اعتبار پاسپورت

دیپلماسی و مذاکره از زمانهای قدیم بین دولتها مرسوم ورایج بوده است و کشورهای مختلف این مذاکرات را برای منافع دولت و مردم خود مدنظر قرار می داده اند. .حقوق دیپلماتیک یکی ا زشاخه های حقوق بین الملل محسوب می شود که موضوع  بررسی آن به ضرورت و الزام ایجاد ارتباط بین دولتها می پردازد. حمایت دیپلماتیک اقداماتی را در بردارد که در یک کشورر به هنگام ضرر مالی ، جانی، مادی و معنوی برای اتباع خود اقدام می نماید.

در حالت کلی حمایت دیپلماتیک به ایجاد و فراهم سازی رفاه نسبی یا کامل اتباع آن کشور اطلاق می گردد که به موجب آن هرکشوری که از حمایت دیپلماتیک بالاتری برخوردار باشد پاسپورت آن کشور نیز از ارزش بالاتری برخوردار است. در چنین حالتی اخذ پاسپورت معتبر نیز یک مزیت محسوب می گردد. در ارزش یابی پاسپورتها چند کشورهستند که بدون روادید و پاسپورت امکان ورود به سایر کشورها را دارند. این حالت به صورت یک احترام اجتماعی بزرگ برای اتباع آن کشور محسوب می شود که بدون مشکل و سختی می توانند براحتی ویزا گرفته و به سایر کشورهای جهان مسافرت نمایند. چنین حالتی برای آن کشور و اتباع آن امتیاز محسوب می شود. به عنوان مثال کشور انگلستان از کشورهایی است که از اعتبار دیپلماتیک بالایی برخوردار است و به سهولت اتباع آن می توانند به هفتاد-هشتاد کشور سفر کنند.  در این کشور برای افرادی که به هر دلیلی کار مناسب ندارند و تبعه انگلستان هستند تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده است. برای مثال دولت در چنینی وضعیتی هزینه خانه، خورد و خوراک، تحصیل رایگان و سایر امکانات را میدهد.

در این میان کشور آلمان بالاترین اعتبار را دارد یعنی بیشترین حمایت دیپلماتیکی را از اتباع خود داشته است. بدین منظور که افراد آن کشور از ارزش و رفاه کاملی برخوردار بوده اند.

در حالت کلی می توان گفت کشورهایی که از حمایت دیپلماتیک بهره مند هستند به تبع آن از حمایت رفاهی، حمایت دولتی و احترام پاسپورتی در مقایسه با سایر کشورها برخوردارند.

درحالت کلی می نوان گفت که اعتبار پاسپورت به مدت زمانی گفته می شود که شخص طی سفر از یک کشور به کشور دیگر از آن می تواند بهره مند گردد و یا از آن به عنوان یک فرم از ID استفاده می کند که در داخل یا خارج کشوری قبل از پایان یافتن زمان اعتبار مدنظر قرار می گیرد.

پاسپورت افراد بالغ:

در حالت عمومی و کلی مدت زمان اعتبار یک پاسپورت برای افراد بالغ ده سال در نظر گرفته  شده است. به عنوان مثال پاسپورت انگلستان، ایالات متحده آمریکا، نیوزیلند، استرالیا  ده ساله هستند. بعضی کشورها نیز این مدت زمان را بین پنج و ده سال انتخاب می کنند. به عنوان مثال پاسپورت کوبا اعتبار شش ساله دارد.

مدت زمان اعتبار اختیاری پاسپورت:

بعضی کشورها به کاربران بالغ خود این اجازه را می دهند که خود یک پاسپورت معتبر را انتخاب کنند. که معمولا این اعتبار بین ۵-۱۰ سال را دربر می گیرد.  به عنوان مثال: کشورههایی چون (کانادا، هانگاری، ژاپن و مکزیک، روسیه و کره جنوبی ) که اعتبار (۳-۶ یا ۹ ) دارند .

پاسپورتهای کودکان و نوجوانان:

بیشتر کشورها مدت اعتبار یک پاسپورت را برای این گروه حدود پنج سال در نظر می گیرند. طبق پروتکل مطرح شده کودکان و نوجوانان آن دسته ای محسوب می گردند که زیر ۱۶ سال برای ایالات متحده آمریکا بوده و زیر ۱۹ سال برای پاسپورت ژاپن، زیر ۲۴ سال برای  پاسپورت آلمانی و زیر ۳۰ سال برای پاسپورت اسپانیا محسوب گردند.

پاسپورت نوزادان:

بدلیل اینکه بچه ها مدام از لحاظ ظاهر در حال تغییر هستند اعتبار پاسپورت بر اساس تابعیت ارجح آنها مطرح می باشد. به عنوان مثال: پاسپورت اسپانیایی به افرادی تغلق می گیرد که تابعیت داشته و تا سن بالای ۷۰ را نیز در بر می گیرد و هیچ گاه انقضا ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.