اقامت لوکزامبورگ و بررسی راه های اخذ آن

اقامت لوکزامبورگ، تمامی راه های مهاجرت به لوکزامبورگ و شرایط اخذ تابعیت لوکزامبورگ در این مقاله به صورت علمی و با رویکردی تخصصی بررسی می شود. علاقه مندان مهاجرت به لوکزامبورگ معمولاً در ابتدای مسیر خود برای اخذ اقامت لوکزامبورگ با سوالات زیادی مواجه می شوند. راه های مهاجرت به لوکزامبورگ کدام است و چگونه می توان بهترین روش اخذ اقامت لوکزامبورگ را انتخاب نمود؟ این نوشتار به کوشش کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه شده است و هدف اصلی آن پاسخ گویی به سوالات و ابهامات در خصوص روش های اخذ اقامت لوکزامبورگ و بررسی جداگانه هر کدام از این روش ها می باشد. شما عزیزان می توانید از طریق تماس تلفنی نیز در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف مشاوره رایگان دریافت کنید.

اقامت لوکزامبورگ 5 اقامت لوکزامبورگ

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اقامت لوکزامبورگ و شرایط عمومی آن

لوکزامبورگ در شما قاره اروپا واقع شده است با کشورهای آلمان، فرانسه و بلژیک دارای مرز مشترک می باشد. به دلیل عملکرد بسیار خوب اقتصادی، لوکزامبورگ را می توان جزء یکی از ثروتمند ترین کشورهای اروپایی و جهان دانست. این کشور مردمان شادی دارد و زندگی در آن از سطح کیفی مطلوبی برخوردار است. میزان دستمزد در این کشور بالا می باشد و خدمات تامین اجتماعی مناسبی دارد. اگر چه قیمت مسکن در این کشور بالا می باشد اما هزینه حمل و نقل عمومی، سوخت و اتومبیل در این کشور از سایر کشور های اروپایی پایین تر است.

همه این ها می توانند از عواملی باشند که باعث می شوند یک شخص تمایل به مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت لوکزامبورگ داشته باشد. به طور کلی تمامی روش های اخذ اقامت این کشور را می توان در 6 دسته بندی قرار داد. اقامت از طریق ویزای کار، ویزای دانشجویی در لوگزامبورگ و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت سه روش متدوال جهت مهاجرت به لوکزامبورگ می باشد. سه دسته باقی مانده ازدواج، تولد و پناهندگی می باشد، که از بین تمامی این دسته ها روش پناهندگی به هیچ عنوان توصیه نمی شود و افراد می توانند بسته به شرایط خود از 5 روش ذکر شده اقدام نمایند. هر کدام از این روش ها شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارند که در ادامه به تفصیل بررسی خواهد شد.

در تصویر زیر نیز می توانید اطلاعاتی عمومی از کشور لوکزامبورگ به دست آورید.

اقامت لوکزامبورگ 4 اقامت لوکزامبورگ

فایل تصویری موسسه ملک پور در رابطه با اقامت لوکزامبورگ

video اقامت لوکزامبورگ

فایل صوتی موسسه ملک پور در رابطه با اقامت لوکزامبورگ

audio اقامت لوکزامبورگ

اقامت لوکزامبورگ از طریق کار

شهروندان اتحادیه اروپا برای کار در کشور لوکزامبورگ تا 90 روز نیازی به دریافت ویزای کار ندارند و پس از آن نیز در صورت دریافت پیشنهاد کار می توانند اقامت کاری این کشور را کسب نمایند، اما شهروندان کشور های ثالث از جمله ایران، برای اخذ اقامت لوکزامبورگ از طریق کار باید ابتدا ویزای کاری این کشور را اخذ نمایند. گام اول در اخذ ویزای کار لوکزامبورگ، دریافت یک پیشنهاد کار از کارفرمایی در این کشور می باشد. کشور لوکزامبورگ برخلاف کشورهایی همچون آلمان و اتریش ویزای جستجوی کار ارائه نمی دهد، به این معنا که شما نمی توانید برای جستجوی کار وارد این کشور شوید و تا زمانی که یک دعوت نامه کاری از لوکزامبورگ نداشته باشید نمی توانید ویزای کار دریافت کنید.

