اقامت روسیه

اقامت روسیه

راههای اخذ اقامت روسیه، اخذ اقامت روسیه و شرایط اخذ اقامت روسیه در این مقاله به صورت کامل مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.در این مقاله علمی سعی نمودیم تا اهم راهها و شرایط اخذ اقامت روسیه  برای مهاجرین و اتباع خارجی را به صورت تفضیلی مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم. اخذ اقامت  روسیه معمولأ از طرق متفاوتی است اما اهم آن به شرح ذیل می باشد.

 اخذ اقامت روسه از طریق کار

کشور روسیه دارای 2/5 درصد در خصوص بیکاری می باشد. احتمالأ شما هم در این مورد سؤال دارید که آیا می توانید در روسیه از طریق کار مهاجرت کنید؟ آیا راه اخذ اقامت و تابعیت کاری شما در روسیه مفتوح است؟

دقت بفرمایید برای مهاجرت کاری به روسیه باید شرایط کاری و اوضاع و احوال خود برای کاریابی در کشور مقصد را بسنجید.و بنگاه های کاریابی و موسسات اصلی کاریابی در کشور روسیه را تحلیل نموده و مورد تحقیق قرار دهید.

از جمله عواملی که در خصوص مهاجرت کاری شما به روسیه مهم است می توان به تسلط بر زبان روسی اشاره نمود و یافتن کار در روسیه به عواملی همچون سن متقاضی، اوضاع جسمانی، تحصیلات متقاضی کار در روسیه و نکات مشابه نظیر سابقه کار و سطح زبان متقاضیارتباطی ندارد و صرفا دانستن زبان روسی در کاریابی در این کشور نقش اساسی دارد به گونه ای که حتی تحصیل در روسیه هم نمی تواند منجر به استخدام فرد متقاضی کار شود و این امر مستلزم انجام مصاحبه می باشد.اما این بدین معنا نیست که تحصیلات فرد و سابقه کار مرتبط با رشته او بی تاثیر باشد.گفتنی است برای کار در روسیه فرد باید از جانب کارفرما پیشنهاد شغلی داشته باشد.همان طور که مستحضر هستید داشتن پیشنهاد کاری امر دشواری است چرا که افراد تبعه روسیه بر افراد خارجی اولویت و ارجحیت دارند.

روش دیگر اشتغال در روسیه این است که به فردی که در این کشور تحصیل کرده است بعد از اتمام تحصیلاتش به مدت 6 ماه اجازه جست و جوی کار می دهند.

میانگین درآمد در روسیه به صورت ماهانه 1000 تا 15000 دلار می باشد. اگر فرد فقط به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد شاید در بخش آی تی بتواند استخدام شود.

لینک اسامی موسسات کاریابی روسیه :

https://xn—-4mcbrl8gextf60e.cybo.com

https://www.antalrussia.com

http://www.scaba.ir/fa/Placement.aspx

اقامت روسیه از طریق تحصیل

شرایط مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل و اخذ اقامت تحصیلی در روسیه

چنانکه می دانید کشور روسیه دارای 5/144 میلیون نفرجمعیت میباشد. حتماً این جمعیت نیاز به تحصیل داشته  و دانشگاه های کشور روسیه برای پاسخگویی به این نیاز روسیه تشکیل و راه اندازی گردیده اند. شما نیز می توانید در صورت دارا بودن شرایط لازم برای تحصیل در روسیه اقدام بفرمائید.

زبان تحصیل در کشور روسیه زبان روسیه ای و انگلیسی می باشد.

دانشگاه های روسیه برای ورود غالباً مدرک زبان و همچنین CV تحصیل شما را نیاز دارند.

در صورتی که شما مدارک پیش نیاز خود را به دانشگاه مقصد خود در روسیه تقدیم نمائید و موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از کشور روسیه شوید سپس میتوانید در خصوص مهاجرت تحصیل ، اخذ ویزای تحصیل و اقامت تحصیلی در کشور روسیه اقدام بفرمائید.

