اعزام دانشجو به هلند و بررسی شرایط آن

اعزام دانشجو به هلند، قوانین اخذ ویزای تحصیلی هلند و شرایط تحصیل در هلند را در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می دهیم. سوالاتی که همواره در این زمینه وجود دارد، از جمله اینکه شرایط و مدارک لازم جهت اعزام دانشجو به هلند چیست؟ آیا برای تحصیل، کشور هلند انتخاب مناسبی است؟ اعزام دانشجو به هلند برای چه مقاطعی امکان پذیر است؟ پاسخ گویی به این سوالات هدف این مقاله می باشد که توسط متخصصان موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده است. در صورت تمایل به مطرح هر گونه پرسشی در زمینه مهاجرت و اعزام دانشجو به هلند می توانید جهت مشاوره رایگان با دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل فرمایید. همانطور که می دانید تمام تلاش موسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش در جهت پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان می باشد.

اعزام دانشجو به هلند 3 اعزام دانشجو به هلند

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اعزام دانشجو به هلند و موسسه معتبر MIE (ملک پور)

برای اقدام به اعزام دانشجو به هلند قبل از هر عملی نیاز است متقاضی از تمامی قوانین و ضوابط آن مطلع شود. زیرا عدم آگاهی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی می تواند ضررهای جبران ناپذیری را به دانشجویان وارد کند. بنابراین توصیه می شود قبل از هر اقدامی با وکلای مهاجرتی مشورت کنید. موسسه حقوقی ملک پور با داشتن سابقه طولانی در زمینه موضوعات تحصیل در کشورهای اروپایی و حقوق بین المللی و همین طور داشتن کادری متخصص و مجرب می تواند در این مسیر همراه شما متقاضیان عزیز باشد. در صورت داشتن نیاز به هر گونه راهنمایی و مشاوره و تمایل به همرایی یک وکیل متخصص می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید. موسسه حقوقی ملک پور آماده پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان در زمینه مهاجرت و اعزام دانشجو به هلند و سایر کشورها می باشد.

اعزام دانشجو به هلند و شرایط عمومی آن

کشور هلند در شمال غربی اروپا داقع شده است. که از شرق با آلمان و از جنوب با بلژیک و از غرب از طریق دریا با بریتانیا همسایه است. سراسر هلند دارای آب و هوای معتدل دریایی است. این کشور عضو اتحایه اروپا و از کشورهای حوزه شنگن می باشد. شهرت هلند به داشتن بزرگ ترین نمایشگاه های گل و صادرات آن به کشورهای دیگر می باشد. مردم این کشور غالبا مسیحی پروتستان هستند و حدود یک میلیون نفر از این جمعیت را مسلمانان تشکیل داده اند. زبان رسمی این کشور هلندی است، اما حدود 90 درصد جمعیت آن می توانند به زبان انگلیسی نیز صحبت کنند، که همین امر ارتباط برقرار کردن را برای مهاجرین آسان می نماید. هر ساله عده زیادی برای مهاجرت به هلند، تحصیل در دانشگاه های این کشور را انتخاب می نمایند، از این رو اعزام دانشجو به هلند موضوع اصلی این نوشتار است و تمامی جنبه های مهم آن در ادامه تشریح شده است.

شرایط عمومی کشور هلند، در تصویر زیر نمایش داده شده است.

اعزام دانشجو به هلند اعزام دانشجو به هلند

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در هلند

video اعزام دانشجو به هلند

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در هلند

audio اعزام دانشجو به هلند

اعزام دانش آموز به مدارس هلند

برای اعزام دانش آموز به مدارس هلند لازم است مدارس این کشور را بشناسید. مدارس هلند به دو شکل خصوصی و دولتی می باشد. کودکان تحصیلات ابتدایی خودشان را از 4 یا 5 سالگی شروع می کنند و تا 18 سالگی ادامه دارد. هزینه مدارس خصوصی در هلند نسبت به مدارس دولتی بیشتر است، مثلا در مدارس خصوصی هزینه تحصیل سالیانه حدود 10،000 یورو می باشد. ولی در مدارس دولتی هزینه آن توسط دولت مشخص می شود که حدود سالی 100 یورو می باشد. دانش آموزان در هلند در سال های آخر تحصیل، در یک دوره 1 یا 2 ساله برای گرفتن مدرک دیپلم دریافت می کنند. در هلند بسیاری از مدارس 2 زبانه هستند و به این منظور دانش آموزان بین المللی می توانند در آن تحصیل کنند.

