اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد

این مقاله تحت عنوان مهاجرت و اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد، و قوانین 2018 آن جهت تمامی شما عزیزان همیشه همراه سایت موسسه حقوقی  ملک پور، نگاشته شده است مهاجرت بر اساس تولد، میتواند یکی از طرق اخذ تابعیت در هر کشوری باشد. مهاجرت به سوئیس از طریق اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد، نیز به عنوان یکی از طرق کسب شهروندی سوئیس، میتواند مد نظر علاقه مندان به تابعیت این کشور باشد. اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد، تابع سیستم خون؛ تحت عنوان اصل کلی در اعطای تابعیت میباشد. در تحقیق پیش رو اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد را بیان خواهیم نمود. پاسخ تمام سوالات خود در خصوص مهاجرت به سوئیس از طریق تولد را از وکیل مهاجرت پیگیری نمایید.

کشور سوئیس در اروپای غربی قرار دارد که نام رسمی آن کنفدراسیون سوئیس است. این کشور متشکل از ۲۶ استان است که هر کدام canton نام دارد. آب و هوای آن به طور کلی معتدل است اما در تا حد زیادی در مناطق مختلف، متفاوت است. تابعیت این کشور اروپایی که ممکن است برای بسیاری از افراد جذاب باشد، بر اساس خون می¬باشد.
با اصلاحاتی که بر قانون شهروندی سوئیس در سال ۲۰۰۶ صورت گرفت، اخذ تابعیت سوئیس برای اشخاص با نسب سوئیسی راحتتر شده است با این حال، این اصل که تابعیت سوئیس از طریق تولد کسب خواهد شد، هنوز حفظ شده است.
مهاجرت به سوئیس بر اساس تولد:
افراد زیر از طریق تولد، شهرندی سوئیس را کسب خواهند کرد:
● کودکی که پدر و مادرش با یکدیگر ازدواج کرده باشند و پدر یا مادرش، شهروند ( تبعه ) سوئیس باشند.
● فرزند یک تبعه زن سوئیسی که با پدر کودک ازدواج نکرده باشد.
● فرزند خردسال خارجی پدر سوئیسی که با مادر کودک ازدواج نکرده است، تابعیت سوئیس را کسب خواهد کرد اگر پدر تا قبل از سن بلوغ  رابطه پدر – فرزندی را اذعان کرده باشد.
این تنها برای کودکانی که بعد از ۱ ژانویه سال ۲۰۰۶ متولد شده باشند، اجرا می¬شود. کودکانی که قبل از این تاریخ متاولد شده باشند، واجد شرایط تابعیت ساده شده هستند.
● فرزند خردسال خارجی که از پدر سوئیسی، که با مادر کودک بعد از تولد ازدواج کرده باشد. این امر همچنین، نسبت به کودکانی که پیش از اجرایی شدن صلاحیه قانون تابعیت سوئیس در ۱ ژانویه سال ۲۰۰۶ متولد شده¬اند و  والدین آنها بعد از این تاریخ ازدواج کرده¬اند، اعمال می¬شود.
اصلاحیه قانون شهروندی سوئیس، میان اتباع زن سوئیسی از طریق تولد، فرزندخواندگی و کسب تابعیت و اتباع زن سوئیسی از طریق ازدواج؛ تفاوتی قائل نمی¬شود. با لغو مقررات مخصوص به کودکان مادران سوئیسی که تابعیت سوئیسی را از طریق ازدواج با مرد سوئیسی کسب کرده¬اند، این کودکان در حال حاضر، به طور اتوماتیک از طریق تولد، تبعه سوئیس می¬شوند.