اقامت تحصیلی  روسیه برای بسیاری از مهاجران قابل توجه است به همین دلیل ما به تفصیل به بیان جزییات آن می پردازیم.کشور روسیه مزایا و ویژگی هایی دارد که هر ساله مهاجران و بیش از 100هزار دانشجو را از نقاط مختلف جهان مخصوصا ایران به خود جذب می کند. در ابتدا به امتیازات کشور روسیه اشاره میکنیم.از علل تمایلات به مهاجرت به کشور روسیه  می توان موارد ذیل را ذکر کرد:

نزدیک بودن به ایران – آموزش رایگان و حق امتیاز و هزینه های نسبتا پایین تحصیل نسبت به کشور های همتا و وجود بورسیه های تحصیلی- سطح بالای وضعیت علمی  دانشگاه های  روسیه- دارایی بیشترین تحصیلات جهان و برتری  بر کانادا،ژاپن،اسراییل،ایالات متحده آمریکا- جوان بودن 75% جمعیت -تعلق بزرگترین جمعیت مذهبی ابتدا به مسیحیت ارتودکس و سپس اسلام و سازگاری مسالمت آمیز ادیان مختلف-امنیت کشور روسیه-عدم نیاز به گواهی تمکن مالی یا سپرده مبلغ در حساب بانکی-عدم محدودیت سنی برای پذیرش در مقاطع دانشگاهی-اخذ پذیرش دانشگاه طی 2 ماه از زمان ترجمه-ویزا همراه دانشجو که در صورت موافقت دانشگاه همسر و فرزند دانشجو هم می توانند ویزای همراه بگیرند-عدم سخت گیری برای کار کردن غیر رسمی در دوران تابستان-امکان کاریابی شخصی توسط فرد متقاضی-عدم نیاز به ویزا برای متقاضیان بین المللی مثل کشور های اوکراین,ارمنستان,تاجیکستان,بلاروس ,آذربایجان و ….-کسب گواهی نامه دو گانه که طبق اعلامیه بلونیا فضای آموزشی مشترک  بین کشور های شرکت کننده ایجاد شده است که دیپلم روسیه در اکثر کشور ها(بیش از 60 کشور)به رسمیت شناخته شده که توافقنامه های بین دولتی روسیه با تحصیل در این کشور می توان یک دیپلم روسی و یک دیپلم از دانشگاه های اروپایی دریافت کرد-امکانات تدریس وتجهیزات آزمایشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی سطح عالی-خوابگاه های کم هزینه-روسیه هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است-امکان تحصیل به زبان انگلیسی و عدم اجباربه زبان روسی.

پروسه ویزا تحصیلی روسیه کمتر از 4 الی 5 ماه به طول می انجامد و با توجه به هزینه های بالای تحصیل در انگلیس و آمریکا و کانادا ، مخصوصا برای رشته های پزشکی و مهندسی روسیه بهترین و کم هزینه ترین گزینه می باشد.

رشته های سطح عالی روسیه عبارتند از: ریاضی, فیزیک ,شیمی, بیولوژی وانفورماتیک.

هزینه متوسط تحصیل در روسیه بین3000تا7000 دلار می باشد و شهریه دانشگاه به زبان انگلیسی 1000دلار گران تر است.ورود به دانشگاه های روسیه به  زبان روسی نیازمند آن است که متقاضی در دوره پیش دانشگاهی مهندسی,علوم انسانی و هنر که به آن پاتفک می گویند شرکت کند و بعد از گذراندن دوره و کسب نمره قبولی به دانشگاه های غیر پزشکی ورود نماید و شهریه این دانشگاه ها سالیانه 3000تا4000 دلار است.برای ورود به هر مقطع باید مدرک مقطع قبلی ترجمه و تایید شود.البته پذیرش و معادل سازی واحد های ایران در روسیه به راحتی انجام میگیرد مگر اینکه نمره درسی پایین باشد که دانشگاه روسیه1 یا2 ترم تکمیلی می گذارد که در این صورت به نفع دانشجو است زیرا هم مدرک کشور خود را دارد و هم مدرک کشور روسیه.تحصیل به زبان روسی را دوره پادفکت می گویند که هزینه آن سالیانه 2000 تا 5000 دلار است, اما تحصیل به زبان انگلیسی به این دوره نیاز ندارد.طول دوره ارشد 1.5تا 2 سال است.مقطع دکتری 2 تا 4 سال می باشد و هزینه آن 2000 تا 7000 دلار میباشد. به دلیل معاینات بیماران در بیمارستان برای رشته پزشکی باید حتما زبان روسی آموخته شود.

پروسه ویزای تحصیلی:

1.دعوتنامه یا حمایت از ویزا(از سوی وزارت امور خارجه یا دفتر منطقه ای صادر میگردد و در اداره امور بین الملل محل اجرایی یا در دفتر منطقه ای وزارت کشور تایید می شود.)

