اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش

اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج

اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج و شرایط و قوانین ۲۰۱۸ اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج چگونه است ، یکی از روش های مهاجرت به اتریش و  اخذ اقامت اتریش، ازدواج با یک شخص اتریشی است. بسیاری از متقاضیان اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج سوالات مهمی در رابطه با قوانین اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج دارند و علاقمند به اخذ مشاوره حقوقی در این زمینه هستند. لذا به دلیل کثرت درخواست متقاضیان در این مقاله به طور مفصل در زمینه اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج بحث می شود.

فایل تصویری آقای ملک پور (دانشجوی دکترا رشته حقوق دانشگاه ملی وین اتریش) در باب قواعد کلی ازدواج

video اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش

از راه های دیگر مهاجرت و اخذ تابعیت در حقوق بین الملل خصوصی که به آن در مواد قانون مدنی هم اشاره شده است تابعیت از طریق ازدواج میباشد چرا که با این امر شرایط طرفین تغییر کرده و وضعیت حقوقی و آثار حقوقی تازه ای برای طرفین ایجاد میشود بطور مثال در ماده ۹۷۶ ق.م بیان شده اگر یک زن خارجی با یک مرد ایرانی ازدواج کند، ایرانی محسوب میشود یعنی تابعیت مرد ایرانی بر زن خارجی تحمیل میشود اما در اکثر کشورهای اروپایی از جمله کشور اتریش اگر ازدواج یک تبعه خارجی با مرد یا زن اتریشی باشد تابعیت اتریش را بدست میاورد، یعنی تفاوتی بین مرد و زن در جهت تحصیل تابعیت اتریش نیست. بنابراین اخذ تابعیت اتریش از طریق ازدواج یک پروسه حقوقی مفصل و پیچیده است که ما قصد داریم در این مقاله آن را شرح بدهیم و پاسخ اکثر سوالات شما داده شود.
ایا با ازدواج با شهروند اتریشی میتوان پاسپورت گرفت؟ شرایط و اثار بعد از ازدواج چیست؟ چه مدارکی جهت انجام عقد لازم است؟ وضعیت اشخاص دو همسری به چه صورت میباشد؟ وضعیت فرزندان حاصل از ازدواج اول در صورت ازدواج مجدد یکی از زوجین چگونه خواهد بود؟ چه مدرکی جهت انجام ثبت طلاق لازم است؟ نهادهای مربوطه به احوال شخصیه افرادکجا میباشد؟
در ابتدا مستحضر باشید که از طریق ازدواج با یک شهروند اتریشی شما نمی‌توانید سریعا صاحب پاسپورت کشور اتریش شوید پس از ازدواج رسمی با شهروند اتریشی و ازدواج رسمی شما می‌توانید به عنوان همسردرخواست اجازه اقامت بدهید. پس از شش سال زندگی مشترک که از این شش سال، پنج سال آن نیز بایستی به طور مداوم در اتریش ساکن بوده باشید، می‌توانید در صورت داشتن سایر شرایط ( تسلط به زبان آلمانی، قبول شدن در امتحان ویژه شهروندی، عدم سوء پیشینه کیفری، درآمد مکفی، محل سکونت مناسب و…..) تقاضای حق شهروندی بکنید.

سیستم ثبت احوال در اتریش

سیستم ثبت احوال در اتریش بر اساس وقایع (تولد، ازدواج و وفات) است. و با توجه به موضوع ثبت های مربوطه افراد غیر اتریشی که در اتریش زندگی میکنند و هنگامی که مدارک برای ثبت در ثبت احوال ارائه میکنند می بایست به آلمانی ترجمه شوند ویک نسخه از زبان ملی خودشان باید بنا به در خواست،درخواست کننده صادر شود.و انجام امور مربوط به ثبت احوال شامل ثبت تولد، ازدواج و وفات و تغییر نام میباشدو تمامی دفاتر ثبتی کاملا به فن آوری کامپیوتری مجهز هستند.

