اعزام دانشجو به روسیه و بررسی شرایط آن

اعزام دانشجو به روسیه ، مهاجرت تحصیلی به روسیه و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. تمامی معایب و مزایای تحصیل در روسیه و همچنین شرایط تحصیل در این کشور به صورت کلی و دقیق در این مقاله ارائه شده است. دقت نمایید که پروسه اعزام دانشجو به روسیه و اخذ ویزای این کشور پروسه ای حقوقی بوده و نیاز به دانش کافی دارد از این رو شما همواره می توانید با کارشناسان مجرب در موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIE اتریش؛ تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی کارشناسان ما بهره مند شوید. همچنین می توانید در انتهای همین مقاله سوالات خود را در زمینه اعزام دانشجو به روسیه مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.

 • اعزام دانشجو به روسیه و موسسه معتبر ام آی ای (ملک پور)
 • اعزام دانشجو به روسیه و شرایط عمومی آن
 • اعزام دانش آموز به مدارس روسیه
 • اعزام دانشجو به روسیه در مقطع کارشناسی
 • اعزام دانشجو به روسیه در مقطع کارشناسی ارشد
 • اعزام دانشجو به روسیه در مقطع دکترا
 • اعزام دانشجو به روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی
 • اعزام دانشجو به روسیه و بورسیه تحصیلی
 • اعزام دانشجو به روسیه و دانشگاه های برتر روسیه
 • اعزام دانشجو به روسیه و مدارک لازم برای پذیرش
 • اعزام دانشجو به روسیه و شرایط ویزای دانشجویی
 • اعزام دانشجو به روسیه و زمان اعزام دانشجو به روسیه
 • اعزام دانشجو به روسیه و هزینه های زندگی دانشجویی
اعزام دانشجو به روسیه اعزام دانشجو به روسیه

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

اعزام دانشجو به روسیه و موسسه معتبر ام آی ای (ملک پور)

موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه MIE اتریش با بیش از پانزده سال تجربه موفق در زمینه اعزام دانشجو به روسیه و کشور های مطرح جهان کلیه خدمات در مورد اعزام دانشجو به روسیه اعم از اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه، اخذ ویزای تحصیلی روسیه، خدمات پس از ورود برای دانشجویان در کشور روسیه و … را ارایه می دهد. همچنین شما می توانید مقالات متنوعی در خصوص جنبه های مختلف اعزام دانشجو به روسیه و سایر کشورهای جهان در این وبسایت مطالعه کنید و از اطلاعات به روز و دقیق آگاه شوید. در صورتی که به اطلاعات تکمیلی در مورد اعزام دانشجو به روسیه نیاز داشته باشید می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.

مقاله مرتبط

تحصیل در روسیه

فایل صوتی موسسه ملک پور در رابطه با اعزام دانشجو به روسیه

audio اعزام دانشجو به روسیه

اعزام دانشجو به روسیه و شرایط عمومی آن

روسیه کشوری است اوراسیایی که با ۱۴ کشور اروپایی و آسیایی هم مرز بوده و پایتخت آن شهر مسکو است. روسیه از لحاظ اقتصادی کشور با ثباتی بوده و با ۱۷,۰۷۵,۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت و 144.5 میلیون نفر جمعیت، بزرگترین کشور جهان بوده و از پرجمعیت ترین کشورهای جهان محسوب می شود. زبان رسمی این کشور زبان روسی و واحد پول این کشور روبل است. هزینه های تحصیل در روسیه به نسبت بعضی از کشورهای اروپایی پایین تر است اما هزینه های اقامت در شهرهای بزرگ روسیه مانند مسکو و سنت پطرزبورگ تقریبا بالا است. کسانیکه علاقمند به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی هستند اما به دلیل آزمون سخت ورودی در بسیاری از کشورها و همچنین الزام به ارائه نمره زبان بالا و شرایط سنی امکان تحصیل در اکثر کشورها را ندارند، می توانند برای ادامه تحصیل روسیه را انتخاب کنند. ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه هیچ نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد و متقاضیان می توانند در کشور روسیه دوره زبان و آمادگی برای آزمون ورودی پزشکی را سپری نمایند. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی در روسیه به زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است. اما متقاضیان تحصیل پزشکی باید این نکته را بدانند که اگر می خواهند مدرک پزشکی آنها در ایران مورد تایید وزارت بهداشت قرار بگیرد باید به زبان روسی تحصیل کنند. همچنین توجه به این نکته ضروری می باشد که مدارک تمامی دانشگاه های روسیه معتبر نمی باشد و در انتخاب دانشگاه و رشته باید دقت نمود.

