ازدواج در نروژ

 

ازدواج در نروژ در امر مهاجرت به این کشور بسیار نقش داشته است . چرا که اکثر مهاجران با ازدواج در نروژ ، مثل هر کشور اروپایی دیگر ، در امر اخذ اقامت پیشرفت به سزایی می توانند داشته باشند . این امر بیانگر این است که در صورتی که شخصی خارجی با ازدواج با شخصی نروژی ، می تواند برای خود اقامت کشور مذکور را از طریق ازدواج در نروژ ، اخذ نماید . ما در این مقاله سعی بر آن داریم که شرایط و قوانین موجود در امر ازدواج در نروژ را برای شما بررسی کنیم و از شما بابت توجه به مطالب آتی ، تشکر میکنیم .

video ازدواج در نروژ

اکثر مردم بدون داشتن اجازه ورود قانونی به نروژ ، نمی توانند برای اخذ اقامت یا تابعیت ، وارد خاک این کشور شوند . در این کشور قوانین مربوط به ازدواج برای کسانی که تابعیت نروژ را دارند و کسانی که اقامت دائمی این کشور را دارند ، یکسان است اما برای افرادی که از یک تابعیت نیستند ، تفاوت دارد . ازدواج در نروژ شامل ازدواج مذهبی در کلیسا یا ازدواج مدنی می باشد . بر طبق قوانین حاکم بر کشور نروژ در حیطه ی ازدواج ، هرگاه زن یا مردی خارجی با مرد یا زنی که تابعیت کشور نروژ را دارد ، ازدواج کند ، شرایط اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج در نروژ را خواهد داشت. در ادامه به بررسی دقیق این شرایط خواهیم پرداخت .

شرایط شکلی ازدواج در نروژ

برای ازدواج در نروژ ، که بین یک طرف خارجی و یک طرف نروژی انجام می شود ، نیازی به اخذ اقامت بلند مدت نیست اما به ورود و اقامت قانونی در کشور ، نیاز است که برای دولت محرز باشد . قبل از شروع هرگونه مرحله ای از ازدواج در نروژ، شما باید یک گواهی معتبر مبنی بر این که نشان دهد شما هیچ مانعی برای ازدواج کردن در این کشور را ندارید ، ارائه دهید . این گواهی برای شما 4 ماه اعتبار دارد . همچنین یکی از ارکان مهم ازدواج در نروژ ، این است که شما باید ثابت کنید به مدت دو سال قبل از اقدام برای اخذ ویزای ازدواج ، با یکدیگر آشنایی کامل داشته اید . البته این شرط یک استثنا دارد و آن هم این است که ثابت کنید در فرهنگ خود ، مشکلاتی از قبیل آداب و رسوم آشنایی یا مشکلات اجتماعی داشته اید . در این صورت است که شما می توانید این شرط را ملغی کنید .

 

قوانین و شرایط ماهوی ازدواج در نروژ

قبل از آنکه یک ازدواج در این کشور شکل بگیرد ، شرایط ازدواج در نروژ باید به اثبات برسد . این بدان معناست که طبق قانون ازدواج ، باید تمامی شرایط عمومی زیر را دارا باشند . اولین شرط این است که شخص ، ورود قانونی به کشور نروژ داشته باشد . سپس به شرایط زیر می پردازند :

**ارائه مدرک دال بر هویت قانونی فرد خارجی که اکثرا پاسپورت فرد را معیار قرار می دهند .

**ازدواج باید کاملا واقعی و بدون هر گونه سوء نیت باشد و ثابت شود که ناشی از تعامل و معامله بین دو طرف نیست .

**ازدواج باید به صورت کاملا داوطلبانه و رضایی باشد و هیچگونه اجبار یا تحمیل در کار نباشد .

** شخص نباید هر گونه مشکل شهروندی و یا هر گونه ممنوعیت از ورود به خاک کشور نروژ و یا اخذ ویزای شنگن را داشته باشد

کسی که در خارج از خاک نروژ ساکن است ، باید به همراه همسر خود به نروژ بیاید و با خود ، گواهی رسمی از طرف کشور خود را که مبنی بر عدم وجود هرگونه مشکل برای ازدواج است ، به مقامات نروژی جهت ازدواج تقدیم کند .

**هیچ یک از دو طرف در حین ازدواج نباید متاهل باشند .

نکته مهم این است که اگر قبلا ازدواج کردند ، باید تمام مراحل قانونی و تقسیمات اموال انجام گرفته باشد . همچنین ارائه مدارک کامل و رسمی مبنی بر اجازه ازدواج فرد از کشور مبداء بایستی اخذ شود .

**اثبات تمکن مالی ؛ داشتن درآمد متناسب با هزینه های زندگی خود و همسر . همچنین در آمد یکسال فرد یکسان باشد و یا رو به پیشرفت و تعالی باشد . به گونه ای که از پس خرج های زندگی به راحتی بر بیاید .

**اثبات شناخت کافی از هر دو طرف ازدواج ( که معمولا شرط دو ساله قبل از اقدام برای ویزا جاری می باشد )

سپس باید محرز باشد که دو شخصی که می خواهند ازدواج کنند ، قرابت فامیلی و خانوادگی ندارند . البته ازدواج با پسر عمو یا پسر دایی ، که ممکن است برای بچه دار شدن خطرساز شود ، قانونی ست ولی ابتدا به طرفین اخطار داده می شود و شرایط را گوش زد می کنند .

**سن ازدواج در نروژ ، 18 سال است و افراد متقاضی باید بالای 18 سال باشند . در این مورد استثنایی وجود دارد که افراد بین 16 تا 18 سال ، می توانند با اجازه والدین یا ولی قضایی خود ( که عموما اجازه دادگاه هاست ) نسبت به ازدواج اقدام کنند .

