تقریباً 40 از مبلغ شهریه به عنوان کمک هزینه و 60 درصد بقیه به عنوان وام داده می شود. برای تمامی مقاطع تحصیلی موجود می باشد.

 • بورس های تحصیلی مدرسه تابستانی بین المللی در دانشگاه اسلو

  شامل هزینه اولیه، مواد مطالعاتی و کارت حمل و نقل اسلو می باشد. کمک هزینه تحصیلی ممکن است شامل کمک هزینه سفر هم باشد که بلیط هواپیما را برای رفت و آمد به اسلو پوشش می دهد. این نوع بورسیه هم برای همه مقاطع تحصیلی می باشد.

 • بورسیه نورپارت (NORPART)

  امکان دارد به هر نفر 5.000.000 کرون اعطا شود. این بورسیه برای تحصیل در رشته پزشکی و بیشتر برای دانشجویان ارشد و دکترا می باشد.

 • بنیاد ولز مانتین (WMF) از طریق برنامه توانمند سازی از راه آموزش (ETE)

  این بورسیه مخصوص مدارجی است که بیش ترین کمک را به جوامع محلی کشورهای در حال توسعه می کنند. رشته های علوم پزشکی و بهداشت، توسعه جامعه، حقوق، آموزش، مددکاری اجتماعی، بیزینس، فناوری اطلاعات، کشاورزی و مهندسی می توانند در این دسته قرار گیرند. این نوع بورسیه در طول تحصیلات دانشجویان کارشناسی ارائه می شود. کمک هزینه تحصیلی بین 2.628 تا 26.282 کرون در سال متغیر است ولی میانگین این رقم 12.265 کرون است. این پول می تواند برای شهریه و سایر هزینه ها از جمله کتاب ها، مواد آموزشی و اجاره اتاق استفاده شود.

 • بورسیه دانشگاه برگن

  این بورسیه برای تمامی مقاطع رشته پزشکی می باشد. البته دانشگاه هر ترم مبلغ ناچیزی دریافت می کند.

 • بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس

  یکی از 10 بورسیه برتر برای تحصیل در رشته پزشکی در نروژ می باشد. البته شامل حال رشته های کشاورزی، دام پزشکی، مهندسی، ساخت و ساز، بهداشت و رفاه، علوم انسانی، هنر، ریاضیات، کامپیوتر، علوم اجتماعی، بیزینس و حقوق هم می شود. این برنامه، کمک هزینه تحصیلی تمام وقت و یا کمک های بلاعوضی می دهد که هزینه های ماهانه، مشارکت، سفر و بیمه دانشجویان را پوشش می دهد. مقدار کمک هزینه می تواند براساس سطح تحصیلات، مدت تحصیلات و ملیّت دانشجو متفاوت باشد.

مدارکی که به منظور اخذ اقامت نروژ از طریق تحصیلی نیاز دارید عبارتند از:

 • پاسپورت و کپی تمامی صفحات استفاده شده
 • نامه پذیرش تمام وقت از کالج یا دانشگاه مورد تأیید نروژ
 • نامه پوششی یا فرم درخواست امضاء شده
 • دو قطعه عکس جدید اندازه پاسپورت با پس زمینه سفید
 • سندی که محل زندگی یا اسکان را در نروژ نشان دهد
 • تمکن مالی برای هزینه زندگی

  حداقل 121.220 کرون در حساب بانکی

 • تمکن مالی برای پرداخت شهریه
 • رسید هزینه درخواست دانشگاه (اپلیکیشین فی) به مبلغ 5.300 کرون
 • کارت بیمه درمانی خصوصی یا اروپایی
 • باید نشان دهید امکان بازگشت شما به کشور بعد از تحصیل وجود دارد
 • چک لیست پر شده و امضاء شده سایت مهاجرت نروژ

همان طور که اشاره شد، اجازه کار بعد از تحصیل معمولاً به مدت 3 سال به فرد اعطا می شود که بعد از آن می تواند برای اقامت نروژ و اخذ تابعیت این کشور اقدام کند.

