اقامت در آلمان

اقامت در آلمان

اقامت در آلمان و اخذ ویزای آلمان در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ چه شرایطی دارد ، اقامت دائم آلمان برای چه کسانی قابل اخذ خواهد بود ، در چه شرایطی میتوان اقامت آلمان را بدست آورد ، مدارک مورد نیاز جهت اقامت در آلمان چیست ، مهاجرت به آلمان از طریقی به اقامت در آلمان ختم میگردد ، روشهای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت در آلمان کدام هستند ، کدام روشهای مهاجرت به آلمان مناسبترین راه مهاجرت به آلمان برای ما هستند ، پناهندگی به آلمان یا مهاجرت تحصیلی به آلمان ، با مهاجرت غیر قانونی به آلمان آیا میتوانیم اقامت در آلمان داشته باشیم ، با مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آلمان آیا اقامت در آلمان  و اقامت دائم آلمان را میتوانیم اخذ نماییم ، آیا می دانید برای اقامت در آلمان باید مجوز داشته باشید ؟  آیا از نوع های اجازه اقامت در آلمان آگاهی دارید ؟ به چه مدارکی برای اجازه اقامت در آلمان نیاز است ؟ هدف شما از اقامت در آلمان چیست ؟ موضوع این مقاله در ارتباط با اقامت در آلمان و شرایط اخذ مجوز اقامت در آلمان است . مجوز اقامت در آلمان به اهداف شما از اقامت در آلمان بستگی دارد . این مقاله به انواع مجوز اقامت در آلمان اشاره کرده است . اتباع خارجی برای اقامت در آلمان باید پروسه اقامت خود را ثبت نمایند . تمام مدارک لازم برای اخذ مجوز اقامت در آلمان در این مقاله عنوان شده است . برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با اقامت در آلمان شما می توانید به وکیل مهاجرت آلمان ویا مشاوران مجرب در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت در آلمان مراجعه فرمایید.

 

انواع مجوز اقامت در آلمان

شهروندان اتحاده اروپا و اتباع ایسلند ،سویس و نروژ برای ورود به آلمان احتیاجی به اجازه اقامت در آلمان ندارند .اما برای اتباع خارج از اتحاده اروپا در صورت  اقامت بیش از ۲۳ ماه در آلمان نیاز به ثبت نام در دفاتر ثبت محلی  ( Einwohnermeldeamt )دارند تا بتوانند اجازه اقامت در آلمان را کسب نمایند.
اجازه اقامت در آلمان توسط اداره مهاجرت محلی آلمان صادر می شود .برای اخذ اجازه اقامت در کشور آلمان باید اقامت خود را در دفاتر ثبت محلی (Einwohnermeldeamtt)اعمال کنید .در این دفاتر شما می توانید فرم های تقاضای اقامت در کشور آلمان را نیز دریافت کنید.
شهروندان کشورهای  ایالات متحده آمریکا، آلبانی، آندورا، آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، استرالیا، باهاما، باربادوس، بوسنی و هرزگوین، برزیل، برونئی دارالسلام، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، دومینیکا، السالوادور، گواتمالا، هندوراس ، اسرائیل، ژاپن، جمهوری کره، ماکائو، مالزی، موریس، مقدونیه، مکزیک، مولداوی، موناکو، مونته نگرو، نیوزیلند، نیکاراگوئه، پالائو، پاناما، پاراگوئه، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادینها، ساموآ، سان مارینو، صربستان، سیشل، سنگاپور، سنت کیتس و نویس، تایوان، تیمور-لسته، تونگا، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی، اروگوئه، وانواتو، شهر واتیکان و ونزوئلا، امکان دارد پس از ورود به آلمان بدون ویزا اجازه اقامت در آلمان را کسب نمایند .
شهروندان دیگر کشورها قبل از ورود به آلمان باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کرده و ویزای ورود به آلمان را کسب نمایید.اشخاصی که در آلمان مشغول به کار هستند و مقیم کشورهای دیگر (کارگران مرزی )هستند باید برای اجازه اقامت در کشور آلمان از مقامات کشور خود دعوتنامه اشتغال را اعمال کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخد اجازه اقامت در آلمان

