اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد

آیا در مورد اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد سوال و ابهام دارید ؟ آیا می دانید اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد امری امکان پذیر است ؟ از راه های مهاجرت به کشور زیبای نیوزیلند ، اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد می باشد. در این مقاله سعی شده است اطلاعات نسبتا کاملی در مورد اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد داده شود .
موسسه حقوقی ملک پور به عنوان با سابقه ترین موسسه حقوقی در امور مهاجرت پاسخگوی نیاز های شما عزیزان در امور مختلف حقوقی و مهاجرتی از جمله اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد می باشد .
قبل از شروع بحث باید ۲ مفهوم سیستم خاک و سیستم خون را تعریف کرد :

۱) سیستم خاک : منظور از خاک ، قلمروی یک کشور اعم از سرزمین فیزیکی و مادی و سرزمین معنوی مانند سفارت یا فضای داخلی یک کشتی یا هواپیمای دولتی است . به عبارت دیگر ، تولد در مکان های خاصی خود به منزله قرارداشتن در خاک یک کشور است ، مثل کشتی یا هواپیماهای دولتی یک کشور . اصل خاک می تواند باعث اعطای تابعیت به افراد شود که بر اساس آن هر شخصی که در قلمروی یک کشور متولد می شود تبعه آن کشور محسوب می شود . کشور های آمریکا و انگلیس دارای این سیستم هستند .
۲) سیستم خون : سیستم خون نیز یکی از وسایل اعطای تابعیت به افراد می باشد که بر اساس آن تابعیت هر فرد بر اساس تابعیت پدر و مادر و یا پدر و یا مادر اعطا می شود به این معنی که تولد یا حضور در یک کشور باعث اعطای تابعیت به افراد نیست بلکه فرد در هر کجا متولد شده باشد زمانی طبق سیستم خون تبعه یک کشور محسوب می شود که والدین او نیز تبعه همان کشور باشند . البته امروزه بعضی کشورها هر دو سیستم خاک و خون را به طور ترکیبی با هم پذیرفته اند و گفته می شود که هر کشوری که سیستم خون را به طور اصلی پذیرفته باشد به طور فرعی سیستم خاک را نیز می پذیرد مانند کشور خودمان و هر کشوری که سیستم خاک را به طور اصلی پذیرفته باشد سیستم خون را به طور فرعی می پزیرد . در کشور هایی نظیر ایران و سوئد و استرالیا این سیستم اعمال می شود .
آنچه که  تعیین می کند که چه اشخاصی تبعه نیوزیلند هستند یا نه قانون تابعیت نیوزیلند است . مفهوم تابعیت نیوزیلند در اول ژانویه  سال ۱۹۴۹ به وسیله قانون « ملیت انگلیسی و تابعیت نیوزیلندی » مصوب سال ۱۹۴۸ به وجود آمد. سپس در سال ۱۹۷۷ این قانون جای خود را به قانون تابعیت ۱۹۷۷ داد که در سال ۱۹۷۸ لازم الاجرا گردید که خود به طور قابل ملاحظه ای به وسیله قانون « اصلاح قانون تابعیت ۱۹۷۷ » مصوب سال ۲۰۰۵ اصلاح گردید. هم اکنون اداره تابعیت دپارتمان امور داخلی مسوول انجام پروسه اعطای تایعیت نیوزیلندی به افراد متقاضی می باشد .در اواسط قرن ۱۹ میلادی تمام افراد خارجی از این حق بر خوردار بودند که آزادانه در اراضی تحت قلمرو ملکه بریتانیا زندگی کنند. از سال ۱۹۴۹ افراد تحت حمایت بریتانیا که به طریقی با نیوزیلند مرتبط بودند جزء اتباع این کشور محسوب می شدند. با لازم الاجرا شدن قانون تابعیت در سال ۱۹۷۸ دیگر پاسپورت نیوزیلندی نماینده تایعیت نیوزیلندی و انگلیسی نبود، بلکه صرفا مشخص تایعیت نیوزیلندی بود.  اخذ تایعیت نیوزیلند خود از راه هی مختلفی صورت می گیرد که دراین مقاله صرفا یه اخذ تابعیت نیوزیلندی از طریق تولد پرداخته می شود.