1280px UlvikfjordMountainsPanorama اقامت نروژ

تحصیل در نروژ

اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری

کشور نروژ اقتصاد بسیار قوی دارد و محیط کسب و کار بسیار پایدار است. البته اقتصاد نروژ تا حد زیادی بر پایه نفت و گاز است. این کشور دارای زیرساخت هایی با کیفیت بالا می باشد. بخش های بانکی و مالی و هم چنین چارچوب مالی و قانونی نیز قوی هستند. با وجود این که نروژ یک بازار کوچک داخلی دارد ولی همکاری های بین المللی و منطقه ای هم دارد. امکان فعالیت سرمایه گذاران خارجی در این کشور وجود دارد. گرچه مقررات، استاندارد ها و روش های موجود ممکن است کمی به نفع سرمایه گذاران نروژی، اسکاندیناوی و منطقه اقتصادی اروپا باشد، دولت نروژ مالیات قابل توجهی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دریافت می کند. البته در صورت سرمایه گذاری در مناطق کم جمعیت شمال نروژ مالیات کم تری مطالبه می شود. محدودیت های خاصی در سرمایه گذاری کشور نروژ وجود دارد که به شرح زیر می باشند:
1) خرید آبشارها، حقوق تأمین برق و معادن
2) خرید زمین، املاک و اجاره بلند مدت
3) خرید زمین های قابل کشت و جنگل ها
4) خرید بیش از 10 درصد از سهام سرمایه یک مؤسسه مالی نروژی
5) سرمایه گذاری مستقیم در عملیات اکتشاف و نفت که مجوز دولتی دارند

شرایط کلی سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران ایرانی بدین شکل است که مدرک زبان یا مدرک خاصی برای سرمایه گذاری مورد نیاز نمی باشد. حداقل مبلغ سرمایه گذاری 100.000 یورو می باشد. پذیرش سرمایه گذاری خارجی با رعایت سایر قوانین و مقررات کشور نروژ برای توسعه، فعالیت های تولیدی در زمینه های صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدمات باید بر اساس اصول زیر باشد:

 • منجر به رشد اقتصادی، توسعه تکنولوژی، بهبود کیفیت کالا، افزایش فرصت های شغلی، افزایش صادرات و ورود کشور به بازارهای جهانی شود
 • نباید تهدیدی برای امنیت ملی، تخریب محیط زیست، اختلال اقتصاد ملی یا مانع تولید براساس سرمایه گذاری های داخلی باشد
 • به هیچ وجه نباید مستلزم مداخله دولت برای صدور امتیاز انحصاری برای سرمایه گذاران خارجی باشد
 • نسبت ارزش کالاها و خدمات ناشی از سرمایه گذاری خارجی به ارزش کالاها و خدمات ارائه شده در بازارهای داخلی در زمان صدور مجوز نباید بیش از 25 درصد در هر بخش اقتصادی و بیش از 35 درصد در هر زمینه باشد. این زمینه ها و میزان سرمایه گذاری در هر یک از آن ها براساس مقررات تعیین شده توسط وزرای کابینه تعیین می شود. این نسبت ها به سرمایه گذاری های خارجی اعمال نمی شود که هدف آن تولید و صادرات کالاهایی به غیر از نفت خام است

در سرمایه گذاری خارجی، بخش های مختلف تحت قوانین خاصی قرار می گیرند که توسط وزارت خانه های مربوطه نظارت می شوند. امنیت سرمایه گذاری در کشور نروژ بالا می باشد. همان طور که در جدول پایین ملاحظه می فرمایید، خطر سلب مالکیت بسیار کم است. این نمودار از 1 تا 7 شماره گذاری شده که عدد 1 کم ترین میزان ریسک را نشان می دهد. البته ذکر این نکته ضروری است که کسی نمی تواند از طریق سرمایه گذاری، اقامت نروژ و تابعیت این کشور را به دست بیاورد. بنابراین باید از روش های دیگری برای مهاجرت به کشور نروژ و اخذ اقامت نروژ اقدام نمود.

