اقامت بلژیک

 اقامت بلژیک

اقامت بلژیک ,راه های اخذ اقامت بلژیک و شرایط اخذ اقامت بلژیک در این مقاله بصورت کامل مورد تحلیل و بررسی قرار میگیرد.در این مقاله علمی سعی نمودیم تا اهم راهها و شرایط اخذ اقامت در بلژیک برای مهاجرین و اتباع خارجه را به صورت تفضیلی مورد بحث و بررسی و تحلیل قرار دهیم.

اخذ اقامت بلژیک معمولا از طرق متفاوتی است اما اهم آن به شرح ذیل می باشد.

اقامت بلژیک از طریق تولد

یکی از روشهای دریافت اقامت بلژیک، تولد در این کشور میباشد. همانند دیگر کشورها در صورتی با تولد نوزاد؛ والدین تابعیت کشور بلژیک را میتوانند دریافت کنند که یکی یا هر دونفر شهروند بلژیکی باشند. بر طبق آنچه در قانون اساسی کشور بلژیک آورده شده تابعیت دو ملیتی به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

باید توجه داشت که تولد فرزند و اخذ اقامت  بلژیک تنها در مورد والدینی صدق میکند که تابعیت هیچ کشوری را نداشته باشند و این امکان برای اشخاصی که دارای تابعیت مشخصی هستند امکان پذیر نیست.

لازم به ذکر است کسی که در بلژیک متولد شده و والدینش تبعیت این کشور را ندارند،  باید در مجموع 5 سال از کل 10 سال قبل از دریافت تبعیت این کشور را در بلژیک اقامت داشته باشد.

در مجموع مواردیکه منجر به دریافت تابعیت بلژیکی از طریق تولد می شود  به صورت خلاصه در ذیل آورده شده است.

 1. تولد در بلژیک تحت تاثیر قانون خون است و در موارد اندکی متاثر از قانون خاک است.
 2. در طول ده سال قبل از ارائه درخواست تابعیت، محل اصلی اقامت والدین در بلژیک حداقل 5 سال بوده باشد و تا قبل از رسیدن به سن 12 سالگی فرزند، پدر و مادر درخواست تابعیت را اعلام کنند. و پس از ارائه این درخواست متعهد شوند که تا ابد برای زندگی کردن به کشور دیگری نروند.
 3. کودک زیر 18 سال که به سن قانونی نرسیده و بدون سرپرست در کشور بلژیک رها شده و تابعیت هیچ کشوری را نداشته باشد و یا قبل از رسیدن به سن 18 سالگی هرگونه تابعیت دیگر را از دست داده باشد، تابعیت کشور بلژیک را به صورت خود به خود دریافت خواهد کرد.

اقامت بلژیک از طریق کار

در صورتی یک شخص میتواند در بلژیک کار پیدا کند که یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرما (Job Offer) در بلژیک دریافت کند. این پیشنهاد کاری بدین صورت است؛ هر کارفرمایی که نیاز به جذب نیرو داشته باشد و بعد از گذشت 3 ماه شخصی برای انجام آن فرصت شغلی در بلژیک تقاضایی ارائه نداد، کارفرمای مربوطه درخواست خود را در سطح اتحادیه اروپا منتشر خواهد کرد و اگر جذب نیرو در سطح اتحادیه اروپا نیز صورت نگرفت، کارفرما این اجازه را پیدا میکند که از خارج از اتحادیه اروپا نیروی کار خود را جذب کند. فردی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد و دارای ویزای کار و پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما(Job Offer)  گردد اقامت موقت کمتر از یکسال را خواهد داشت. وی پس از یافتن کار و درصورتیکه 4 سال در کشور بلژیک اقامت گزیند و مالیات و بیمه را نیز پرداخت کند، میتواند برای درخواست اقامت دائم اقدام کند.

از آنجایی که کشور بلژیک دارای معاف مالیاتی زیادی است تقریبا گزینه مناسبی برای افرادی میباشد که درصدد دریافت ویزای کار میباشند.

از طرفی با توجه به این امر که دریافت ویزای کار در بلژیک زمان زیادی می طلبد و این کشور تمایل زیادی به داشتن نیروی کار غیر از کشور خود و اتباعش ندارد و رسیدگی نماینده سفارت برای اشخاصی که تمایل دارند از طریق ویزای کار وارد این کشور شوند بسیار سخت گیرانه است.

بنابراین توصیه ما به عنوان مشاور این است که برای دریافت ویزا در این کشور یا از طریق دیگری اقدام کنید و یا اینکه توسط کشورهای دیگری که عضو اتحادیه اروپا هستند مثل اتریش ویزای کار را دریافت کنید.

به طور کلی دریافت ویزای کار در کشور بلژیک به شرح زیر میباشد.

دریافت ویزای کاری در بلژیک از نوع A :

این نوع ویزا دارای مدت زمان مشخص و محدودی نیست و همه کارفرماها و مشاغلی که در بلژیک وجود دارند میتوانند از این نوع استفاده کنند. دریافت این مجوز منوط به این امر است که ثابت شود شخص مزبور در برهه زمانی 10 ساله، به طور متوسط 4 سال با ویزای نوع B به صورت قانونی کار انجام داده است.

باید دقت کنید که کارمندان متخصص، محققین، نیروهای متخصص، افرادی که عضو یک خانواده بوده و با داشتن مجوز نوع B در حال اشتغالند، یا افرادی که نیازی به ویزای کار ندارند، برای دریافت ویزای نوع A دارای محدودیت هستند.

شخصی که بخواهد برای ویزای کار نوع A اقدام کند باید ابتدا فرم ویزای کار نوع B و فیش حقوقی و مجوز اقامتی خود را ارائه دهد.

دریافت ویزای کاری در بلژیک از نوع B :

این نوع ویزا در انحصار مشاغل و کارفرماهای خاصی بوده و در یک دورهی 12 ماهه صادره شده و قابل تمدید است.

این ویزا نیازمند حمایت از سوی یک کارفرما دارد و درصورتی امکانپذیر است که کارفرما همانطور که در قبل نیز توضیح داده شد درخواست نیروی کار داشته باشد. البته لازم به ذکر است که این نوع ویزا فقط برای اشتغال در شرکت مربوطه اعتبار دارد. و هر زمان شخص متقاضی بخواهد محل کار خود در بلژیک را تغییر دهد باید ویزای کار جدید را دریافت کند.

اگر کارفرمایی بخواهد از  طریق ویزای نوع B اقدام کند تنها در صورتی موفق خواهد شد که جزو یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده و رزومه تایید شدهای داشته باشد تا بتواند برای اقامت دائم اقدام کند.

دریافت ویزای کاری در بلژیک از نوع C :

در صورتیکه شخصی بخواهد در کشور بلژیک اقامت موقت داشته باشد همانند دانشآموزان یا اعضای کنسولگریها یا اعضای خانوادهی سفرا و یا اشخاصی که میخواهند برای پناهندگی اقدام کنند میتوانند از این نوع ویزای کار با ملیت خارجی استفاده کنند.

این گونه ویزا برای بار اول به مدت یکسال است و سپس میتوان آن را تمدید نمود.

 اقامت بلژیک از طریق ازدواج

برای بدست آوردن تابعیت بلژیک از طریق ازدواج باید در زمان درخواست، اعلام شود که شخص درخواست دهنده با تبعه بلژیکی زندگی    میکند. هر دو شخص(زن و مرد) باید حتما حداقل 3 سال و 6 ماه در بلژیک زندگی کرده باشند.علی رغم داشتن همسری که شهروند بلژیک است، شخص اقدام کننده برای دریافت ویزا از طریق ازدواج باید 5 سال با رعایت تمامی موارد قانونی در بلژیک اقامت گزیند و یکی از 3 زبان ملی را به خوبی بداند.

مواردی شامل فعالیت های کاری آنها برای دولت بلژیک، یا مشارکت در یک شرکت، مالکیت یک ملک، سفرهای مداوم آنها و یا اقامت و حتی تماس های مرتب با اعضاء خانواده و دوستان و … در پرونده درج خواهد شد که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

چند مورد از دلایلی که سرمایه گذاران تمایل به راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در کشور بلژیک را دارند به دلیل موارد زیر است:

 1. شرایط اقتصادی و سیاسی در آن با ثبات است
 2. دارای مالیات کمتری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی می باشد
 3. بخش صنعتی حدود 30 درصد از فعالیت مردم این کشور را تشکیل میدهد.
 4. بخش اعظم اقتصاد این کشور به بخش خصوصی واگذار شده است.

هماهنگونه در قبل نیز ذکر شد کشور بلژیک دارای معاف مالیاتی زیادی است به همین دلیل شخصی که قصد سرمایهگذاری در این کشور را دارد به راحتی بعد از 3 سال میتواند برای اقامت دائم در بلژیک اقدام کند.شایان ذکر است که از بین تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا کشور بلژیک در زمان کوتاهی اقامت دائم را برای شخص درخواست کننده مهیا میکند. البته نباید این نکته را فراموش کرد کشور بلژیک دارای قوانین سختی در مورد زمینه های مالی و حقوقی است.

اقامت بلژیک از طریق پناهندگی

برای ارائه درخواست پناهندگی در کشور بلژیک باید از طریق دفتر بیگانگان اقدام نمود. طبق قانونی که در تاریخ 22 مارس 2018 به تصویب رسید برای ثبت نام باید مراحل زیر را طی نمود.

 1. اشخاصی که برای پناهندگی اقدام مینمایند باید ظرف مدت 8 روز کاری پس از ورود به بلژیک درخواست خود را به اداره بیگانگان تحویل دهند. البته ارائه یک درخواست در مرز و با بخش پلیس مرزی فدرال و بلافاصله پس از دستگیری انجام میشود. و پناهجو خیلی سریع به گواهی اعلان میرسد.
 2. اداره بیگانگان ظرف مدت 3 الی 10 روز کاری بعد از گواهی اعلان این درخواست را ثبت مینماید. لازم به ذکر است فاصله زمانی بین اعلان تا ثبت نام از دو هفته تجاوز نخواهد کرد.
 3. درخواست پناهجو حداکثر تا 30 روز آماده شده و مدافع پناهندگی هنگامی که تقاضانامه از طریق حکم سلطنتی ارائه میشود، مدرک درخواست پناهندگی را تایید مینماید.

بخش پناهندگی دفتر بیگانگان موارد زیر را انجام خواهد داد.

 1. دریافت درخواست پناهندگی
 2. ثبت پناهندگی که در اصطلاح به آن ثبت نام گفته میشود و موجب یک پرونده جمعیتی برای اتباع خارجی خواهد شد.
 3. گرفتن اثر انگشت، اشعه ایکس قفسه سینه و … برای تشخیص سلامت فرد پناهجو
 4. قاعده دوبلین در دفتر بیگانگان صورت میگیرد که شامل مصاحبه با مدت زمان کوتاه در زمینه تشخیص و ثبت هویت، ملیت و مسیر سفر پناهجو انجام میشود. اداره بیگانگان و پناهجو با کمک یک مترجم پرسشنامهای را برای CGRS تنظیم خواهند کرد و این موارد را شرح خواهد داد که چرا از کشور خود اخراج شده و چنانچه پناهجو برای بار چندم مراجعه نموده باید موارد جدیدی که سبب اقدام مجدد وی برای پناهندگی شده را به صورت کامل شرح دهد. لازم به ذکر است که این جلسه و مصاحبه بدون حضور وکیل فرد پناهجو خواهد بود.
 5. چنانچه بلژیک تحت قوانین دوبلین باشد پرونده و پرسشنامه مربوط به دلائل درخواست پناهندگی و عدم تمایل برگشت به کشور مبدا به CGRS انتقال داده خواهد شد.
 6. بخش پناهندگی در دفتر بیگانگان مسئولیت پیگیری وضعیت اقامتی پناهجویان و تصمیم نهایی درخواست پناهندگی را دارد.یعنی چنانچه پناهجو کماکان تمایل به پناهندگی دارد کار ثبت نام وی و در صورتیکه پناهجو انصراف از پناهندگی را اعلام کند برای وی حکم ترک قلمرو صادر خواهد کرد.
 7. دفتر بیگانگان شامل سه بخش (پناهندگی، مراکز بسته، بازرسی مرزی ) میباشد. که بخش مرکز بسته مسئول تمام درخواستهای پناهندگی در بازداشتگاهها و زندانها است. در حالیکه بخش بازرسی مرزی مسئول درخواستهای پناهندگی در مرز میباشد. که بسته به نوع پناهجویان به بخش مربوطه ارجاع داده خواهند شد.
 8. دولت بلژیک بر اساس معیارهای تعیین شده توسط کنوانسیون 1951 ژنو پناهجو را مورد بررسی قرار خواهد داد. براساس این کنوانسیون پناهنده بدین صورت تعریف میشود.

“کسی که ترس از آزار و اذیت به دلایل نژاد، مذهب، ملیت، یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و یا عقیده سیاسی که با ملیت کشور خود منافات دارد و نمیتواند به این دلایل گفته شده از جنبههای حمایتی کشور خود استفاده کند و با وجود چنین ترسی نمیخواهد به کشور پیشین خود بازگردد.”

اقامت بلژیک ازطریق تحصیل

در صورتیکه شخصی برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام میکند اگر وی شهروند بلژیکی یا هر کشور دیگری عضو اتحادیه اروپا باشد نیازی به دریافت ویزا ندارد ولی اگر وی دارای ملیت غیر بلژیک یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد باید برای ثبت نام به عنوان دانشجوی تحصیلات عالیه و برای دوره بالای سه ماه درخواست داده باشد.

برای دریافت ویزای تحصیلی در بلژیک داشتن شرایط زیر الزامی است.

 1. برای ورود به یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی باید آخرین مدرک متقاضی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش بلژیک قرار گرفته باشد.
 2. متقاضی باید از رفاه معقولی برای هزینه های زندگی و تحصیل و سلامت خود برخوردار باشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در بلژیک:

1.عکس ID، 35 × 45 میلی متر

 1. کارت اعتباری و کارت شناسایی (کپی از صفحه شناسایی آن)
 2. گواهی نامه تولد
 3. مدارکی که تایید مینماید فرد متقاضی در دانشگاهی که از طرف وزارت آموزش و پرورش بلژیک به رسمیت شناخته شده است، مورد پذیرش قرار گرفته است.

5.بیمه بهداشت و درمان برای پوشش دهی به تمام خطرات در قلمرو کشور بلژیک

 1. نامه درخواست به صورت نوشتاری
 2. تاییدیه ای از یک بانک که نشان میدهد وی برای زندگی، ادامه تحصیلات در بلژیک منابع مالی کافی در دست دارد. حداقل منبع مالی مورد تایید 617 یورو در سال میباشد. این درآمد باید تضمین شده و ثابت شود که قابل انتقال به حساب فرد متقاضی در بلژیک خواهد بود.
 3. در صورتی که فرد متقاضی درخواست بورس تحصیلی و یا کمک هزینه تحصیلی و یا وام داشته باشد نیازمند تایید پرداخت بدهی بعد ازاتمام تحصیلات عالیه خواهد بود.
 4. اگر فرد متقاضی دارای سن بالاتر از 21 سال باشد باید گواهی نامه تایید کننده بیمه از سوی کشوری که شهروند آن است ارائه دهد.
 5. ارائه قرارداد اجاره نامه یک خانه یا آپارتمان و یا مالکیت آنها در کشور بلژیک.
 6. گواهی پزشکی که تایید میکند متقاضی هیچگونه بیماری مسری ندارد و این گواهی پزشکی باید توسط یک دکتر معتبر صادر شود.

هزینه های زندگی یک دانشجو در بلژیک (Living Cost For a Student In Belgium)

 

ردیف عنوان هزینه مبلغ هزینه
1 اجاره آپارتمان یکخوابه در بلژیک مرکز شهر 773 دلار در ماه
2 اجاره آپارتمان یکخوابه در بلژیک در حومه شهر 650 یورو در ماه
3 خرید آپارتمان در بلژیک در مرکز شهر متری۲،۰۶۹۵،۱۸یورو
4 خرید آپارتمان در بلژیک در حومه شهر متری ۲،۲۲۸،۱۲ یورو
5 یک کیلو برنج 1.75 یورو
6 یک شانه تخم مرغ 2.44 یورو
7 یک کیلو گوشت سینه مرغ 9.38 یورو
8 یک لیتر شیر 0.89 یورو
9 یک کیلو گوشت ران 16.71 یورو
10 یک کیلو پرتغال 2 یورو
11 یک کیلو موز 1.70 یورو
12 یک کیلو گوجه 2 یورو
13 یک کیلو سیب زمینی 1.35 یورو
14 جابجایی با تاکسی 4 یورو
15 تاکسی تا مسافت یک کیلومتر 2 یورو
16 بلیط مترو 2 یورو
17 باشگاه بدن سازی برای یک ماه 26.05 یورو
18 یک بطری آب معدنی 1.78 یورو
19 خوابگاههای دانشجویی به صورت فردی یا مشترک در ماه 400 یورو(2 میلیون تومان)
20 HomeStay در ماه همراه با حداقل یک وعده غذا ذر روز 400 الی 600 یورو(2 میلیون تا 3 میلیون تومان)

 

اقامت کوتاه مدت(ویزای توریستی)Short stay (tourist visa)

از طریق ویزای توریستی اجازه اقامت و سفر در سرزمین شنگن صادر خواهد شد. این ویزا صرفا جهت بازدید خواهد بود و شخص متقاضی اجازه کار کردن را نخواهد داشت.درخواست ویزای کوتاه مدت(توریستی) باید حداقل 3 ماه قبل از تاریخ سفر ارائه گردد.

مدارک لازم برای درخواست ویزای کوتاه مدت به شرح ذیل میباشد.

 1. فرم درخواست ویزای کوتاه مدت( ویزای توریستی) به صورت کامل و امضا شده
 2. پاسپورت اصلی
 3. کپی از گذرنامه فعلی متقاضی

جمع بندی موضوع اقامت بلژیک

نکته مهم اول در خصوص اقامت در بلژیک :دقت کنید صرف تولد در کشور بلژیک سبب اعطای تابعیت می باشد یا خیر. سیستم اعطای تابعیت در بلژیک از طریق خاک یا خون است؟ در بلژیک از طریق خون است.

نکته مهم دوم در خصوص اقامت در بلژیک: پیش از هر اقدامی با وکلای موسسه ملک پور یا همکاران MIE در سراسر جهان مشورت بفرمایید. ما شما را با وکلای درست و متخصص در امور مورد نیاز شما متصل خواهیم کرد.

نکته مهم سوم در خصوص اقامت در بلژیک: راه های اقامت در بلژیک تنها به صورت اختصاری و کلی در چند تیتر بررسی گردید. نکات بسیار مهمی نظیر مشاغل مورد نیاز در بلژیک، چگونگی بررسی و پذیرش پرونده شما، مبلغ موردنیاز اقامت در به بلژیک برای پرونده شما، نحوه برخورد سفارت بلژیک با مهاجران و اساسا چگونگی هزینه در کشور بلژیک و بسیاری از سوالات مرتبط نیز نیاز به تحلیل و بررسی دارد.توصیه اکید می کنیم سوالات خودرا با بهترین مشاورین ما بصورت رایگان مطرح بفرمایید.

در زیر همین مقاله برای این امکان فراهم شده سوالات خودرا بپرسید و نه تنها در بعضی اوقات ما به شما و سوالات شما بصورت مکتوب در خصوص اقامت در بلژیک و اخذ اقامت در این کشور پاسخ بدهیم بلکه گاها و کلا مشاورین همکار ما پاسخ سوالات شما را بصورت ویدئو و فایل صوتی ضبط نموده و برای شما منتشر می نمایند. ضمنا بسیاری از هموطنانی که سوالات شمارا ملاحظه میکنند، امکان پاسخ به سوالات شما عزیزان را خواهند داشت به همین منظور و برای رفاه حال شما نه تنها در بخش زیرین مقاله بلکه در صفحه اصلی سایت نیز بخش پرسش و پاسخ همگانی فراهم گردیده که همه مردم می توانند در کنار ما و مشاورین به پرسش و پاسخ با یکدیگر بپردازند. امیدواریم از مقاله مرتبط با اقامت بلژیک و راههای اخذ اقامت بلژیک لذت برده باشید.

 

2 پاسخ
 1. gift5250 گفته:

  سلام برای مهاجرت به بلژیک متوسط هزینه چقدر هست؟
  شغل من فروشنگی لوازم خانگی و فرش میباشد و حدود 8سال سابقه کار دارم؟
  ایجاد یه کسب و کار در بلژیک در رسته کاری خودم مستلزم چه مقدار هزینه هست؟
  آیا برای مهاجرت به بلژیک مبلغ 500میلیون تومن کافی هست یا خیر؟
  ممنون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.