اعزام دانشجو به سوئیس و بررسی شرایط آن

 • اعزام دانشجو به سوئیس و موسسه معتبر ام آی ای (ملک پور)
 • اعزام دانشجو به سوئیس و شرایط عمومی آن
 • اعزام دانش آموز به مدارس سوئیس
 • اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع کارشناسی
 • اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد
 • اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع دکترا
 • اعزام دانشجو به سوئیس و بورسیه تحصیلی
 • اعزام دانشجو به سوئیس و دانشگاه های برتر سوئیس
 • اعزام دانشجو به سوئیس و مدارک لازم برای پذیرش
 • اعزام دانشجو به سوئیس و شرایط ویزای دانشجویی
 • اعزام دانشجو به سوئیس و زمان اعزام دانشجو به سوئیس
 • اعزام دانشجو به سوئیس و هزینه های زندگی در سوئیس
 • اعزام دانشجو به سوئیس و هزینه های تحصیل در سوئیس
 • اعزام دانشجو به سوئیس و وضعیت اقامت پس از تحصیل
اعزام دانشجو به سوئیس اعزام دانشجو به سوئیس

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اعزام دانشجو به سوئیس و مقدمه ای بر آن

اعزام دانشجو به سوئیس ، شرایط تحصیل در سوئیس و اقامت سوئیس از طریق تحصیل در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهد گرفت. اعزام دانشجو به سوئیس از جهات بسیاری قابل بحث خواهد بود که به صورت ساده و خلاصه، اساسی ترین و مهم ترین نکات پیرامون آن، خدمت شما دوستان گرامی ارائه می شود. کشور سوئیس یکی از مرفه ترین کشورهای سطح جهان است و کیفیت بالای زندگی در این کشور، دانشجویان زیادی را به خود جلب می نماید. همواره مهاجرت از طریق تحصیل، مورد سئوال مخاطبین است. چرا که اقدام از طریق کار با شرایط طیف کثیری از افراد همخوانی دارد. امید است این مقاله که توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده، تمامی سئوالات و ابهامات ذهنی شما را برطرف می نماید و اطلاعات کاملی در باب ویزای تحصیلی سوئیس و شرایط تحصیل در سوئیس خدمت شما دوستان ارجمند ارائه دهد. درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

مقاله مرتبط

ویزای تحصیلی سوئیس

فایل تصویری موسسه ملک پور در رابطه با اعزام دانشجو به سوئیس

video اعزام دانشجو به سوئیس

اعزام دانشجو به سوئیس و موسسه معتبر ام آی ای (ملک پور)

اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در آن مبحثی است که مورد علاقه بسیاری از افراد قرار گرفته است. موسسه حقوقی ملک پور با بیش از 15 سال سابقه در امر مهاجرت همواره آماده کمک به شما عزیزان جهت اخذ پذیرش تحصیلی و اخد ویزای تحصیلی کشور سوئیس می باشد. با توجه به اینکه سوئیس از بالاترین نظام حقوقی و قضایی در دنیا برخوردار است و از لحاظ سطح آموشی در درجه بالایی قرار دارد و آموزش در این کشور به صورت چند زبانه صورت می گیرد و از امنیت و رفاه مناسبی برخوردار است، مورد توجه دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر دنیا است. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش، تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

اعزام دانشجو به سوئیس و شرایط عمومی آن

شرایط عمومی کشور سوئیس برای اعزام دانشجو به سوئیس در ادامه بررسی می شود. با توجه به این نکته که کشور سوئیس هزینه های زندگی نسبتاً گرانی دارد، دستمزدها هم به همان نسبت بالاست، اما هزینه های تحصیل ذر سوئیس نسبتاً  ارزان و با کیفیت بوده و مورد توجه و علاقه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی می باشد.  این کشور 7.591.400 نفر جمعیت دارد و 4 زبان ایتالیایی، آلمانی، فرانسوی و رومانی در این کشور رایج است اما زبان تحصیل در این کشور عمدتاً انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی بسته به قسمتی که در آنجا تحصیل می کنید می باشد. البته در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر دروس به زبان انگلیسی می باشد. نظام آموزشی در کشور سوئیس از نظام آموزشی بولونیا پیروی می شود یعنی اینکه تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور سه ساله، در مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله و در مقطع دکتری 4 ساله می باشد. کشور سوئیس به دانشجویان خود معمولاً اجازه همراهی خانواده را نمی دهد به جز در مواردی خاص و در مقطع دکتری ممکن است این امر میسر شود.