خطر سرمایه گذاری در نروژ اقامت نروژ

شرایط سرمایه گذاری در نروژ

اقامت نروژ از طریق ازدواج

دریافت اقامت نروژ از راه ازدواج مقدور می باشد. حداقل سن ازدواج برای زوجین 24 سال است. البته تحت شرایطی می توان از این قانون معاف شد که این امکان معمولاً برای ایرانی ها وجود ندارد. ازدواج هم جنس گرایان نیز از سوی دولت قانونی تلقی می شود. داشتن دو تابعیت در قانون کنونی نروژ امکان پذیر نمی باشد و در اکثر موارد فرد باید تابعیت دیگر خود را کنار بگذارد. شایان ذکر است که خبر تغییر این قانون در آینده ای نزدیک وجود دارد. فرد متقاضی ازدواج باید نشان دهد منبع درآمدی دارد و سالانه به اندازه 260.744 کرون حقوق دریافت می کند. برای ازدواج در نروژ، شما در ابتدا می بایست اجازه اقامت نروژ را داشته باشید. برای این منظور می توانید ویزای نامزدی نروژ را اخذ نمایید. مدت اعتبار این نوع ویزا 6 ماه می باشد و امکان تمدید آن هم وجود ندارد.
توجه داشته باشید در این نوع ویزا نمی توانید فرزند خود را به نروژ بیاورید. اجازه کار کردن دارید ولی امکان تحصیل رایگان وجود ندارد. در صورت ازدواج با یک نروژی ابتدا اقامت موقت این کشور به شما داده می شود. لازم به ذکر است که اگر دلیل ازدواج اخذ اقامت نروژ باشد، این ازدواج صوری و ساختگی نامیده می شود و هر دو نفر مرتکب جرم شده اند. اداره مهاجرت نروژ راه های مختلفی برای چک کردن صحت و درستی ازدواج ها دارد. در صورت فاش شدن این جرم، شخصی که با این روش اقامت نروژ را به دست آورده است، حداقل برای 2 سال از کشور نروژ و سایر کشورهای حوزه شنگن اخراج می شود. بنابراین مراقب باشید تا در دام سود جویانی که در مقابل دریافت اقامت نروژ به شما پیشنهاد ازدواج می دهند، نیافتید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت نروژ از طریق ازدواج به شرح زیر می باشند:

 • نامه پوششی یا فرم درخواست امضاء شده
 • دو قطعه عکس جدید اندازه پاسپورت با پس زمینه سفید
 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • پاسپورت و کپی تمامی صفحات استفاده شده
 • تأییده یک مرجع ذیصلاح مبنی بر وضعیت تأهل متقاضی

  در 6 ماه اخیر

 • گواهی طلاق یا فوت همسر سابق

  اگر متقاضی قبلاً ازدواج کرده باشد

 • توصیف رابطه و برنامه های ازدواج
 • چک لیست پر شده و امضاء شده سایت مهاجرت نروژ

اصل و کپی مدارک (قبل و بعد ترجمه) باید به سفارت تحویل داده شوند.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

video اقامت نروژ

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

audio اقامت نروژ

اقامت نروژ و اخذ تابعیت از طریق تولد

به طور کلی، کشورهای دنیا دو اصل خاک یا خون را برای تولد فرزند قبول دارند. اگر کشوری از اصل و قاعده خاک پیروی کند، فقط به واسطه تولد فرزند در مرزهای خاکی، آبی و هوایی آن کشور بلافاصه تابعیت آن جا به نوزاد متولد شده اهدا می شود. البته والدین نمی توانند همانند فرزند خود از این امتیاز بهره مند شوند. کشورهای پیرو قاعده خون نیز به فرزندی که یکی از والدین او شهروند آن کشور باشد اعطای تابعیت می کند حتی اگر این نوزاد خارج از مرزهای آن جا به دنیا آمده باشد.
کشور نروژ تابع قاعده خون است. بنابراین اخذ اقامت نروژ از طریق تولد تنها در حالتی شدنی است که حداقل یکی از والدین نروژی باشند. البته والدین بایستی شرایط شهروندی یا اقامت دائم نروژ را داشته یا شهروند و مقیم دائم نروژ باشند و فرزندشان هم زیر 1 سال باشد تا بتوانند برای فرزند خود پاسپورت نروژ را اخذ نمایند. اخذ اقامت نروژ تنها به واسطه تولد فرزند در خاک این کشور برای نوزاد متولد شده ممکن نمی باشد. والدین هم نباید از این راه به فکر اقامت نروژ باشند. بنابراین بهتر است راه های مهاجرتی برای رسیدن به اقامت نروژ لحاظ بشود که با شرایط افراد بیشتری هم خوانی دارد. این مطالب توسط مؤسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش جمع آوری شده و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی می باشد.

