اقامت ایتالیا

  • اقامت ایتالیا و شرایط عمومی
  • اقامت ایتالیا از طریق کار
  • اقامت ایتالیا از طریق تحصیل
  • اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری
  • اقامت ایتالیا از طریق تولد
  • اقامت ایتالیا از طریق ازدواج
  • اقامت ایتالیا و پناهندگی
  • اقامت ایتالیا و هزینه های زندگی در ایتالیا
  • اقامت ایتالیا و اخذ تابعیت ایتالیا
اقامت ایتالیا اقامت ایتالیا و بررسی شرایط آن

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اقامت ایتالیا و مقدمه بر آن

اقامت ایتالیا ، مهاجرت به ایتالیا و شرایط دریافت اقامت و تابعیت ایتالیا در این مقاله علمی مورد بررسی علمی و تخصصی قرار خواهد گرفت. روش های اخذ اقامت ایتالیا به چه صورت است؟  آیا می توان تابعیت و پاسپورت ایتالیا را کسب کرد؟ در زمینه دریافت اقامت ایتالیا نکات بسیار مهمی وجود دارد که به صورت خلاصه و مفید در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم. ایتالیا یکی از زیباترین کشورهای جهان است که طرفداران خاص خود را دارد. از این رو در صورتی که مایل به دانستن شرایط دریافت اقامت ایتالیا هستید در این مقاله ما را همراهی نمایید. همچنین می توانید جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و بررسی شرایط اقامت ایتالیا با موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان، تلفنی و تخصصی مشاوران مجرب این موسسه بهره مند شوید.  

اقامت ایتالیا و شرایط عمومی

دریافت اقامت ایتالیا ممکن است برای بسیاری از افراد مورد توجه باشد. ایتالیا کشوری زیبا و تاریخی در جنوب قاره اروپا است. در رده بندی پرجمعیت ترین کشور های اروپا، کشور ایتالیا رتبه پنجم را داشته و پر جمعیت ترین شهر این کشور و مرکز آن نیز، شهر رم می باشد. جمعیت این کشور 60 میلیون نفر و مساحت آن حدود 30 هزار کیلومتر مربع می باشد. یورو واحد پول کشور ایتالیا بوده و زبان رسمی این کشور نیز  ایتالیایی می باشد. در اکثر مناطق کشور ایتالیا آب و هوا مدیترانه ای می باشد. در شمال این کشور آب و هوا سرد و در جنوب خشک و گرم می باشد. مردم این کشور بسیار خونگرم هستند و برخورد مناسب و خوبی با گردشگران دارند.

در این مقاله سعی بر تحلیل روش های مهاجرت به ایتالیا و راه های اخذ اقامت ایتالیا شده است و بررسی می نماییم که میزان سختی و آسانی روند دریافت اقامت ایتالیا از هر یک از راه ها چگونه خواهد بود. شخص از راه های مختلفی اعم از تحصیل، کار، سرمایه گذاری و … می تواند برای دریافت اقامت ایتالیا اقدام نماید. موسسه حقوقی ملک پور شما را در بررسی تمامی این راه ها همراهی نموده و مشاوره خواهد داد.

اقامت ایتالیا از طریق کار

دریافت اقامت ایتالیا از طریق کار نسبت به بعضی کشورهای دیگر اروپایی ممکن است سخت تر باشد و دلیل این سختی نرخ بیکاری بالا در این کشور می باشد. نرخ بیکاری در ایتالیا نزدیک به 11 درصد بوده که در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی مانند کشور اتریش و یا کشور آلمان که قطب صنعتی اتحادیه اروپا شناخته می شود بسیار بالاتر است. شما جهت دریافت ویزای کار ایتالیا نیاز به نامه دعوت به کار یا job offer از یک کارفرما از کشور ایتالیا دارید. برای دریافت این نامه کارفرما مربوطه باید اثبات نماید که نتوانسته است برای شغل مذبور در اروپا و همچنین کشور ایتالیا، شخص مورد نظر خود را پیدا نماید.

این قضیه با توجه به نرخ بالای بیکاری بسیار سخت است. اگر کارفرما بتواند برای شما نامه دعوت به کار بفرستد، به شما یک اقامت 5 ساله داده می شود. در این مدت عملکرد شما در این شغل زیر نظر گرفته می شود و در صورت هماهنگی با تمام قوانین کاری و اجتماعی کشور ایتالیا بعد از 5 سال اقامت ایتالیا و پس از آن پاسپورت ایتالیا را دریافت می نمایید.

1 18 اقامت ایتالیا و بررسی شرایط آن

نرخ بیکاری ایتالیا از سال 2007 تا سال 2017

کار در ایتالیا

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

ایتالیا دارای دانشگاه های معتبری در جهان می باشد. دانشگاه های ایتالیا در تمام مقاطع دانشجو می پذیرند. شما ابتدا باید با ارسال مدارک تحصیلی خود به دانشگاه های ایتالیا برای پذیرش از این دانشگاه ها اقدام کنید و در صورت پذیرش از این دانشگاه ها می توانید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نموده و به این کشور ورود کنید. هزینه های تحصیل در دانشگاه های ایتالیا بسیار متغیر است، بطوریکه از 2 هزار یورو به بالا حتی تا 40 هزار یورو در سال نیز متغیر خواهد بود. بعد از ورود به شما یک  اقامت موقت به مدت یک سال داده می شود. شما موظف هستید برای تمدید، بعد از پایان این یک سال مدرکی را ارائه دهید که نشان دهد یک سال تحصیلی را با موفقیت پشت سر گذاشته اید. شما تنها با ویزای تحصیلی نمی توانید اقامت ایتالیا را برای بلند مدت دریافت نمایید.

حتما نیاز است در زمینه تحصیلی خود مشغول به کار شوید. به این نکته دقت کنید که درصد دانشجویانی که بعد از اتمام تحصیل توانسته باشند در این کشور اقامت بگیرند و مشغول به کار شوند، بسیار پایین است و اکثرا جهت اشتغال به کار به کشورهای دیگر رفته اند. تحصیل در دانشگاه های ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر است. لازم به ذکر است که این مقاله مربوط به موسسه حقوقی ملک پور بوده و هرگونه کپی برداری از آن بدون عنوان نمودن منبع اصلی آن غیر قانونی بوده و مجاز نمی باشد. کشور ایتالیا به این دلیل که بورسیه های زیادی را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است مشهور و محبوب است. این کشور علاوه بر بورسیه های دانشگاه ها و موسسات مختلف، بورسیه های استانی را نیز ارائه می دهد.

بر اساس این بورسیه ها، افرادی که از نظر مالی توانایی بالایی جهت ادامه تحصیل ندارند، می توانند با استفاده از این بورسیه ها جهت تحصیل و اقامت ایتالیا اقدام نمایند. از این رو تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی هر ساله برای تحصیل در این کشور به دلیل بورسیه های ارائه داده شده و هزینه های پایین تحصیل، جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا و اقامت ایتالیا اقدام می نمایند.

تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

روش سرمایه گذاری یکی از راه هایی است که می توانید جهت دریافت اقامت ایتالیا انتخاب کنید. شما می توانید در این کشور ثبت شرکت انجام دهید و کار تولید نموده و کارآفرینی کنید. محبوبترین نوع ثبت شرکت در اکثر کشورها، شرکت با مسئولیت محدود شناخته می شود. در کشور ایتالیا نیز اکثر افرادی که قصد راه اندازی کسب و کاری در این کشور را دارند، به ثبت شرکت با مسئولیت محدود می پردازند. سرمایه اولیه تعیین شده جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کشور ایتالیا ده هزار یورو تعیین شده است. اما برای کارآفرینی در ایتالیا باید سرمایه حدود 50.000 یورو را داشته و نشان دهید. علاوه بر پروسه ثبت شرکت، شما می توانید جهت خرید اوراق قرضه در ایتالیا اقدام نموده و سرمایه گذاری نمایید. اگر ارزش اوراقی که خریداری کرده اید حداقل 2 میلیون یورو باشد. با سرمایه گذاری ابتدا اقامت دو ساله دریافت می کنید و بعد از اتمام دو سال، اقامت 3 ساله می  گیرید.

پس از تمام شدن سال پنجم می توانید برای اقامت دائم و پاسپورت ایتالیا اقدام نمایید. به طور کلی جهت سرمایه گذاری در هر کشور شما باید چند فاکتور مهم را مدنظر داشته باشید. از جمله این فاکتورها مالیات تعیین شده در آن کشور و همچنین نرخ تولید ناخالص داخلی آن کشور است که تعیین می کند میزان سود آوری شما در آن پروسه سرمایه گذاری به چه میزان خواهد بود. در سال 2016 مالیات در کشور ایتالیا حدود 31.17 درصد تعیین شده است.

در نمودار زیر میزان تولید ناخالص داخلی کشور ایتالیا بر حسب بیلیون دلار آمریکا تا سال 2017 :

2.jpg اقامت ایتالیا و بررسی شرایط آن

سرمایه گذاری در ایتالیا

اقامت ایتالیا از طریق تولد

در ابتدا باید بدانیم دو اصل مهم در مورد اخذ پاسپورت از روش تولد وجود دارد. اصل خاک و خون. در ایتالیا بر اساس اصل خون عمل می شود، به این معنی که فرزندی که در کشور ایتالیا به دنیا می آید باید پدر یا مادر ایتالیایی داشته باشد تا بتواند پاسپورت ایتالیا را اخذ نماید. این نشان دهنده این موضوع است که فرد خارجی در صورت تولد فرزند خود در کشور ایتالیا، اقامت ایتالیا و یا پاسپورت این کشور را برای فرزند به دست نخواهد آورد. البته لازم به ذکر است تحت شرایطی کشور ایتالیا بر اساس قانون خاک نیز اقامت و تابعیت را اهدا می کند و آن در صورتی است که کودک متولد شده در خاک ایتالیا از پدر و مادر نامشخصی بوده و تابعیتی برای او مشخص نشده باشد، کشور ایتالیا به کودک متولد شده در خاک خود اقامت ایتالیا و تابعیت این کشور را از طریق تولد اهدا خواهد کرد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب تولد

video اقامت ایتالیا و بررسی شرایط آن

اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

براساس قانون کشور ایتالیا هر فرد خارجی که با زن یا مرد ایتالیایی ازدواج کند و ازدواج آنها به صورت رسمی ثبت شده باشد، دولت ایتالیا به فرد خارجی  پاسپورت و اقامت ایتالیا را می دهد. این ازدواج می تواند در کشور ایتالیا و یا هر کشور دیگری اتفاق بیفتد و تنها نیاز است مدارک مهم دال بر واقعی بودن ازدواج آنها ارائه شود. این مدارک شامل اصل پاسپورت شخص است که باید معتبر نیز باشد. همچنین زوجین باید نشان دهند که مجرد بوده و درگیر ازدواج و زندگی دیگری نیستند. در صورتی که قبلا ازدواج کرده و جدا شده باشند، نیاز است مدارک مربوط به طلاق خود را نیز ارائه دهند. نکته بسیار مهم این است که برای دریافت اقامت دائم باید مدت سه سال از ازدواج زوجین گذشته باشد و در انتهای سال پنجم ازدواج برای دریافت پاسپورت می توانند اقدام کنند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

اقامت ایتالیا و پناهندگی

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید برای مهاجرت انتخاب کنید، ولی پناهندگی پر خطرترین و بدترین انتخاب در این میان محسوب می شود. همیشه نگاهی که به فرد پناهنده می شود، منفی است. حتی پس از گذشت ده سال از پناهندگی نیز نمی توانید به جایگاه خوب اجتماعی در این کشور برسید و باید با شرایط بسیار بد و سخت به عنوان بک پناهنده زندگی کنید. کشور ایتالیا به دلیل اینکه عضو کنوانسیون ژنو می باشد، پناهنده می پذیرد، ولی جامعه ایتالیا دید خوبی نسبت به پناهندگان ندارد و رفتار مطلوبی نیز با آنها نمی شود. همچنین مدت زمانی که به پرونده پناهجویان رسیدگی می شود بسیار طولانی است. موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه اقدامی جهت پناهندگی نداشته و مطالب گفته شده تنها جهت آگاهی شما بزرگواران می باشد.

در نمودار زیر تعداد درخواست های رد شده با خط قرمز و تعداد درخواست های پذیرفته شده با خط سبز در سال های اخیر در کشور ایتالیا نشان داده شده است:

3 2 اقامت ایتالیا و بررسی شرایط آن

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

اقامت ایتالیا و هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی در کشورهای مختلف بسته به شیوه زندگی شخص متفاوت است. مهم ترین بخش هزینه های زندگی، هزینه های مربوط به اجاره ملک است. اجاره ملک در کشور ایتالیا بسته به شهر متفاوت است. در شهرهای بزرگ هزینه اجاره ملک اغلب نسبت به شهرهای کوچک بیشتر است و همچنین در مرکز هر شهر نیز میزان هزینه ملک نسبت به حاشیه شهر بیشتر است. بنابراین می توان برای پایین آمدن هزینه های زندگی حاشیه شهر را برای سکونت انتخاب نمود. علاوه بر آن هزینه های دیگری نظیر هزینه رفت و آمد، هزینه خورد و خوراک، پوشاک و … نیز وجود دارد که در جدول زیر به بررسی آنها میپردازیم:

یک وعده غذا در رستوران 15 یورو   اجاره آپارتمان 1 اتاق خوابه در خارج از شهر 449.10 یورو
یک لیتر شیر 1.12 یورو اجاره آپارتمان 1 اتاق خوابه در مرکز شهر 596.17 یورو
یک کیلو برنج 1.94 یورو یک جفت کفش 82.21 یورو
یک کیلو گوشت 15.10 یورو لباس تابستانی 30.48 یورو
بلیط یک طرفه 1.50 یورو پرستار بچه برای کل روز 431.41 یورو

اقامت ایتالیا و اخذ تابعیت ایتالیا

اقامت ایتالیا را با توجه به کلیه شرایطی که در بالا ذکر کردیم می توان به دست آورد. طول این اقامت بسته به نوع اقدام شما متفاوت است. در پروسه های سرمایه گذاری ابتدا به شما اقامت دو ساله داده می شود و سپس این اقامت به صورت 3 ساله تمدید خواهد شد. زمانی که شما از طریق تحصیل وارد می شوید باید در نهایت به کار در این کشور مشغول شوید. در پروسه های کاری اقامت ایتالیا بسته به نوع قرارداد کاری شما و مدت زمان آن تعیین شده و داده خواهد شد. در پروسه ازدواج نیز باید زوجین به مدت 3 سال در کنار هم زندگی کنند تا بتوانند برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. اما به طور کلی از هر طریقی که اقدام نمایید در نهایت باید 5 سال از اقامت قانونی شما گذشته باشد تا بتوانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

در ضمن شما می توانید پس از گذشت 6 سال از اقامت خود علاوه بر اقامت ایتالیا برای تابعیت و پاسپورت ایتالیا نیز درخواست دهید. اما به طور قطع در زمان دریافت اقامت دائم و پاسپورت نکاتی همچون داشتن دانش زبان ایتالیایی، ادغام شدن صحیح با جامعه ایتالیا و دانستن قوانین ایتالیا را در مورد شما بررسی خواهند کرد. همچنین چک می کنند که شما جرم و جنایتی را در این کشور مرتکب نشده باشید و همچنین مالیات خود را به درستی و کامل پرداخت کرده باشید.

اقامت ایتالیا و سخن پایانی

تمامی راه های اخذ اقامت ایتالیا را در این مقاله به صورت علمی بررسی و مطرح نمودیم. کشور ایتالیا کشوری تاریخی و بسیار زیبا است که برای سفر و تفریح انتخاب بسیار مناسبی می باشد اما همانطور که بررسی نمودیم با توجه به نرخ بالای بیکاری برای کار شرایط خیلی خوبی نداشته و امکان کاریابی در این کشور پایین است. اغلب افرادی که تحصیل در کشور ایتالیا را انتخاب می کنند، در نهایت جهت پیدا کردن شغل و اشتغال به کار به کشورهای دیگر مهاجرت می نمایند. شما می توانید با توجه به مطالب گفته شده شرایط خود را با شرایط اقامت ایتالیا مقایسه نموده و انتخاب کنید که برای اقامت ایتالیا اقدام نمایید یا کشور دیگری را مقصد خود قرار دهید. از این رو در زمینه دریافت اقامت ایتالیا می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از طریق مشاوره با این موسسه شرایط خود را بررسی و بهترین راه را انتخاب نمایید. همچنین در زیر همین مقاله، در قسمت دیدگاه، تمامی سوالات خود را عنوان نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.