اقامت لیتوانی

اقامت لیتوانی

اقامت لیتوانی و راه های اخذ اقامت لیتوانی از جمله مسائلی است که باید افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند به آن ها آگاه باشند. همان طور که احتمالا می دانید مسیرهای مختلفی برای اخذ اقامت در یک کشور وجود دارد. اخذ اقامت لیتوانی نیز از طرق گوناگون امکان پذیر است. موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای mie مفتخر است تا در این مقاله شما را با انواع راه های اخذ اقامت لیتوانی از جمله تولد، ازدواج، پناهندگی، کار، سرمایه گذاری و تحصیل آشنا نماید. امروزه دریافت اقامت لیتوانی به گزینه بسیار محبوب و مطلوبی بدل شده است، چرا که این کشور به لحاظ مقرون به صرفه بودن هزینه ها و عضویت در اتحادیه اروپا مورد توجه قرار گرفته است و اخذ اقامت لیتوانی می تواند شرایط ایده آلی را برای افرادی که قصد مهاجرت به لیتوانی دارند فراهم آورد.

 • اخذ اقامت لیتوانی از طریق کار

برای بررسی شرایط کاری در کشور لیتوانی بهتر است ابتدا نگاهی به نرخ بیکاری در این کشور بیندازیم. نرخ بیکاری در لیتوانی 2/6 درصد می باشد. احتمالا یکی از سوالاتی که ذهن شما مخاطب عزیز را به خود مشغول داشته شرایط کار در لیتوانی است. آیا به واسطه کار کردن در لیتوانی می توانید اقامت لیتوانی را به دست آورید یا خیر؟ آیا عموما شرایط کار در لیتوانی به لحاظ درآمدی مناسب است یا خیر؟

جهت پاسخ به این سوال باید ابتدا بدانیم از چه طریقی می توان فرصت های شغلی را در کشور لیتوانی به دست آورد. همان طور که می دانید برخی از کشورها به واسطه بررسی پارامترهای مختلفی نظیر سن مدرک زبان مدرک تحصیلی و سابقه شغلی مرتبط با مدرک تحصیلی اجازه جستجوی کار به افراد مختلف در سراسر دنیا می دهند. اما کشور لیتوانی از جمله کشورهایی است که صرفا با در دست داشتن یک job offer یا دعوتنامه شغلی از طرف کارفرما اجازه استفاده از فرصت های شغلی داخل این کشور را دریافت می نمایید. همانطور که می دانید کشورهای عضو اتحادیه اروپا عموما استراتژی متحدی را در زمینه سازماندهی نیروهای کار اتخاذ نموده اند. بنا بر این استراتژی یک کارفرما برای جستجوی کارجوی مورد نظر خود می بایست ابتدا به مدت 3 ماه یک آگهی در کشور خود ارائه دهد که نیاز به چه نیروی کار با چه مشخصاتی دارد. در صورتی که شخص مورد نیاز در کشور مبدا یافت نشود آگهی کارفرما می تواند در کل اتحادیه اروپا به مدت 3 ماه  منتشر گردد. در نهایت در صورتی که در طی این 6 ماه شخص دلخواه یافت نشد، این امکان و اجازه وجود دارد تا فرد مورد نیاز از خارج اتحادیه اروپا انتخاب گردد.

 • اخذ اقامت لیتوانی از طریق تحصیل

تحصیلات عالی در لیتوانی در دانشگاه ها یا کالج ها امکان پذیر است. مؤسسات آموزش عالی از رهنمودهای اعلامیه بولونیا پیروی می کنند. روند بولونیا در سال 1999 آغاز شد، زمانی که وزرای آموزش و پرورش از 29 کشور اروپایی اعلامیه بولونیا را در شهر ایتالیا در بولونیا امضا کردند. هدف از این فرآیند ایجاد استانداردهای آموزشی برای مدارک تحصیلی و تضمین کیفیت است تا دانشجویان بتوانند از یک کشور اروپایی به سوی دیگر حرکت کنند و کیفیت کلی آموزش عالی اروپا را بهبود ببخشند. این سیستم همچنین جنبه های نظام آموزش عالی آمریکایی را در بر می گیرد و در نتیجه، مقایسه را ساده می کند. سیستم بولونیا از سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) برای اندازه گیری میزان اعتبارات آموزش عالی استفاده می کند. سیستم بولونیا و به همین ترتیب سیستم آموزش عالی لیتوانی، سیستم لیسانس / فوق لیسانس را دنبال می کند:

 

مدرک کارشناسی

3سال (180واحد اعتبار) حین تحصیل در یک مقطع لیسانس حرفه ای یا یک لیسانس آکادمیک. دانشجویان می توانند در رشته انتخاب شده و با نظام آموزشی با دیسیپلین مشغول به کار شوند و این یک آموزش عمومی، یکپارچه و گسترده است.  فارغ التحصیل لیسانس آکادمیک به تحصیلات کارشناسی ارشد دسترسی پیدا می کند.

مدرک کارشناسی ارشد

این مقطع 1 یا 2 سال (60 یا 120 واحد اعتبار) محتوای تخصصی ارائه می نماید. در حالی که برای توسعه بیشتر ممکن است به روند تحقیق علمی بیشتر نیز بینجامد. پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد، دانش آموزان می توانند برای پیگیری پروژه های تحقیقاتی که منجر به تحصیلات دکترا می شوند انتخاب شوند. دکترا تنها توسط دانشگاه ها اعطا می شوند.
سیستم بولونیا همچنین از سیستم انتقال اعتبار اروپایی (ECTS) برای اندازه گیری اعتبارات تحصیلی بالاتر استفاده می کند.

پذیرش

دانش آموزان به طور مستقیم از موسسه آموزشی انتخابی خود درخواست پذیرش می کنند. برای ورود به دوره تحصیلات لیسانس معمولا نیاز به تحصیلات متوسطه دارند. متقاضی ورود به دوره کارشناسی ارشد نیز باید دوره کارشناسی را به اتمام رسانده باشد.

ویزا

دانش آموزان خارجی و خارج از اتحادیه اروپا که به لیتوانی می آیند برای یک یا دو ترم تحصیلی نیاز به اجازه اقامت دارند. آنها می توانند قبل از خروج در سفارت لیتوانی در کشور خود بدست آورند.

شرایط پذیرش درخواست ها

قبل از درخواست برای تحصیل در لیتوانی، باید اطمینان حاصل کنید که شرایط تحصیلی شما در سطح تحصیل شما پذیرفته می شود. به عنوان یک شهروند خارجی، مدارک تحصیلی شما باید توسط مرکز لیتوپایی برای ارزیابی کیفیت در آموزش عالی (CQAHE) مورد ارزیابی و شناسایی قرار گیرد، که برای آن شما باید نسخه اصلی دیپلم و رشته تحصیلی خود را ارائه دهید.

یکی دیگر از چیزهایی که باید در نظر بگیرد این است که چه زبانهایی را مطالعه خواهید کرد. اگر می خواهید به زبان انگلیسی مطالعه کنید و زبان مادری شما نیست، شما باید در یک آزمون مهارت زبان مانند IELTS یا TOEFL شرکت کنید. عموما دانشگاه ها نمرات 6، 5/6 و 7 را  برای مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا مورد قبول میدانند.

اگر شما از یک کشور خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید مستقیما به دانشگاه مورد نظر خود درخواست کنید و تمام مدارک مورد نیاز را ارسال کنید:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • گواهی آموزش (که توسط مرکز ارزیابی کیفیت در آموزش عالی به رسمیت شناخته شده است)
 • CV و انگیزه نامه
 • کپی پاسپورت شما
 • عکس از خودتان
 • یک رسید که ثابت می کند هزینه های برنامه و هزینه تحصیل پرداخته شده است
 • پرینت بانکی نشان دهنده تمکن مالی شما جهت تحصیل و زندگی در لیتوانی

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در لیتوانی بین دانشگاه ها، سطوح تحصیلی متفاوت است. اما به صورت میانگین عبارتند از:

 • 1،000-5،300 یورو (~ US $ 1،060-5،620) برای مدرک لیسانس
 • 2،200-6،500 یورو (~ US $ 2،330-6،890) برای مدرک کارشناسی ارشد
 • 7،100-8،500 یورو (~ 7،520-9،000 US $) برای دکترا

هزینه های زندگی

لیتوانی یک کشور نسبتا ارزان برای زندگی است و هزینه های تخمینی که می توان در این کشور متصور بود 489 یورو (~ 520 دلار) در ماه، یا € 5،868 (~ 6240 دلار) در سال می باشد که شامل هزینه های اسکان نیز می گردد. در صورتی که در خوابگاه دانشجویی سکونت انجام شود می تواند صرفا 70 € (~ 74 دلار) در هر ماه به عنوان هزینه های خوابگاه متصور بود.

