تولد در اسلوونی و بررسی آن

تولد در اسلوونی و اخذ اقامت اسلوونی از طریق تولد با رویکردی علمی و تخصصی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. بدون شک علاقه­مندان مهاجرت به اسلوونی از طریق تولد سوالاتی را در ذهن دارند که این نوشتار سعی دارد به آنها پاسخ دهد و ابهامات متقاضیان مهاجرت به اسلوونی را برطرف نماید؛ سوالاتی از قبیل اینکه شرایط دریافت پاسپورت از طریق تولد در اسلوونی چگونه است؟ آیا صرفِ تولد فرزند در اسلوونی منجر به اقامت وی و والدینش می­ شود؟ داشتن پاسپورت اسلوونی چه مزایایی را به همراه دارد؟ این مقاله پاسخ به این قبیل سوالات دربارۀ تولد در اسلوونی را هدف قرار داده است. با توجه به حساسیت مقولۀ مهاجرت، کارشناسان مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش در اینجا به صورت تخصصی نکات مهم را به شما یادآور خواهند شد و از طریق تماس با آنها می­توانید از مشاوره رایگان تلفنی بهره­مند شوید.

 • تولد در اسلوونی و شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد
 • تولد در اسلوونی و پاسپورت اسلوونی
 • تولد در اسلوونی و بررسی اخذ تابعیت برای والدین
 • تولد در اسلوونی و بررسی دو تابعیتی
 • تولد در اسلوونی و آثار حقوقی آن
 • تولد در اسلوونی و ویزای توریستی
تولد در اسلوونی اخذ اقامت کشور اسلوونی از طریق تولد

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تولد در اسلوونی و شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد

شاید روبرو شدن با مردم کشوری که علاقه به زنبور و کندوهای عسل برای آنها مثل یک باور قلبی است برای هر کسی جالب باشد. این کشور زیبا و کوچک که از آن حرف می زنیم با نام رسمی جمهوری اسلوونی شناخته می شود. اسلوونی در جنوب اروپای مرکزی واقع شده و جمعیتی معادل 2.07 میلیون نفر دارد. اسلوونی از غرب با ایتالیا، از شمال با اتریش، از شمال شرقی با مجارستان، از جنوب شرقی با کرواسی، و از جنوب غربی با دریای آدریاتیک (Adriatic Sea) هم مرز است. پایتخت این کشور لیوبلیانا و واحد پول آن یورو است. در شکل ذیل می­توانید برخی حقایق جالب را دربارۀ این کشور مشاهده کنید.

 • حقایقی درباره اسلوونی
  • مردم آن غالباً به دو زبان سخن می­ گویند
  • کشور قلعه­ ها و کوه ­هاست
  • دارای ارزان­ترین پیست­ های اسکی در اروپاست
  • دارای مردمی مهربان با محیط  زیست است

حال ممکن است از خود بپرسید که تولد در اسلوونی چگونه منجر به تابعیت می­شود؟ بر اساس یک تقسیم بندی کلی، اخذ تابعیت بر اساس دو سیستم خاک و خون امکان پذیر است. بدین معنی که برخی کشورها برای اخذ تابعیت بر مبنای قاعدۀ خون و برخی کشورهای دیگر بر اساس قاعدۀ خاک عمل می­کنند. کشور اسلوونی از قاعدۀ خون تبعیت می­کند بدان معنا که کودک پس از تولد بر اساس ملیت والدینش به دریافت تابعیت می پردازد.

 • کودکان تحت شرایط ذیل موفق به اخذ اقامت از طریق تولد در اسلوونی می شوند
  • در زمان تولد، پدر و مادر فرزند تازه متولد شده شهروند اسلوونی باشند
  • در زمان تولد، یکی از والدین فرزند تازه متولد شده شهروند اسلوونی باشد و کودک در خاک اسلوونی متولد شود
  • در زمان تولد، یکی از والدین کودک شهروند اسلوونی باشد و دیگری ناشناخته باشد، مشخص نباشد که شهروند کجاست و یا بی تابعیت باشد و کودک در کشور دیگری متولد شود

در صورتی که در زمان تولد فرزند در کشور دیگر، یکی از والدین وی شهروند اسلوونی و دیگری شهروند کشور دیگری باشد، اگر پیش از 18 سالگی فرزند رسماً شهروند اسلوونی شود و یا همراه یکی از والدین که شهروند اسلوونی است به شکل دائم در اسلوونی سکونت داشته باشد، به عنوان شهروند اسلوونی شناخته می­شود. کودکان واجد شرایط مذکور در این بند در صورتیکه بالای هجده سال داشته باشند می ­توانند پیش از ورود به 36 سالگی برای کسب اقامت اسلوونی اقدام کنند. 

در مورد کودکانی که به طریق مذکور اقامت اسلوونی را کسب می­کنند، در صورتی که پیش از هجده سالگی فرزند مشخص شود که والدین او شهروندان کشور دیگری هستند، بنا بر درخواست والدین شهروندی کودک لغو می­شود و لغو شهروندی دقیقاً در همان روز ابلاغ این رأی انجام می ­پذیرد. 