تحصیل رایگان در هلند

اعزام دانشجو به هلند در مقطع کارشناسی

برای اعزام دانشجو به هلند در مقطع کارشناسی نیز نیاز هست اطلاعاتی در آن زمینه در اختیار داشته باشید. دانشجویان می توانند مدرک لیسانس خود را بعد از اتمام دوره کارشناسی از دانشگاه های علوم تحقیقاتی یا دانشگاه های علوم کاربردی دریافت کنند.

 • دوره کارشناسی در دانشگاه های علوم تحقیقات هلند

  دوره کارشناسی در این دانشگاه ها 3 سال است و دانشجویان باید 180 واحد درسی را بگذرانند. دانشجو می تواند در رشته های اقتصاد، علوم اجتماعی، حقوق، علوم طبیعی، پزشکی و یا سایر رشته ها ثبت نام کند. همچنین شما می توانید برنامه های میان رشته ای در Liberal Art انتخاب کنید. این برنامه توسط چندین کالج دانشگاهی در سراسر کشور ارائه می شود. هدف از برنامه های تحصیلی لیسانس تحقیقاتی این است که شما را برای تحصیلات بیشتر و همچنین اشتغال آماده کرده و مهارت های علمی و آموزشی لازم مرتبط با برنامه تحصیلی دانشگاه ها را به شما آموزش دهند. محتوای برنامه ها می تواند بسیار گسترده و تخصصی باشد. در بعضی از موسسات نیاز است شما موضوعات اصلی و فرعی را تکمیل کنید.

 • دوره کارشناسی در دانشگاه های علوم کاربردی هلند

  دوره کارشناسی در این دانشگاه ها 4 سال است که دانشجویان 240 واحد باید بگذرانند و در طیف وسیعی از رشته ها نظیر اقتصاد، بهداشت، هنرهای زیبا، کشاورزی و غیره ثبت نام کنند. در هر رشته ای طیف وسیعی از برنامه ها وجود دارد که در محتوا هر موسسه ای با دیگری متفاوت است. شخص دانشجو امکان کار کردن در طول دوره تحصیلی خود دارد. تمرکز این برنامه ها این است که شما را با مهارت ها و شایستگی لازم آشنا کند.

برای دوره لیسانش دانشجو نیاز هست آیلس 6 را ارائه دهد. در صورتی که شخص زیر 25 سال باشد می تواند آیلس 5.5 هم ارائه دهد. هزینه تحصیلی در سال حدودا 7،500 یورو می باشد.

اعزام دانشجو به هلند در مقطع کارشناسی ارشد

اگر در یک برنامه آموزش عالی در هلند ثبت نام کنید، پس از اتمام دوره تحصیلات تکمیلی، مدرک کارشناسی خود را دریافت خواهید کرد و می توانید وارد مقطع کارشناسی ارشد شوید. دانشگاه ها در این مقطع نیز به دسته تقسیم شده اند.

 • دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های علوم تحقیقاتی هلند

  هدف اولیه برنامه های کارشناسی ارشد تحقیقاتی این است که مهارت های لازم و تحلیلی خود را در سطح تحصیلات تکمیلی به شما ارائه می دهد، تا بتوانید تحقیقات مستقل در رشته های خاص یا در رشته های وابسته به چند رشته علمی انجام دهید.

  انواع برنامه های ارشد برای انتخاب کردن وجود دارد؛ از جمله دوره های ارشدی که در حال ارائه آموزش پیشرفته در آماده سازی برای اشتغال می باشند، دوره های ارشدی که شما در آن مشغول به تحقیقات علمی هستید و یا برنامه کارشناسی ارشد آموزش معلمان که شما را برای تمامی سطح های آموزش متوسطه آماده می کند.

  حداقل دوره برنامه کارشناسی ارشد یک سال است که دانشجویان باید 60 واحد را بگذرانند. اما کارشناسی ارشد آموزش معلمان و برنامه های مهندسی، ریاضیات، علوم طبیعی و کشاورزی 2 ساله است که باید 120 واحد را بگذرانند. طول برنامه های حرفه ای پیشرفته در علوم پزشکی، دامپزشکی و دارو سازی نیز در مجموع 3 سال است و دانشجویان باید 180 واحد را بگذرانند.

 • دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های علوم کاربردی هلند

  هدف اصلی برنامه های کارشناسی ارشد در دانشگاه های علوم کاربردی، افزایش دانش و تخصص های حرفه ای شما در بهبود مهارت ها از جمله مهارت بالینی و تحلیلی و آماده شدن برای موقعیت های مدیریتی در رشته های خاص می باشد. بعضی از برنامه ها تمام وقت اما اکثر آن ها به صورت پاره وقت هستند. همینطور شما نیاز دارید در حرفه ای خاص کار کنید و این به شما اجازه می دهد تا تجربه واقعی زندگی خود را به کلاس بیاورید و در مورد آن با استاد و دیگر دانشجویان صحبت کنید. در بعضی از برنامه ها شما نیاز دارید که بعضی از تحقیقاتتان را که از تجربه هایی کاربردی در کار به دست آوردید ارائه کنید. برنامه های کارشناسی حداقل 1 سال است و باید 60 واحد را بگذرانید. اما بعضی از آن ها طولانی تر است که حدودا از 1 سال تا 4 سال است و باید بین 90 تا 240 واحد گذرانده شود.

 برای اعزام دانشجو به هلند در مقطع کارشناسی ارشد نیاز هست دانشجویان در این دوره مدرک آیلس 6.5 داشته باشند و بند اسکور رایتینگ نباید زیر 6 باشد. هزینه رشته ها با هم فرق می کند اما به صورت میانگین حدود سالی 12،000 تا 12،500 یورو می باشد.

اعزام دانشجو به هلند در مقطع دکتری

برای عزام دانشجو به هلند در مقطع دکترا نیاز هست که شخص متقاضی از سطح علمی بالا برخوردار باشد. پیگیری دکترا به معنای صرف حداقل 4 سال تحقیقات اصلی و نوشتن پایان نامه است. در طول این مدت متقاضیان PHD در یک همکاری نزدیک با استاد راهنمایشان کار می کنند. مقطع دکترا به صرف مطالعه مورد توجه قرار نگرفته بلکه به عنوان تحقیقات علمی و جدی می باشد. در مقطع دکترا دانشجویان می توانند برای دزیافت کمک هزینه های تحصیلی از بورسیه های بین المللی استفاده کند. اکثر دانشجویان برای مقرون به صرفه بودن هزینه ها از خوابگاه یا سوییت های دانشجویی استفاده می کنند. به این نکته توجه داشته باشید که شرط اصلی پذیرش در مقطع دکترا یافتن یک استاد راهنما یا سوپروایزر می باشد که حامی شما در زمان تحصیل باشد، بنابراین ارائه یک رزومه قوی در جلب نظر اساتید دارای اهمیت فراوانی می باشد.

اعزام دانشجو به نروژ 4 اعزام دانشجو به هلند

اعزام دانشجو به هلند و دانشگاه های برتر هلند

از آنجا که تحصیل در بیشتر دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی می باشد، تحصیل در هلند بین دانشجویان بین المللی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در سال  2019 در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان، 13 دانشگاه در هلند بالای رتبه 250 قرار می گیرند. بهترین کالج ها در بیش از 12 شهر مختلف قرار دارد. دانشگاه دلفت، دانشگاه آمستردام و دانشگاه فناوری آیندهون از جمله دانشگاه های معتبر هلند هستند که در ردیف 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. در جدول زیر لیست دانشگاه های برتر هلند به همراه رتبه جهانی آن ها ذکر شده است.

رتبه جهانی نام دانشگاه
58 Delft University of Technology
=59 Wageningen University & Research
62 University of Amsterdam
68 Leiden University
70 Erasmus University Rotterdam
=74 Utrecht University
=79 University of Groningen
=123 Radboud University Nijmegen
=128 Maastricht University
166 Vrije Universiteit Amsterdam
=167 Eindhoven University of Technology
=184 University of Twente
201–250 Tilburg University

اعزام دانشجو به هلند و هزینه های تحصیل در هلند

برای اعزام دانشجو به هلند، قبل از هر اقدامی بهتر است از شهریه دانشگاه ها هم مطلع شد. همان طور که قبلا ذکر شد هزینه تحصیل در مقطع لیسانس 7،500 یورو برای هر سال تحصیلی می باشد. این تنها هزینه شهریه می باشد. دوره های TOP-UP  در کشور هلند به انضمام 4 ماه خوابگاه و هزینه 1 سال آن حدود 12،000 تا 12،300 یورو می باشد. برای مقطع کارشناسی ارشد شهریه دانشگاه سالیانه 15،000 یورو می باشد. قیمت شهریه های دانشگاه با توجه به رشته های آن متفاوت است و به صورت میانگین حدود سالی 12،000 تا 12،500 می باشد. دوره های MBA برای دانشگاه بین المللی 18،000 یورو و برای دانشکاه های دولتی 14،500 یورو می باشد.