وظایف اصلی دفاتر ثبت:

۱_ پذیرش فرمهای مراسم ازدواج و انجام مراسم ازدواج
۲_ثبت وقایع ثبت احوال و نگهداری ثبت های ازدواج ، ولادت و وفات
۳_ثبت به رسمیت شناختن پدر
۴- تصمیم گیری برای اسامی رسمی
۵_صدور گواهی های ثبت احوال و صدور کپی برابر اصل از گواهی ها
۶-گزارش اطاعات مربوط به وقایع ثبت احوال و تغییرات آن برای سازمانهای مختلف مثأل: مرکز آمار
۶-به روز رسانی ثبت مرکزی برای اقامت
۷-ثبت نوزاد برای اقامت ممکن است همراه با ثبت تولد در دفتر ثبت انجام گیرد
ازدواج
در حال حاضر در کشور اتریش قانونی برای ازدواج همجنس گرایان وضع نشده است اما زندگی مشترک بدون ازدواج به رسمیت شناخته و بر اساس تصمیم گیری دادگاه اروپا، همجنس گرایان از حقوق یکسان با کسانی که غیر همجنس هستند و بدون ازدواج با هم زندگی مشترک دارند یکسان است.
درخواست فردی/ موانع ازدواج
درخواست سن ازدواج برای زن و مرد ۱۸ سال است. اگر به سن مورد نظر نرسیده باشند، نیاز اجازه قیم، یا شخصی که از او مراقبت می کند دارد. با اینکه تصمیم دادگاه جانشین رضایت والدین و قیم شود. دادگاه ممکن است فردی که ۱۸ سال سن دارد را واجد شرایط ازدواج بداند.افراد با رابطه خونی مادر و پسر، پدر و دختر، نمی توانند ازدواج کنند، همچنین ازدواج برادر و خواهری که از پدر و مادری باشند که ان والدین ازدواج خودشان را ثبت نکرده باشند در صورت ازدواج ملغی می شود. فردی که ازدواج کرده، تا زمانی که ازدواج اول او از بین نرود برای باردوم نمی تواند ازدواج کند. ثبت احوال قبل از هر ازدواجی تمامی این موارد را بررسی می کند.علاوه بر این اگر یکی از طرفین به طور قانونی بی کفایت، ناخود آگاه و یا از لحاظ ذهنی آشفته باشد، از درجه اعتبار ساقط می شود. یا اینکه اگر ازدواج صرفأ با هدف داشتن نام خانوادگی همسر، یا داشتن ملیت همسر باشد باطل است.

موانع ازدواج عبارتند از:

– اگر در زمان ازدواج قیم یا سرپرست یکی از طرفین با ازدواج راضی نباشند
– اگر هنگام ازدواج یکی از طرفین راجع به ازدواج بی خبر باشد یا اینکه خبر داشته باشد ولی مایل به
ازدواج نباشد
– اگر یکی از طرفین در مورد هویت همسر اشتباه کرده باشد.
– اگر هنگام ازدواج یکی از طرفین در مورد هر گونه شرایط مربوط به همسر اشتباه کرده باشد که مانع
ازدواج شود.
– اگر در مورد حقایق ضروری خود همسر آینده خود را فریب داده باشد و یا با استفاده از تهدید وادار به ازدواج کند
بنابراین فرم مربوط به ازدواج باید در دفتر ثبتی محل اقامت پر شود و اگر هر دو مقیم اتریش باشند در هر کدام از دفاتر
ثبتی می توانند این کار را انجام دهند.
مراکز مربوطه
-مراکز ثبت شهرداری
– در وین: دفتر ثبت منطقهای شهرداری
اگر محل اقامتی در اتریش نداشته باشند، دفتر ثبتی که آخرین محل اقامت شما بوده در نظر گرفته خواهد شد و اگر طرفین هر دو غیر اتریشی و غیر مقیم اتریش باشند، فرم مورد نظر در اولین منطقه وین پر می شود.اولین زمان ممکن برای تاریخ ازدواج در اداره ثبت شما باید تا شش ماه قبل از عروسی وقت را رزرو و درخواست داده باشید. برای پر کردن فرمهای مربوطه طرفین باید در دفتر ثبت حضور داشته باشند، تنها در موارد خاصی تنها حضور یکی از طرفین قابل قبول است. در هنگام پر کردن فرم در دفتر ثبت تمامی مدارک قانونی و موانع ازدواج بررسی می شود و زوجها می بایست در همان زمان انتخاب کنند که بعد از ازدواج کدام نام خانوادگی را استفاده خواهند کرد، اگر هر یک از طرفین به زبان آلمانی صحبت نمی کند می بایست مترجم حضور داشته باشد. در صورت شک به صالحیت ازدواج یکی از طرفین و یا کامل نبودن مدارک، در مورد تاریخ ثبت تجدید نظر می شود و در نبود اسناد مربوطه به دادگاههای مناسب عودت داده می شود. پس از پرداخت هزینه های دادگاه پرونده ممکن است تاریخ ازدواج مشخص شود.
مراسم ازدواج
پس از ثبت ازدواج، مراسم ازدواج در هر اداره ثبت و با حضور طرفین و حداقل دو شاهد ،بهمراه کارت هویتی برگزار می گردد.
مدارک
مدارک اصلی برای عروس و داماد برای ثبت ازدواج در دفتر ثبت :
۱-عکس
۲-مدرک مربوط به اقامت
۳-گواهی ثبت
۴- گواهی رانندگی یا آخرین برگه مالیات
۵-گواهی ملیت
۶- مدرک درجات دانشگاهی
۷- برای اشخاصی که به سن قانونی نرسیدهاند