2.مدارک ویزا(درخواست در سفارت یا کنسولگری ؛اطلاع از قوانین و هزینه ها از سفارت روسیه در ایران)

3.ثبت نام برای ویزا(تا 7 روز پس از ورود به روسیه باید درخواست ویزای تحصیلی داده شود.)

شرایط اخذ ویزای تحصیلی:

1.گذرنامه معتبر امضا شده.

2.ویزا تا حداقل 6 ماه.

3.کپی مدارک ویزای روسیه.

4.اصل دعوت نامه.

5.مدارک تحصیلی ایران.

6.شاهد برای پرداخت هزینه های دانشگاه.

7.جواب منفی تست اچ آی وی.

پیدا کردن کار پس از تحصیل برای اخذ اقامت  آسان می باشد زیرا ورود به بازار کار با تحصیل ضمانت می شود و بعد از پرداخت مالیات اقامت داده می شود.

گرفتن اقامت پس از تحصیل  با انتخاب آژانس ها و موسسات کاریابی مطابق با رشته و تخصص و پس از پرداخت مالیات  و در آخر دریافت سیتیزن شیپ.در این روش متقاضی یا نیازمند دعوت نامه کار یا پیشنهاد کار از سوی کار فرمای روسی دارد یا کارآفرینی خصوصی توسط خود فرد متقاضی و اداره خدمات مهاجرت روسیه باید تایید کند.اگر شخص کار خود را از دست بدهد 3 ماه برای یافتن دوباره کار فرصت دارد و به سفارت روسیه خبر می دهد که اقامتش پس از تحصیل را لغو نکند.

از موانع اخذ اقامت ،ارتکاب یکی از موارد 27 گانه مذکور در قانون کشور روسیه مثل اعتیاد یا ارتکاب جرم و ….حین یا پس از تحصیل می باشد.

مقررات پذیرش:

شکاف بین زمان فارغ التحصیلی  از مدرسه یا کالج  و…با زمان ورود به موسسه عالی آموزش در روسیه نباید بیش از 3 سال باشد و بهتر آن است که سن متقاضی از 27 تجاوز نکند.همچنین باید سلامت افراد از نظر سازگاری با آب وهوا  برای اقامت در این کشور احراز شود .

شرایط اخذ بورسیه:

معدل بالای 14-زبان انگلیسی قوی-پاسپورت با اعتبار بالای 2 سال.

 اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در کشوری مثل روسیه باید توجه داشت که این کشور هنوز بر اصول دموکراسی  و مردم سالاری استوار نمی باشد و مردم کشور دسترسی آسان و آزاد به همه ی اطلاعات را ندارند  و با اینکه ثروتمند هستند و قدرت نظامی بالایی دارند اما مردم این کشور برای زندگی خود به دنبال مهاجرت به سایر کشور ها هستند.تولید ناخالص داخلی روسیه 2118میلیارد دلار می باشد و هشتمین اقتصاد برتر جهان است.

در خصوص مهاجرت سرمایه گذاران در روسیه توضیحات مفصل لازم است اما قطعاً سرمایه گذاران موفق که دارای طرح های تجاری مفید برای کشور روسیه هستند این امکان را خواهند داشت که در این کشور اقامت ناشی از سرمایه گذاری دریافت نمایند.

نکات مهم در خصوص سرمایه گذاری و اخذ اقامت روسیه از طریق خرید ملک در روسیه

در روسیه می توان با مبلغ حدود 160000 یورو ملک خریداری نمود و از این طریق اقامت اخذ کرد که تقریبا معادل 500 الی 600 میلیون تومان می باشد.در ابتدا اقامت دایم 5 ساله می دهند و پس از آن می توان برای پاسپورت اقدام نمود .اما گفتنی است این کشور شدیدا درگیر مباحث و مسایل سیاسی می باشد ولی نکته مثبت آن عبارت است از اینکه عضو  CIS می باشد که با داشتن اقامت یا تابعیت این کشور می توان بدون ویزا به سایر کشور های عضو ورود پیدا کرد.

نکات مهم در خصوص سرمایه گذاری و اخذ اقامت از این طریق در روسیه

  • اقتصاد در روسیه رو به رشد می باشد.
  • ایران در کشور روسیه دارای سفارت می باشد و همچنین کشور روسیه در ایران دارای سفارتخانه می باشد.
  • جمعیت کشور روسیه چنانکه قبلاً اشاره گردید 5/144 میلیون نفر و نرخ بیکاری در این کشور 2/5 می باشد.

