اعتبار پاسپورت

آیا درباره ی اعتبار پاسپورت چیزی میدانید؟ اعتبار پاسپورت یک کشور سبب چه چیزی میشود؟پاسپورت چیست؟آیا اعتبار پاسپورت یک کشور باعث میشود تا بدون ویزا به آن کشور سفر کنیم؟برترین رتبه های پاسپورت متعلق به کدام کشورهاست؟آیا پاسپورت کشور ایران دارای اعتبار است؟ با پاسپورت ایرانی به چند کشور بدون ویزا میتوان سفر کرد؟

امروزه بحث پاسپورت و اعتبار آن در همه ی دنیا بحثی بسیار مهم میباشد.اما قبل از پرداختن به بحث اعتبار پاسپورت ،خوب است بدانیم که اصلا پاسپورت چیست و به چه منظور بوجود آمده است؟

 

به طور کلی پاسپورت مجوز خروج از یک کشور  و یا مجوز سفر خارجی اشخاص است و  برای کنترل خروج افراد یک کشور و سفرهای خارجی  آنان بوجود آمده است.

پاسپورت یا همان گذرنامه عبارت از سندی است که توسط دولتها به اتباع خود برای سفرهای بین المللی داده میشود و در آن ملیت،نام،تاریخ تولد،امضا و مشخصات هویتی فرد لحاظ میشود.

مطابق قانون گذرنامه در ایران ،گذر نامه سندی است که از طرف ماموران صلاحیتدار دولت جمهوری اسلامی ایران،مذکور در این قانون برای مسافرت اتباع ایران به خارج یا اقامت در خارج یا مسافرت از خارج به ایران داده شده است.

برابر همین قانون خروج از کشور ایران بدون پاسپورت ممنوع بوده و مجازات دارد. در تمام دنیا پاسپورت به دولتها کمک میکند تا اتباع خود را در همه ی جای دنیا تحت کنترل داشته باشند.

داشتن پاسپورت برای خود مردم یک جامعه نیز بسیار سودمند است چرا که در صورت ایجاد مشکل یا  خطر و یا حادثه ای  در خارج از کشور برای شخص، میتواند با مراجعه به سفارتخانه ها یا کنسولگری کشور خود  و با ارایه ی پاسپورتش ماموران سیاسی کشورش را از هویت خود آگاه سازد و  از حمایتهای آنان برخوردار شود.در کشور ما پاسپورت ها سه نوع هستند که شامل:سیاسی،خدمت و عادی میشود.پاسپورت سیاسی و خدمت که برای ماموران سیاسی و مقامات حکومتی و کشوری بوده و پاسپورت عادی ،همان پاسپورتی است که اکثر مردم عادی از آن استفاده مینمایند.

 

 

پاسپورت به عنوان هویت یک شهروند در سفرهای بین المللی اش محسوب میشود.تمامی پاسپورتها برابر با قوانین هر کشور دارای تاریخ انقضا بوده و نیاز به تمدید و تعویض دارد.

اعتبار پاسپورت در کشورهای دنیا با یکدیگر کاملا متفاوت است،به طوری که هر ساله نسبت اعتبار پاسپورت کشورها بر اساس آمار سفرهای انجام گرفته بین کشورها مورد سنجش قرر میگیرد.

کشورهای مختلف دنیا بسته به اینکه در سطح جامعه ی بین المللی چه روابطی را دارا هستند وهمچنین  میزان گستردگی روابطشان در جامعه ی بین المللی تا چه حد است و دوستانه بودن روابطشان در سطح بین المللی تا چه اندازه است، اعتبار پاسپورت آنها خود را نشان داده و مهم جلوه میکند و با برگه ای به نام ویزا که اجازه ی یک کشور خارجی برای ورود به آن کشور  به پاسپورت ضمیمه میشود،اعتبار پاسپورت کشورها سنجیده میشود.هر چقدر روابط کشورها در جامعه ی بین المللی با یکدیگر دوستانه تر و بیشتر باشد به همین ترتیب هم میتوانند برای پاسپورت کشور خود بر اساس تعهدات فی مابین اعتباری بیشتر را کسب نمایند و تعداد کشورهایی را که بتواند بدون ویزا بارها بارها به آنها سفر کنند را بیفزایند.