حال این سوال پیش می­ آید که اگر کودک تحت قیومت فرد دیگری باشد شرایط به چه شکل خواهد بود؟ در چنین شرایطی که کودک هیچ والدینی ندارد و یا این حق از آنها سلب شده است، قیم کودک که شهروند اسلوونی است می­تواند با کسب رضایت موسسۀ امنیت اجتماعی (Centre for Social Security) برای ثبت شهروندی کودک اقدام کند. پس کودکانی که به فرزندخواندگی پذیرفته می­ شوند در صورتی اقامت اسلوونی را کسب می ­کنند که حداقل یکی از والدینی که او را به فرزند خواندگی پذیرفته ­اند شهروند اسلوونی باشند و یا تحت قوانین کشوری که آنها شهروند آن هستند، به موجب فرزندخواندگی دقیقاً همان رابطۀ والدین و فرزندان حقیقی میان فرزند خوانده و والدین جدید ایجاد شود.

لازم به ذکر است که کسب اقامت کودکان بالای 14 سال که به فرزندخواندگی پذیرفته شده و یا شرایط آنها مطابق شرط سوم اخذ اقامت از طریق تولد در اسلوونی است، منوط به رضایت خود آنهاست.  

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب قواعد تولد

video اخذ اقامت کشور اسلوونی از طریق تولد

تولد در اسلوونی و پاسپورت اسلوونی

تولد در اسلوونی و تبدیل شدن به شهروند این کشور بر اساس شرایط و ضوابط مشخص شده منجر به دریافت پاسپورت می­شود. به طور کلی، پاسپورت اسلوونی در زمرۀ پاسپورت­ های قدرتمند اروپایی قرار می ­گیرد و امکاناتی را برای دارندگان آن فراهم می آورد. با مقایسۀ رتبۀ پاسپورت کشورهای مختلف مشاهده می ­کنیم که کشور امارات جایگاه نخست و پاسپورت اسلوونی در کنار چند کشور دیگر جایگاه ششم را به خود اختصاص داده است و این مسئله به خوبی نمایانگر موقعیت مناسب آن در میان کشورهای اروپایی و سایر کشورهای دنیاست. در ذیل، برای روشن شدن موضوع مقایسه­ ای میان چند کشور صورت گرفته و رنک پاسپورت اسلوونی نشان داده شده است:

نام کشور رنک جهانی پاسپورت
امارات متحده عربی 1
لوگزامبورگ 2
فنلاند 2
اسپانیا 2
اسلوونی 6
جمهوری چک 6
مکزیک 17
ایران 83

رتبه پاسپورت اسلوونی اخذ اقامت کشور اسلوونی از طریق تولد

رتبه پاسپورت اسلوونی

پاسپورت اسلوونی

تولد در اسلوونی و بررسی اخذ تابعیت برای والدین

برخی افراد دارای تابعیت کشورهای دیگر بر این باورند که با تولد فرزندشان در اسلوونی امکان اخذ اقامت و تابعیت این کشور را می ­یابند. با این حال، همانطور که پیشتر اشاره شد کشور اسلوونی برای اخذ تابعیت از سیستم خون پیروی می­ کند و از همین رو تولد در اسلوونی منجر به اخذ اقامت اسلوونی توسط والدین دارای تابعیت غیر اسلوونیایی نمی ­شود، مگر آنکه حداقل یکی از والدین و یا هر دو شهروند اسلوونی باشند. بنابراین، افراد غیر اسلونیایی که قصد مهاجرت به اسلوونی را دارند می­توانند شیوه ­های دیگری همچون سرمایه­ گذاری را مورد استفاده قرار دهند و نباید برای مهاجرت از طریق تولد در اسلوونی اقدام کنند. شایان ذکر است که با تهیۀ ویدئو راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت علاوه بر شرایط تولد در اسلوونی می­توانید در سایر زمینه ­های مهاجرت و سرمایه ­گذاری نیز اطلاعات کافی کسب کنید.

تولد در اسلوونی و بررسی دو تابعیتی

مفهوم دوتابعتی چیست و آیا دو تابعیتی در نتیجۀ تولد در اسلوونی در این کشور پذیرفته شده است یا خیر؟ برای شفاف سازی بیشتر، در ابتدا به تعریف مفهوم دو تابعیتی می پردازیم. وقتی شخصی همزمان با حفظ تابعیت قبلی خود تابعیت جدیدی کسب و یا کشور دیگری به وی تابعیت جدیدی اعطا کند دو تابعیتی رخ می­ دهد. لازم به ذکر است که دوتابعیتی حقوق و تکالیف متقابلی را برای آن فرد و کشور مورد نظر ایجاد می­ کند و به موجب آن دولت مذکور موظف است از وی حمایت سیاسی به عمل بیاورد.

