آیا در مورد ازدواج در ژاپن سوالی دارید؟

آیا با ازدواج با یک تبه ژاپنی میتوان تابعیت کشور ژاپن را اخذ نمود؟

آیا سن قانونی برای ازدواج در ژاپن وجود دارد؟

قانون در مورد چند همسری چه می گوید؟

در کشور ژاپن باید چند سال زندگی کرد و تحت چه شرایطی میتوان به شهروندی ژاپن رسید؟

کلید واژه : ژاپن – ازدواج – تابعیت – قانون

مقدمه:  برای مهاجرت و اخذ اقامت و نهایتا تابعیت راه های وجود دارد که یکی از این راه ها در کشور ژاپن اخذ تابعیت از طریق ازدواج است ، اساسا کشور ژاپن کشوری است که به حفظ کیان و بنیان خانواده و ازدواج اهمییت ویژه ای داده است  و به همین دلیل است ازدواج ژاپنی ها میباست در شهرداری ثبت شود،  در کشور ژاپن سن مشخصی برای ازدواج تعریف شده است و تابعیت به اشخاص خارجی که کمتر از بیست سال سن دارند اعطاء نمیشود .چند همسری در ژاپن طبق قانون ممنوع میباشد. امید است که این مقاله بتواند سوالاتی را که در ذهن شما در باب ازدواج در ژاپن و اخذ تابعیت از طریق ازدواج با تبعه ژاپنی جواب دهد.

برای مهاجرت دلایل بسیاری وجود دارد که یکی از این دلایل ازدواج می باشد  ، ازدواج با اتباع اکثر کشورها موجب اخذ تابعیت میشود و کشور ژاپن نیز از این امر مستثنی نمی باشد و با ازدواج با شهروند ژاپنی تحت شرایطی تابعیت را به افراد اعطاء می نماید.

در کشور ژاپن برای ازدواج سن مشخصی تعریف شده است به نحوی که طبق قانون خانواده از بخش چهارم قانون مدنی ماده ۷۳۱ بیان می دارد که مرد قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی و زن قبل از ۱۶ سالگی نمی تواند ازدواج کند البته در ماده ۷۳۷ قانون مارالذکر  بیان داشته که مردان و زنانی که زیر سن قانونی که در قانون مشخص شده است اگر بخواهند باهم ازدواج کنند باید رضایت نامه کتبی از والدین خود داشته باشند.

طبق قانون مدنی ژاپن ماده ۷۳۲ دو همسری ممنوع می باشد .

با توجه به ماده ۷۳۶ هیچ مرد یا زنی نمی تواند با عمه – خاله – خواهر زاده – برادر زاده پدرخواهنده و مادر خوانده خود ازدواج کند.

در صورتی که زن قبلا ازدواج کرده است و میخواهد مجددا  بعد از طلاق ازدواج نماید باید ۶ ماه از تاریخی که طلاق ثبت شده است گذشته باشد و ماده ۷۳۳ مبین این امر می باشد و دیوان عالی کشور با این ماده به عنوان قانون امری یاد کرده است و افراد مستلزم رعایت کردن این قانون می باشند.

 

الزامات و  واجد شرایط بودن برای ازدواج در هر کشور متفاوت است، و شما برای کسانی که از کشور خود را محدود شده است.

.

برای افرادی که میخواهند با یک تبعه ژاپنی ازدواج کنند باید مدارکی را به  اداره مهاجرت ژاپن ارائه دهند که شامل :

۱-عدم داشتن همسر  یا طلاق نامه ۲- رضایت نامه کتبی برای افراد زیر بیست سال ۳- نامه تاییدیه پزشکی که شخص دارای بیماری واگیر دار نیست و از سلامت روانی برخوردار است ۴-داشتن توانایی مالی به نحوی که توانایی پرداخت هزینه زندگی دو نفر را داشته باشد ۵- حضور دو شاهد برای ازدواج ۶- ارائه استشهادیه صلاحیت ازدواج را به اداره مهاجرت ارائه برای کشورهایی که میبایست این استشهادیه و صلاحیت ازدواج را به اداره مهاجرت ارائه دهند.

افرادی که فاقد این شرایط باشند درخواست آنها در کنسولگری رد خواهد شد.

کشور های نیوزیلند-انگلستان- استرالیا نیازی به استشهادیه ندارند.

برای اخذ اقامت دائم و نهایتا اخذ تابعیت از طریق ازدواج حداقل باید ۵ سال در کشور ژاپن و ۳ سال زندگی مشترک داشته باشند که فرد بتواند درخواست تابعیت دهد البته داری یک سری شرایط است که به اختصار آنها را توضیح می دهیم:

نکته : ویزای دانشجویی مشمول ۵ سال ذکر شده نمی باشد

 

رفتار خوب و رفتار (بدون سوابق جنایی، پرداخت مالیات)

دارایی کافی یا  توانایی پرداخت هزینه های اداره یک زندگی مستقل (شغل پایدار، پس انداز به اندازه کافی)

۱۰سال اقامت متوالی در ژاپن، که باید تحت ویزای کار (وضعیت اقامت) شامل ۵ سال اقامت و یا کسانی که اعطا توجه به وضعیت خانواده (همسر ژاپنی ملی، بلند مدت اقامت)

ویزای خود را در حال حاضر (وضعیت اقامت) داشتن طولانی ترین مدت اقامت (۳ سال در اکثر موارد)

بیش از ۳ سال از ازدواج برای زن و شوهر از اتباع ژاپنی و دارندگان اقامت دائم از جمله بیش از یک سال اقامت در ژاپن

بیش از ۵ سال اقامت در ژاپن به عنوان یک بلند مدت اقامت یا پناهنده

بیش از ۵ سال اقامت در ژاپن برای کسانی که در ژاپن به رسمیت شناخته شده اند و داشتن سهم قابل توجهی به ژاپن در زمینه های دیپلماتیک، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.

گواهی پرداخت مالیات در ۳ سال گذشته

برای اقامت دائم می تواند یک زمان بسیار طولانی (۶ تا ۸ ماه به طور کلی) طی شود. البته پروسه ازدواج و ثبت آن در کشور ژاپن وقتی که هر دو طرف ازدواج ژاپنی باشند ۱۰ روز به طول می انجامد و برای یک فرد خارجی که قصد ازدواج با یک تبعه  ژاپنی را داشته باشد ۱۲۰ روز  زمان میبرد که ازدواج آنها ثبت شود.

لازم به ذکر است که برای اخذ تابعیت ژاپن مستلزم از دادن تابعیت اولی است و کشور ژاپن از دو تابعیتی جلوگیری میکند.

سیستم تابعیت کشور ژاپن سیستم خون است و این بدین معنی است که اگر زوجی خارجی در کشور ژاپن دارای فرزند شوند فرزند متولد شده تابعیت کشور ژاپن را اخذ نمی کند و این در شرایطی است که اگر زوجی ژاپنی در خارج از خاک  ژاپن طفلی را به دنیا بیاورند فرزند متولد شده دارای تابعیت ژاپنی می باشد.

در نهایت امیدواریم که این مقاله توانسته باشد پاسخگوی سوالات شما در باب ازدواج و اخذ تابعیت ژاپن از طریق ازدواج با تبعه ژاپنی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در باب حقوق بین الملل ( مهاجرت و راه های قانونی اخذ اقامت و تابعیت ) می توانید با بزرگترین موسسه حقوقی خاورمیانه موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.