اعزام دانش آموزان به مدارس روسیه

تحصیل در مدارس روسیه به زبان روسی می باشد، افراد متقاضی باید مدرک تحصیلی خود از ابتدا تا آخرین سال تحصیلی را به زبان روسی ترجمه نموده و جهت ثبت نام درمدارس روسیه ارائه نمایند. دوران ابتدایی و متوسطه در روسیه از سن ۶ سالگی تا سن ۱۵ سالگی به طول می انجامد، دوران تحصیل در مدرسه در روسیه ۱۲ ساله خواهد بود. تحصیل در مدارس خصوصی روسیه به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است که هزینه هایی بالاتر از مدارس دولتی و ملی دارد. دانش آموزان متقاضی خارجی برای تحصیل در مدارس این کشور می باید در مدارس شبانه روزی بین المللی ثبت نام نمایند که هزینه حداقل ۲۰ هزار دلار سالانه به همراه دارد.

اعزام دانشجو به روسیه در مقطع کارشناسی

آموزش و پرورش در روسیه از استانداردهای خوبی برخوردار است، دانشجویان بسیاری سالانه از سراسر جهان برای ادامه تحصیل به روسیه می روند. دانشگاه های روسیه و سایر نهادهای عالی با امکانات فراوان برای مواجه با هر گونه چالش های آموزشی مجهز هستند. مدرک تحصیلی دانشگاه های روسیه مورد تایید بسیاری از کشورهای اروپایی هست و افرادی که دوره لیسانس (کارشناسی) را در روسیه به اتمام برسانند می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر در کشورهای درجه یک اروپایی یا کانادا و آمریکا اقدام نمایند. دانشگاه های پزشکی، دانشگاه های فنی و مهندسی و همچنین دانشگاه های موسیقی بسیاری در روسیه وجود دارند که پذیرای دانشجویان خارجی هستند. دانشگاه های پزشکی روسیه یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی در جهان هستند. کسانی که می خواهند برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور اقدام نمایند می توانند به دو صورت این کار را انجام دهند. یک اینکه به طور مستقیم برای پذیرش در این مقطع اقدام نمایند که شانس بالایی برای دانشگاه های سطح اول این کشور ندارند و یا اینکه برای دوره پادفک اقدام کرده و پس از پایان این دوره وارد مقطع لیسانس شوند. هزینه های تحصیل در این مقطع نیز بسیار متفاوت بوده و در حدود ۳ تا ۷ هزار دلار در سال متغیر است.

اعزام دانشجو به روسیه در مقطع کارشناسی ارشد

برای پذیرش از دانشگاه های روسیه در مقطع فوق لیسانس ارائه مدرک کارشناسی از کشور مبدا ضروری است. تحصیل در این مقطع به زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است که البته رشته های علوم انسانی و هنر بیشتر به زبان روسی ارائه می شوند. جهت اخذ پذیرش چنانچه متقاضی مدرک زبان نداشته باشد می تواند قبل از شروع کورس اصلی تحصیلی خود یک دوره زبان را در روسیه سپری نماید و سپس وارد دانشگاه شود. طول دوره های فوق لیسانس در این کشور بین ۱ تا دو سال است و هزینه های این مقطع بین ۴ تا ۷ هزار دلار در سال متغیر است.

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه
تحصیل پزشکى در روسیه
تحصیل دندانپزشکی در روسیه

اعزام دانشجو به روسیه در مقطع دکترا

جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری از دانشگاه های روسیه ارائه مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر و همین طور داشتن استاد راهنما (سوپروایزر) الزامی است. ممکن است دانشجو بتواند در طول دوره تحصیل دکتری فاند و بورسیه از استاد راهنما و یا دانشگاه دریافت نماید که البته این موضوع بستگی به شرایط دانشجو و نظر استاد راهنما دارد. دریافت پذیرش در مقطع دکتری به دلیل ارتباط با استاد راهنما نیازمند دانش زبان بالای روسی یا انگلیسی است. برای یافتن استاد راهنما شما می باید ابتدا اسامی اساتیدی را که در موضوع مورد علاقه شما تحقیق و پژوهش می کنند در سایت دانشگاه بیابید و سپس با ارسال رزومه و مدارک خود سعی بر قانع کردن آن ها برای عضویت شما در تیم تحقیقاتی شان نمایید. طول دوره دکتری بین ۳ تا ۵ سال بوده و اغلب به صورت تحقیقات و پروژه است.