 •  پاسپورت همراه با ویزا و یا کارت شناسایی
  •    دو عکس گذرنامه ای  بیومتریک
  •    گواهی تولد و گواهی ازدواج شخص در صورت وجود .
  •    گواهی بیمه بهداشتی و درمانی شما
  •    ثبت نام اقامت در دفاتر ثبت (Anmeldebestätigung)
  •    گواهی تامین هزینه های مالی از طریق   اسپانسرکه معمولا یک نامه از کارفرما کفایت می کند و یا در صورت اقامت تحصیلی در آلمان گواهی منابع مالی باید  حدود ۷۰۰ یورو در ماه را نشان دهد.افرادی که در آلمان خود اشتغال هستند نیازی به گواهی تمکن مالی ندارند .
  •    قرارداد اجاره خود در صورت وجود اجاره مسکن در آلمان
  •    گواهی بهداشت برای اجازه اقامت در آلمان که می توانید از پزشکان آلمانی و یا اداره بهداشت محلی در آلمان به دست بیاورید . هزینه گواهی بهداشت  حدود ۱۵۰ یورو تا ۷۵۵ یورو می باشد .
  •    گواهی عدم سوء پیشینه  که می توانید از سفارت یا کنسولگری کشور خود دریافت کنید .
  علاوه بر ارائه مدارک بالا شما باید گواهی اثبات هد فتان  از اقامت در آلمان را که بسته به وضعیت شما دارد ارائه دهید :
  •    کارمندان :گواهی اشتغال  کارمند یا پیشنهاد کاری که معمولا می توان قراداد کار و یانامه کارفرما ارائه داد.
  •    دانش آموزان: مدارک پذیرش در دانشگاه های  آلمان
  •    سرمایه گذاران  : گواهی اثبات وضعیت سرمایه گذاری در آلمان برای مثال شرکت در تجارت یا حرفه ای معتبر و یا گواهی مالیات بر در آمد ثبت شرکت یا برنامه های تجاری دیگر .
  •    کارگران مرزی و موقت  : افراد شاغل در آلمان که در کشورهای عضو اتحاده اروپا مقیم هستند و حداقل برای یک بار در هفته به کشور خود باز می گردند .این افراد می توانند وضعیت اشتغال در آلمان  و اثبات گواهی ان را ارائه دهند .

برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با اقامت در آلمان شما می توانید به وکیل مهاجرت آلمان ویا مشاوران مجرب ما در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت در آلمان مراجعه فرمایید

ثبت نام اقامت درآلمان

در عرض یک هفته از پیدا کردن محل اقامت در آلمان برای مثال اقامت در هتل ،شما باید آدرس خود را در دفاتر محلی ثبت نمایید.دفاتر محلی ثبت معمولا در شهر یا سالن شهرستانها واقع شده است.
در صورت تغییر محل اقامت شما در آلمان باید با مقامات محلی مربوطه هماهنگ کنید.این قانون برای همه اتباع خارجی اعمال می شود .

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام اقامت در آلمان

 •  پاسپورت شخص همراه با ویزای ورود به آلمان
  •    یک کپی از قرارداد اجاره
  •    فرم ثبت نام تکمیل شده
  به شما توصیه می شود در هفته های اول اقامت در آلمان یک کپی از فرم ثبت نام اقامت را همراه خود داشته باشید.شما می توانید از اداره ثبت محلی یک کارت مالیات بر درامد دریافت کنید در صورتی که واجد شرایط برای کار در آلمان هستید .که می توانید کارت مالیاتی خود را به کارفرما داده تامالیات را از در آمد شما کسر و بیمه درمانی را پرداخت کند .شما مکلف هستید به منظور اقامت در آلمان برای اعمال  ثبت اقامت خود اقدام کنید و به دفتر مهاجرت تحویل دهید.

اجازه اقامت در آلمان برای شهروندان خارج از اتحاده اروپا

شهروندان خارج از اروپا توسط  قانون خارجیان ( Ausländergesetz ) وضعیت های مختلفی  بسته به دلایل اقامت خود دارند.به منظور ورود و اقامت در آلمان اتباع کشورهای ثالث همیشه به یک اجازه اقامت نیاز دارند .قانون اقامت در آلمان سه نوع از اقامت را برای اتباع خارج از اروپا عنوان کرده است :
•    اقامت دائم یا نامحدود (Niederlassungserlaubniss)
•    اقامت موقت یا محدود (Aufenthaltserlaubnis)
•    اقامت دائم در سراسر اتحاده اروپا از طریق اخذ کارت آبی
از دیگر تفاوت های اجازه اقامت شهروندان خارج از اروپا ،اجازه اقامت این شهروندان به اهداف آنها بستگی دارد .با این حال اقامت موقت در آلمان مبنایی برای اخذ اقامت دائم در آلمان است .به عبارت دیگر پس از طی مدت زمان وشرایط خاصی اقامت در آلمان دارندگان اقامت می توانند برای اقامت دائم یا نامحدود اقدام کنند.اقامت دائم به طور کلی برای اهداف مشخصی در آلمان صادر می شود برای مثال مهاجرت از طریق حق اشتغال در آلمان همراه با خانواده متقاضی