چرا که بسیاری از کشورهای دنیا با توجه به روابطی که با دیگر کشورهای دنیا دارند و بر اساس قراردادهای بین المللی بین ایشان میتوانند بدون ویزا  به تعداد زیادی از کشورها سفر کنند و پاسپورتشان دارای اعتبار بسیار زیادی در سطح جامعه ی بین المللی میباشد.

بر اساس این توضیحات اعتبار پاسپورت بر طبق جدیدترین گزارشات از  معتبرترین موسسات حقوقی دنیا که کارشان رسیدگی به امور بین المللی است بدین شرح میباشد:مردم کشورهای آلمان میتوانند بدون ویزا به ۱۷۷ کشور دنیا سفر کنند و رتبه ی برتر را در زمینه ی اعتبار پاسپورت و تعداد کشورهایی که میتوانند بدون ویزا به آنها سفر کنند را بدست آورند.

رتبه ی دوم این کشورها که برای سفر آزاد هستند متعلق به کشور سوئد با تعداد سفر به ۱۷۶ کشور دنیا بدون ویزا بوده و رتبه ی سوم برای کشورهای ایتالیا وفنلاند،فرانسه،اسپانیا و انگلیس است با سفر به ۱۷۵ کشور دنیا بدون ویزا و کشورهای بلژیک، دانمارک، هلند و آمریکا با سفر به ۱۷۴ کشور دنیا بدون ویزا دارای رتبه ی چهارم و رتبه ی پنجم نیز متعلق به کشورهای اتریش،ژاپن و سنگاپور میباشد.

رتبه ی ششم از آن کشورهای کانادا،ایرلند،کره ی جنوبی،لوکزامبورگ،نروژ،پرتغال و سوئیس،رتبه ی هفتم یونان و نیوزلند،رتبه ی هشتم استرالیا،رتبه ی هشتم استرالیا،رتبه ی نهم مالتا و رتبه ی دهم مجارستان،چک و ایرلند میباشند.

در میان کشورهای آسیایی بالاترین اعتبار پاسپورت  متعلق به ژاپن و سنگاپور با سفر به ۱۷۳ کشور بدون ویزا ،در رتبه ی پنجم جهانی و کره ی جنوبی با سفر به ۱۷۲ کشور بدون ویزا در رتبه ی ششم جهانی  است.

 

لازم به ذکر است که در سالهای اخیر رتبه پاسپورت ایرانی در پایینترین حد خود قرار گرفته بود و پاسپورت ایرانی جزو  صد پاسپورت بی اعتبار دنیا قرار داشت اما اکنون پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته  و اکنون با پاسپورت ایرانی میتوانیم به ۵۴ کشور دنیا سفر کنیم.

نتیجتا؛پاسپورت یک سند رسمی و قانونی است، برای مجوز  خروج مردم از کشورهایشان و مانند شناسنامه ی یک فرد در سفرهای بین المللی بوده و باعث هویت داشتن در سطح بین المللی میشود و موجب حمایت ماموران سیاسی یک کشور از شهروند خود در یک کشور بیگانه میگردد.

همراه نداشتن پاسپورت منع قانونی داشته و مجازات به همراه دارد.موضوع بسیار مهم این است که اعتبار پاسپورت به روابط خارجی مثبت و گسترده ی کشورها در سطح بین المللی بازمیگردد.اعتبار پاسپورت برای مردم کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه مزایای بسیاری را به ارمغان آورده و این حرکت آزادانه ی انسانها سبب پیشرفت  کشورها از لحاظ مالی،سرمایه ای،شغلی،دانش و تکنولوژی میگردد.

اعتبار پاسپورت باعث شناخت بهتر مردم از فرهنگ  کشورهای دیگر دنیا گشته و موجب میشود که به آسانی  و با آسودگی خاطر به نقاط مختلف دنیا  سفر نمایند.

مردمی که اعتبار پاسپورت کشورشان بالا است دارای انتخاب های بیشتری برای تحصیل،اشتغال و سرمایه گذاری هستند و خلاصه ی کلام اینکه اعتبار پاسپورت توسعه ی پایدار را در کشورهای دنیا سبب میگردد.

امید است،اعتبار پاسپورت کشورمان ایران، با تلاشهای دیپلماتیک مامورین سیاسی کشور در نشست های بین المللی، به درجات بهتر و بالاتری ارتقاء یابد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.