دانشگاه های سوئیس به سه دسته تقسیم می شوند:

 • دانشگاه های علوم پایه (UNIS)  شامل 12 دانشگاه
 • دانشگاه های علوم کاربردی و هنر(UASAs)  شامل 8 دانشگاه
 •  دانشگاه های تربیت معلم (UTEs) شامل 20 دانشگاه و 2 موسسه آموزش عالی تحت نظر دولت.

در سوئیس برخی از دانشگاه ها DualDegree می باشند یعنی اینکه برخی از دانشگاه های چون همکار دانشگاه هایی از کشورهای دیگر می باشند هم یک مدرک از دانشگاه سوئیس و هم یک مدرک از دانشگاه اصلی در خارج از سوئیس دریافت می کنند.

اعزام دانش آموزان به مدارس سوئیس

اعزام دانش آموز به مدارس سوئیس قابل بررسی می باشد. مدارس بین المللی سوئیس با داشتن شهرت جهانی و استانداردهای فوق العاده آموزشی و نظم دقیق یکی از بهترین های جهان است. سوئیس دارای 44 مدرسه بین المللی می باشد که شامل مدارس ابتدائی و متوسطه و در انواع روزانه و شبانه می باشد که انواع برنامه های آموزشی شامل تحصیلات بین المللی را دارا می باشند. برخی از این مدارس آموزش به صورت دو زبانه می باشد. مثلاً  در مدرسه بین المللی سوئدی ژنو آموزش سه زبانه می باشد و زبان های سوئدی، فرانسوی و انگلیسی تدریس می شود. برخی از مدارس بین المللی سوئیس در کناره دوره های معمولی، دوره های آکادمیک تری را آموزش می دهند مانند مدرسه آکومایین کومون لایسین سوئیس که دارای آموزش دوزبانه ژاپنی و انگلیسی بوده و توسط وزارت آموزش ژاپن تایید شده است و دانش آموزان پس از فارغ التحصیلی واجد شرایط ورود به دانشگاه های ژاپن و همچنین کالج های آمریکا می باشند.

در زیر لیست برخی از مدارس بین المللی سوئیس و سن پذیرش در آنها ذکر می شود:

نام مدرسه بین المللی شهر سن پذیرش
Brillantmont International School لوزان – روزانه و شبانه روزی 13 تا 18 سال
St. George’s International School Montreux – شبانه روزی 3 تا 18 سال
Le Régent College کرن مونتانا – روزانه و شبانه روزی شبانه 5تا18 روزانه 4تا18 سال
Lemania College لوزان 12 تا 20 سال
Aiglon College ویاراس 9 تا 18 سال
Surval Montreu Montreux – دخترانه 13 تا 19 سال

اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع کارشناسی

اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع لیسانس در دانشگاه های علوم پایه کشور سوئیس به این ترتیب است که بایستی مدرک دیپلم 12 ساله را دارا باشند و گواهی دوره بلوغ را از سوئیس دریافت نماید. دانشجویان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی ورزش و کایروپراتیک از این گزینه معاف هستند. برای مقطع لیسانس در دانشگاه های علوم کاربردی و هنر بایستی مدرک دیپلم مرتبط ارائه دهند و تجربه کاری مناسبی داشته باشند البته پذیرش در رشته های هنر، موسیقی و تئاتر نیاز به آزمون دارند و برای مقطع لیسانس در دانشگاه های تربیت معلم یا بایستی یک گواهی بلوغ در سوئیس را داشته باشند یا مدرک دیپلم آنها را موسسه کنفرانس مدیران ایالت های سوئیس تائید کرده باشد. در مجموع رشته های پزشکی، علوم اجتماعی، هنرهای کاربردی، موسیقی و طراحی در سوئیس آزمون دارند.

اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد

اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های علوم پایه برای دانشجویانی امکان پذیر است که مدرک لیسانس داشته باشند و مدرک لیسانس آنها مرتبط با رشته انتخابی در مقطع فوق لیسانس آن ها باشد. شرایط پذیرش در مقطع فوق لیسانس گاهی بنا به شرایط دانشگاه ها می تواند متفاوت باشد. جهت تحصیل در دانشگاه های علوم کاربردی و هنر در مقطع فوق لیسانس مستلزم داشتن مدرک لیسانس در رشته مورد درخواست در مقطع فوق لیسانس باید باشد و تجربه کاری مناسبی هم مورد نیاز است و اعتبار یک مدرک تحصیلی لیسانس برای دانشجویانی که از خارج از کشور آمده باشند باید سنجیده شود. دانشجویانی که جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های تربیت معلم خود را آماده می کنند باید مدرک لیسانس از دانشگاه را داشته باشند و علاوه بر این باید تجربه تدریس در مقطع ابتدایی در مدارس سوئیس را برای مدت حداقل 2 سال را داشته باشند و همچنین مدرک دیپلم روان درمانی را داشته باشند.