 

اقامت در آلمان از طریق اشتغال

اجازه اقامت در آلمان فقط به شما اجازه می دهد تا برای مشاغل در آمد زا (کارمند یا خود اشتغالی ) اقدام کنید . روش زیراقامت در آلمان به طور کلی برای کارمندان  اعمال می شود :
مقامات اداره مهاجرت (Ausländerbehördee  ) بررسی می کنند متقاضی پیش نیازهای قوانین کلی را برای اقامت خارجی ها در آلمان را برآورده کند .اگر این پروسه انجام شد مقامات اداره مهاجرت آلمان درخواست اخذ مجوز کار در آلمان را برای سازمان اشتغال فدرال می فرستند.اشتغال در آلمان بر اساس اصل اولویت است در واقع اولویت با شهروندان آلمانی و پس از ان شهروندان اتحاده اروپا است  و پس از آن  کارفرمای آلمانی میتواند به اتباع کشورهای ثالث پیشنهاد کار بدهد.این امکان به شهروندان آلمانی و اروپایی داده می شود تا وارد بازار کار شوند.که این دوره ها پس از مدتی منقضی می شود.

 

اقامت از طریق کارت آبی آلمان

کارت آبی اتحاده اروپا عنوان ویژه ای برای اجازه اقامت در کشور آلمان است .اخذ کارت آبی به اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا این امکان را می دهد به مدت ۴ سال اقامت در آلمان را بدست بیاورند .برای بدست آوردن کارت آبی شما نیاز به مدرک دانشگاهی یا مشابه آن دارید .این افراد جدا از اینکه مکلفند گواهی اثبات اشتغال در آلمان را ارائه دهند باید حقوق آنها حداقل ۴۹٫۶۰۰  یوروبیشتر از ناخالص در امد  در سال باشد .برای کارمندان و کارگران حرفه ای در زمینه علوم طبیعی و تکنولوژی ،ریاضیات ،IT  و پزشکان حداقل حقوق سالانه حداقل باید ۳۸٫۶۸۸  یورو در سال باشد.این پروسه باید به تصویب سازمان FEA  آلمان برسد.
دارندگان کارت آبی پس از ۳۳ ماه اشتغال و اثبات پرداخت اجباری بیمه سالانه با دانش مناسب زبان آلمانی (سطح B1) می تواند درخواست اقامت دائم آلمان را کند و پس از ۲۱ ماه اقامت دائم آلمان را کسب می نماید.کارگران مجرب دارنده کارت آبی در صورت تمایل به اقتصاد و اجتماع آلمان می تواند اجازه اقامت را از اول بدست بیاورد.

مجوز اقامت دائم در آلمان

اقامت دائم در آلمان (Niederlassungserlaubnis) به شما امنیت می دهد در واقع محدودیت مکانی وزمانی را برای شخص ایجاد نمی کند .و برای شما این امکان را فراهم می کند بدون نیاز به تاییده کار که توسط آژانس اشتغال فدرال صادر شده مشاغل در آمد زا داشته باشید.اجازه اقامت دائم به طور کلی به شما حق داشتن هر شغل درآمد زایی را می دهد.(به استثنای مشاغل حرفه ای مانند پزشکان یا مشاغل خدمات مدنی ). اقامت دائم به محض داشتن تمام شرایط اعمال می شود.اما در اکثر موارد اجازه اقامت دائم بلافاصله صادر نخواهد داشت .
شرایط زیر باید برای اخذ اقامت دائم در آلمان رعایت شود :
•    در اختیار داشتن اجازه اقامت حداقل برای ۵ سال
•    پنج سال در آلمان کار کرده و سهم بیمه اجتماعی خود را پرداخت کرده باشد،
•    شخص در آلمان رفتار خوبی داشته و سوء پیشینه کیفری نداشته باشد.
•    محل اقامت مناسبی برای شخص و خانواده  داشته باشد.
•    شناخت کافی از آلمان داشته باشد
•    داشتن دانش پایه ای از سیستم های حقوقی و اجتماعی در آلمان .
اگر همسران این اشخاص در کار شریک هستند باید سهم بیمه های اجتماعی را پرداخت کنند لیکن برای کودکان این معافیت اعمال می شود.همسر و فرزندان زیر ۱۶ سال اجاره اقامت در آلمان را  به مدت ۵ سال صادر می کند.همچنین مقررات خاصی برای صدور مجوز مستندات برای پناهندگان به رسمیت شناخته شده اعمال می شود.آنها معمولا در حال حاضر اجازه اقامت پس از ۳ سال را دریافت می کنند.

برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با اقامت در کشور آلمان شما می توانید به وکیل مهاجرت آلمان ویا مشاوران مجرب ما در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت در آلمان مراجعه فرمایید

 

اقامت در آلمان برای اهداف تحصیلی

اتباع خارجی می توانند به منظور تحصیل درآلمان با استفاده از ورود به دانشگاه اجازه اقامت درآلمان  را کسب نمایند.دانش آموزان می توانند اجازه اقامت در آلمان را به مدت طول دوره تحصیل خود اخذ نمایند.دانش آموزان می توانند کارهای پاره وقت در آلمان انجام دهند و معمولا ۱۲۰ روز تا ۲۴۰۰ نصف روز در سال کار می کنند.
این امکان برای دانشجویان بین المللی در آلمان وجود دارد که در صورت فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های آلمان اجازه اقامت آنها ۱۸ ماه افزایش یابد تا بتوانند در آلمان دنبال کار بگردند و اجازه اقامت از طریق اشتغال در آلمان را بدست بیاورند.
اقامت به منظور آموزش  دوره های فنی و حرفه ای ( Bundesagentur  für   Arbeit)
اجازه اقامت در آلمان همچنین می تواند به منظور آموزش دوره های فنی و حرفه ای صادر شود . این پروسه  به طور کلی نیاز به تصویب (آژانس اشتغال فدرال) آلمان دارد . پس از اتمام دوره های فنی و حرفه ای می توان مجوز اقامت در آلمان را برای ۱۸ ماه دیگر تمدید کرد تا بتوانید از طریق اخذ این مدرک در آلمان کار پیدا کرد.
در آخر امیدورام این مقاله جوابگوی سوالات شما در زمینه اقامت در آلمان و اخذ مجوز اقامت در آلمان بوده باشد . اگر شما سروران گرامی مایل به اقامت در آلمان هستید باید هدف خود را برای اقامت در آلمان تعیین کنید تا بتوانید مجوز اقامت در آلمان و پس از آن اقامت دائم آلمان را کسب نمایید. شما می توانید از چند طرق مجوز اقامت در آلمان را بدست بیاورید . برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقالاتی در زمینه طرق مهاجرت به آلمان مراجعه فرمایید. و یا با شماره تلفن های دفتر ما در وین تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان داشته باشید ، و همچنین دفاتر همکار ما در ایران نیز پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 پاسخ
 1. mie editor2 گفته:

  سلام. شرایط شما باید مورد بررسی قرار گیرد تا راه های مهاجرت به کشور آلمان برای خانواده شما بررسی شود. برای اخذ اطلاعات در این زمینه با دفاتر ما تماس حاصل نمایید.

  پاسخ
 2. mie editor2 گفته:

  باسلام مایک خانواده ۴ نفره بودیم که شوهرم دوسال و نیم است که در آلمان زندگی میکند ما میخواهیم پیوند خانواده داشسته باشیم اما دو مشکل اساسی داریم ۱- من از همسرم طلاق غیابی گرفتم۲-دخترم ۱۸ سال تمام است

  پاسخ
 3. mie editor2 گفته:

  با سلام و عرض ادب. امکان اخذ اقامت کشورهای مختلف همچون انگلیس، کانادا، اتریش، آلمان و … از راه های گوناگون برای شما و فرزندتان وجود دارد. برای راهنمایی بهتر شما به اطلاعات دقیق تری از شما نیاز است. شما می توانید برای اخذ اطلاعات با دفاتر ما تماس حاصل نمایید. شماره های تماس ما را در بخش ارتباط با ما جستجو کنید.

  پاسخ
 4. mie editor2 گفته:

  جناب دکترملک پورباسلام و خسته نباشید ضمن تشکروقدردانی از کانال و راهنمایی های بسیارخوبتون اینجانب با ۴۳ سال سن و ۱۸ سال سابقه کاری دراداره دولتی و داشتن فرزند پسر۱۴ ساله قصد مهاجرت و گرفتن اقامت کشورالمان رادارم خواستم ببینم ساده ترین راه چی هست و هزینه اش چقدر می باشد و همچنین واسه اینکه بخوام شما وکالت پرونده ام روقبول کنین چکارباید انجام بدم چندین بارباشماره تماسی که درکانال گذاشتین تماس گرفتم موفق نشدم باهاتون تماس بگیرم

  پاسخ