اعزام دانشجو به هلند و هزینه های زندگی

برای اعزام دانشجو به هلند بهتر است که از هزینه های زندگی در آن کشور نیز مطلع شویم. کشور هلند یک کشور بسیار شاد برای زندگی است. به دلیل تراکم جمعیت بالا، نرخ مالیات و همچنین هزینه کوچک ترین آپارتمان ها بالا می باشد. حداقل حقوق در هلند 1808.3 دلار می باشد. هلند قطعا یکی از ارزان ترین کشور های اروپا نیست و هزینه های زندگی می تواند بسیار بالا باشد. هزینه ها بر اساس شهری که در زندگی می کنید یا حتی زندگی در شهر یا حومه آن می تواند متفاوت باشد. آمستردام در مقایسه با دیگر شهر های هلند یک شهر بسیار گران می باشد. هزینه برخی از اقلام مهم در هلند در جدول زیر نمایش داده شده است.

یک کیلو گرم گوشت گاو 7.22 یورو
یک بطری آب 0.83 یورو
یک کیلو گرم سینه مرغ 3.67 یورو
تعرفه تاکسی 3.60 یورو
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 967 یورو
اجره ماهیانه آپارتمان در اطراف شهر 783.28 یورو
اشتراک ماهیانه اینترنت 37.85 یورو

هزینه تحصیل و زندگی در هلند

اعزام دانشجو به هلند و بورسیه های تحصیلی

در سال 2015 دولت هلند، بورس تحصیلی هلند را برای جذب بیشتر دانشجویان بین المللی معرفی کرد. این بورس برای دانشجویان خارجی، خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) که قصد دارند مدرک لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد در هلند بگیرند تعلق می گیرد. کمک هزینه تحصیلی به مبلغ 5،000 یورو برای پرداخت هزینه های تحصیلی دانشجو در سال اول دانشگاه به دانشجو تعلق می گیرد. بورس تحصیلی هلند بیشتر بر استعداد تاکید دارد که در سال به چند صد دانشجوی بین المللی اهدا می شود. معیارهای اختصاصی بورس تحصیلی بستگی به موسسه و جایی که دانشجویان درخواست می کنند دارد. برای اعزام دانشجو به هلند بورس تحصیلی می تواند نکته مثبتی باشد. چند بورسیه تحصیلی مطرح در ادامه معرفی شده است.

 • بورس تحصیلی توسط EP-NOFFIC

  چندین بورس تحصیلی توسط EP-NUFFIC، مرکز خدمات بین المللی در آموزش هلندی اداره می شود.

 • ERASMUS+

   برنامه جدید اراسموس در سال 2014 تا 2020 به اجرا در می آید. که برای دوره ای بین 3 تا 12 ماه به دانشجویان اتحادیه اروپا در مطالعات یا انجام کار در کشورهای دیگر داده می شود.

 • برنامه بورس MENA-MSP

   برای حرفه ای خاص از الجزایر، مصر، عراق، اردن، لبنان، لیبی، مراکش، عمان، سوریه و تونس برای انجام دوره ای کوتاه می باشد.

 • برنامه بورس ORANG TULIP

   برای دانشجویانی از برزیل، چین، اندونزی، کره، مکزیک، روسیه

 • SCIENCE WITHOUT BORDER HOLAND

  برای دانشجویان دانشگاه برزیل می باشد.

 • کمک هزینه تحصیلی ORANG KNOELEDGE PROGRAMME

   این کمک هزینه برای دوره های آموزشی کوتاه مدت بین 2 تا 12 ماه و برای کارشناسی ارشد 24 ماه می باشد و برای دانشجویانی از پاکستان، نیجریه، اوگاندا، فیلیپین، آفریقای جنوبی و غیره می باشد که کشور ایران جزو این دسته کشورها برای دریافت بورسیه نیست.

بورس تحصیلی در هلند

اعزام دانشجو به هلند و پذیرش تحصیلی

 برای اعزام دانشجو به هلند مدارک زیر برای پذیرش دانشگاه های هلند لازم است.