در مواقعی که طرفین قبل از ازدواج کودکانی داشته باشند

۱- گواهی تولد تمام کودکان متولد شده قبل از ازدواج
۲-تأییدیه پدری -اگر نام پدر در گواهی تولد نیامده باشد
۳-هنگامیکه یکی از طرفین قبلا ازدواج کرده باشد. گواهی ازدواج تمامی ازدواج های قبلی
۵- مدرک ابطال تمامی ازدواجهای قبلی
۶- مدارک طلاق
۷-گواهی فوت همسر
-مدارک اضافی برای خارجی ها
– گواهی بلامانع بودن ازدواج (که بیش از شش ماه از صدور آن نگذشته باشد)
– پاسپورت و یا گواهی ملیت
– مدارک اقامتی
– تاییدیه پناهندگی کنوانسیون ژنو
– تاریخ ازدواج
-مکان ازدواج
-نام خانوادگی قبل ازدواج
– نام خانوادگی بعد ازدواج
– درجه دانشگاهی و شغل
– آدرس محل سکونت
– مذهب
– تاریخ تولد
– مکان تولد
– کشور محل تولد
– ملیت
-وضعیت تأهل تاریخ طلاق
-تعداد ازدواجهای قبلی
– تعداد فرزندان
– نام، نشانی، تاریخ و مکان تولد، شماره گواهی ولادت و ملیت فرزندان
لازم به ذکر است جدایی در سیستم قانونی اتریش شناخته شده نیست. طلاق یا ابطال ازدواج فقط توسط دادگاه انجام می شود. مشاجرات مربوط به طلاق یا ابطال ازدواج، و یا تصمیم برای ادامه دادن ازدواج و یا پایان دادن آن در دادگاه منطقهای که محل اقامت فعلی یا قبلی زوجین بود انجام می شود.بنابراین در پایان با خواندن این مقاله متوجه پیچیدگی های حقوقی و شرایط ازدواج بین المللی برای هر کدام از طرفین شدید،چنانچه در این زمینه نیاز به اطلاعات تکمیلی تر و تخصصی تر در باب اخذ اقامت اتریش ، مهاجرت به اتریش ، ازدواج در اتریش ، و … دارید میتوانید با مشاورین و حقوقدانان موسسه حقوقی ملک پور در دفتر وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و پس از مشورت و بررسی پرونده خود در باب مسائل حقوقی صحیح ترین تصمیم را اخذ نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 پاسخ
 1. شهروز شهروان گفته:

  با سلام، همسر بنده ٨ سال است که در اتریش زندگی میکنند و ایرانی هستند و اجازه اقامت و اجازه کار دارند و در حال حاضر مشغول بکار هستند و بنده میخواهم به اتریش مهاجرت کنم از طریق همسرم.
  لطفا شرایط مورد نیاز را برای بنده بفرمایین و بنده رو راهنمایی فرمایید.
  با تشکر

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   
با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید
   و یا با شماره 021-49076 تماس بگیرید.


   پاسخ
 2. شیرین گفته:

  سلام من قصد ازدواج با یک پسر اتریشی دارم ولی من مسلمان هستم و او مسیحی و هیچ کدوم قصد تغییر مذهب نداریم. لطفا راهنمایی کنید چطور میتونیم ازدواج کنیم و آیا باید در ایران به ثبت برسد یا نه

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