**اجازه ازدواج همجنسگرایان در نروژ در سال 2009 به افراد این کشور داده شده است و از این لحاظ هیچگونه محدودیتی ندارند .

**زوجین مسئولیت توامان در امرار معاش و تهیه هزینه های خانواده دارند . یعنی ، در گذراندن زندگی مشترک ، دارای مسئولیت اقتصادی مشترک هستند .

 

 

ویزای نامزدی

برای ازدواج در نروژ ، ویزایی به شخص بیگانه جهت امور نامزدی اتخاذ می شود که حداکثر شش ماه اعتبار دارد . در این شش ماه شما باید کار هایی انجام دهید که مراحل کاری ازدواج شما پیش رود . مراحلی مثل :

**اخذ گواهی معتبر از اداره مالیات کشور مبنی بر اینکه شرایط شما را برای ازدواج محرز بداند .

**ارسال آن مدارک به اداره امور ازدواج .

**ازدواج کردن با شخص منتخب .

**اخذ گواهی رسمی تاییدیه ازدواج از طرف اداره مذکور .

**اقدام برای اخذ اقامت به همراه همسر حداقل یک ماه قبل از انقضای ویزای نامزدی .

نکته ی بسیار مهم در این مورد ، این است که شما حق تحصیل رایگان در رشته ی زبان نروژی را ، مادامی که در ویزای نامزدی هستید ، ندارید .

 

 

موانع و امتیازات ویزای نامزدی

شما می توانید با ویزای نامزدی ، در این کشور می توانید کار کنید .

شما می توانید مادامی که ویزای موقت شما اعتبار دارد ، به داخل و خارج نروژ سفر کنید .

این ویزا شامل مرور زمان برای دریافت اجازه اقامت دائم یا شهروندی نروژی نمی باشد .

مادامی که شما این ویزا را دارید ، اعضای خانواده شما ( مثل فرزندان ) نمی توانند همراه شما مهاجرت کنند .

شما نمی توانید به بهانه ی تعویق جشن ازدواج خود ، ویزای نامزدی خود را به تعویق اندازید

 

در چه صورت ویزای ازدواج در نروژ باطل می شود ؟

اگر یکی از طرفین ازدواج ، یا هر دوی آن ها بعد از مدتی کوتاه تصمیم به جدایی بگیرند ( قبل از اخذ اقامت ) ، یا اینکه ادعا کنند در این مدت فقط قصد آشنایی یا به اصطلاح ” قصد تست کردن رابطه ” را داشته اند .

در صورت اثبات یک ازدواج صوری ، لغو ویزای ازدواج در نروژ  پیامد آن است .

همچنین در صورتی که رابطه ی فی ما بین شخص خارجی و شخص تبعه ی کشور نروژ ، از نظر ادارات ثبت ویزا ، کامل و مناسب تلقی نشود تا ویزای ازدواج در نروژ را تضمین شده بداند .

ازدواج وکالتی یا ازدواج تلفنی ، مورد تایید کشور نروژ نیست و ویزای ازدواج در نروژ را باطل می کند . همچنین اینکه یکی از طرفین همچنان متاهل باشد هم یکی از دلایل فسخ ویزای ازدواج در نروژ است .

 

 

 

چگونه با ازدواج در نروژ میتوان اقامت گرفت؟

اگر یک مرد یا زن خارجی با یک زن یا مرد تبعه نروژی ، ازدواج کند ، فرد غیر تبعه ، بعد از گذراندن سه سال اقامت در نروژ ، تابعیت این کشور را کسب می کند . این در صورتی ست که شما قبل از ازدواج در نروژ، به مدت چهار سال هم در این کشور به تحصیل یا کار مشغول بوده باشید . یعنی در مجموع باید 7 سال در نروژ اقامت داشته باشید تا تابعیت این کشور را از طریق ازدواج در نروژ اخذ نمایید . در صورتی که فرد ، فرزند یا فرزندانی زیر 18 سال داشته باشد ، تابعیت از طریق ازدواج در نروژ نیز شامل فرزندان هم می شود . به شرطی که فرزند یا فرزندان در این کشور دو سال اقامت مستمر داشته باشند . در صورت ازدواج یک فرد نروژی با یک فرد خارجی ، در خارج از خاک نروژ ، ارائه مدرکی دال بر ثبت رسمی ازدواج آن ها ، الزامی ست . بعد از ازدواج در نروژ ، شما باید درخواست اخذ اقامت از طریق ازدواج و خانواده را به مقامات مسئول ارائه دهید تا بتوانید همچنان در این کشور بمانید .

در این مقاله به چگونگی ازدواج در نروژ پرداخته شد . در صورت نیاز مشاوره بیشتر و راهنمایی حضوری مشاوران حاذق موسسه ملک پور ، لطفا با ما تماس بگیرید . همچنین کادر مجرب وکلای مهاجرتی تهران آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان عالی قدر می باشند . سپاس گذاریم که تا اینجا ما را همراهی نمودید .

 

 

Rating: 5

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 پاسخ
 1. نوشین۶۹ گفته:

  سلام من ۲۹ سالمه و قصد ازدواج با ایرانی تحصیل کرده خارج از کشور رو دارم ممنون میشم اگه کمکم کنید

  Rating: 5
  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. قوانین هر کشور در رابطه با ازدواج متفاوت می باشد و بستگی به نوع اقامت همسر متقاضی نیز دارد. ولی معمولا ابتدا اقامت موقت صادر می شود که پس از گذشت چند سال امکان تبدیل به اقامت دائم را دارد.

   پاسخ