تابعیت برزیل از طریق تولد

 

مقدمه:

این مقاله جهت تمامی شما عزیزان همیشه همراه سایت موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور نوشته و تقدیم شما عزیزان می­گردد و قصد دارد، تابعیت بزریل از طریق تولد را توضیح دهد. تابعیت در برزیل، همان­طور که گفته شد، تابع سیستم خاک تحت عنوان اصل کلی در اعطای تابعیت می­باشد. . همانند غالب کشورها، تلفیقی از سیستم خاک و خون؛ در اعطای تابعیت می­باشد منتها بدین صورت که یک قاعده به عنوان اصل و دیگری به عنوان قاعده فرعی، پذیرفته شده است. در کشور برزیل نیز، برای اعطای تابعیت، اصل بر سیستم خاک می­باشد و سیستم خون نیز، فرع بر آن پذیرفته شده است. در تحقیق پیش رو سیستم تابعیت برزیل از طریق تولد را بیان خواهیم نمود.

 

 

قانون شماره ۶۸۱۵ مصوب ۱۹ آگوست ۱۹۸۰، شرایط سفر، مهاجرت و اقامت در برزیل را برای افراد خارجی، بیان می­دارد. این قانون بعداً توسط فرمان شماره ۸۱/۸۶۷۱۵ اصلاح شد اما این اصلاحات، اساسی نبود. بر اساس ماده ۱۲ قانون اساسی برزیل، تابعیت این کشور از طریق تولد در خاک این کشور اعطاء می­شود.

کودکانی که از اتباع خارجی در کشور برزیل متولد شوند، به محض تولد تابعیت کشور برزیل را به دست خواهند آورد و شناسنامه و گذرنامه برزیل را دریافت خواهند کرد. تنها استثنا در این خصوص، کودکان متولد شده از اشخاصی است کخه دارای پست­های سیاسی هستند مانند؛ دیپلمات­های خارجی.

هم­چنین، کودکی که از پدر یا مادر برزیلی در خارج از برزیل به دنیا بیاید تابع برزیل محسوب می­شود، مشروط به اینکه هر کدام از آنها در خدمت جمهوری فدرال برزیل باشند. به عبارت روشن­تر، ذیل نظام قانونی کشور برزیل در حال خدمت و فعالیت باشند. و نیز، کودکی که از پدر یا مادر برزیلی در خارج متولد شود مشروط به اینکه برای اقامت به برزیل بیاید و هر زمان، درخواست تابعیت برزیل بدهد، برزیلی تلقی می­شود؛ در این صورت، دستورالعمل­های زیر اعمال می­شود:

 • برای افراد زیر ۱۶ سال: ثبت نام باید توسط پدر و مادر یا سرپرست قانونی که تابعیت برزیل را دارند، انجام شود. به نظر می­رسد؛ کودکان ۱۲ سال و بیشتر، می­بایست به همراه دو شاهد، برای تکمیل ثبت نام خود در کنسولگری حاضر شوند.
 • برای افراد بین ۱۶ تا ۱۸ سال: باید کودک به همراه والدینش یا سرپرست قانونی که تابعیت برزیل را دارند، فرم درخواست را پر کرده و در کنسولگری حاضر شود تا ثبت تولد را امضاء کند. یک عکس شناسایی معتبر، از کودکی که ثبت می­شود و والدین یا سرپرست قانونی­اش باید ارائه شود. حضور دو شاهد نیز ضروری است.
 • برای افراد بالای ۱۸ سال: شخص باید تقاضا کند و ثبت را از طرف خودش انجام دهد. در این مورد، نه حضور و نه امضای والدین یا سرپرست قانونی، مورد نیاز نیست. یک عکس شناسایی معتبر ( گواهینامه رانندگی یا گذرنامه ) که ثبت شده است؛ باید ارائه شود. حضور دو شاهد نیز ضروری است.
 • برای کودکان زیر سن قانونی: اگر پدر و مادر هر دو برزیلی هستند، درخواست ثبت باید توسط کسی که در کنسولگری حاضر شده انجام شود تا ثبت تولد را امضاء کند. گواهی ثبت تولد، باید زمانی که ثبت تولد، به صورت رسمی در کنسولگری انجام شد، صادر شود. لطفاً فرم تکمیل شده را به همراه مدارک اسکن شده به ایمیل regist.cgwashington@itamaraty.gov.brt ، بفرستید و صبر کنید تا کنسولگری، برای اراده یک تاریخ برای امضای گواهی تولد با شما تماس بگیرد. در موارد استثنایی اسناد ( تنها نسخه کپی و نه اصل اسناد ) می­تواند

از طریق پست ارسال شود و یا فرد شخصاً به کنسولگری بیاورد. اطلاعات اضافی ممکن است از سایت regist.cgwashington@itamaraty.gov.brt درخواست شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت تولد

مهم: اصل همه اسناد باید در روز ثبت ارائه شود. لطفا توصیه­های ذیل را برای دستورالعمل­های بعدی در نظر داشته باشید:

۱-فرم درخواست ثبت تولد تکمیل شده، توسط والدین یا سرپرست قانونی که تابعیت برزیلی را دارا باشند و / یا کودک؛ مطابق با دستورالعمل­های بالا. پدر یا مادری که ثبت را تکمیل می­کند باید همان پدر یا مادری باشد که در کنسولگری حاضر می­شود تا ثبت را امضاء کند. پدر یا مادر دیگر لازم نیست بیایند.