تحصیل پزشکی در سوئیس
تحصیل دندانپزشکی در سوئیس
تحصیل داروسازی در سوئیس

اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع دکترا

اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع دکتری در واقع ماهیت تحقیق و تدریس دارد. منظور اصلی در تحصیل در مقطع دکتری کسب کردن شایستگی علمی از  طریق تلاش شخصی و پژوهشی می باشد. موسسات آموزش عالی سوئیس در تلاشند تا سطح پیشرفت را در مقطع دکتری در سوئیس ارتقاء دهند و این امر را برای دانشجویان مقطع دکتری در سوئیس جذاب تر نمایند. این برنامه به عنوان چارچوبی برای همکاری بین دانشگاه های علوم پایه و دانشگاه های علوم کاربردی و هنر و دانشگاه های تربیت معلمان تنظیم شده است. این برنامه دارای سه زیر پروژه است.

 •  TP1: ارتقاء برنامه دکتری در دانشگاه های علوم پایه
 • TP2 :ارتقاء برنامه دکتری با همکاری دانشگاه های علوم پایه، دانشگاه های علوم کاربردی و هنر و دانشگاه های تربیت معلم
 • TP3 :همکاری بین دانشگاه های علوم پایه، علوم کاربردی و هنر و تربیت معلم با دانشگاه هایی از خارج از کشور در ارتباط با دروسی که در سوئیس تدریس نمی شوند.

جهت اعزام دانشجو به سوئیس در مقطع دکترا شخص مستلزم داشتن مدرک فوق لیسانس می باشد. همچنین باید یک رزومه تحصیلی مناسب و معدل خوب به عنوان پشتوانه خود داشته باشد و از کشور سوئیس بتواند یک استاد راهنما داشته باشد.

اعزام دانشجو به سوئیس و بورسیه تحصیلی

اعزام دانشجو به سوئیس و  گرفتن بورسیه های تحصیلی نکاتی دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد. دانشجویانی که خواستار ادامه تحصیل در کشور سوئیس هستند و قصد گرفتن بورسیه تحصیلی را دارند با ید رزومه خوبی داشته باشند و از معدل خوبی برخوردار باشند. بورسیه های تحصیلی در سوئیس از طریق توافق نامه های رد و بدل شده دو جانبه بین دولت و دانشگاه و یا از طریق یک مرحله بینا بینی انجام می پذیرد. در ادامه به برخی از بورسیه های تحصیلی در سوئیس می پردازیم:

نوع بورس تحصیلی توضیحات
Swiss excellence scholarships for foreign students ترویج تبادل بین المللی و همکاری پژوهش بین سوئیس و 180 کشور دیگر. این بورس تحصیلی را می توان مختص محققان تحصیلات تکمیلی دانست که می خواهند تحصیلات پژوهشی را در سوئیس ادامه دهند.
ETH Excellence scholarships برای دانشجویانی که خواهان تحصیل در دانشگاه ETH در مقطع کارشناسی ارشد می باشند از یک بورسیه تحصیلی 2 ساله پشتیبانی می کند.
University of Lausanne Master’s Grants for foreign students به طور خاص برای دانشجویان بین المللی است که مایل به اخذ مدرک کارشناسی خود در دانشگاه لوزان هستند.
EPFL Excellence Fellowships تعدادی از بورس تحصیلی را برای دانش آموزان با رکورد تحصیلی جامع ارائه می دهد که مایل هستند که تحصیلات خود را ادامه دهند.
Graduate institute scholarships هدف آن حمایت از دانش آموزان با نیازهای مالی با ارائه کمک مالی جزئی / کامل در هنگام تکمیل تحصیلات خود در خارج از کشور می باشد.
IMD MBA Scholarships به دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف و دارای پیشینه  علمی خوبی دارند ارائه می شود.
University of Geneva Excellence Master Fellowships در همکاری با چندین حامی مالی برای حمایت از کاندیداهای برجسته و با انگیزه ای که قصد دارند به دنبال یک استاد علوم در هر رشته ای که تحت پوشش هیئت علمی باشد، ارائه می شود.

