اخذ تابعیت اسلوونی

تابعیت جمهوری اسلوونی را می توان از طریق نسب کسب نمود. به این معنا که شخص می تواند تابعیت اسلوونی را از طریق پدر و مادرش یا یکی از آنها بدست آورد.به این شرط که او نیز در زمان تولد شخص مذکور تابعیت اسلوونی را داشته باشد. اما تابعیت جمهوری اسلوونی از طریق قبول تابعیت نیز کسب میشود.

یعنی بر مبنای یک دوره ی معین اقامت مستمر و واقعی در جمهوری اسلوونی، بااین شرط که شخص تمام شرایط مقرر درقانون برای ورود به تابعیت را داشته باشد. قبول تابعیت شیوه ای از کسب تابعیت اسلووانی است که برمبنای اراده شخص با پر کردن یک فرم ابراز می شود.

قبول تابعیت برمبنای پیوند حقیقی بین فرد و دولت است. وقتی یک خارجی که در اسلووانی برای سالها  اقامت داشته با محیطی که در آن زندگی کرده سازگار میشود تا حدی که کشور محل زندگی خود را به عنوان وطن خود می داند و حقوق اساسی  آن کشور را می پذیرد.

برای ایجاد چنین رابطه متقابل حقوقی و سیاسی بین دولت و شخص خارجی که درخواست اخذ تابعیت کرده ، یک سری شرایط ضروری توسط قانون عنوان شده است که باید این شرایط وجود داشته باشند تا دولت تصمیم بگیرد که آیا این شخص آماده ی قبول نه تنها حقوق بلکه تمام تکالیف می باشد یاخیر. برای تشخیص این مورد شخص خارجی میبایست چندین سال در اسلوونی اقامت داشته باشد.

درطول دوره ای که شخص به عنوان یک خارجی از مزایا در اسلوونی استفاده می کند باید ثابت کند ( در رفتارش) که شرایط مقرر برای اعطا تابعیت اسلوونی را دارد.

دولت به صلاحدید خود تصمیم می گیرد که آیا اعطای تابعیت بنماید یا خیر. از این رو ورود به تابعیت یک حق نیست بلکه یک امکان ( امتیاز) است. بااین شرط که شخص متقاضی بتواند ثابت کند که حائز تمام شرایط مقرر می باشد. دولت برای قبول اعطای تابعیت به شخص منفعت عمومی را نیز در نظر می گیرد که بر منفعت شخص ترجیح دارد.

در چارچوب کسب تابعیت ، قانون تابعیت اسلوانی بین تایعیت عادی و تابعیت با مزایا تفکیک قائل است. تابعیت عادی  پس از یک دوره اقامت  ۱۰ ساله شخص خارجی در اسلوونی به وی اعطا می شود. و تابعیت با مزایا که پس از یک دوره ی کوتاه تر مقرر اقامت واقعی شخص خارجی در اسلوونی به  وی اعطا می شود که از این رو این فرصت را میدهد که اخذ تابعیت اسلوونی در شرایط آسان تری برای تنها طبقه خاصی از خارجیان محقق شود. ( اگر شخص با یک شهروند اسلوونی ازدواج کند/ اگر شخص ترک تابعیت نموده باشد/ اگر شخص خود یا نوادگانش مهاجر اسلوونیایی باشند / اگر شخص بی  تابعیت باشد / اگر شخص پناهنده باشد/ اگر شخص در کشور اسلوونی مشغول به تحصیل باشد و در مقاطع بالاتر فارغ التحصیل شده باشد/ اگر شخص در اسلوونی به دنیا آمده و از زمان تولد تاکنون در اسلوونی زندگی کرده باشد/ اگر شخص خردسال باشد و در اسلوونی زندگی کند)

علاوه بر تابعیت عادی یک تابعیت استثنایی هم وجود دارد که تابعیت اسلوونی را به عنوان یک امتیاز از جانب دولت در یک زمینه خاص زندگی اجتماعی و بر مبنای دلایل علمی ، اقتصادی ، فرهنگی و ملی یا سایر دلایل مشابه اعطا می کند . این تابعیت برای یک دوره یک ساله اقامت واقعی در اسلوونی است که شانس اخذ تابعیت را در شرایط آسان تری می دهد که شخص خارجی بتواند تابعیت فعلی خود را نیز حفظ نماید.

قطع تابعیت جمهوری اسلوونی از طریق سلب تابعیت از طریق دولت یا ترک تابعیت از جانب شخص امکان پذیر است.

مرجع صالح برای انجام امور مربوط به کسب تابعیت اسلوونی واحد اداری است. وزارتخانه مسئول برای امور داخلی مقام رسیدگی به این رویه ها می باشد.  تکمیل فرم تقاضا شرط اساسی برای شروع روند ورود به تابعیت اسلوونی است . با امضای فرم ، شخص متقاضی تایید می کند که با قصد و اداره خود تصمیم به اخذ تابعیت اسلوونیایی دارد.

فرم تقاضانامه می تواند توسط هر واحد اداری پر شود. واحد اداری واقع در منطقه ای که متقاضی اقامت دائم یا موقت خود را در آن پبت نموده ، صالح با انجام روند اخذ تابعیت و تصمیم در این مورد می باشد.

تاریخچه مختصری از زندگی و مدارک مرتبط که در قانون شرط شده باید ضمیمه فرم تقاضا شود.

ارگان اداری موارد زیر را بررسی میکند:

-اقامت شخص در اسلوونی ملغی نشده باشد

-اعطای  تابعیت به شخص تهدیدی برای امنیت و نظم عمومی محسوب نشود

-هیچ پرونده کیفری علیه شخص در اسلوونی درجریان نباشد و شخص محکوک به جرم کیفری در اسلوونی نشده باشد.

-شخص اجازه کار در جمهوری اسلوونی را داشته باشد

-بدهی مالیاتی شخص پرداخت شده باشد ( با رضایت کامل شخص)

نظر مثبت واحد اداری که به شخص اجازه ی اخذ تابعیت اسلوونی را بدهد و یا تضمینی مبنی بر اینکه واحد اداری مذکور تصمیم به قبول شخص برای اخذ تابعیت اسلوونی را دارد ، اگر وی تصمیم به خروج از تابعیت فعلی خود در طول دو سال داشته باشد باید آن را به مقام بازرسی وزارتخانه مسئول امور داخلی ابلاغ نماید. اگر وزارتخانه مذکور رضایت خود را نسبت به تصمیم واحد اداری ابراز کند ، تصمیم مذکور زمینه اولیه اعطای تابعیت را ایجاد می نماید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.