اعزام دانشجو به نروژ و بررسی شرایط آن

اعزام دانشجو به نروژ، شرایط تحصیل در نروژ و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ در این مقاله مورد بررسی علمی قرار می گیرد. علاقه مندان به تحصیل در نروژ ممکن است با سوالاتی از این قبیل روبرو شوند که شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اعزام دانشجو به نروژ چیست؟ بهترین دانشگاه های نروژ چه دانشگاه هایی هستند؟ مزایا و معایب اعزام دانشجو به نروژ چیست؟ امید است در پایان این مقاله به تمامی سوالات دوستان پاسخ داده شود. نروژ یکی از کشورهای بسیار زیبای اروپایی و منطقه شنگن است به همین دلیل اعزام دانشجو به نروژ مورد توجه برخی از افراد قرار گرفته است. در صورت تمایل به طرح هرگونه سوال در رابطه با تحصیل در کشور نروژ می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش تماس حاصل نمایید و به صورت تلفنی مشاوره رایگان کسب نمایید.

اعزام دانشجو به نروژ 5 اعزام دانشجو به نروژ

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اعزام دانشجو به نروژ و موسسه معتبر MIE (ملک پور)

موسسه حقوقی ملک پور در زمینه اعزام دانشجو به کشورهای مختلف از جمله نروژ خدمات زیادی را ارائه می دهد و یکی از بهترین و حرفه ای موسسات حقوقی با سابقه ای بسیار درخشان در ایران و خاورمیانه می باشد. کشور نروژ به علت خدمات و رفاه بالا یکی از کشورهایی است که اعزام دانشجو به آن پیشنهاد می شود و همواره درخواست زیادی جهت مهاجرت به خصوص از طریق تحصیل دارد. با این حال هزینه های نسبتاً بالا در این کشور می تواند مانعی برای انتخاب نروژ از سوی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باشد و افراد را به انتخاب کشورهای هم تراز آن همچون آلمان، اتریش و کانادا سوق دهد. البته موسسات بسیاری وجود دارند که امکان کلاهبرداری یا غیر حرفه ای کار کردن در آن ها وجود دارد که پیشنهاد می شود در انتخاب موسسه مهاجرت خود دقت لازم را به عمل آورید تا دچار مشکل نشوید. در رابطه با تحصیل در نروژ و اعزام دانشجو به نروژ می توانید فایل صوتی مؤسسه حقوقی ملک پور در باب تحصیل در نروژ را گوش کنید. در صورت هرگونه سوال در رابطه با موسسه حقوقی ملک پور و سابقه آن می توانید با مشاورین ما تماس حاصل نمایید.

audio اعزام دانشجو به نروژ

اعزام دانشجو به نروژ و شرایط عمومی آن

نروژ یکی از کشورهای محدوده شنگن است که در شمال غرب اروپا واقع شده است که مناطق بسیار زیبایی دارد و دارای آب و هوای سرد است. زبان رسمی مردم آن نروژی است و بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور دارای ذخایر بسیار زیاد نفت خام و گازطبیعی و مواد معدنی است و چهارمین کشور از نظر کسب درآمد در جهان است و همین امر موجب رواج کار در آنجا شده است و به همین جهت نرخ بیکاری در نروژ زیر چهار درصد می باشد. امکانات رفاهی بسیار بالا و کیفیت زندگی سبب شده تا مهاجرت به این کشور زیاد شود و به دلیل اینکه تحصیل در این کشور رایگان می باشد، موجب شده که مهاجرت از طریق اعزام دانشجو به نروژ زیاد شود و هرساله عده بسیار زیادی به تحصیل در این کشور بیندیشند. البته آب و هوای سرد در این کشور جزو ویژگی هایی است که خیلی از افراد با آن سازگاری ندارند.