 • مدرک دیپلم یا گواهی مدرسه متوسطه بالا با لیست موضوعات و ساعت در هر موضوع برای برنامه های کارشناسی

 • مدرک کالج یا دیپلم دانشگاه با لیست موضوعات و ساعت در هر موضوع برای برنامه های کارشناسی ارشد

 • نتایج آزمون TOEFL یا IELTS برای خارجی زبانان. بعضی از دانشگاه ها نتیجه آزمون های سطح زبان انگلیسی را می پذیرند. نمره مورد نیاز حداقل 550 (مبنی بر کاغذ) و 213 (مبنی بر کامپیوتر) برای آزمون تافل و برای آزمون آیلتس نمره حداقل 6 نیاز است.

 • نتایج تست زبان هلندی NT2 فقط برای ثبت نام برای برنامه های زبان هلندی مورد نیاز است.

 • اطلاعات تحصیلی (رزومه)، نامه مرجع و معرفی نامه (مقاله یا نامه انگیزشی) با اطلاعات مربوط به زمینه پیشنهادی و دلایل مطالعات انتخابی در هلند

 • اسکن پاسپورت به انضمام یه قطعه عکس

فتوکپی این اسناد باید به زبان انگلیسی، اسپانیایی، آلمانی یا فرانسوی ترجمه شود و توسط موسسه آموزشی یا دفتر اسناد رسمی تایید شود.

اعزام دانشجو به هلند و ویزای تحصیلی

پروسه درخواست ویزای هلند و اعزام دانشجو به هلند به شرح زیر می باشد.

 • محل خود را در مرکز مطالعات بین المللی هلند تایید کنید.

 • از اداره پذیرش درمورد مراحل بعدی درخواست ویزای تحصیلی خود بخواهید.

 • هنگامی که شما یک پیشنهاد مشروط برای پذیرش در دانشگاه انتخابی خود در هلند را داشته باشید، دانشگاه روند درخواست ویزا را برای شما شروع می کند.

 • زمانی که به شما اجازه می دهند اسناد مورد نیاز خود را به عنوان بخشی از درخواست ویزا به دانشگاه ارسال کنید.

 • وقتی دانشگاه تمام اسناد را دریافت کرد، درخواست شما را بررسی می کند و بعد به اداره مهاجرت هلند ارسال می کند.

 • دانشگاه شما را در طول پروسه درخواست به روز می کند.

برای درخواست ویزای تحصیلی هلند دانشجویان نیازی نیست که به سفارت یا کنسولگری بروند. آن ها می توانند درخواست ویزای تحصیلی خود را توسط دانشگاه انتخابی خود داشته باشند.

اعزام دانشجو به هلند و وضعیت اقامت پس از تحصیل

بعد از اعزام دانشجو به هلند و اتمام دوره تحصیلی دانشجویان، دولت به دانشجویان بین المللی این اجازه را می دهد که اقامت خود را به مدت 1 سال تمدید کنند. در طول این 1 سال دانشجو می تواند به دنبال کار بگردد یا حتی دوره های کارآموزی بگذرانند. دانشجو در صورت پیدا کردن کار می تواند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کند. در دوره های کارآموزی دانشجو در صورتی که حقوقی دریافت کنند موظف به پرداخت مالیات می شود. بیشتر دانشجویان بین المللی بعد از تحصیلاتشان در صورتی که ابزار لازم را جهت استخدام داشته باشند می توانند در آنجا استخدام شوند. تحصیل در هلند می تواند راهی برای مهاجرت به هلند باشد.

جهت بررسی دقیق شرایط کار در کشور هلند می توانید نمودار تغییرات نرخ بیکاری در این کشور را در نمودار زیر مشاهده نمایید.

اعزام دانشجو به هلند 2 اعزام دانشجو به هلند

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
اعزام دانشجو به هلند و سخن پایانی

اعزام دانشجو به هلند، شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل در هلند در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. امروزه روال مهاجر پذیری و اعزام دانشجو به هلند در مقایسه با سال های قبل سهولت یافته و آمار آن در سال 2018 به میزان 10 درصد نسبت به سال های 2017 رشد داشته است. این کشور توانسته است یک فضای بسیار عالی زندگی برای اتباع خارجی فراهم سازد. موسسه حقوقی ملک پور با آگاهی کامل از قوانین مهاجرت و اعزام دانشجو می تواند طی مراحل حقوقی پرونده تان همراه شما باشد. لازم به ذکر است که موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه مشاوره تخصصی و رایگان در زمینه راه های مهاجرت و همین طور اعزام دانشجو به هلند به شما عزیزان می باشد و در صورت نیاز شما متقاضیان به مشاوره، می توانید با دفتر مرکزی وین اترش و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل فرمایید. شما عزیزان می توانید در قسمت انتهای مقاله نظرات و پرسش های خود را بیان فرموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.