در صورتی که پیشنهاد کار دریافت کنید، کارفرمای شما مسئول دریافت مجوز کار برای شما خواهد بود. کارفرما باید درخواست مجوز کار را به وزارت کار و استخدام لوکزامبورگ تقدیم کند. مهم ترین مدارکی که باید ارائه شود شامل پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی متقاضی و قرارداد کار امضا شده توسط طرفین می باشد. پس از اخذ اقامت کاری در صورتی که شما به مدت 5 سال اقامت خود را تمدید کنید و در این کشور زندگی کنید می توانید اقامت دائم لوکزامبورگ را کسب نمایید.

البته پیش از تصمیم گیری در خصوص کشور مقصد برای مهاجرت کاری، توجه به نرخ بیکاری نیز دارای اهمیت می باشد. هر چه میزان نرخ بیکاری پایین تر باشد نشان دهنده وجود فرصت های شغلی بیشتر در کشور می باشد. در نمودار زیر می توانید روند تغییرات نرخ بیکاری در کشور لوکزامبورگ را برای سال های اخیر مشاهده کنید.

اقامت لوکزامبورگ 3 اقامت لوکزامبورگ

مهاجرت کاری به لوکزامبورگ

اقامت لوکزامبورگ از طریق تحصیل

تحصیل نیز یکی از راه های اخذ اقامت لوکزامبورگ می باشد که این اقامت در ابتدا به صورت موقت است و تحت شرایطی می تواند به اقامت دائم تبدیل شود.

نظام آموزشی در لوکزامبورگ بسیار قوی می باشد و تحصیل از سن 4 سالگی می باشد. مدارس در این کشور هم به صورت دولتی و هم به صورت خصوصی اداره می شوند. در مدارس این کشور در هر دو سال مهارت های دانش آموزان در زمینه های مختلف علمی از قبیل ریاضیات، زبان، علوم انسانی و طبیعی، هنر و موسیقی، و ورزش سنجیده می شود تا بتوان استعداد دانش آموزان و نقاط قوت و ضعف آن ها را شناسایی کرد. با توجه به اینکه کشور لوکزامبورگ چند زبانه می باشد، در مدارس نیز به دانش آموزان 3 زبان اصلی این کشور آموزش داده می شود. علاوه بر زبان لوکزامبورگی، دانش آموزان از سن 3 سالگی به یادگیری زبان فرانسه و از سن 6 سالگی به فراگیری زبان آلمانی می پردازند. عموماً تحصیل در این کشور به زبان لوکزامبورگی می باشد اما دانش آموزان بین المللی می توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

متقاضیان می توانند در دانشگاه های این کشور در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تحصیل کنند. طول دوره لیسانس در این کشور 4 سال، دوره فوق لیسانس 2 سال و دوره دکترا 3 سال می باشد. رشته های تحصیلی در دانشگاه های لوکزامبورگ بسیار متنوع هستند اما از محبوب ترین آن ها می توان به رشته های بازرگانی و امور مالی اشاره کرد. هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور با توجه به رشته تحصیلی شما و دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید بسیار متغیر می باشد اما به صورت میانگین می توان گفت که شهریه دانشگاه در این کشور بین 8،000 تا 10،000 یورو می باشد. البته برای ثبت نام هر ترم هزینه دیگری نیز باید بپردازید که در ترم اول و دوم مبلغ آن به صورت میانگین 400 یورو و در ترم های بعدی 200 یورو می باشد. دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف می توانند بین 10 تا 40 ساعت در هفته به کار پاره وقت بپردازند و بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند.

نکته قابل توجه این است که شما از طریق تحصیل در لوکزامبورگ نمی توانید مستقیماً اقامت دائم این کشور را کسب نمایید، بلکه باید پس از پایان تحصیل از روش دیگری مانند کار، سرمایه گذاری یا ازدواج اقامت خود را تمدید نمایید.

در جدول زیر چند دانشگاه مطرح لوکزامبورگ معرفی شده است.