اعزام دانشجو به نروژ اعزام دانشجو به نروژ

اعزام دانش آموز به مدارس نروژ

امکان تحصیل در نروژ در پایه ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان وجود دارد. که هر سه به صورت اجباری هستند. در پایه ابتدایی دانش آموز از ابتدای سن شش سالگی باید به دبستان برود و سه سال در مقطع راهنمایی و سه سال در مقطع دبیرستان تحصیل خود را می گذرانند. تحصیل در کشور نروژ و اعزام دانش آموز به مدارس نروژ رایگان است و دانش آموزان به صورت رایگان در مدارسی به زبان رسمی آن کشور می توانند به تحصیل بپردازند. البته تحصیل در مدارس به زبان های دیگر همچون انگلیسی دارای هزینه می باشد. هزینه غذا و محل زندگی در نروژ به دلیل امکانات رفاهی تمام و کمال نسبت به کشورهای دیگر زیادتر است و می توان گفت هزینه زندگی در این کشورجزو تحصیل رایگان حساب نمی شود و باید خود فرد آن را بپردازد که حدود ماهیانه ۱،۲۰۰ تا ۱،۴۰۰ یورو می باشد.

تحصیل در نروژ

اعزام دانشجو به نروژ در مقطع کارشناسی

مهاجرت به نروژ می تواند از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی و اعزام دانشجو به نروژ صورت گیرد. جهت اقدام برای کارشناسی مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 یا 7 آکادمیک و مدرک زبان نروژی در حد نمره 3، ضروری است که دانشجو می بایست قبل از هر چیز جهت گرفتن مدرک زبان اقدام کند و در صورتی که مدرک زبان نروژی نداشته باشد، می تواند به مدت یک سال پیش از شروع دروس اصلی، در نروژ به خواندن زبان این کشور بپردازد. همچنین دانشجویان در این مقطع اجازه کار بیشتر از ده ساعت در هفته را ندارند که به صورت ساعتی ۷ تا ۹ یورو به آن ها پرداخت می شود، هزینه زندگی دانشجویان در نروژ به صورت میانگین بین ۱،۲۰۰ تا ۱،۴۰۰ یورو می باشد.

اعزام دانشجو به نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از روش های مهاجرت به نروژ می تواند تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باشد و اعزام دانشجو به نروژ در این مقطع تحصیلی صورت گیرد. جهت تحصیل در این مقطع می بایست به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید چرا که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در تمام دانشگاه های نروژ به زبان انگلیسی تدریس می شود. تحصیل در این مقطع رایگان می باشد، البته باید در نظر داشت که هزینه زندگی باید توسط خود دانشجو پرداخت شود. مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در این مقطع ترجمه مدرک دیپلم دورازدهم همراه با ریز نمرات و مدرک لیسانس همراه با ریزنمرات و همچنین مدرک زبان آیلتس ۶ یا ۷ می باشد. در این مقطع دانشجو اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را دارد.

اعزام دانشجو به نروژ در مقطع دکتری

اعزام دانشجو به نروژ در مقطع تحصیلی دکتری نیز یکی از روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود. دانشجو جهت اقدام برای دکتری باید سطح زبان بالایی داشته باشد چرا که دانشگاه های مقطع تحصیلی دکتری در این کشور نیز به زبان انگلیسی تدریس می شوند و داشتن حداقل آیلتس ۷ در این مقطع اجباری است. در این مقطع همزمان با تحصیل به دانشجو حقوق نیز پرداخت می شود و همچنین دانشجو می تواند هفته ای ۳۰ ساعت به کار بپردازد. در این مقطع یافتن استاد راهنما و سوپروایزر از درجه اهمیت خیلی زیادی برخوردار است و سوپروایزر شما در تمام مقطع دکتری شما را همراهی می کند و راهنمای شماست. اعزام دانشجو به نروژ در مقطع دکتری مدارک زیر را نیاز دارد.

 • مدرک زبان آیلتس ۷
 • ترجمه مدرک دیپلم یا دوازدهم
 • ترجمه مدرک لیسانس و ریزنمرات
 • ترجمه مدرک فوق لیسانس و ریزنمرات آن

اعزام دانشجو به نروژ 4 اعزام دانشجو به نروژ

اعزام دانشجو به نروژ و دانشگاه های برتر نروژ

نروژ دارای 7 دانشگاه معتبر دولتی، 9 موسسه تخصصی، 22 مجتمع دانشگاهی معتبر، دو دانشکده معتبر ملی و چندین موسسه خصوصی با تحصیلات عالیه هستند که دارای مجوز رسمی یا نهادی هستند. لیستی از این دانشگاه ها بر حسب برتری در زیر بررسی شده است.