 اقامت روسیه از طریق ازدواج

ازدواج با تبعه روسیه در کشور روسیه سبب اعطای اقامت موقت میشود.

اقامت موقت اگر ازدواج منجر به طلاق گردد معمولاً بعد از گذشت زمان اقامت قابل تمدید نیست اما اگر شخص پس از دو یا سه سال همچنان در عقد نکاح شخص تبعه روسیه باشد، می تواند اقامت دائم دریافت نماید.

بدیهی است اقامت دائم بعد از مدتی تبدیل به تابعیت کشور روسیه نیز می گردد.

نکات مهم در خصوص ازدواج در روسیه و مهاجرت از طریق ازدواج در روسیه

  • حتما وضعیت اقامتی شخص مقیم روسیه بررسی می شود.
  • پیش از مهاجرت اسناد مورد نیاز را بررسی کنید.
  • شرایط نکاح را قبل از ازدواج و مهاجرت به روسیه با یک حقوق دان بررسی بفرمائید.
  • مدارک مورد نیاز باید ترجمه رسمی و به تایید دادگستری برسد و در برخی موارد به تائید سفارت کشور مقصد نیز نیاز دارد و تقدیم سفارت گردد.
  • مسائلی نظیر نفقه، مهریه گاهاً تحت تاثیر قانون روسیه و ایران در تعارض قرار می گیرد حتما با وکلای حقوق بین لملل خصوصی مشورت بفرمائید.

دقت فرمائید در صورتی که از طریق ازدواج با شخص روسی به روسیه مهاجرت بفرمائید ، به شما حق کار اعطا می گردد.

اقامت روسیه از طریق ازدواج به این صورت است که فرد باید تمکن مالی و درآمد مالی مناسب ذاشته تا بتواند همسرش را ساپورت مالی بنماید.حال آنکه فرد می تواند از سایر طرق برای اقامت روسیه اقدام نماید.

اقامت روسیه از طریق پناهندگی

ما این روش را توصیه نمی کنیم به دلیل اینکه این روش کاملا ریسک دارد و آینده فرد را به خطر می اندازد و معمولا  فردی که از لحاظ سیاسی دچار مشکل شده است و ترس بازگشت به کشورش را دارد و دیگر نمی خواهد تحت حمایت کشورش باشد از این روش اقدام می نماید اما ما باز هم این روش را توصیه نمی کنیم. 1-پناهندگی دارای شرایط مبهمی است.

2- پناهنده اکثراً شخصی است که از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار نیست.

3-پناهنده امکان بازگشت به کشور خود را ندارد.

4- در اکثر موارد پناهنده مجبور به دروغ به کشور خود و کشور مقصد است.

5-پناهندگی و راه های سخت تنها راه های اقدام برای مهاجرت نیست چرا از راه های قانونی و درست اقدام نکنیم؟

اقامت روسیه از طریق تولد

در این رابطه باید دقت داشت که کشور روسیه تبع سیستم خاک است یا خون اما معمولا اکثر کشور ها تابع سیستم خون می باشند و سیستم خاک را به صورت فرعی و خیلی استثنایی مورد پذیرش قرار می دهند.قابل ذکر است که در روسیه محل تولد کودک و ملیت والدین کودک برای اخذ تابعیت این کشور مهم می باشد.

معمولا برای اخذ تابعیت روسیه باید یکی از والدین تابعیت روسیه را داشته باشند اما اگر افراد خارجی باشند و دارای اقامت دایم و در روسیه صاحب فرزند شوند به فرزن تابعیت تعلق می گیرد.

در این مقاله تلاش شد تا در رابطه با اقامت روسیه و نکات آن اطلاعات مختصر و مفیدی در اختیار متقاضیان قرار گیرد.چنانچه در باب اقامت روسیه ابهامات و سوالاتی پابرجاست یا در مورد سایر طرق مهاجرت به این کشور سوالاتی ایجاد شده است این امکان برای شما وجود دارد که با مشاوران ارشد موسسه حقوقی ملک پور و موسسه مشاوره ای همکار(MIE ) ودفتر مرکزی واقع در وین تماس حاصل فرمایید و از اطلاعات مهاجرتی که به صورت رایگان در اختیارتان قرار می گیرد بهره مند شوید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