۲- اثبات هویت والدین یا سرپرست قانونی برزیلی؛

 • کارت شناسایی برزیلی،
 • گذرنامه معتبر برزیلی
 • گواهینامه رانندگی

۳- اثبات ملیت والدین یا سرپرست برزیلی؛

 • گواهی تولد برزیلی
 • گواهی ازدواج برزیل
 • گذرنامه معتبر.

۴- اثبات هویت / ملیت والدین خارجی؛

 • گواهینامه رانندگی
 • گذرنامه
 • شناسنامه

۵- گواهی تولد محلی

۶- سندی که تغییر نام والدین را اثبات می­کند ( در صورت وجود )

 • گواهی ازدواج
 • گواهی طلاق

۷- فرم شاهدان ( برای کودکان بالای ۱۲ سال )

زمان پردازش

۵ روز کاری پس از دریافت فرم تکمیل شده درخواست و تمام مدارک مورد نیاز. زمان پردازش ممکن است در زمان high season افزایش پیدا کند.

ارسال

۱-ارسال اسناد اسکن شده فوق به سرکنسولگری در واشنگتن از طریق ایمیل به:

Regist.cgwashington@itamaraty.gov.br

اطمینان حاصل کنید که ایمیل از mg5 تجاوز نکند، بنا براین حصول اطمینان، سرور پیام را می­پذیرد. در صورت لزوم، اسناد را طی ایمیل­های جداگانه بفرستید.

نکته: در موارد استثنایی ممکن است، کنسولگری درخواست نماید که فرم درخواست و نسخه محضری اسناد را از طریق پست ارسال نمایید. ( اصل اسناد باید توسط ایمیل ارسال شود ). کنسولگری در قبال تاخیر یا تلف شدن اسنادی که از طریق پست ارسال می­شود، مسئول نیست. برای تحویل امن­ترو سریع­تر، کنسولگری پیشنهاد می­کند که از usps express mail استفاده نمایید.

۲- به کنسولگری اطلاع دهید که در تاریخ تعیین شده توسط آنها که از طریق ایمیل بیان شده، ثبت تولد را امضاء خواهید کرد.

مهم: به منظور تایید نهایی، اصل تمام اسناد را در روزی که ثبت تولد را امضاء می­کنید، بیاورید.

اقدامات بعدی که در برزیل باید انجام شود

به منظور اینکه، قطعاً تابعیت برزیل دریافت شود، باید گواهی ثبت تولد که کنسولگری برزیل صادر کرده است به اداره ثبت اولین دفتر ثبت مدنی از هر دو زادگاه فرد یا منطقه فدرال که در تمام قلمرو ملی حوزه قضایی دارد، برده شود.

 

در بین سال­های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۷، ثبت نام در دفتر کنسولی برزیل موجب اعطای شهروندی نمی­شد اما از ماه سپتامبر سال ۲۰۰۷ و با اصلاح قانون اساسی، ثبت نام در دفتر کنسولی، موجب اعطای تابعیت برزیلی می­شود.

شایان ذکر است، کودکی که در کشور برزیل به دنیا بیاید، نه تنها خودش تابعیت برزیل را کسب می­کند بلکه والدین و خواهر و برادرانش هم هم می­توانند اقامت برزیل را بگیرند و این امر، علی­الخصوص برای زوج­های جوان که قصد اخذ اقامت برزیل را دارند، بسیار حائز اهمیت می­باشد چرا که به راحتی با به دنیا آوردن فرزند در برزیل، می­توانند اقامت دائم این کشور را کسب کنند.

تابعیت مضاعف

برزیل جزء کشورهایی است که تابعیت مضاعف را به رسمیت شناخته است؛ بدین صورت که فرد می­تواند همزمان دو تابعیت داشته باشد بدون اینکه دیگری را نفی یا انکار کند.  به عنوان مثال کودکانی که از والدین برزیلی در خارج از کشور متولد شده­اند، اگر در برزیل اقامت کنند، برزیلی محسوب شده و در این حالت دو تابعیت دارا می­باشند.

به عبارت روشن­تر، از سال ۱۹۹۴، تابعیت مضاف یا دوگانه در کشور برزیل بدون محدودیت پذیرفته شده است منتها، اتباع برزیلی برای ورود و خروج باید با پاسپورت برزیلی اقدام نمایند. این مقاله، به موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور تعلق دارد.

 

نتیجه:

سیستم اصلی کشور برزیل در اعطای تابعیت، بر اساس اصل خاک است و تولد فرزند در خاک این کشور، به راحتی موجب اخذ تابعیت آن شده و در پی آن، والدین کودک هم به راحتی، ویزای اقامت دائم را دریافت می­کنند. این مقاله متعلق به موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور می­باشد.

 

منابع:

۱-http://www.loc.gov/law/help/citizenship-pathways/brazil.php

۲- https://en.wikipedia.org/wiki/Brazilian_nationality_law

۳- https://www.justlanded.com/english/Brazil/Brazil-Guide/Visas-Permits/Permanent-visas

۴- http://thebrazilbusiness.com/article/dual-citizenship-in-brazil

۵- http://www.mysecondpassport.com/citizenship-laws/brazil-citizenship/

۶- http://brazilimmigration.com/

۷- http://malekpourmie.com/  اخذ تابعیت برزیل از طریق تولد

۸- http://cgwashington.itamaraty.gov.br/en-us/brazilian_birth_certificate.xml

 

عادله اسدی

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