 • دانشگاه اسلو

  دانشگاه اسلو یکی از برترین دانشگاه های نروژ است که رتبه جهانی ۱۲۱ را در سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده است. در این دانشگاه دروس بسیاری به زبان انگلیسی تدریس می شود.

 • دانشگاه برگن

  دومین دانشگاه برتر نروژ، برگن است که رتبه جهانی ۱۹۷ را به خود اختصاص داده است. شهر برگن یکی از شهرهای فوق العاده بزرگ و زیبا در نروژ است.

 • دانشگاه علم و صنعت نروژ

  دانشگاه علم و صنعت نروژ (Norwegian University of Science and Technology) نیز رتبه ۳۵۱ را در جهان داراست و جزء برترین دانشگاه های نروژ محسوب می گردد. این دانشگاه نیز هر ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در نروژ می باشد.

 • دانشگاه قطب شمال نروژ

   دانشگاه قطب شمال نروژ (UIT) نیز از  دیگر دانشگاه های شناخته شده و مطرح نروژ می باشد که رتبه ۴۰۱ را در سطح جهان دارا است.

در جدول زیر می توانید رتبه بندی های مرتبط به این دانشگاه ها را مشاهده کنید.

رتبه جهانی بر اساس رنکینگ THE نام دانشگاه در صد دانشجویان بین المللی
=121 University of Oslo 17%
197 University of Bergen 14%
351–400 Norwegian University of Science and Technology 9%
401–500 UiT The Arctic University of Norway 10%
501–600 Norwegian University of Life Sciences

اعزام دانشجو به نروژ و هزینه های تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی بستگی دارد. اعزام دانشجو به نروژ در دانشگاه های دولتی هزینه ای ندارد و برای تمام دانشجویان صرف نظر از اینکه عضو اتحادیه اروپا باشند یا خیر، این قانون یکسان است. البته دانشجویان هر ترم باید هزینه ای حدود ۳۲ تا ۶۴ یورو بابت خدمات رفاهی که به آن ها ارائه می شود، پرداخت کنند. مجموع هزینه ها برای یک دانش آموز بین المللی در یک ماه در برخی شهرهای اصلی نروژ در زیر بیان شده است.

نام شهر هزینه یک ماه زندگی
اسلو ۱،۲۰۰ تا ۲،۰۰۰ یورو
برگن ۱،۱۰۰ تا ۱،۸۰۰ یورو
ترومسو و تروندهایم ۱،۰۰۰ تا ۱،۶۰۰ یورو

دیگر شهرهای کوچکتر در نروژ معمولا هزینه زندگی متوسط ​​ماهانه ۸،۰۰ تا ۱،۰۰۰ یورو را دارند.

هزینه های اسکان در نروژ به این صورت می باشد که یک آپارتمان اجاره ای با امکانات ساده و عمومی به طور متوسط ماهانه ۱،۵۰۰ یورو هزینه در بر دارد.

اعزام دانشجو به نروژ و هزینه های زندگی

هزینه زندگی در نروژ نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است که البته به دلیل رفاه و کیفیت زندگی در این کشور است. اعزام دانشجو به نروژ و هزینه های کلی آن شامل هزینه زندگی، خوراک و امکانات رفاهی در آنجا است و تحصیل هزینه به خصوصی را شامل نمی شود. در جدولی که در زیر وجود دارد برخی از هزینه های زندگی در نروژ بررسی می شود.

اقلام هزینه
شیر ۱۷ کرون
برنج (یک کیلوگرم) ۲۵.۴۴ کرون
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۳۶.۸۱ کرون
سیب (یک کیلوگرم) ۲۷.۳۳ کرون
موز (یک کیلوگرم) ۲۳.۶۷ کرون
تاکسی ۸۶ کرون
یک جفت کفش نایک ۹۲۸.۲۷ کرون
یک وعده غذا در رستوران ۱۷۲.۵۰ کرون

می توان نروژ را در دسته کشورهای گران اروپایی قرار دارد، در تصویر زیر نیز شاخص هزینه های زندگی در نروژ را به نسبت سایر کشورهای اروپایی می توانید مشاهده کنید.