اعزام دانشجو به سوئیس و دانشگاه های برتر سوئیس

متقاضیان تحصیل در سوئیس و مراکز اعزام دانشجو به سوئیس باید در ابتدا از وضعیت دانشگاه های این کشور  و رتبه  دانشگاه های این کشور اطلاع کافی داشته و در مرحله بعد اقدام به پذیرش در این دانشگاه ها نمایند. در لیست زیر، اسامی دانشگاه های معتبر کشور سوئیس و رتبه های آنان ذکر می شود:

نام دانشگاه QS Ranking تایید وزارت علوم تایید وزارت بهداشت
ETH Zurich 7 دارد – رتبه ممتاز
Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) 22 دارد – رتبه ممتاز دارد
University of Zurich 78 دارد – رتبه ممتاز دارد
University of Geneva 108 دارد – رتبه ممتاز دارد
University of Bern 139 دارد – رتبه ممتاز دارد
University of Lausanne 149 دارد – رتبه ممتاز دارد
University of Basel 160 دارد – رتبه ممتاز دارد
University of St. Gallen 375 دارد – رتبه خوب
University of Fribourg 601 دارد – رتبه ممتاز دارد

با توجه به لیست فوق و بررسی رتبه های دانشگاه ها می توان پی برد که بی دلیل نیست که دانشگاه های سوئیس بالاترین کیفیت آموزش را دارند و مورد توجه دانشجویان از سراسر دنیا قرار دارد.

اعزام دانشجو به سوئیس و مدارک لازم برای پذیرش

برای اعزام دانشجو به سوئیس و گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه های سوئیس مدارک زیر مورد نیاز است. برخی از دانشگاه های سوئیس پذیرش را به صورت آنلاین انجام می دهند و مدارک مورد نیاز را باید برای آن دسته از دانشگاه ها از طریق اینترنت آپلود کرد.

 • آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • شناسنامه
 • پرکردن فرم های مربوط به دانشگاه
 • مدرک زبان (برخی از دانشگاه ها ممکن است به زبان انگلیسی نباشند و باید مدرک زبان مورد نیاز آن دانشگاه را داشت)
 • واریز هزینه های تحصیل
 • داشتن تمکن مالی مناسب

این مدارک باید ترجمه و به تایید سفارت  رسیده باشند. در برخی از رشته ها ممکن است از متقاضی آزمون زبان بگیرند.

اعزام دانشجو به سوئیس و شرایط ویزای دانشجویی

جهت اعزام دانشجو به سوئیس و شرایط که برای اخذ ویزای دانشجویی مورد نیاز است به شرح زیر است. البته ممکن است که درخواست خود را بصورت اینترنتی مطرح کنید اما در اینصورت هم در تاریخی که برای شما مشخص می شود باید به سفارت سوئیس مراجعه نمائید.

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • پر کردن فرم های لازم
 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه
 • عکس پاسپورتی 2 عدد
 • آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • CV تحصیلی معتبر و صحیح نوشته شده
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • اگر شخص دانشجو متاهل عقد نامه و شناسنامه همسر و فرزندان
 • COVER LATTER
 • هزینه های سفارت
 • مدارک اجاره خانه یا خوابگاه

کلیه این مدارک باید ترجمه و تایید سفارت را داشته باشند و در صورتی که این مدارک پذیرفته شود و ویزای دانشجویی فرد متقاضی صادر شود دانشجو پس از ورود به سوئیس تا سه ماه فرصت دارد تا در خصوص اخذ مجوز اقامت دانشجویی خود اقدام کند. مجوز اقامت تحصیلی صادر شده به صورت سالیانه می باشد و هر سال باید تمدید شود.

تحصیل دکترا در سوئیس
تحصیل مهندسی در سوئیس
تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان

اعزام دانشجو به سوئیس و زمان اعزام دانشجو به سوئیس

اعزام دانشجو به سوئیس گاهی ممکن است در مقاطع مختلف و در دانشگاه های متفاوت باهم کمی فرق داشته باشند در جدول زیر زمان اعزام دانشجو به سوئیس در برخی از دانشگاه های کشور سوئیس بررسی می کنیم.