 

 • اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

لیتوانی به عنوان یک مقصد ایده آل برای سرمایه گذاران خارجی جهت مهاجرت بدل شده است، به خصوص به علت موقعیت جغرافیایی و محیط اقتصادی پایدار و عضویت در اتحادیه اروپا و هزینه بسیار پایین زندگی و استانداردهای خوب آموزش و پرورش و مراقبت های بهداشتی مناسب و همچنین در موقعیت استراتژیک مناسب برای ایجاد روابط تجاری قوی بین اروپا و بین المللی واقع شده است.

 

اجازه اقامت لیتوانی بطور موقت برای بازرگانان

برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری لیتوانی اجازه می دهد تا یک فرد به واسطه سرمایه گذاری مقدار مشخصی از پول در این کشور، اقامت دائم خود را در این کشور به دست آورد. به طور معمول، سرمایه گذاری به صورت پولی است و باید طرح مورد نظر جهت سرمایه گذاری از پیش مورد تأیید کشور لیتوانی باشد. سرمایه گذاری نیز باید برای رشد اقتصادی سودمند باشد. مجوز اقامت موقت ممکن است به بازرگان و اعضای خانواده اش اعطا شود، در صورتی که یک شرکت را با حداقل ارزش سرمایه اولیه معادل 29،000 یورو راه اندازی نماید و 3 شهروند لیتوانیایی یا با اقامت دائم در این کشور استخدام نمایید. در این صورت ابتدا بعد از 6 ماه به آن فرد و خانواده او اقامت موقت و پس از پنج سال فرد می تواند برای اقامت دائم درخواست کند و نیز پس از 10 سال اقامت موقت و اقامت دائم می تواند شهروندی در لیتوانی را درخواست کند.

اقامت لیتوانی توسط سرمایه گذاری

لیتوانی اجازه می دهد که اتباع خارجی که توانایی و تمایل دارند تا به نفع اقتصاد این کشور سرمایه گذاری بزرگی انجام دهند، درخواست اقامت دائم کنند. با وجود این که کشور برنامه مهاجرت سرمایه گذاری خاص را اتخاذ نمی کند، قوانین مهاجرت در لیتوانی ابزارهای نظارتی را فراهم می کند که به موجب آن یک خارجی می تواند به واسطه یک سرمایه گذاری بزرگ پولی، شهروندی لیتوانی را به دست آورد.

مزایای اصلی اخذ اقامت لیتوانی با سرمایه گذاری در این کشور

 • ورود آزادانه به حریم منطقه شنگن و کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • عدم محدودیت حق کار در لیتوانی
 • پیشرفت به شهروندی لیتوانی
 • اعطای اقامت به اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر 18سال)
 • موقعیت جغرافیایی فرصت های کسب و کار بیشتری را فراهم می کند
 • هزینه کم زندگی و انجام کسب و کار
 • دارنده مجوز اقامت لیتوانی از حقوق و امتیازات اجتماعی نیز برخوردار است: مانند خدمات درمانی، مزایای زایمان، کمک هزینه بیکاری و …

 

 • اخذ اقامت لیتوانی از طریق تولد

همان طور که میدانید قواعد حقوقی در زمینه تولد در کشورهای گوناگون متفاوت است. کشورها به صورت کلی یا از سیستم خاک و یا از سیتم خون جهت اعطای تابعیت اقدام می کنند. سیستم یا قاعده خاک به این معناست که شخص به واسطه تولد در خاک یک کشور، فارغ از نوع تابعیت پدر یا مادر، مجاز به اخذ پاسپورت یا شهروندی در آن کشور می گردد و قاعده خون به این معناست که تابعیت می تواند در بعضی کشورها از طریق اصالت خون یعنی پدر یا مادر به فرزند منتقل گردد.

