اخذ تابعیت از طریق تولد

اخذ تابعیت از طریق تولد

اخذ تابعیت از طریق تولد یکی از طرق دریافت تابعیت و پاسپورت می باشد. اخذ تابعیت از طریق تولد از دو سیستم خون و خاک امکان پذیر است که در این مقاله به بررسی موضوع اخذ تابعیت بطور کامل بررسی می نماییم . همچنین اخذ تابعیت از طریق تولد در کشورهای مختلف یکسان نیست برخی کشورها از قاعده خون و برخی دیگر ازقاعده خاک پیروی می نمایند. در ادامه به بررسی جنبه های مختلف اخذ پاسپورت و تابعیت از طریق تولد می پردازیم.

 

video اخذ تابعیت از طریق تولد
audio اخذ تابعیت از طریق تولد

اخذ تابعیت از طریق قاعده خون: به این معناست که کودک براساس ملیت والدین خویش تابعیت دریافت می نماید.

اخذ تابعیت از طریق قاعده خاک: قاعده خاک در مقابل قاعده خون قرار دارد.در این اصل اگر فردی در قلمرو یا سرزمین کشوری متولد شود می تواند تابعیت ان رااخذ نماید.اخذ تابعبت استرالیا از طریق تولد نیز ازهمین قاعده خاک امکان پذیر
می باشد. البته این اصل دارای شرایطی است.

 چه کشورهایی اخذ تابعیت از طریق تولد از روش سیستم خاک را دارند؟

كانادا
آمريكا
آرژانتين
باربادوس
بليز
بوليوي
برزيل
كامبوج
شيلي
كلمبيا
كاستاريكا
دومينيكا
اسالوادور
فيجي
هندوراس
لسوتو
مكزيك
جامائيكا
گويان
گواتمالا
گرنادا
نيكاراگوئه
پرو
پاناما
پاراگوئه
پاكستان
سنت كيتس
سنت لوسيا
سنت وينسنت و گرنادين ها
ترينيداد و توباگو
تووالو
ونزوئلا
تايلند
جمهوري دومينيكن

چه کشورهایی اخذ تابعیت از طریق تولد از روش سیستم خون را دارند؟

اوكراين
صربستان
اسلواكي
كره جنوبي
لهستان
تركيه
رواندا
كيريباتي
ليبريا
اسرائيل
ايتاليا
تونس
ارمنستان
بلغارستان
كرواسي
استوني
فنلاند
مجارستان
هند
جمهوري ايرلند
ايران
آلمان
يونان
اتريش
هلند
پرتغال
بلژيك
اسپانيا
فرانسه
انگليس
استراليا
آفريقاي جنوبي
نيوزلند

بررسی اخذ تابعیت از طریق تولد در سیستم خاک در برخی کشورها:

اخذ تابعیت از طریق تولد در امریکا:

وقتی صحبت از سیستم خاک می شود تنها کشور امریکارادر برنمیگیرد بلکه تمام اراضی امریکارا اعم از تمام سفارت های امریکا.خطوط هوایی و کشتی های امریکایی رانیز شامل می گردد.لذا تولد فرزنددر امریکا سبب اخذ تابعیت امریکا از طریق تولد می شود. در امریکا با تولد فرزند اخذ تابعیت برای والدین نیز طی فرایندی می توانند تابعیت امریکا رااخذ نمایند اما جهت این فرایند دو موضوع مهم دررابطه با والدین باید بررسی گردد. مورد اول این می باشد که ایا والدین فرزند متولد شده در خاک امریکا بوده است یا خیر و مورد دوم اینکه مشخص شود فرزند در امریکا متولد شده و پدر و مادرش انجا متولد نشده اند به این معنی که پدر و مادر فرزند در کشور دیگری به جز امریکا متولد شده و تبعه ان کشور هستند. طبق امار امریکا 4میلیون کودک از سیستم خاک اخذ تابعیت نموده اند.

اخذ تابعیت از طریق تولد در کانادا:

براساس قوانین شهروندی و تابعیت دولت کانادا، کودکی که در خاک کانادا متولد بشود صرف نظر از تابعیت مادر و پدر، و نیز ماهیت اقامتی آنها در کانادا -چه به صورت قانونی و غیر قانونی و توریستی-ان کودک شهروندی کانادا را از طریق تولد کسب می کند و از بدو تولد از تمام مزایای شهروندی کانادا حتی بدون نیاز به زندگی در کانادا، بهره مند می گردد.اخذ تابعیت از طریق تولد در کانادا هرچند سبب اخذ تابعیت برای کودک میگردد اما کودک متولد شده نیز باید خاک کانادا را بعد از تولد ترک کند همچنین بلافاصه پس از تولد فرزندشان والدین موفق به اخذ تابعیت کانادا نمی گردند.همچنین هزینه های تولد در کانادا بسیار بالا می باشد.

اخذ تابعیت از طریق تولد در استرالیا

این امر تنها در صورتی امکان پذیر است که کودک یک والدین استرالیایی داشته یا یکی از والدین اقامت دائم استرالیا را داشته باشد یا کودک به سن 11 سالگی رسیده باشد. اقامت دائم استرالیا به این معنی است که شما میتوانید در خاک استرالیا برای همیشه اقامت داشته باشید اما از مزایای شهروندی مانند اموزش رایگان-حقوق بیکاری و رای دادن برخوردار نخواهید بود.
اما تابعیت استرالیا به این معنیست که فرد ملیت استرالیایی می یابد و ازتمام حقوق شهروندی برخوردار خواهد شد.لذا تابعیت یک کشور در درجه خیلی بالاتری از اقامت قرار دارد. کسانی که موفق به اخذاقامت دائم استرالیا می شوند می توانند پس از 3 سال برای دریافت تابعیت استرالیا درخواست دهند که شرایطی دارد و یکی از انها قبولی در امتحان شهروندی می باشد.