ترم بهار 2019 ترم پائیز 2019 مقاطع نام دانشگاه

30 آپریل

31 مارس

15 دسامبر

لیسانس

فوق لیسانس

ویزا

ETH Zurich
30 نوامبر 30 آپریل

15 فوریه

15 فوریه

15 فوریه

Deadlines

لیسانس علوم ورزشی

فوق لیسانس پرستاری

فوق لیسانس پزشکی

University of Basel

30 نوامبر

30 سپتانبر

30 آپریل

28 فوریه

30 آپریل

28 فوریه

30 نوامبر

لیسانس

با اخذ ویزا

لیسانس تکنولوژی

با اخذ ویزا

فوق لیسانس

با اخذ ویزا

بدون داشتن گواهی بلوغ

University of Geneva
30 نوامبر

31 جولای

30 آپریل

28 فوریه

Deadlines

دانشجویان خارجی که نیاز به ویزا دارند

University of Zurich
15 دسامبر 30 آپریل

15 فوریه

15 فوریه

15 فوریه

Deadlines

علوم ورزشی

پذیرش

مستر علوم پزشکی

University of Bern

اعزام دانشجو به سوئیس و هزینه های زندگی در سوئیس

اعزام دانشجو به سوئیس از نظر هزینه باید مورد دقت بیشتری قرار داشته باشد و این مهم به این دلیل است که سوئیس کشور ثروتمند و گرانی می باشد. با این وجود متوسط درآمد یک خانواده در سوئیس 60 درصد بیشتر از یک خانواده مشابه در منطقه یورو است. به عنوان مثال نسبت گرانی زوریخ  و ژنو با برخی از شهرهای دیگر در دنیا:

زوریخ ژنو
لیسبون – مادرید – استانبول 100 درصد میلان 71 درصد
پاریس 46 درصد پاریس 36 درصد
سنگاپور 33 درصد سنگاپور 25 درصد
لندن 24 درصد لندن 16 درصد
نیویورک 6 درصد نیویورک مانند هم

در ادامه لیست قیمت برخی از خدمات و خوارو بار ذکر خواهد شد:

مایحتاج قیمت مایحتاج قیمت
شیر  1 لیتر 1.41 یورو تاکسی به صورت ماهیانه 1 ماه 67.54 یورو
برنج 1 کیلو 2.40 یورو آب،برق،گرما،زباله آپارتمان 85 متری 1 ماه 159.51 یورو
بطری آب 1.5 لیتر 1.07 یورو گوشت گاو 1 کیلو 42.96 یورو
تخم مرغ 12 عدد 4.72 یورو سیب 1 کیلو 3.38 یورو
سینه مرغ 1 کیلو 21.69 یورو موز 1 کیلو 2.59 یورو

معمولاً بیشتر دانشگاه های سوئیس خوابگاه دارند  و دانشجویان مجاز به کار دانشجویی 15 ساعت در هفته می باشند.

اعزام دانشجو به سوئیس و هزینه های تحصیل در سوئیس

از جمله مواردی که برای اعزام دانشجو به سوئیس دارای اهمیت می باشد، هزینه های تحصیل در این کشور است. هزینه های تحصیل  در سوئیس بنا به رشته و دانشگاه  و در مقاطع مختلف متغییر است. با توجه به هزینه های گران زندگی در سوئیس هزینه های تحصیل زیاد گران نمی باشد مثلاً هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی سوئیس بین 1000 فرانک سوئیس تا 2540 فرانک سوئیس متغیر می باشد. البته مدارس بین المللی هزینه های به مراتب بالاتری نسبت به دانشگاه ها دارند مثلاٌ هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی سوئیس که دو زبانه تدریس می شوند سالانه 25.000 فرانک سوئیس می باشد. در دانشگاه خصوصی علوم کاربردی شمال غرب سوئیس حدود 10.000 فرانک سوئیس می باشد. هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس از 18000 فرانک سوئیس تا 28.000 فرانک سوئیس در سال متغیر است و این مهم وابستگی مستقیم به سبک زندگی و منطقه ای که در آن زندگی می کنند می باشد. در ادامه هزینه سالانه تحصیل در برخی از دانشگاه های سوئیس ذکر می شود:

 • دانشگاه ژنو: 900 یورو
 • دانشگاه برن: 1500 یورو
 • دانشگاه بازل: 1600 یورو
 • دانشگاه لوزان: 1500 یورو

اعزام دانشجو به سوئیس و وضعیت اقامت پس از تحصیل

سوئیس به دانشجویانی بین المللی که از طریق اعزام دانشجو به سوئیس در این کشور مدرک گرفته باشند تحت شرایطی اجازه می دهد که 6 ماه پس از تحصیل در کشور سوئیس اقامت داشته باشند و به جستجوی کار بپردازند و در صورت یافتن شغل نوع اقامت آن ها  از اقامت تحصیلی سوئیس به اقامت کاری تبدیل شده و  پس از آن موفق به اخذ اقامت دائم و به تبع آن تابعیت این کشور را کسب نمایند در ادامه قوانین مربوط به اقامت از طریق تحصیل در کشور سوئیس شرح داده خواهد شد.