شناخته شده ترین دانشگاه های لوکزامبورگ
University of luxembourg

دانشگاه لوکزامبورگ

Sacred heart university luxembourg

دانشگاه سکرد هارت لوکزامبورگ

International university institude of Luxembourg

دانشگاه بین المللی لوکزامبورگ

تحصیل در لوکزامبورگ

اقامت لوکزامبورگ 1 اقامت لوکزامبورگ

اقامت لوکزامبورگ از طریق سرمایه گذاری

پیش از سرمایه گذاری در یک کشور خارجی باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی روش های سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت نمی گردد. بنابراین اگر هدف شما از سرمایه گذاری خارجی اخذ اقامت می باشد، حتما با وکلا و کاشناسان این امر مشورت نمایید و روشی را انتخاب کنید که علاوه بر سود دهی و امنیت، منجر به اخذ اقامت نیز گردد. انواع مختلفی از سرمایه گذاری در لوکزامبورگ وجود دارد که در صورت رعایت شرایط تغیین شده می تواند منجر به اخذ اقامت لوکزامبورگ گردد. در این روش ها به طور کلی ابتدا به شما اقامت موقت داده می شود و در صورتی که به مدت 5 سال این اقامت را تمدید نمایید و در این کشور اقامت داشته باشید می توانید اقامت دائم لوکزامبورگ را کسب نمایید. در ادامه به بررسی روش های سرمایه گذاری در لوکزامبورگ می پردازیم.

  • ثبت شعبه ای از شرکت در حال فعالیت

    در صورتی که شرکت مورد نظر در لوکزامبورگ ثبت شده باشد و در حال حاضر در حال فعالیت باشد، شما می توانید شعبه ای از آن را ثبت کنید و اقامت لوکزامبورگ را کسب نمایید. برای تحقق این امر شما باید حداقل مبلغ 500،000 یورو در این شرکت سرمایه گذاری کنید. در 3 سال ابتدایی نیز باید بتوانید 5 موقعیت شغلی در لوکزامبورگ ایجاد کنید.

  • سرمایه گذاری در شرکت در حال فعالیت

    در صورتی که حداقل 3 میلیون یورو در بخش مدیریتی شرکتی در لوکزامبورگ سرمایه گذاری کنید می توانید اقامت این کشور را به دست آورید.

  • سرمایه گذاری در صندوق ملی

    حداقل مبلغ 20 میلیون یورو به عنوان سپرده در صندوق ملی یا موسسه های مالی کشور لوکزامبورگ بسپارید. این سرمایه گذاری باید به مدت 5 سال حفظ شود.

پیش از سرمایه گذاری در یک کشور خارجی توجه به امنیت سرمایه گذاری نیز دارای اهمیت می باشد. از این رو در نمودار زیر به بررسی خطر مصادره اموال در کشور لوکزامبورگ پرداخته ایم. این شاخصه کشور ها در 7 دسته بندی قرار می دهد که در دسته 1 امن ترین کشور ها با توجه به خطر مصادره اموال و در دسته 7 پر ریسک ترین کشور ها قرار می گیرند. قرار گرفتن در دسته 1 می تواند این اطمینان را به سرمایه گذاران خارجی بدهد که احتمال تغییر رفتار دولت و نقض تعهدات نست به سرمایه گذاران خارجی پایین می باشد.

اقامت لوکزامبورگ 2 اقامت لوکزامبورگ

سرمایه گذاری در لوکزامبورگ

اقامت لوکزامبورگ از طریق ازدواج

معمولاً در اغلب کشورها اگر شهروندی با یک فرد خارجی ازدواج کند می تواند برای همسر خود نیز اقامت آن کشور را اخذ نماید. کشور لوکزامبورگ نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد. در صورتی که شما با یک فرد لوکزامبورگی ازدواج کنید می توانید اقامت لوکزامبورگ را کسب نمایید. البته نکته مهم در اخذ اقامت از طریق ازدواج این است که طرفین باید اثبات نمایند که ازدواج آن ها حقیقی می باشد و تنها با هدف اخذ اقامت اقدام به ازدواج ننموده اند. ازدواج صوری و غیر حقیقی در تمام دنیا غیر قانونی می باشد و می تواند تبعاتی همچون جریمه نقدی و زندان در پی داشته باشد.