اعزام دانشجو به روسیه در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی بدون مدرک زبان IELTS یا TOFEL و یا مدرک زبان روسی می توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه اقدام کنند. البته دقت بفرمایید که ورود به رشته های علوم پزشکی در کشور روسیه به صورت مستقیم انجام نمی گیرد و برای ورود به این رشته ها متقاضی نیاز به گذراندن دوره های پادفک و یا همان کورس صفر در کشور روسیه دارد. این دوره ها که بین ۹ تا ۱۲ ماه (بسته به دانشگاه محل برگزاری دوره ها) متغیر است شامل دروس علوم پایه دبیرستان های ایران است. بعد از گذراندن این دوره ها متقاضی می تواند در آزمون ورودی دانشگاه های کشور روسیه در رشته های علوم پزشکی شرکت نموده و در صورت قبولی در آزمون تحصیلات خود را در دوره اصلی شروع کند. هزینه های تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کشور روسیه بین سالانه ۶ تا ۱۲ هزار دلار است. که بالاترین هزینه ها مربوط به رشته دندان پزشکی و پایین ترین هزینه مربوط به رشته داروسازی است. طول دوره ها نیز برای رشته دندان پزشکی ۵ سال و برای رشته پزشکی ۷ سال است. هزینه های دوره پادفک نیز بسته به کالج بین ۵ تا ۷ هزار دلار در سال است.

اعزام دانشجو به روسیه و بورسیه تحصیلی

جهت دریافت بورسیه تحصیلی در روسیه پیش از اعزام دانشجو به روسیه و در هنگام اقدام جهت اخذ پذیرش می توان اقدام نمود. بورس ها و کمک هزینه های مختلفی در کشور روسیه وجود دارند که توسط اساتید، دانشگاه ها، نهاد های دولتی و … ارائه می شوند. هر یک از این بورس ها و کمک هزینه ها شرایط مخصوص به خود را دارند. چنان چه متقاضی دارای شرایط بورسیه باشد می تواند همزمان با اقدام برای پذیرش درخواست بورس را نیز به دانشگاه و یا ارگان مورد نظر بدهد. معمولا در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه به سختی شامل حال دانشجویان ایرانی می شود. در مقطع دکتری بنا بر نظر استاد راهنما و با توجه به شرایط علمی و رزومه دانشجو شانس گرفتن بورسیه تحصیلی در روسیه وجود دارد.

انواع بورسیه در روسیه به شرح ذیل می باشند:

 • بورسیه ملی روسیه

  این بورسیه در بالاترین سطح وجود دارد که معمولا به مدیران و مدیران طرحهای علمی واقتصادی پروژه های بزرگ تعلق می گیرد. مبلغ این بورسیه در حدود 12 میلیون روبل در سال می باشد که اغلب بین دانشجویان مقطع دکترا پخش می شود.

 • بورسیه غیرانتفاعی و سازمان های تجاری روسیه

  این بورسیه توسط سازمان های غیر دولتی و سازمان های مجزای تجاری و فقط  برای افراد تبعه روسیه در دسترس است.

 • بورسیه تحصیلی دکترا در روسیه

  اشخاصی که برای یک دوره دکترا و یا فرصت مطالعاتی روسیه را انتخاب می کنند. می توانند شانس خود را جهت دریافت این بورسیه امتحان کنند. این بورسیه بسیار رقابتی است و متقاعد کردن استاد راهنما جهت دریافت بورسیه و فاند معمولا وقت گیر و دشوار است.

