اقامت لهستان

 اقامت لهستان

 اقامت لهستان مانند بسیاری از کشورهای اروپایی ، از شرایط مطلوبی برخوردار است . این کشور عضو کشورهای شینگن بوده و با مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان ، امکان تردد اشخاص در بسیاری از کشورهای اروپایی ، وجود دارد . لهستان ، کشوری  با جمعیت حدود 38.5 میلیون نفر و مساحت حدود 313 کیلومتر مربع در مرکز اروپا قرار دارد و از ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار است که  مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان را تبدیل به گزینه ای مناسب و جالب توجه می کند . هزینه های پایین زندگی  و تهیه مسکن ، وجود استانداردهای معیشتی  و دریافت حق شهروندی این کشور پس از مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان که شامل حق تحصیل رایگان در دانشگاههای دولتی و استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی رایگان می شود در کنار اقتصاد رو به رشد و افزایش فرصتهای شغلی و روند نزولی نرخ بیکاری در این کشور ، از مزایای مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان به شمار می رود . در این مقاله به بررسی شرایط و نحوه مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان می پردازیم .

 اخذ اقامت لهستان از طریق تولد

طبق قانون کشور لهستان ، فرزند متولد شده از والدینی با تابعیت کشور لهستان ، تابعیت لهستانی را دریافت می کند و این انتقال تابعیت می تواند از طرف یکی از والدین کودک نیز اعمال شود . به این معنی که اخذ اقامت  و تابعیت لهستان برای فرزندی که دارای پدر یا مادر لهستانی است ، امکان پذیر است . امکان مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان از طریق قانون خاک نیز وجود دارد به این معنی که اگر کودکی در خاک لهستان متولد شود ، صرف نظر از معلوم بودن و تابعیت والدین می تواند ، تابعیت کشور لهستان را دریافت کند .

 اخذ اقامت لهستان از طریق کار

استخدام و اشتغال در کشور لهستان به عنوان کارمند با اخذ ویزای کار ، روشی کاملا قانونی و امکان پذیر برای مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان به شمار می رود . در این روش ، شخص با توجه به حرفه و تخصص خود ، از طریق استخدام در یک شرکت معتبر و فعال تحت نظر اداره مهاجرت این کشور ، و ثبت قرارداد ، می تواند نسبت به اخذ ویزای کار و مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان اقدام کند . مدارک لازم جهت مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان از طریق کار شامل موارد زیر است :

 • اسکن تمام صفحات پاسپورت که دارای مهر ورود و خروج باشند
 • فرم اطلاعات فردی شخص و خانواده
 • وکالت نامه قانونی به وکیل شرکت جهت انجام کلیه امور مربوط به مهاجرت ، وزارت کار و تامین اجتماعی کشور لهستان

مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان از طریق کار ، پروسه ای است که حدودا نیاز به یک بازه زمانی 6 ماهه دارد که در این بازه زمانی شخص باید 2 بار در کشور لهستان حضور پیدا کند . اولین کارت اقامت پس از مهاجرت به لهستان با اعتبار 3 ساله صادر می شود و پس از تمدید تا سال پنجم ، تبدیل به اقامت دائم لهستان  می شود .

 اخذ اقامت لهستان از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند لهستانی و اخذ تابعیت این کشور از طریق همسر روش دیگری برای مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان است که تحت قوانین و شرایطی ، صورت می پذیرد  . برای انجام این کار ، شخص باید به مدت دو سال طبق قوانین اقامت بلند مدت و دائم در لهستان سکونت داشته باشد که در این صورت ، 3 سال بعد از ازدواج با یک شهروند لهستانی ، می تواند اقامت دائم لهستان را دریافت نماید . نکته مهم در خصوص این روش مهاجرت ، ثبت قانونی این ازدواج در لهستان است که توسط دفتر ثبت مدنی USC صورت می گیرد . این دفتر ثبت مدنی ، قانونی بودن ازدواج را تحت مراسمی مدنی ، تایید کرده و با تایید اعتبار آن ، گواهی ازدواج صادر می گردد . علاوه این موسسه مدنی ، این تاییدیه و گواهی می تواند با ازدواج درمکان مقدسی نظیر کلیسای کاتولیک یا ارتودکس نیز صادر شود .

 اخذ اقامت لهستان از طریق تحصیل

با توجه به هزینه های تحصیلی پایین دانشگاههای لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی ، مهاجرت به لهستان از طریق اخذ ویزای تحصیلی لهستان از شرایط مطلوبی برای اشخاصی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و مهاجرت از طریق اخذ ویزای تحصیلی لهستان را دارند برخوردار است . با توجه به نیاز به دانستن زبان لهستانی برای دانشجویان به عنوان یک الزام ، اشخاص پس از مهاجرت به لهستان و گذراندن دوره یک ساله آموزش زبان لهستانی ، بدون نیاز به آزمون ورودی می توانند نسبت به شروع تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی لهستان اقدام کنند . مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال می باشد . از دیگر مزایای مهاجرت به لهستان و اخذ اقامت لهستان از طریق تحصیل ، دریافت اجازه کار ضمن تحصیل برای دانشجویان است که معمولا حدود 20 ساعت در هفته در نظر گرفته می شود . مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل شامل موارد زیر است :

 • مدرک زبان انگلیسی یا لهستانی
 • توصیه نامه از اساتید معتبر
 • ترجمه مدارک شناسایی
 • تایید تمکن مالی

اقامت لهستان و راههای اقامت لهستان دراین مقاله بررسی شد و نکات مهم در باب اخذ اقامت لهستان ذکر گردید. جهت اخذ اطلاعات ییشتر درباب اقامت لهستان با مشاورین ما در موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل نمایید.

2 پاسخ
 1. timahsa13 گفته:

  سلام آقاي دكتر من و همسرم اين ترم فارغ التحصيل ميشيم از دانشگاه آزاد رشته منهدسي برق. ميخواستيم براي ويزاي كار اقدام كنيم چه كشوري براي اين رشته بازار كارش و ويزاش راحتره؟با گرفتن مدرك آيلتس و همچنين اگه ارشد و ايران بخونيم و بعد اقدام كنيم شرايط ويزا و اقامت راحتر ميشه برامون؟

  پاسخ
  • elnaz qanavati گفته:

   سلام برای این منظور باید شرایط شما بررسی گردد.پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره ۰۲۱٫۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.