مراحل ثبت تولد جهت اخذ اقامت نروژ برای افراد واجد به شرح زیر می باشند:

 • گزارش تولد به اداره مالیات نروژ

  در 6 ماه اخیر

 • دریافت شماره شناسایی نروژی
 • انتخاب نام فرزند توسط والدین
 • دریافت تأییدیه نام و شماره شناسایی ملی
 • ارسال گواهی نامه تولد به والدین
 • درخواست اقامت نروژ و اخذ پاسپورت

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قواعد تولد

video اقامت نروژ

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد قواعد تولد

audio اقامت نروژ

اقامت نروژ از طریق پناهندگی

 • پناهندگی نیز یکی از روش های اخذ اقامت لوکزامبورگ می باشد، که به دلیل خطرات جانی، مالی و روحی جبران ناپذیری که در پی دارد توصیه نمی گردد و مؤسسه حقوقی ملک پور نیز هیچ گونه خدمات و مشاوره ای در این زمینه ارائه نمی دهد. مطالب ارائه شده در این بخش تنها جهت افزایش سطح آگاهی و هشدار از خطر های این روش می باشد.

ماده یک کنوانسیون ژنو پناهنده را این گونه تعریف می کند: کسی که به واسطه دین، عقاید سیاسی، نژاد، رنگ پوست، ملیت و یا عضویت در گروه های اجتماعی و سیاسی بیم آن می رود که مورد اذیت و آزار و شکنجه قرار بگیرد. خطر هم لزوماً بالفعل نمی باشد و می تواند بالقوه باشد. امکان درخواست اقامت نروژ از روش پناهندگی به دلایل سیاسی، اجتماعی و دینی وجود دارد. شایان ذکر است که اخذ اقامت نروژ با چنین روشی خطرناک می باشد و فرد را در معرض آسیب های مختلف مالی و جانی قرار می دهد. توصیه می شود از قاچاقچیان و افراد فرصت طلب پرهیز شود. این افراد از ناآگاهی اکثر مردم سوء استفاده و آن ها را گرفتار عواقب پناهندگی می کنند. در حال حاضر، تعداد پناهجویان در دنیا رو به افزایش است و به همین دلیل دولت نروژ خیلی از درخواست های پناهندگی را رد می کند.
طبق آخرین آمار به دست آمده در سال 2019، اداره مهاجرت نروژ تنها تا پایان آوریل امسال، 667 درخواست پناهندگی داشته است! بیش ترین تعداد پناهجویان (به ترتیب) از کشورهای سوریه، ترکیه و اریتره بوده اند. البته تعداد پناهجویان ایرانی هم 32 نفر بوده است که 19 نفر از آنان پذیرفته نشده اند. گذشته از اتلاف وقت و عدم حصول نتیجه، شرایط زندگی در کمپ های پناهجویان نیز مناسب نمی باشد. با توجه به ریسک های بی شمار پناهندگی، مؤسسه مهاجرتی MIE به هیچ عنوان در خصوص پناهندگی اقدامی ندارد و حتی مشاوره ای هم ارائه نمی دهد.

ویدئوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

اقامت نروژ برای هنرمندان و افراد فوق موفق

نوعی از اقامت نروژ وجود دارد که به افراد فعال و شاغل در زمینه های خاص تعلق می گیرد. البته این اقامت به شکل موقت می باشد و به فرد اجازه می دهد به مدت 14 روز بدون نیاز به ویزای کاری نروژ وارد این کشور شود. هنرمندان، بازیگران، موسیقی دانان و پرسنل پشتیبان آنان نیازی به اقامت نروژ ندارند. در صورتی که برای اجرای کنسرت یا نمایشی بخواهند وارد خاک نروژ شوند، می توانند ظرف حداکثر 14 روز (در یک سال) از این امتیاز استفاده کنند. فرد باید قبل از ورود به نروژ به پلیس این کشور اطلاع بدهد. البته این نوع اقامت نروژ به بعضی از ورزشکاران حرفه ای نیز تعلق می گیرد و به آنان اجازه می دهد حداکثر تا 3 ماه بدون نیاز به ویزای کاری در این کشور اقامت داشته باشند. البته شروطی هم وجود دارد:
1) شخص ورزشکار باید برای گذراندن زندگی، پیشه ورزشکاری داشته باشد
2) کارفرمای ورزشکار نمی تواند در نروژ باشد

اقامت نروژ و هزینه های زندگی در نروژ

شاید اولین و مهم ترین قدم برای مهاجرت به هر کشوری دانستن هزینه های زندگی آن جا می باشد. چنانچه مایل به اخذ اقامت نروژ هستید، باید بدانید که کشور نروژ یکی از بالاترین هزینه های زندگی در کل دنیا را دارا می باشد. به خاطر بالا بودن دستمزدها  در نروژ، کالاها و خدمات نیز تقریباً از هر کشور دیگری گران تر است. به طور میانگین به 30 درصد از حقوق شما مالیات تعلق می گیرد. البته سیاست های پولی نروژ باعث شده اختلاف طبقاتی خیلی کمی در این کشور به چشم بخورد. کشور نروژ دومین کشوری در اروپا می باشد که بالاترین قیمت مواد غذایی را دارد.

نروژی ها معمولاً برای خرید یک سری از اقلام هر چند وقت یک بار به سوئد و برای خرید کالاهای لوکس به کشوری مانند آمریکا سفر می کنند. بیرون خانه غذا خوردن یا رفتن به سینما به ندرت اتفاق می افتد. میوه ها و سبزیجات واقعاً رسیده در طول سال به سختی پیدا می شود. اجاره یک اتاق، آپارتمان یا خانه نیز گران است. بسیاری از صاحب خانه های نروژِی قبل از این که قرارداد را امضا کنند، نیاز به سپرده 3 ماهه اجاره و دریافت اجاره ماه اول دارند. البته امکان اجاره با سپرده های کمتر وجود دارد امّا رقابت زیادی بر سر آن ها هم هست. در جدول زیر، هزینه تقریبی برخی از کالاها و خدمات در نروژ نشان داده شده است.

نوع هزینه قیمت به کرون نروژ
رستوران ارزان 172
برنج سفید (1 کیلو) 25
گوشت (1 کیلو) 232
سینه مرغ بدون استخوان (1 کیلو) 166
نان سفید (500 گرم) 26
بسته تخم مرغ معمولی (12 عدد) 36
شیر معمولی (1 لیتر) 17
بطری آب (0.33 لیتر) 29
اجاره آپارتمان یک خوابه (ماهانه) در مرکز شهر 9919
اجاره آپارتمان یک خوابه (ماهانه) در خارج شهر 7784