اعزام دانشجو به روسیه و دانشگاه های برتر روسیه

دانشگاه های روسیه که به صورت مشروط مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند شامل موارد زیر می باشد:

 • آکادمی پزشکی مسکو سچنوا
 • آکادمی تخصصی پزشکی رودن
 • دانشگاه پزشکی کازان

مورد تایید مشروط به این معنی است که متقاضی پس از پایان تحصیلات خود در دانشگاه مورد نظر برای معادل سازی مدرک خود در ایران نیاز به گذراندن ۱ تا ۲ سال دوره تکمیلی و همینطور قبولی در آزمون پس از این دوره می باشد.

دانشگاه های معتبر روسیه جهت اعزام دانشجو به روسیه در ادامه بررسی می شوند.

 • Lomonosov Moscow State University

  این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ در بالاترین رنکینگ دانشگاه های روسیه قرار دارد و هم اکنون در رده ۹۵ در میان دانشگاه های جهان است. این دانشگاه در سال ۱۷۵۵ تاسیس شده و در حال حاضر در حدود ۴۷۰۰۰ دانشجو دارد که ۴۰۰۰ نفر از آن ها دانشجویان بین المللی هستند. این دانشگاه دارای طیف وسیعی از رشته ها در تمامی زمینه ها ست.

 • Novosibirsk State University

  این دانشگاه  که جزء دانشگاه های جدید روسیه به حساب می آید در سال ۱۹۵۹ تاسیس شده و به سرعت خود را به رده دوم دانشگاه های برتر روسیه رسانده است. این دانشگاه در جایگاه جهانی در رده ۲۴۰ قرار دارد که بیست درصد از تعداد ۷ هزار دانشجوی آن را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. این دانشگاه در رشته های علوم پایه جزو ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان است.

 • Saint-Petersburg State University

  این دانشگاه نیز قدیمی ترین دانشگاه روسیه به حساب می آید و در رده سوم دانشگاه های برتر روسیه قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۷۲۴ میلادی توسط پتر کبیر در سنت پطرزبورگ ساخته شد و هم اکنون در رده ۲۵۲ جهانی قرار دارد و در رشته های زبان شناسی و فلسفه در بین ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار می گیرد. این دانشگاه نیز بسیاری از رشته ها را در دانشکده های پر شمار خود ارائه می دهد.

اعزام دانشجو به روسیه و مدارک لازم برای پذیرش

جهت اعزام دانشجو به روسیه لازم است توضیحاتی در مورد نوع دیپلم ارائه شود. علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های روسیه باید مدرک دیپلم ریاضی، تجربی و یا انسانی ایران را به دانشگاه مورد نظر ارائه نمایند. همچنین برای ورود به دانشگاه در رشته های مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و هنر، گذراندن دوره پیش دانشگاهی (در واقع ارائه دیپلم ۱۲ ساله) در ایران الزامی است. عزیزانی که دیپلم ۱۱ ساله دارند باید یک دوره کالج را در روسیه سپری کنند که در واقع جایگزین سال دوازدهم آنها می شود. برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در روسیه که از پر طرفدارترین رشته ها است، چه با داشتن مدرک پیش دانشگاهی و چه با نداشتن این مدرک باید قبل از ورود به دانشگاه متقاضی یک دوره یک ساله پادفک را در کالج های روسیه با موفقیت پشت سر بگذارد. این دوره معمولا به هر دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شود. البته بهتر است دوره پادفک به زبان روسی انتخاب شود. علاقمندان به تحصیل پزشکی در روسیه اگر می خواهند مدرک تحصیلی آن ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد باید به زبان روسی تحصیل کنند.
مدارک دیگری که برای اخذ پذیرش در زمان اعزام دانشجو به روسیه به آن ها نیاز دارید، به شرح زیر می باشد:

 • ترجمه روسی (در برخی موارد انگلیسی نیز کفایت می کند) دانشنامه مقطع و یا مقاطع قبلی به انضمام ریز نمرات آن
 • اسکن پاسپورت و ترجمه آن به زبان روسی (برخی موارد نیاز به ترجمه ندارد)
 • مدرک زبان (در صورت امکان)
 • رزومه
 • توصیه نامه تحصیلی، برای مقاطع فوق لیسانس و دکترا
 • پروپوزال، (برای مقطع دکترا) که نشان دهنده زمینه های مورد علاقه تحقیقاتی شما برای مقطع دکترا است
 • مقالات و کنفرانس ها، برای مقطع دکتری

اعزام دانشجو به روسیه و شرایط ویزای دانشجویی

اعزام دانشجو به روسیه و اخذ ویزای دانشجویی روسیه برای ایرانیان امر دشواری نیست که شاید بخشی از این قضیه مربوط به رابطه سیاسی خوب بین دو کشور باشد. روند تهیه مدارک و اخذ ویزا نیز بسیار سریع انجام می گیرد و اعلام نتیجه درخواست ویزای متقاضی بین ۲ تا ۵ روز طول خواهد کشید. مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی شامل موارد زیر می باشد.