تا آنجائیکه به اسلوونی مربوط می­ شود، عموماً دو تابعیتی جز در موارد اعطای تابعیت جدید که در آن اشخاص باید تابعیت قبلی خود را لغو کنند، پذیرفته شده است. به عبارت دیگر، بر مبنای اصل خون، تابعیت اسلوونی به طور خودکار به فرزندانی که از والدین اسلوونیایی یا یکی از والدین اسلوونیایی متولد می­ شوند اعطا می­ شود. شهروندان خارجی نیز پس از اقامت ده ساله در اسلوونی و یا به موجب نژاد و یا منافع خاص دولت اسلوونی قادر به کسب تابعیت این کشور خواهند بود.

طبق قوانین این کشور، شهروندان اسلوونی بدون حذف تابعیت اسلوونیایی خود قادر به کسب تابعیت جدید خواهند بود. به علاوه، جز در موارد ذکر شده در توافقنامه ­های بین المللی، با شهروندان دارای تابعیت دوگانه و یا مضاعف به هنگام حضور در قلمرو اسلوونی به عنوان شهروندان اسلوونی برخورد خواهد شد. شایان ذکر است که در کشور اسلوونی، ثبت و یا لغو تابعیت اصلی فرد و یا تابعیت دوگانه بدون تحمیل هیچ شرایط خاصی مجاز است.   

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تولد در اسلوونی و آثار حقوقی آن

دریافت پاسپورت پس از تولد در اسلوونی مزایایی را برای افراد به همراه دارد و البته وظایف و حقوقی را برای آنها ایجاد می ­کند. به عنوان مثال، قرار گرفتن اسلوونی در منطقۀ شنگن امکان سفر آزادانه بدون نیاز به ویزا را برای افراد فراهم می­ آورد و در واقع با داشتن پاسپورت اسلوونی در منطقه ­ای از اروپا قرار خواهید گرفت که کسب و کار در آن رونق دارد. از طرفی، به واسطۀ تولد در اسلوونی و دریافت پاسپورت آن از حق رأی برخوردار شده و قادر خواهید بود که در این کشور مشغول به کار شوید.

امکان برخورداری از تحصیل رایگان نیز از موارد دیگری است که در پی دریافت اقامت به دنبال تولد در اسلوونی برای افراد ایجاد می ­شود. برخورداری از خدمات درمانی در کل کشورهای اتحادیۀ اروپا نیز از جملۀ موارد دیگر در پی تولد در اسلوونی و اخذ اقامت این کشور است. از کسب امنیت قابل توجه نیز نمی ­توان غافل شد. هرگونه کپی برداری از مطالب ذکر شده در این مقاله بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی است.

تولد در اسلوونی و ویزای توریستی

هدف برخی علاقه ­مندان به مهاجرت از دریافت ویزای توریستی اسلوونی به دنیا آوردن فرزند خود در این کشور و دریافت اقامت آن است. مجدداً با اشاره به حاکمیت اصل خون برای اخذ تابعیت از طریق تولد در اسلوونی خاطر نشان می ­کنیم که علاقه ­مندان نمی توانند دریافت ویزای توریستی و تولد فرزند خود در اسلوونی را شیوه­ ای مناسب برای مهاجرت تلقی کنند و مهاجرت از طریق تولد در اسلوونی با استفاده از ویزای توریستی به طور کلی امکان پذیر نیست. در واقع، ویزای توریستی اسلوونی تنها مجوز اقامت کوتاه مدت در این کشور را برای شما فراهم می ­آورد و نمی­ تواند به منزلۀ مجوز دریافت تابعیت تلقی شود. با دریافت این ویزا، تنها امکان سفر در محدودۀ اتحادیۀ اروپا و اقامت 90 روزه در محدودۀ شنگن را می ­یابید.     

ویزای توریستی اسلوونی
تولد در اسلوونی و سخن پایانی

تولد در اسلوونی در زمرۀ روش های اخذ اقامت اروپا قرار می گیرد که این مقاله از جنبه های مختلف همچون شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد در اسلوونی و آثار حقوقی به آن پرداخته است. امید است که اطلاعات ارائه شده راهنمای شما همراهان همیشگی ما باشد و توانسته باشیم ابهامات ذهنی شما را در زمینۀ اقامت از طریق تولد در اسلوونی برطرف کنیم. اگرچه تولد در اسلوونی یکی از روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود، با توجه به تبعیت آن از اصل خون راه چندان همواری نیست و پیشنهاد می-کنیم با توجه به رشد اقتصادی مثبت این کشور شیوه های دیگری همچون سرمایه گذاری جایگزین آن شود. در صورت علاقه و نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، مشاورین مجرب ما در امر حقوق بین الملل صمیمانه پذیرای تماس تلفنی شما هستند تا اطلاعاتی را به صورت کاملاً رایگان در اختیار شما قرار دهند. همچنین، این امکان برای شما فراهم شده که در قسمت انتهای مقاله، نظرات و هرگونه پرسشی در این زمینه ها را در قسمت دیدگاه (ثبت پرسش) بیان کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن منتظر دریافت پاسخ باشید.