برای بررسی امکان اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد باید بین  ۲ حالت قائل به تفکیک شد: الف) اخذ تابعیت از طریق خون  ب) اخذ تابعیت از طریق نژاد
در حالت اول هم ۲ دوره زمانی را باید از هم تفکیک نمود: ۱) قبل از ژانویه   سال  ۲۰۰۶  ۲) بعد از ژانویه ۲۰۰۶
قبل از ژانویه سال ۲۰۰۶ سیستم حقوقی اخذ تابعیت کشور نیوزیلند ، سیستم خاک بود به این معنی که اگر شما قبل از این سال در این خاک این کشور یا در کشتی یا هواپیمای متعلق به نیوزیلند به دنیا می آمدید به صورت اتوماتیک جزء اتباع این کشور به محسوب می شدید . البته این قاعده خود استثناعاتی داشت به این شرح که اگر در دوره مذکور کودکی از دیپلمات خارجی که از مصونیت قضایی برخوردار بود در خاک این کشور متولد می شد و پدر و مادرش هیچ کدام نیوزیلندی نبودند، تبعه نیوزیلند محسوب نمی شد. همچنین است اگر کودک در قلمروی آبی یا هوایی کشور نیوزیلند درکشتی و یا هماپیمای خارجی متولد شود. وچنین است کودکی که در خاک نیوزیلند از پدرو مادر دشمن در قطعه ای از خاک نیوزیلند که توسط دشمن تصرف شده است به دنیا آمده باشد.
اما پس از این تاریخ سیستم حقوقی اخذ تابعیت این کشور به سیستم حقوقی خون تبدیل تغییر یافت لذا پس از این تاریخ حتی افرادی که در خاک این کشور به دنیا آمدند جزء اتباع این کشور محسوب نمی شوند و افرادی که در این کشور متولد می شود صرفا در صورتی تبعه هستند که حداقل یکی از پدر و مادر آن ها خود دارای تابعیت یا اقامت دایم کشور نیوزیلند یا تابعیت استرالیا در زمان تولد فرد باشند. همچنین کودکان متولد شده از پدر ومادری که مقیم دایم جزایر کوک ، نیو و تووکلاو ممکن است از این امتیاز بهره مند گردند.
حالت دوم ناظر به فرضی است که کودکی در خارج از نیوزیلند از پدری و مادری که خود تبعه یا مقیم دایم نیوزیلند است متولد شده یا پدرو مادر نیوزیلندی کودکی بی سرپرست را به فرزند خواندگی قبول بنماید که خود چند حالت دارد:
•    کودکی که بین سال های ۱۹۴۹ تا ۱۹۷۷ از پدر نیوزیلندی متولد شده باشد.
•    کودکی که بعد از سال ۱۹۷۸ از پدر و مادر نیوزیلندی متولد شده باشد که باید تقاضای تابعیت خود را تقدیم نمایند.
کودکی که در خارج از نیوزیلند از مادر نیوزیلندی ، بین سال های ۱۹۴۹ تا ۱۹۷۸ متولد شده باشد، اگرچه به وسیله مادر خود نیوزیلندی محسوب نمی شود اما می تواند تقاضای اعطای تابعیت نیوزیلندی کند.
به غیر از افراد مذکور افراد دیگری نیز جزء اتباع نیوزیلند شناخته می شوند:
•    تمام کودکانی که بعد از تاریخ ژانویه ۱۹۷۸ در خاک این کشور این به دنیا آمده اند و وضعشان به گونه ای که ممکن است بی تابعیت شوند، تابعیت نیوزیلند اعطا می شود.
•    کودکانی که پس از تاریخ آپریل سال  ۲۰۰۵ در نیوزیلند یافت شوند و پدر و مادرشان معلوم نباشد.
در مقاله حاضر شد تا اطلاعات نسبتا جامعی در مورد اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد به شما ارائه شود . در صورت وجود هرگونه سوال و یا ابهام در مورد  اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد یا برای اخذ اطلاعات بیشتر، شما عزیزان می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان متخصصان امر در مورد اخذ تابعیت نیوزیلند از طریق تولد و سایر امور مهاجرتی بهره مند شوید.

 

نگارنده: سالار یوسته

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.