اصل پویایی و جوانی حقوق کار

در این نوشتار سعی شده راجع به اصل پویای و جوانی حقوق کار اطلاعاتی در اختیار شما قرار بگیرد .

اصل پویایی و جوانی حقوق کار چیست؟

اصل پویایی و جوانی حقوق کار از چند لحاظ بررسی میشود؟

تمام اطلاعات مربوط اصل پویایی و جوانی حقوق کار ،  را بطور یکجا و بصورت رایگان در سایت موسسه حقوقی ملک پور بدست آورید . در صورت داشتن سوالات بیشتر در مورد اصل پویایی و جوانی حقوق کار و سایر موارد  میتوانید با تلفن های موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی در مورد امور مهاجرتی یا وکالتی خود  از اطلاعات مشاوران موسسه حقوقی ملک پور بهرمند گردید.

اصل پویایی و جوانی :

در گذشته، روبط کار در قالب روابط استاد و شاگرد به صورت سنتی و ساده بود و جنبه های اخلاقی و عاطفی در آن از جایگاه خاصی برخوردار بود و قواعد حاکم بر این

‏روابط در چارچوب های اخلاقی و یا حقوق قراردادی، تنظیم کننده هستندچگونگی رابطه کارگر و کارفرما بود و لذا نیاز به مداخله دولت ها و وضع مقررات آمره در این زمینه احساس نمی شد.

‏دخالت دولت ها و وضع مقررات کار از رمانی اهمیت یافت ١ ‏که با صنعتی شدن جوامع و تغییر نو ع استفاده از نیروی کار ‏و رشد افزایشی مهاجرت مردم به شهرها،

طبقات بزرگی از جوامع کارگران بیکار و فقیر در حاشیه شهرهای بزرگ شکل گرفت، و همزمان با موج نارضایتی کارگران و شورش دسته ای و نیز وقوع انقلاب کمونیستی در شوروی سابق و تسری آن به برخی کشورها، دولت ها عمدتا غربی با کنار گذاشتن افکار حاکم مکتب اقتصاد آزاد با مداخله در بازار و وضع قواعد و قوانین حمایتی از کارگر و همزمان با فعالیت در عرصه های گوناگون تجاری، صنعتی، فرهنگی و … به مقابله با بحران موجود پرداختند و البته انتخابات و فشار گروه های سیاسی کارگری و سازمان های حامی و حمایت کننده حقوق بشر نیز در این حرکت تاثیر قابل توجهی داشتند، پیدایش حقوق کار در اروپا به قرون هجدهم و نوزدهم و در سایر کشورها غالبآ به اوایل قرن بیستم به بعد باز می گردد. (نویسنده : فهیمه فرجی)

‏در کشور ما نیز از پیدایش حقوق کار در مفهوهمی مستقل از حقوق مدنی~ کمتر از یک سده می گذرد. این مفهوم در جامعه ها، با صنعتی شدنشان برخی مشاغل و نیز احداث و توسعه راه های ارتباطی و نضج افکاو متمایل به اصول دموکراسی و افزایش مداخله مردم در امور حکومت، و طرز تلقی جدید از روابط کار پیدا شده است.

‏از سوی دیگر، دستیابی بشر به تولیدات جدید و خلق ابتکارات مادی در عرصه های گوناگون و استمرار و گسترشی روزافزون این عرصه ها منجر به ایجاد قواعد متفاوت و گوناگون در روابط کار و توسعه حقوقی کار به منظور نظام مند کردن این امور شده است، مانند کار در دریا، کشتی رانی و دریانوردی< کار در معادن سطحی یا در معادن زیر زمینی، کار در جنگلها و مناطق خاص جغرافیایی، کار در محیط های ویژه همچون بیمارستان ها، که هرکدام ویژگی خاص خود را داشته و مقررات خاص خود را به نوبه خود دارند و تاکنون در باره هر یک از این عرصه ها، مقاوله نامه هایی از سوی سازمان بین المللی کار به نصویب رسیده و اجرا شده است.

‏همچنین، حقوق کار همواره بر اثر اتفاقات، ممکن است تغییر کرده باشد. این اتفاقات می توانند یک رویداد اجتماعی – مانند انقلاب و پیامدهای آن- یا جنگ و شرایط حاصل از آن و یا تغییرات متاثر از توسعه اقتصادی و بروز امکانات ناشی از آن مانند رشد سریع فناوری- باشد که موجب می شود قوانین کار یا پاره ای از مواد آن تغییر پیدا کند. تاثیر متقابل مسائل اجتماعی و سیاسی بر اقتصاد و یا برعکس، می تواند موجبات تغییر در قانون را فراهم آورد. به طور مثال، هرگونه امتیازهای اجتماعی و یا سلب آن امتیازات، تاثیراتی بر عملکرد در حوزه اقتصاد به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل قانون کار نمی تواند همچین قوانین مدنی دیر پا باشد. در قواین مدنی مواد قانونی خیلی کم دست خوش تحول و تغییر شده است  – مانند قوانین درباره مالکیت و ارث و معاملات/ ولی قوانین در حقوق کار ممکن است دست خوش تغییرات شود. اما باید یادآوو شد که این تحولات به هر دلیلی که باشد به هیچ وجه نمی تواند حقوق مکتب کارگران را از بین ببرد. اصل احترام به حقوق مکتسب را نمی توان از بین برد و نابود کرد و یا کاست، اگرچه این اصل در قانون کار نمیامده زیرا نیازی به اشاره صریح در قانون نیست.

نیز حقوق کار هموار در حال گسترش است از آنجا که کارگران  از نظر جنس ، سن و حرفه ای که انتخاب میکنند و همچنین ویژگی های هر حرفه که ممکن است با کارهای دیگر به شدت متفاوت باشد در نتیجه حقوق کار برای نظام مند کردن روابط کار گسترش پیدا کرده و اکنون میدانیم و شاهدیم  که شرایط کار در مورد برخی گروه های شغلی نظیر زنان، کودکان و شاغلین به کارهای سخت و زیان آور تا حدودی متفاوت از دیگران است. بنابراین جهات ذیل را می توان از موارد مهم تحول در موازین و تعاریف حقوو کار و گسترش آن دانست: (نویسنده : فهیمه فرجی)

١ ‏-  بررسی از لحاظ تفاوت افراد: سن و جنسیت در تحول مقررات کار دخالت داشته است برای نمونه ابتداا حقوق کار ناظر به مسائل مربوط به کار کودکان و نوجوانان و سپس دربار کار زنان و پس از آن شاهد کلیه گروه ها گردیده است.

٢ ‏-بررسی از لحاظ ‏حرفه ها: حقوق کار ابتد ا شامل صنایع بود و در حال حاضر بخش های دیگر تولید و خدمات را شامل می شود مانند کار کشاورزی، دریانوردی، تجاری و غیره ….

‏کا- بررسی از لحاظ مقررات: ابتدا حقوق کار شامل مقرراتی چون سن کار، بهداشت و حفاظت  محیط کار و حفاظت شخصی بود است سپس شمل مواردی چون مزد، ساعت کار، تعطیلات و مانند آن گردید است.

امید است مطلب بالا توانسته باشد سوالات شما راجع به  اصل پویای و جوانی حقوق کار رفع کند. اگر سوالات بیشتری نسبت به حقوق کار دارین به سایت موسسه حقوقی ملک پور در بخش حقوق وکالت مراجعه و یا از طریق تلفن از مشاورین وکالت در موسسه حقوقی ملک پور استفاده نمایید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