اقامت از طریق ازدواج

اقامت از طریق ازدواج

اقامت از  طریق ازدواج یکی از موضوعات پر سوال بوده که مکررا در وب سایت های موسسه حقوقی ملک پور در مورد آن سوال پرسیده شده است. در این نوشتار به روش ها و طرق اقامت از  طریق ازدواج می پردازیم.به طور کلی بر اساس  نظام حقوق بین الملل خصوصی ، یکی از روش هایی که می تواند منجر به  اخذ اقامت در یک کشور بشود ،اقامت از طریق ازدواج  می باشد که بازار شایعات در این خصوص نیز داغ است. .اما باید این نکته مهم را بدانید که هر کشور قوانین مختص به خود را داشته و در موارد تخصصی  مانند اقامت از  طریق ازدواج ،که قوانین پیچیده و متعدد بوده و مدام در حال بروز رسانی است،  حتما باید با یک وکیل مجرب مشاوره شود.

فایل تصویری آقای دکتر ملک پور (دانشجوی دکترا رشته حقوق دانشگاه ملی وین اتریش) در باب قواعد کلی اقامت از  طریق ازدواج

video اقامت از طریق ازدواج

فایل صوتی آقای دکتر ملک پور (دانشجوی دکترا رشته حقوق دانشگاه ملی وین اتریش) در باب قواعد کلی اقامت از  طریق ازدواج

audio اقامت از طریق ازدواج

قوانین مرتبط با اخذ تابعیت در کشور ایران:

اقامت از  طریق ازدواج  با یک ایرانی برای یک فرد خارجی، جهت اخذ اقامت در ایران با سایر دنیا متفاوت بوده و باید گفت هیچ قانون واضح و کاملی در خصوص شرایط اخد اقامت از طریق ازدواج در کشور ایران وجود ندارد و اصلی ترین اصل در حقوق و قانون مدنی در کشور ایران، این است که اگر یک مرد ایرانی با یک زن خارجی ازدواج کند،در این صورت به آن زن خارجی صرفا تابعیت ایران و نه اقامت ایران داده می شود .همچنین اگر یک مرد خارجی با یک زن ایرانی ازدواج کند، نه تابعیت و نه اقامت دائم ایران به وی داده خواهد شد.در واقع باید به بیان دیگر،حقوق مهاجرت حتی در کشورهایی مانند مالزی و تایلند موجود بوده اما در کشور ایران،قانونی بنام قانون مهاجرت وجود ندارد بلکه تنها در قانون مدنی در کشور ایران از مواد 977 به بعد ،در کتاب تابعیت در خصوص تابعیت ،موادی در مورد تابعیت وجود داشته و همینطور در برخی از قوانین،مانند قانون اقامت خارجی ها،قانون جذب و حمایت از سرمایه گزاری های خارجی یکسری از نکات مرتبط با اقامت ذکر شده است.نکته جالب توجه در خصوص قانون مدنی در کشور ایران این است که قدمت این قانون بیش از 80 سال بوده و در سال 1307 تصویب شده است . قانون مدنی دارای ضعف های زیادی بوده و در حوزه آثار حقوقی این ضعف ها بحث های زیادی وجود دارد. نکته عجیب در کشور ایران موضوع تابعیت برادران و خواهران افغان در ایران بوده که سال هاست ساکن ایران هستند و تمایل زیادی برای دریافت پاسپورت ایران دارند اما اگر برای دریافت پاسپورت ایرانی به یک وکیل مراجعه کنند باید پیچ و خم های زیادی از نظر حقوقی طی شود تا شاید منجر به دریافت پاسپورت برای برادارن و خواهران افغان شود.

 

قوانین مرتبط با اخذ تابعیت  و اقامت از  طریق ازدواج در سایر کشورها:

در بسیاری از کشورهای دنیا مانند اتریش،انگلستان و یا آمریکا، به صورت کامل قوانین مهاجرت وجود داشته و کلیه شرایط اقامت از  طریق ازدواج به صورت کامل تعریف شده است که به عنوان مثال شخص بعد از چند سال می تواند پاسپورت دریافت کرده یا کی تواند آمریکایی شود.در اکثر کشور های دنیا تفاوتی از نظر جنسیت وجود نداشته و هیچ فرقی بین زن و مرد قائل نیستند  و فرقی نمیکند که با مرد یا زن خارجی ازدواج کنید و در هر دو صورت و بر اساس قوانین هر کشور پس از سپری شدن یک مدت زمان مشخص می توان تابعیت و اقامت دائم آن کشور را گرفت .در ادامه شرایط اقامت از  طریق ازدواج برای کشور اتریش به صورت خلاصه و تیتر وار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