هزینه تحصیل و زندگی در نروژ

اقامت نروژ و اخذ تابعیت نروژ

همان طور که ملاحظه فرمودید، هدف از نگارش این مباحث مروری بر موضوعات پیرامون اقامت نروژ بوده است. به طور معمول، یک خارجی در 10 سال اخیر باید 7 سال آن را در نروژ زندگی کرده و اجازه اقامت نروژ را به صورت قانونی داشته باشد تا بتواند پاسپورت نروژ را به دست آورد. از سال 2014، افراد متقاضی تابعیت نروژی می بایست به زبان نروژی تسلط داشته باشند و در امتحان شهروندی این کشور قبول شوند. روش های کاری و تحصیلی اقامت نروژ، جزو اصلی ترین طرق مهاجرت به این کشور می باشند. در روش کاری، فرد نهایتاً می تواند برای 3 سال اجازه اقامت نروژ را کسب نموده و سپس برای اقامت دائم اقدام کند.
در روش تحصیلی، دانشجو بعد از اتمام دوران تحصیلش اجازه کار پس از تحصیل دریافت می کند که 3 سال اعتبار دارد. در نهایت بعد از گذشت حداقل 3 سال، فرد امکان اخذ اقامت نروژ را به صورت دائم به دست می آورد. این نوع از اقامت نروژ برای مدت 2 سال تمدید می شود. همان طور که در بالا به آن پرداخته شد، امکان اخذ تابعیت نروژ از طریق سرمایه گذاری به هیچ عنوان میسر نمی باشد. با این که می توان از راه ازدواج هم برای رسیدن به شهروندی نروژ استفاده کرد، مشاوران و وکلای مجرب ما تنها در صورتی می توانند در این مسیر شما را یاری کنند که خودتان فرد مطمئنی برای این کار مد نظر داشته باشید. در اکثر موارد، امکان کسب پاسپورت نروژ از طریق تولد فرزند هم وجود ندارد.
در ضمن، از آن جایی که اغلب افراد تظاهر به داشتن شرایط پناهندگی می کنند، پناهندگی می تواند از راه های غیر قانونی اخذ تابعیت نروژ محسوب شود که خطرات و سختی های بیشماری را برای شما به دنبال خواهد داشت. حتی در صورت واجد شرایط بودن، راه های دیگری برای ورود به نروژ پیش روی متقاضیان اقامت نروژ قرار داده می شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت نروژ عبارتند از:

 • داشتن مجوزهای اقامت حداقل 1 ساله قبل از رسیدن به اقامت دائم نروژ
 • داشتن مدرکی مبنی بر تحصیل به زبان نروژی یا تسلط بر زبان نروژِی یا سامی
 • قبولی در آزمون شفاهی زبان نروژِی و مطالعات اجتماعی
 • سلب تابعیت قبلی
 • پاسپورت
 • ساکن نروژ بودن و داشتن قصد ادامه زندگی در نروژ
 • مقیم دائم نروژ بودن

  در زمان درخواست شهروندی نروژ و در حین پردازش درخواست

پاسپورت نروژ
اقامت نروژ و سخن پایانی

اقامت نروژ، روش ها و شرایط اخذ اقامت کشور نروژ مورد بررسی قرار گرفت. زیبایی های طبیعی کشور نروژ، تاریخ و فرهنگ غنی آن افراد زیادی را به سوی خود فرا می خوانند. در این قسمت به چکیده ای از مطالب اشاره می کنیم. در کثیری از موارد، اخذ اقامت نروژ از طریق کار و تحصیل جزو مناسب ترین روش ها می باشد. البته به دلیل این که امکان جستجوی کار از خارج از این کشور تقریباً غیر ممکن می باشد، می توان نتیجه گرفت بهترین و سریع ترین روش کسب اقامت نروژ، مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد. البته بد نیست بدانید کشورهای دیگری با امکانات مشابه نروژ و شاید در مواردی بهتر از نروژ هم وجود دارند. برای مثال، بیمه خدمات درمانی در کشور اتریش کاملاً رایگان می باشد در حالی که این مورد در نروژ صدق نمی کند. البته دولت نروژ هزینه های زیادی را پوشش می دهد ولی برای مراجعه به دکتر باید پول ویزیت پرداخت شود. در این مقاله تمام تلاشمان این بود شما را با قوانین و عناوین کلیدی پیرامون اقامت نروژ آشنا کنیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی و مشاوره تخصصی رایگان دارید، همواره می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش در سراسر دنیا ارتباط برقرار کنید. هم چنین می توانید تمامی سؤالات خود در باب اقامت نروژ را در بخش پرسش و پاسخ همگانی به اشتراک بگذارید و پاسخ آن ها را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابید.