اخذ تابعیت اکراین از طریق تولد

این مقاله برای شما عزیزان و همراهان همیشگی سایت جناب آقای ملک پور، تحت عنوان اخذ تابعیت اکراین از طریق تولد، نگاشته شده است. اخذ تابعیت اکراین از طریق تولد، یکی از راه­های کسب تابعیت این کشور می­باشد. در واقع، اخذ تابعیت اکراین از طریق تولد، می­تواند یکی از طرق اخذ تابعیت در هر کشوری باشد. اخذ تابعیت اکراین از طریق تولد، نیز به عنوان یکی از طرق کسب شهروندی اکراین، می­تواند مد نظر علاقه مندان به تابعیت این کشور باشد. اخذ تابعیت در اکراین بر اساس تولد، به موجب سیستم خون می­باشد. به عبارت روشن­تر، برای کسب تابعیت اکراین و هر کشور دیگری، اولین گزینه مورد تامل، تولد در آن کشور می­باشد. بنابراین، برای کسب تابعیت کشور اکراین، اخذ تابعیت اکراین از طریق تولد به عنوان اولین گزینه، پیش روی دوستداران این کشور قرار می­گیرد. چنانچه در خصوص اخذ تابعیت اکراین از طریق تولد، سوالاتی دارید، می­توانید با مراجعه به وکلا و مشاورین موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور، پاسخ تمام سوالات خود را دریابید.

اکراین در شرق اروپا قرار دارد که پس از روسیه، دومین کشور وسیع و بزرگ در اروپا محسوب می­شود و بیشتر دارای آب و هوای معتدل است، به استثنای ساحل جنوبی کریمه که دارای آب و هوای نیمه گرمسیری است. زبان رسمی آن، اکراینی است که البته زبان روسی نیز کاربرد گسترده­ای دارد، به ویژه در شرق و جنوب اکراین. دین رسمی کشور اکراین نیز مسیحیت است. تابعیت اکراین، تحت حاکمیت قانون شهروندی اکراین و قانون اساسی این کشور می­باشد. نظام اصلی تابعیت کشور اکراین، بر اساس سیستم خون می­باشد. یعنی شخصی که به هنگام تولد دارای والدین اکراینی باشد، تبعه اکراین محسوب می­شود.

اخذ تابعیت کشور اکراین به موجب تولد:

بر اساس بند ۱ ماده ۶ قانون تابعیت اکراین؛ تحت عنوان اسباب اخذ تابعیت اکراین، یکی از طرق کسب تابعیت کشور اکراین، تولد می­باشد. به موجب ماده ۷ همین قانون که شرح روش تولد؛ از طرق اخذ تابعیت اکراین؛ می­باشد، بیان می­دارد:

 • هر شخصی که والدین آن یا یکی از پدر یا مادر آن، در زمان تولد آن شخص، شهروند اکراین باشد، تبعه اکراین محسوب می­شود.
 • شخص متولد شده در خاک اکراین، از پدر و مادر بیدون تابعیت که در کشور اکراین اقامت قانونی داشته باشند، تبعه اکراین محسوب می­شود.
 • فرد متولد شده در خارج از خاک کشور اکراین، از افراد بدون تابعیت و مقیم دائم و قانونی اکراین؛ در صورتیکه آن شخص، تابعیت کشور خارج را از طریق تولد کسب نکند، تبعه اکراین می­باشد.
 • شخص متولد شده در خاک کشور اکراین، از والدین خارجی و مقیم دائمی و قانونی کشور اکراین، در صورتیکه شخص تابعیت هر یک از پدر و مادرش را در هنگام تولد کشب نکند، تبعه اکراین خواهد بود.
 • فرد متولد شده در خاک کشور اکراین، از پدر و مادری که هر کدام از آنها دارای وضعیت پناهندگی ( asylum یا refugee؛ پناهنده در سفارت یا پناهنده در خاک ) در اکراین باشند؛ در صورتیکه آن اشخاص تابعیت هر کدام از والدینش را کسب نکند یا تابعیت پدر یا مادری که در اکراین دارای وضعیت پناهندگی هستند را کسب کند، شهروند اکراین محسوب می­شود.
 • شخصی متولد شده در خاک کشور اکراین، از والدینی که یکی از آنها تبعه کشور خارجی و دیگری شخص بدون تابعیت و مقیم دائمی و قانونی اکراین باشد؛ در صورتیکه شخص، تابعیت خارجی پدر یا مادرش را به هنگام تولد کسب نکند، شهروند اکراین محسوب می­شود.
 • نوزاد تازه متولد شده در خاک کشور اکراین، بدون پدر و مادر شناخته شده ( یعنی، در خصوص بچه سر راهی )، شهروند اکراین محسوب می­شود.
 • شخصی که حق اخذ تابعیت اکراین از طریق تولد را دارد، از تاریخ تولد، شهروند اکراین محسوب می­شود.

اخذ تابعیت اکراین از طریق فرزندخواندگی:

به موجب ماده ۱۱ قانون تابعیت اکراین؛ تحت عنوان، صغاری که از طریق فرزندخواندگی، شهروندی کشور اکراین را کسب می­کنند:

 • صغیری که شخص خارجی یا بدون تابعیت است و توسط یک شهروند اکراینی یا یک زوج ازدواج کرده، به فرزندخواندگی گرفته شود که یکی از آنها شهروند اکراین است و دیگری شخص بدون تابعیت است، از تاریخ تصویب قانونی سند فرزندخواندگی؛ صرف نظر از اینکه شخص صغیر، مقیم دائمی اکراین یا کشور خارج باشد؛ تبعه اکراین محسوب می­شود.
 • صغیری که بدون تابعیت یا خارجی است و توسط یک زوج ازدواج کرده به فرزندخواندگی گرفته شود که یکی از زوجین، تبعه اکراین و دیگری خارجی باشد، ، از تاریخ تصویب قانونی سند فرزندخواندگی؛ صرف نظر از اینکه شخص صغیر، مقیم دائمی اکراین یا کشور خارج باشد؛ تبعه اکراین محسوب می­شود.

اخذ تابعیت اکراین از طریق قیمومت:

بر اساس ماده ۱۲ قانون تابعیت اکراین؛ تحت عنوان، صغاری که از طریق قیمومت، شهروندی اکراین را به دست می­آورند:

 • صغیری که خارجی یا بدون تابعیت است و توسط اتباع اکراینی یا اشخاصی که یکی از آنها تبعه اکراین و دیگری، شخص بدون تابعیت باشد، به قیمومت گرفته شود، از تاریخ سند قیمومت، شهروند اکراین محسوب می­شود.
 • صغیری که به عنوان شخص بدون تابعیت یا خارجی در اکراین مقیم است و توسط اشخاصی که یکی از آنها تبعه اکراین و دیگری شخص خارجی است، از تاریخ سند قیمومت که مقرر می­دارد؛ صغیر تابعیت قیم خارجی خود را کسب نکرده است، شهروند اکراین محسوب می­شود.
 • صغیری که شخص خارجی یا بدون تابعیت است و در یک موسسه در اکراین قرار دارد و آن موسسه به عنوان قیم صغیر رفتار می­کند یا در صورتیکه صغیر در یتیم خانه قرار دارد و حداقل یکی از والدینش که او را پرورش داده­اند، تبعه اکراین باشند، به محض اینکه در موسسه قرار گرفت، شهروند اکراین محسوب می­شود؛ به شرط اینکه پدرو مادر صغیر مرده باشند یا به دلیل اینکه پدر و مادر صغیر، مفقود شده باشند یا مرده اعلام شده باشند یا به طور قانونی ناتوان اعلام شده باشند؛ حق قانونی آنها نسبت به صغیر خاتمه یافته باشد.

تابعیت مضاعف در کشور اکراین:

قانون اکراین، در حال حاضر تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی­شناسد. با این حال، اتباع اکراینی وجود دارند که دو تابعیت دارند. قانون اکراین مقرر می­دارد ( پس از کسب تابعیت اکراین ) تبعه جدید اکراینی، باید ظرف دو سال تابعیت غبر اکراینی خود را نفی کند. در داخل مرزهای کشور اکراین، اتباع اکراینی که دارای تابعیت­های دیگری نیز هستند، منحصراً تبعه کشور اکراین شناخته می­شوند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر، به لینک­های زیر مراجعه نمایید:

 • https://www.iranmohajerat.ir/حقوق-تابعیت-در-کشور-اکراین/
 • https://malekpourmie.com/مهاجرت-به-اکراین/

سیستم اصلی اخذ تابعیت اکراین از طریق تولد، بر اساس نظام خون است و اگر شخصی از والدین اکراینی متولد شود، تبعه اکراین محسوب می­شود. موسسه حقوقی جناب آقای ملک پور، آماده پاسخ گویی به تمام سوالات شما عزیزان در خصوص اخذ تابعیت کشور اکراین از طریق تولد می­باشد.

 

منبع:

۱-https://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine

۲- https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_citizenship

۳-http://www.legislationline.org/documents/action/popup/id/7179

 

نگارنده: عادله اسدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.