شرایط اقامت از  طریق ازدواج اتریش:

 • حداقل زمان برای اخذ اقامت از طریق ازدواج اتریش 6 سال بوده و زوجین باید 5 سال از 6 سال را با یکدیگر زندگی کرده باشند
 • حداقل سن برای ازدواج 18 سال بوده و در صورت پایین تر بودن نیاز به اجازه قیم و یا کسی که از شخص مراقبت می کند است.
 • شخصی که در حال حاضر متاهل است،تا زمانی که تاهل فعلی خود را ملغی نکند نمی تواند برای بار دوم متاهل شود. برای مطالعه کامل قوانین کشور اتریش در خصوص تابعیت از طریق ازدواج می توانید اینجا را مطالعه فرمایید.

نکته بسیار مهم در خصوص اقامت از  طریق ازدواج که باید به آن توجه داشت این است که فردی که یک ایرانی می خواهد با آن ازدواج کند باید دارای شغل بوده و به دولت آن کشور تمکن مالی خود را اثبات نماید به طوی که نشان دهد هیچ مشکلی از نظر تامین هزینه های همسر خود نخواهد داشت و از پس هزینه ها بر خواهد آمد.یا حتی اگر شاغل نیست لیست دارایی های خود را به دولت ارائه دهد تا بتواند برای همسر خود اقامت از  طریق ازدواج را بگیرد.یکی دیگر از نکات مهم این است که باید اثبات شود که ازدواج انجام شده است و همینطور واقعی بوده و مدارک ازدواج به دولت ارائه شود تا مشخص شود ازدواج صوری انجام نشده است.

 

اقامت از  طریق ازدواج ابعاد و قوانین خاص خود را دارد که بررسی آن در این مقاله نمی گنجد .باید گفت روش اقامت از  طریق ازدواج  قواعد و اصول زیادی داشته و قوانین کشورهای مختلف به طور دائم در حال تغییر و بروز رسانی است.

در پایان باید گفت شرایط اخذ اقامت از  طریق ازدواج  برای افراد متفاوت بوده و هر شخص باید با توجه به موقعیت مالی و خانوادگی و سایر عوامل تصمیم گیری کند که کدام گزینه مناسب اوست. بنابرین اگر شما مایل هستید اطلاعات کامل تر و جامع تری نسبت به اقامت از  طریق ازدواج  متناسب با وضعیت اختصاصی خود داشته باشید و مشاوره مهاجرتی بشوید، کافی است با ما در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس بگیرید و از امکان مشاوره ی رایگان تلفنی ما بهره مند شوید.

4 پاسخ
 1. Eli7 گفته:

  سلام
  وقت بخیر،

  نامزد من در پراگ زندگی میکند و مقیم کشور چک است.بنا به دلایل کاری امکان ازدواج ما در ایران وجود ندارد و ایشان برای من دعوت نامه خواهد فرستاد تا در پراگ باهم زندگی کنیم.
  میخواستم بدانم
  ۱)مدت زمان permanent residency برای من با توجه به اینکه دارای ملیت ایرانی هستم در کشور چک چقدر خواهد بود؟
  ۲) با توجه به اینکه قرار است به طور رسمی و با پر کردن فرم های مربوط به ازدواج در این کشور بمانم،آیا باید مدت ۵ ساله اخذ کارت permanent residency را در چک بمانم یا اینکه این زمان با ازدواج ام با ایشان کاهش میابد؟
  ۳)و اینکه می توانم در این مدت گاهی به ایران سفر کنم یا اینکه مجبورم در خاک کشور چک بمانم؟

  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   شما مي توانيد ازدواج خود را در كشورهاي اطراف ايران مثل تركيه نيز ثبت نماييد اما در صورت اقدام براي ويزاي چك پيش از ثبت ازدواج شانس بسيار كمي براي اخذ ويزا خواهيد داشت، با ثبت ازدواج و اخذ ويزاي ازدواج پس از سه سال مي توانيد براي اقامت دائم جمهوري چك اقدام نماييد.

   پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.