 • دو نسخه از فرم درخواست ویزای روسیه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر متقاضی که حداقل 6 ماه از اعتبارش باقی مانده باشد به همراه ترجمه روسی آن
 • نامه پذیرش دانشگاه و یا کالج
 • شناسنامه متقاضی به همراه ترجمه روسی آن
 • نتایج آزمایشات عمومی پزشکی که باید شامل آزمایش HIV و هپاتیت باشد و به زبان روسی ترجمه گردد.
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به زبان روسی (تأیید شده توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور خارجه در کشور مبدا).
بورسیه تحصیلی در روسیه
کار ضمن تحصیل در روسیه
اقامت پس از تحصیل در روسیه

اعزام دانشجو به روسیه و زمان اعزام دانشجو به روسیه

برای اعزام دانشجو به روسیه دو بار در سال می توان اقدام کرد زیرا اکثر دانشگاه های روسیه دو بار در سال دانشجو می پذیرند. یک ترم تحصیلی در سپتامبر که تقریبا همزمان با شهریور ماه و یک ترم تحصیلی در ژانویه که تقریبا همزمان با بهمن ماه است. متقاضیان باید این نکته را در نظر بگیرند که حداقل ۴ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی جدید می باید برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. کم هزینه بودن هزینه دانشگاه در روسیه به نسبت بعضی از کشورهای اروپایی و برگزاری آزمون ساده ورودی در رشته های زیر شاخه پزشکی و عدم نیاز به مدرک زبان و همینطور معتبر بودن مدرک تحصیلی این کشور در وزارت علوم و بهداشت ایران باعث شده است هر ساله تعداد بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل روسیه را انتخاب کنند. زمان بندی مناسب برای اخذ پذیرش و ویزا امری بسیار مهم است که می باید در زمان اعزام دانشجو به روسیه به آن توجه شود.

اعزام دانشجو به روسیه و هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه های زندگی در روسیه با توجه به شهری که در آن سکونت دارید بسیار متفاوت است. هزینه های محل اقامت در شهرهایی نظیر مسکو و سنت پطرزبورگ بسیار بالاتر از شهرهای کوچک و دور از پایتخت است. خوشبختانه اکثر دانشگاه های روسیه امکانات اقامت در خوابگاه را برای دانشجویان مهیا کرده اند و هزینه اقامت در خوابگاه حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه است. خوابگاه ها امکاناتی نظیر اینترنت و انرژی را نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهند. اقامت در خوابگاه ها برای دانشجویان مقرون به صرفه است. ماهیانه در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار نیز دانشجویان باید برای هزینه های خورد و خوراک و رفت و آمد در نظر بگیرند. داشتن بیمه دانشجویی برای همه دانشجویان اجباری است که سالیانه در حدود ۳۰۰ دلار است.

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
اعزام دانشجو به روسیه و سخن پایانی

اعزام دانشجو به روسیه ، شرایط تحصیل در روسیه و مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل و هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه در این نوشتار مورد بررسی قرارگرفت. روسیه به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر در زمینه های پزشکی و دندان پزشکی و فنی مهندسی می تواند مقصد مناسبی برای دانشجویانی باشد که پس از اتمام تحصیل تمایل دارند به کشور مبدا خود مراجعه نمایند و به کار و فعالیت بپردازند. با در نظر گرفتن هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه می توان گفت روسیه پس از انگلستان و کانادا و کشورهای اروپایی نظیر چک و مجارستان مقصد مناسبی برای علاقه مندان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی می باشد. جهت اطلاع از شرایط اعزام دانشجو به روسیه می توانید از مشاوره تلفنی رایگان کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش استفاده نمایید. همچنین می توانید سوالات مربوط به اعزام دانشجو به روسیه را در انتهای همین مقاله مطرح بفرمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.