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد برای کودک متولد شده در استرالیا :

اگر شما در استرالیا متولد شدید، باید با اسم گذرنامه خود مدارک تولد کامل خود را که توسط یک رجیستر تولد، مرگ و ازدواج است ارائه کنید. این فرم ها باید به اداره وزارت امور داخله استرالیا تحویل گردد. کپی ها یا قسمت های یک گواهی تولد و گواهی نامه یادبود تولد قابل قبول نیست.
برای متقاضی کودک که در گواهی وی فقط نام یک والدین ذکر شده پر کردن فرم یکی از والدین تنها در تولد کودک
الزامیست وباید ان را همراه پاسپورت تحویل دهند
یکی از امکانات مهم در باب اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد اینست که استرالیا هیچ هزینه ای برای تولد نوزاد از والدین دریافت نمی کند و در عوض به کودک امکانات بسیارخوبی نیز می دهد.البته انتخاب بیمارستان برای زایمان دلبخواهی است. پاسپورت استرالیا در دنیااعتبار بالایی دارد.استرالیا در سال ۲۱۰۵ هفتمین کشور در سطح جهان از رفاه اجتماعی بالا شناخته شده است. ازانجا که استرالیا به خانواده اهمیت فراونی می دهد احتمال بالایی وجود دارد که به والدین به واسطه تولد بچه اقامت دهند واین احتمال به ۹۹ درصد نیز میرسد، پس می توان گفت یکی از بهترین کشورها برای تولد فرزند کسب اقامت و تابعیت برای والدین به واسطه ان استرالیا است.

بررسی اخذ تابعیت از طریق تولد در سیستم خون در برخی کشورها:

اخذ تابعیت از طریق تولد در سیستم خون درنروژ:

کودکان با تولد در نروژ به طور خودکار به شهروند نروژی تبدیل می شوند . اگر یکی از پدر یا مادر طفل ، تابعیت نروژی داشته باشند ، آن نوزاد از طریق تولد در نروژ ، خود به خود تابعیت این کشور را اخذ می کند. به این صورت که اگر حتی پدر یا مادر آن نوزاد در خاک کشور نروژ یا بیرون از آن صاحب فرزند شوند ، نوزاد تابعیت کشور نروژ را بدست می اورد.اما نوزادانی که در نروژ متولد می شوند ولی پدر و مادر آنها شهروند کشور دیگری هستند ، تابعیت نروژی را اخذ نمی نمایند.

اخذ تابعیت از طریق تولد در سیستم خون در اسپانیا :

برای اخذ تابعیت اسپانیااز طریق تولد اگر یکی از والدین تبعه ی این کشور باشد، اعطای تابعیت بنا به اصل خون به فرزند منتقل می رسد ، این بدان معناست که اگر برای مثال فرزندی از پدر یا مادری اسپانیایی )دارای تابعیت اسپانیا( در کشوری حتی غیر از کشور اسپانیا متولد شود، فرزند می تواند تابعیت اسپانیایی)پاسپورت اسپانیا( اخذ نماید. کشور اسپانیا پیرو قوانین بسیاری از کشورها از بی تابعیتی فرزندانی که به موجب تعارض قوانین حقوقی بین کشورها امکان اخذ تابعیت از طریق تولد ندارند حمایت کرده و در موارد خاص قاعده مقابل)خاک( را نیز می پذیرد.

سخن اخر در باب اخذ تابعیت از طریق تولد:

اخذ تابعیت از طریق تولد همانطور که اشاره شد درکشورهای مختلف متفاوت بوده و براساس دو سیستم خاک و خون صورت می پذیرد. لذا نمی توان بطور یقین ذکرکرد که راه خوبی است یا خیر بلکه این امر بستگی به نوع کشور و شرایط ان دارد. بطور مثال اخذ تابعیت از طریق تولد در کانادا هزینه بسیار سنگینی دارد . برای اخذ تابعیت از طریق تولد لازم است در ابتدا شرایط کشور مورد نظر خود و قوانین را بخوبی بسنجید. سعی شد در این مقاله نکات کلی در باب اخذ تابعیت از طریق تولد ذکر شود. همراهان عزیز چنانچه در باب اخذ تابعیت از طریق تولد نیاز به راهنمایی بیشتری دارید می توانید با وکلای ما در موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه mie اتریش تماس حاصل نمایید.

Rating: 4

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 پاسخ
 1. هانی گفته:

  سلام. من لیسانس عمران ارشد مشاوره با سن 35 و خانمم با مدرک کارشناسی مامایی با سن 32 سال می باشد و یک پسر 4 ساله دارم. شدیدا قصد مهاجرت داریم. هر جا و هر طور که سریع و مطمئن بشه مهاجرت کرد. در ضمن از امکان تولد فرزند نیز می توانیم از امکان حق خاک استفاده کنیم. چه کمکی میتونید بکنید. ممنون.

  Rating: 4
  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. کشورهایی از قبیل آمریکا، برزیل و کانادا از طریق تولد به فرزند شما تابعیت می دهند اما ابتدا باید اقامت این کشورها را اخذ نمایید. با توجه به شرایط شما ممکن است بتوانید از طریق ویزای جستجوی کار برای کشور آلمان و اتریش اقدام کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000

   پاسخ