در صورتی که همسر شما شهروند لوکزامبورگ می باشد می توانید برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنید، البته شرایط خاصی نیز باید رعایت شود. طرفین باید به سن قانونی 18 سالگی رسیده باشند و ازدواج آن ها به صورت رسمی ثبت شده باشد. پس از ارائه مدارک ازدواج ابتدا به شما اقامت موقت داده می شود و پس از گذشت 3 سال اقامت در لوکزامبورگ می توانید برای اخذ اقامت دائم درخواست دهید. برای اخذ تابعیت نیز در صورتی که 5 سال از ازدواج گذشته باشد و حقیقی بودن آن اثبات شود، شخص با اثبات اینکه مهارت کافی در زبان لوکزامبورگی دارد، می تواند درخواست دهد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

video اقامت لوکزامبورگ
ازدواج در لوگزامبورگ

اقامت لوکزامبورگ و اخذ تابعیت از طریق تولد

در رابطه با اخذ تابعیت از طریق تولد باید به این نکته توجه داشت که کشورهای دنیا در برخورد با این موضوع از دو اصل تبعیت می کنند. تعداد محدودی از کشور ها مانند کانادا و آمریکا از اصل خاک پیروی می کنند، به این معنا که کودک متولد شده در خاک این کشورها صرف نظر از تابعیت والدین، تابعیت آن کشور را اخذ می نماید. دسته بزرگ تری از کشور ها نیز از اصل خون پیروی می کنند، بر اساس این اصل محل تولد کودک تاثیری در تعیین تابعیت وی ندارد، بلکه برای اعطای تابعیت، تنها به تابعیت والدین توجه می شود و کودک تابعیت خود را از والدین می گیرد.

کشور لوکزامبورگ نیز در اعطای تابعیت به کودکان متولد شده در خاک این کشور، بر اساس اصل خون عمل می کند. به این معنا که کودک متولد شده در صورتی تابعیت لوکزامبورگ را کسب می نماید که حداقل یکی از والدینش تابعیت لوکزامبورگ را داشته باشد. توجه داشته باشید که کشور لوکزامبورگ در این قانون هیچ تفاوتی به مادر و پدر قائل نمی شود و اگر تنها یکی از آن ها تابعیت این کشور را داشته باشد به فرزند نیز تابعیت اعطا می شود.

شهروندان کشورهای دیگر که در لوکزامبورگ اقامت دارند، در صورتی که فرزندی در این کشور به دنیا آورند، به این فرزند تابعیت داده نمی شود و تنها اقامت به وی اعطا می شود. البته کودک در سن 18 سالگی اگر در 5 سال اخیر در لوکزامبورگ زندگی کرده باشد می تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قواعد تولد

video اقامت لوکزامبورگ
اقامت در لوکزانبورگ از طریق تولد

اقامت لوکزامبورگ از طریق پناهندگی

  • پناهندگی نیز یکی از روش های اخذ اقامت لوکزامبورگ می باشد، که به دلیل خطرات جانی، مالی و روحی جبران ناپذیری که در پی دارد توصیه نمی گردد و مؤسسه حقوقی ملک پور نیز هیچ گونه خدمات و مشاوره ای در این زمینه ارائه نمی دهد. مطالب ارائه شده در این بخش تنها جهت افزایش سطح آگاهی و هشدار از خطر های این روش می باشد.

بر اساس کنوانسیون ژنو پناهندگی به افرادی اعطا می شود که به دلایلی همچون نژاد، مذهب، عقاید سیاسی، گرایش جنسی و امثال آن در کشور خود مورد آزاد و شکنجه قرار گرفته اند و یا جانشان در خطر باشد. ساکنین کشورهایی که دچار جنگ و بلایای طبیعی هستند نیز می توانند درخواست پناهندگی دهند. افرادی که برای پناهندگی به کشور لوکزامبورگ سفر می کنند پس از ورود به کشور به پلیس مرزی مراجعه می کنند و درخواست خود مبنی پناهجویی در لوکزامبورگ را اعلام می کنند. پس از بررسی اولیه درخواست فرد به ولی اسکان موقت داده می شود. پس از آن روال بررسی پرونده آغاز می شود و شخص باید دلایل خود برای پناهندگی را با ارائه اسناد و مدارک نشان دهد. روال بررسی پرونده ممکن است ماه ها به طول انجامد و در صورتی که ادعای شخص ثابت شود، اقامت لوکزامبورگ به وی اعطا می گردد.