تابعیت سوئیس از طریق تابعیت ساده شده:
● کودک متولد شده خارج از زناشویی مرد سوئیسی و زن خارجی ( منظور خارج از زناشویی در قالب ازدواج ) پیش از ۱ ژانویه سال ۲۰۰۶، به طور اتوماتیک؛ تابعیت سوئیس را کسب نخواهد کرد. با این وجود، کودک می¬تواند تا پیش از رسیدن  به ۲۲ سالگی درخواست تابعیت ساده شده نماید اگر توسط پدرش تصدیق شده باشد یا یک حکم اصلیت ( منظور یک حکم قضایی مبنی بر اثبات رابطه پدر – فرزندی ) وجود داشته باشد. بعد از سن ۲۲ سالگی، کودک اگر ارتباط نزدیکی با سوئیس داشته باشد، می¬تواند درخواست تابعیت ساده شده بنماید.
● کودک خارجی متولد شده پیش از ۱ جولای سال ۱۹۸۵ که مادرش قبل یا در هنگام تولد، تبعه سوئیس بوده است یا کودک خارجی متولد شده پیش از ۱ ژانویه سال ۲۰۰۶، در مواردی که کودک حاصل ازدواج میان شخص خارجی و زن تبعه سوئیسی از طریق ازدواج قبلیش، می¬تواند، اگر ارتباط نزدیکی با سوئیس داشته باشد؛ درخواست تابعیت ساده شده نماید. اگر فرزندانی نیز داشته باشند، در صورت داشتن ارتباط تزدیک با سوئیس، می¬توانند درخواست تابعیت ساده شده نمایند.
● کودک خارجی که به دلیل اینکه یکی از والدینش تابعیت سوئیسی خود را پیش از تولد فرزند، از دست داده¬اند؛ نتوانستند تابعیت سوئیس را کسب کنند؛ اگر ارتباط نزدیک با سوئیس داشته باشند، می¬توانند درخواست تابعیت ساده شده نمایند.
● کودک خارجی که مشمول فرآیند اخذ تابعیت والدینش نمی¬شود ( به عنوان مثال به این دلیل که در خارج زندگی می¬کند ) می¬تواند پیش از ۲۲ سالگی؛ اگر ۵ سال؛ از جمله اینکه مستقیماً ۱ سال پیش از درخواست، در سوئیس زندگی کرده باشد، می¬تواند درخواست تابعیت ساده شده نماید. تفاوتی نمی¬نماید که والدین به طور عادی کسب تابعیت کرده باشند یا به صورت سادده شده. اگر کودک کمتر از ۲۲ سال باشد، می¬تواند درخواست تابعیت عادی نماید حتی اگر ارتباط نزدیکی با سوئیس داشته باشد.
اخذ تابعیت سوئیس از طریق فرزند خواندگی:
کودک خارجی که توسط اتباع سوئیس به فرزند خواندگی گرفته شود، تابعیت canton ( استانی ) را به دست می¬آورد، در نتیجه به همان اندازه شهروندی سوئیس را به دست می¬آورد.
نکته: از آنجاییکه مقررات سوئیس، تابعیت دوگانه ( مضاعف ) را اجازه می¬دهد، شما می¬توانید تابعیت ( شهروندی ) قبلی خود را نگه دارید. لذا تابعیت مضاعف در قوانین سوئیس پذیرفته شده است.
بازگرداندن تابعیت سوئیس:
یک کودک متولد خارج که تابعیتی علاوه بر تابعیت سوئیس را نگه داشته است، در صورتیکه او قبل از سن ۲۲ سالگی توسط یک مقام سوئیسی در سوئیس یا خارج ( مثلاً سفارت سوئیس یا سرکنسولگری سوئیس یا اداره ثبت سوئیس ) ثبت نام نکرده باشد، تابعیت سوئیسی خود را از دست می¬دهد. اگر کودک، بالای ۲۲ سال باشد، می¬تواند در یک بازده زمانی ۱۰ ساله درخواست تثبیت تابیت سوئیسی خود نماید. اگر آن کودک، رابطه نزدیکی با سوئیس داشته باشد، می¬تواند بعد از انقضای این زمان نیز، این درخواست ( بازگرداندن تابعیت سوئیسی ) را اعمال نماید.
نتیجه:
سیستم اصلی اخذ تابعیت کشور سوئیس، بر اساس نظام خون است و اگر شخصی از والدین سوئیسی متولد شود، تبعه سوئیس محسوب می¬شود. موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران ، آماده پاسخ گویی به تمام سوالات شما عزیزان در خصوص اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد میباشد.

5 پاسخ
 1. م سرتیپی گفته:

  با سلام من خودم تبعه کشور هلند هستم و در ایران ازدواج کردم ولی همسرم هنوز تبعه اروپا نیست اگر فرزندم در سوئیس بدنیا بیاید شرایط تابعیت همسرم چگونه است
  با تشکر

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. هلند جزو کشورهای تابع اصل خون است. به این معنی که به منظور اخذ اقامت و تابعیت فرزند، می بایست یکی از والدین تابعیت هلند را داسته باشند. در صورتی که شما تابعیت هلند را اخذ نموده باشید امکان اخذ اقامت و تابعیت برای شما و فرزندتان فراهم خواهد بود.جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر موسسه تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 2. علی گفته:

  با سلام
  ضمن تشکر از مقاله خوبتان میخواستم بپرسم اگر زایمان یک خانم خارجی (ایرانی) در یکی از بیمارستانهای سوئیس یا فرانسه صورت بگیرد ، در حالی که پدر و مادر هر دو ایرانی بوده و پاسپورت آن کشور را ندارند . آیا برای فرزند متولد شده پاسپورت سوئیسی یا فرانسوی صادر می گردد و شهروند آن کشور محسوب می شود؟
  با تشکر

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. خیر، سیستم کشور سوئیس و فرانسه بر اساس نظام خون می باشد. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 3. محمدرضا گفته:

  با سلام
  ضمن تشکر از مقاله خوبتان میخواستم بپرسم اگر زایمان یک خانم خارجی (ایرانی) در یکی از بیمارستانهای سوئیس یا فرانسه صورت بگیرد ، در حالی که پدر و مادر هر دو ایرانی بوده و پاسپورت آن کشور را ندارند . آیا برای فرزند متولد شده پاسپورت سوئیسی یا فرانسوی صادر می گردد و شهروند آن کشور محسوب می شود؟
  با تشکر
  محمد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.