اعزام دانشجو به نروژ 2 اعزام دانشجو به نروژ

هزینه تحصیل و زندگی در نروژ

اعزام دانشجو به نروژ و بورسیه های تحصیلی

بورسیه تحصیلی در نروژ اغلب به کسانی که تابعیت نروژ را داشته باشند، تعلق می گیرد. در مقاطع مختلف هر چند که دولت هزینه تحصیل را می پردازد اما همچنان هزینه های زندگی بسیار زیاد است و لازم است جهت اخذ بورسیه تحصیلی اقدام نمود. یکی از این بورسیه ها، Norwegian quoto scholarship scheme است که به تمام دانشجویان بین المللی از آفریقا، آسیای مرکزی و شرق اروپا این بورسیه تعلق می گیرد که ۴۰ درصد آن به صورت نقد و ۶۰ درصد آن به صورت وام پرداخت می شود. بورسیه دیگر high north fellowship program است که به دانشجویان بین المللی از کانادا، ژاپن، روسیه و آمریکا داده می شود و که به صورت ماهیانه مبلغ ۲،۳۸۷ دلار پرداخت می کنند. یک بورسیه دیگر Norwegian state educational loan fund است که بیشتر به دانشجویانی که تابعیت نروژ را دارند جهت هزینه زندگی اعطا می گردد و به صورت وام پرداخت می شود.

بورسیه تحصیلی نروژ

اعزام دانشجو به نروژ و پذیرش تحصیلی

جهت اعزام دانشجو به نروژ ابتدا می بایست پذیرش تحصیلی از دانشگاه مربوطه را اخذ نمود. در واقع اعزام دانشجو به نروژ با گرفتن پذیرش قطعی می شود. جهت پذیرش در کارشناسی ترجمه مدرک زبان آیلتس ۶ و ترجمه مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی همراه با ریزنمرات لازم است. طول این دوره سه سال است، که دانشجویان می بایست یک سال تحصیلی را در همان رشته مورد نظر در کشور خود گذرانده باشند و در ضمن اگر زبان نروژی آنها خوب نیست و مدرک ندارند می بایست یک سال نیز به تحصیل زبان نروژی بپردازند. برای دانشجویان مقطع ارشد طول دوره دو سال است که همان شرایط کارشناسی برای آن ها برقرار است و باید زبان انگلیسی خود را نیز تقویت کنند چون اکثر دانشگاه ها در نروژ در دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

اعزام دانشجو به نروژ و ویزای تحصیلی

اعزام دانشجو به نروژ با اخذ ویزای این کشور همراه است و در واقع کسانی که زبان نروژی را بلد باشند و همچنین کسانی که مدرک آیلتس ۵.۵ در مقطع کارشناسی، ۶ در مقطع ارشد و ۷ در مقطع دکترا داشته باشند و همینطور برای کارشناسی یک سال از تحصیل خود را در کشور خود در رشته مورد نظر گذرانده باشند، شانس گرفتن ویزای نروژ را دارند. البته اگر معدل بالای ۱۶ در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشند شانس گرفتن ویزا برای آن ها بالا می رود و همین طور در مقطع دکتری انتخاب سوپروایزر در گرفتن ویزا خیلی موثر است، در واقع بدون وجود سوپر وایزر شانس ویزا و پذیرش بسیار پایین است.

متاسفانه سفارت نروژ در اعطای ویزا به ایرانیان سخت گیری هایی را اعمال می کند، با این حال در صورتی که مدارک را به صورت کامل و بدون نقص ارائه دهید، شانس دریافت این ویزا را خواهید داشت. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ در زیر عنوان شده است.

 • نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های نروژ
 • ارائه پاسپورت و ترجمه شناسنامه شخص متقاضی
 • ارائه چهار قطعه عکس رنگی
 • ارائه نامه تمکن مالی که به حساب دانشگاه واریز شده است به مبلغ 10،000 یورو

  این مبلغ جهت هزینه های زندگی است که نزد دانشگاه مورد نظر به صورت امانت باقی می ماند و پس از اینکه به کشور نروژ ورود کردید و در بانک های این کشور افتتاح حساب نمودید این مبلغ از طرف دانشگاه به حساب شخص منتقل می گردد.

 • بیمه نامه معتبر
 • انگیزه نامه و بیان هدف از تحصیل
مهاجرت تحصیلی در نروژ

اعزام دانشجو به نروژ و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان گونه که ذکر شد تحصیل در نروژ یکی از راه های مهاجرت به این کشور می باشد، با این حال تنها تحصیل در این کشور موجب اخذ اقامت دائم نروژ نمی گردد و شخص تنها تا زمانی که در این کشور دانشجو می باشد اجازه اقامت و انجام کار پاره وقت دارد. بنابراین نیاز است که فرد پس از پایان تحصیلات، نوع ویزای خود را تغییر دهد و روش دیگری را جهت کسب اقامت نروژ برگزیند. راه های کسب اقامت پس از اعزام دانشجو به نروژ به این صورت است که دانشجو پس از گذراندن مدت دوره تحصیل خود می تواند از راه های مختلفی همچون کار، ثبت شرکت یا ازدواج اقامت این کشور را کسب کند.

معمولاً اقامت در نروژ پس از تحصیل به یکی از دو حالت زیر صورت می پذیرد.

 • قصد ادامه تحصیل داشته باشید.

  جهت ادامه تحصیل باید قبل از اتمام مقطع تحصیلی کنونی در نروژ نسبت به اخذ پذیرش در مقطع جدید و تمدید ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

 • قصد کار داشته باشید.

   فرد می تواند پس از اتمام تحصیل نسبت به دریافت ویزای کار اقدام نماید. شایان ذکر است که دریافت این ویزا مجوز کار کردن در نروژ نیست بلکه مجوز جهت پیدا کردن شغل مناسب می باشد و اعتبار آن شش ماه می باشد و غیر قابل تمدید است. در صورتی که فارغ التحصیلان بتوانند در این مدت شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود بیابند، می توانند مجوز کار در نروژ را به دست آورده و اقامت کاری این کشور را کسب نمایند.

جهت بررسی دقیق شرایط کار در کشور نروژ می توانید نمودار تغییرات نرخ بیکاری در این کشور را در نمودار زیر مشاهده نمایید.

اعزام دانشجو به نروژ 3 اعزام دانشجو به نروژ

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
اعزام دانشجو به نروژ و سخن پایانی

اعزام دانشجو به نروژ، شرایط و مدارک مورد نیاز در مقاطع مختلف و شرایط اخذ ویزا و پذیرش تحصیلی نروژ در این مقاله شرح داده شد. دریافتیم که نروژ کشوری اروپایی با مناظر زیبا و امکانات فوق العاده زیاد است که هزینه تحصیل در این کشور رایگان است اما هزینه زندگی نسبت به کشورهای اروپایی بیشترین مقدار است و از طرفی دیگر آب و هوای آن فوق العاده سرد آن است و به کسانی که تحمل سرمای زیاد را ندارند توصیه نمی شود. این معایب و در کنار سخت گیری های سفارت نروژ در اعطای ویزا به ایرانیان، سبب شده است که افراد بیشتر تمایل به تحصیل در کشورهای هم تراز همانند آلمان، اتریش و کانادا داشته باشند. به خصوص اینکه تحصیل در اتریش و آلمان نیز رایگان می باشد و هزینه های زندگی کمتری نیز نسبت به نروژ دارند. امید است که تمامی مباحث گفته شده مفید واقع شده باشد و ابهامات شما در باب تحصیل در نروژ و اعزام دانشجو به نروژ برطرف شده باشد. در صورت تمایل به طرح هرگونه پرسش می توانید با مشاورین و متخصصین موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان موسسه بهره مند شوید و یا در قسمت نظرات سوالات خود را بیان کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.