پناهندگی در لوکزامبورگ

اقامت لوکزامبورگ و هزینه های زندگی در لوکزامبورگ

توجه به هزینه های زندگی در یک کشور نیز پیش از تصمیم گیری در خصوص مهاجرت دارای اهمیت می باشد. کشور لوکزامبورگ از گران ترین کشورهای اروپایی می باشد و همین امر سبب شده است که هزینه زندگی در این کشور بالا باشد. هزینه زندگی با توجه به سبک زندگی افراد بسیار متغیر است اما در جدول زیر تلاش شده است برخی از هزینه های مهم به صورت میانگین بیان شود.

مسکن 600 یورو در ماه
قبض تلفن 20 تا 30 یورو در ماه
اینترنت   60 یورو در ماه
سوپر مارکت 130 تا 200 یورو در ماه
تفریحات شبانه، رستوران ها 200 تا 250 یورو در ماه
باشگاه 40 تا 60 یورو در ماه
بهداشت و سلامت 20 تا 30 یورو در ماه
سرگرمی، متفرقه، خرید و… 100 تا 150 یورو در ماه

در تصویر زیر شاخص هزینه های زندگی در لوکزامبورگ در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نمایش داده شده است.

اعزام دانشجو به لوکزامبورگ 2 اقامت لوکزامبورگ

اقامت لوکزامبورگ و اخذ تابعیت لوکزامبورگ

اخذ تابعیت لوکزامبورگ آخرین گام در مهاجرت به این کشور می باشد. برای اینکه بتوانید تابعیت این کشور را به دست آورید ابتدا باید اقامت دائم لوکزامبورگ را داشته باشید. به طور کلی می توان گفت که شما برای اخذ اقامت دائم لوکزامبورگ باید به مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته باشید. البته در برخی موقعیت ها ممکن است زمان کوتاه تری مورد نیاز باشد؛ به عنوان مثال اگر با شهروندی از لوکزامبورگ ازدواج کنید، این زمان به 3 سال کاهش می یابد. پس از اخذ اقامت دائم، شما باید 2 سال دیگر نیز در این کشور زندگی کنید تا بتوانید تابعیت و پاسپورت لوکزامبورگ را به دست آورید. البته علاوه بر شرط حضور، شرایط دیگری نیز برای اخذ تابعیت این کشور باید برآورده شود. به عنوان مثال شما باید اثبات کنید که فرهنگ این کشور را به خوبی می شناسید و با جامعه لوکزامبورگ ادغام شده اید، مدرک زبان لوکزامبورگی ارائه دهید و اثبات کنید که این زبان را در حد قابل قبولی می شناسید. همچنین شما در طول اقامت خود در این کشور نباید مرتکب هیچ گونه جرم و جنایتی شده باشید.

اقامت لوکزامبورگ و سخن پایانی

اقامت لوکزامبورگ از روش های متعددی قابل دستیابی می باشد که در این نوشتار به بررسی این روش ها پرداخته شد، افراد با توجه به شرایط خود می توانند روش مناسب خود را انتخاب نمایند. امید است این نوشتار توانسته باشد اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهد. توصیه می شود پیش از تصمیم شرایط مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی همچون اتریش و آلمان را نیز بررسی کنید، چرا که این کشور ها به دلیل دارا بودن ویزای جستجوی کار و دانشگاه های رایگان می توانند انتخاب مناسب تری نسبت به لوکزامبورگ باشند. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان در خصوص اخذ اقامت لوکزامبورگ یا سایر کشور های مطرح دنیا با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش تماس بگیرید. بخش انتهایی این مقاله نیز برای درج دیدگاه ها و سوالات شما در نظر گرفته شده است، قسمت سوالات مهاجرت در منوی سایت نیز برای پاسخ گویی به سوالات شما طراحی شده است. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ گوی شما خواهند بود.