جهت جستجوی کار، اتباع خارجی در سوئیس هنگامی که مدت تحصیل آنان پایان یافته باشد، می توانند از یک مجوز اقامت موقت 6 ماهه استفاده کرده. این مجوز به این دلیل صادر می شود که شخص خارجی  فرصت جستجوی کار در سوئیس را داشته باشد و در صورت یافتن شغل می تواند جهت اخذ اقامت اقدام نماید. البته این شغل می بایستی با رشته تحصیلی شان در ارتباط باشد و این مهم مستلزم شرایط زیر است:

 • ارائه یک نامه گواهینامه مورد تائید پایان دوره تحصیل.
 • داشتن منابع مالی لازم و ارائه آن.
 • داشتن مسکن مناسب جهت زندگی.

توجه داشته باشید که اجازه اقامت 6 ماهه قابل تمدید نیست یعنی اینکه شخص خارجی اگر در این مدت 6 ماهه نتواند شغلی پیدا کند مجبور به ترک این کشور است. شخص در طول این مدت 6 ماهه مجاز به کار نیمه وقت حداکثر 15 ساعت در هفته می باشد.

شرایط کامل این نوع اخذ اقامت در بند 21 قانون فدرال سوئیس در مورد ملیت های خارجی توضیح داده شده است که به شرح زیر می باشد.

 • اتباع خارجی در صورتی مجاز به کار در سوئیس هستند که هیچ کارمند داخلی و یا شهروند ایالتی برای آن کار درخواست نداده باشد.
 • کارمندان داخلی عبارتند از:
  • شهروندان سوئیس
  • افراد با اجازه اقامت دائم
  • افراد دارای مجوز کار
 • کارگران خارجی که دارای مدرک دانشگاهی سوئیس هستند ممکن است با توجه به بند 1 مجاز به پذیرش در کار باشند منوط به  اینکه از نظر علمی و اقتصادی در مرتبه خوبی قرار داشته باشند به مدت 6 ماه پس از اتمام تحصیل در سوئیس به طور موقت پذیرفته می شوند تا بتوانند کار مناسب با رشته فارغ التحصیلی خود بدست آورند.

این قانون از تاریخ 1 ژانویه 2011 به اجرا در آمده است.

همچنین اتباع خارجی می توانند به دلیل ادامه تحصیلات (فوق لیسانس ) و یا اهداف آموزشی پس از اتمام تحصیل خود پذیرفته شده و بدین ترتیب اجازه اقامت کسب نمایند. این اقامت منوط به شرایط زیر است:

 • پس از تائید اداره آموزش و پرورش که عنوان دارد فرد مورد نظر واجد شرایط برای تحصیل یا آموزش می باشد.
 • داشتن منابع مالی لازم و ارائه آن.
 • داشتن مسکن مناسب جهت زندگی.
 •  الزام شخصی و آموزشی برای دوره آموزشی و دوره آموزشی برنامه ریزی شده.

نکته قابل توجه در خصوص وضعیت کار در سوئیس بررسی درصد بیکاری این کشور می باشد که در سال 2018 معادل 2.7 درصد می باشد. در نمودار زیر می توانید روند تغییرات نرخ بیکاری در سوئیس را مشاهده کنید.

اعزام دانشجو به سوئیس اعزام دانشجو به سوئیس

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
اعزام دانشجو به سوئیس و سخن پایانی

اعزام دانشجو به سوئیس و شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئیس، در این نوشتار بررسی شد. از آنجایی که اعزام دانشجو به سوئیس به سبب کیفیت بالای زندگی در این کشور مد نظر افراد بسیاری است برآن شدیم پیرامون مسائل مهم راجع به اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در سوئیس مطالبی را به نگارش درآوریم تا راهنمای شما مخاطبان همیشگی ما باشد. هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی و بورسیه های تحصیلی از جمله مواردی است که در این مقاله مورد بحث قرار گرفت. امیدواریم توانسته باشیم سئوالات شما درباب اعزام دانشجو به سوئیس را پاسخ گفته باشیم. درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران مجرب ما در امر حقوق بین الملل تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید در قسمت انتهای مقاله، در قسمت دیدگاه نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن در یابید.