کشور لیتوانی از جمله کشورهایی است که از قاعده دوم یعنی قاعده خون پیروی می نماید. به این معنا که صرف تولد در قلمرو این کشور منجر به اعطای تابعیت و اقامت لیتوانی نمی گردد، مگر اینکه شخص در صورت عدم اعطای این تابعیت مشمول شرایط بی تابعیتی گردد و یا بی خانمان شود.

 

 • اخذ اقامت لیتوانی از طریق ازدواج

یکی از راههای مهاجرت به لیتوانی و اجازه اقامت موقت در لیتوانی ازدواج با تبعه لیتوانی میباشد که منجر به اخذ اقامت لیتوانی می گردد.

اگر اقامت موقت ازدواج منجر به طلاق گردد بعد از گذشت زمان اقامت قابل تمدید نمیباشد . اما اگر شخصی پس از دو یا سه سال همچنان در عقد و نکاح شخصی با تبعیت لیتوانیایی باشد ، میتواند اقامت دائم دریافت نماید .

بدیهی است اقامت دائم بعد از مدتی تبدیل به تابعیت کشور لیتوانی میگردد.

در خصوص چگونگی اخذ این اقامت باید گفت کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شنگن عموما شرایط و قوانین مشترکی در این زمینه وضع نموده اند. این اصول و قواعد کلی می گوید که ازدواج حتما باید در سالن شهرداری و یا در یکی از کلیساهای این کشور اتفاق بیفتد.

در صورتی که شخص با یک تبعه لیتوانی ازدواج نماید ابتدا یک اقامت لیتوانی را به صورت موقت و 2 ساله اخذ می نماید، در صورتی که شخص به تعهدات قانونی خود عمل نموده باشد و ازدواج به صورت واقعی و مورد تایید اداره مهاجرت باشد می تواند منجر به اقامت دائم و اخذ شهروندی نیز گردد.

پیش از ازدواج با تبعه لیتوانی حتما با وکلاء دادگستری متخصص امر ازدواج در سطح بین الملل مشاوره فرماییدو از اثار نکاح در حقوق ما در لیتوانی مطلع گردید . شما میتوانید مقاله های تخصصی ما یا ویدیو ها و فایلهای صوتی مرتبط و رایگان ما را از طریق سرچ در گوگل با کلید واژه ملکپور بدست بیاورید.

 

 • اخذ اقامت لیتوانی از طریق پناهندگی

ما این روش را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم، به این دلیل که اشخاصی که درخواست پناهندگی می کنند عموما مشمول کنوانسیون ژنو نمی گردند .

چند دلیل برای مخالفت با پناهندگی:

 1. پناهندگی دارای شرایط مبهمی می باشد.
 2. پناهنده از رفاه بالایی برخوردار نیست.
 3. امکان بازگشت به کشور خود را ندارد.
 4. در بعضی مواقع مجبور به دروغ به کشور خود و کشور مقصد می باشد .
 5. پناهندگی و راههای سخت تنها راه اقدام نیست چرا از راههای درست اقدام نکنیم؟

هرچند که ما در خصوص کنوانسیون ژنف اطلاعات کامل و جامعی داریم، موارد و پرونده های بسیاری را در خصوص پناهندگی در کشور لیتوانی ملاحظه کردیم و مایل به خدمات در زمینه پناهندگی در لیتوانی نیستیم بدلیل اینکه 80% کسانی که از طریق پناهندگی رفته اند امکان انتخاب مسیر درست و مهاجرت داشتند ولی متاسفانه نتوانستند مسیر درست را انتخاب کنند.

امید است با خواندن این مقاله با راه های گوناگون اخذ اقامت لیتوانی آشنا شده باشید. اقامت لیتوانی می تواند پلی برای دست یافتن به آرزوهای شما باشد. موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای mie مفتخر است با به کارگیری مشاورین و وکلای حاذق، شما را در مسیر اخذ تصمیمات درست در زمینه مهاجرت به لیتوانی و اخذ اقامت لیتوانی یاری نماید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر رسمی ما تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان در این زمینه بهره مند گردید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.