تولد در ژاپن و بررسی شرایط اخذ تابعیت

تولد در ژاپن، اخذ اقامت ژاپن از طریق تولد در این کشور و چگونگی تحصیل تابعیت ژاپن از طریق تولد فرزند در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفته است. ممکن است برای متقاضیان مهاجرت به کشور ژاپن جای سوال باشد که شرایط تولد در ژاپن چیست؟ اخذ تابعیت کشور ژاپن از طریق تولد در این کشور چگونه است؟ کشور ژاپن بر اساس چه سیستم و رویکردی به افراد تابعیت اعطا می کند؟ آیا این روش مهاجرتی شیوه درستی است؟ امید است تمام ابهامات شما عزیزان در رابطه با تولد در ژاپن در این مقاله که توسط مشاورین موسسه حقوقی ملک پور گردآوری شده است رفع گردد، شما عزیزان همواره می توانید با مشاوران این موسسه، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل نموده و در خصوص شرایط تولد فرزند در ژاپن و اخذ تابعیت این کشور به طرق مختلف مشاوره رایگان اخذ نمایید.

تولد در ژاپن 3 اخذ اقامت ژاپن از طریق تولد فرزند

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

مقدمه ای بر شرایط تولد در ژاپن

کشور ژاپن معروف به سرزمین آفتاب در اقیانوس آرام و در آسیای شرقی واقع شده است و با کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، کره شمالی و روسیه همسایه است. توکیو پایتخت این کشور است و از شهرهای پر جمعیت آن می توان به یوکاهاما و اوساکو اشاره کرد. واحد پول این کشور ین می باشد و از اقتصادهای برتر جهان به شمار می رود. مردم این کشور به زبان ژاپنی تکلم می کنند که نزدیکترین زبان به آن زبان کره ای می باشد. جمعیت این کشور در حدود 126 میلیون نفر است. آب و هوای کشور ژاپن از شمال تا جنوب بسیار متفاوت می باشد به گونه ای که قسمت شمالی این کشور دارای زمستانی سرد و طولانی و قسمت جنوبی آن داری زمستانی معتدل و تابستانی گرم است. به دلیل موقعیت جغرافیایی که کشور ژاپن در آن واقع شده است محصولات دریایی مهم ترین مواد غذایی مردم این کشور را شکل می دهد.

به دلیل وجود فاکتورهای مهم از جمله سومین کشور بزرگ از نظر تولید داخلی، مدارس و دانشگاه های با کیفیت آموزشی بالا، امکانات پزشکی و خدمات درمانی و بیمه های درمانی، شاخص توسعه انسانی بالا و همچنین نرخ مرگ و میر پایین کودکان ژاپن می توان یکی از کشورهای آسیایی مناسب برای مهاجرت دانست، اما از سوی دیگر این کشور چندان مهاجر پذیر نیست و همین امر تمایل به مهاجرت به این کشور را کاهش می دهد. در ادامه به بررسی مهاجرت و اخذ اقامت کشور ژاپن از طریق تولد فرزند در ژاپن می پردازیم.

در تصویر زیر نیز می توانید شرایط عمومی کشور ژاپن را مشاهده کنید.

ازدواج در ژاپن اخذ اقامت ژاپن از طریق تولد فرزند

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد اخذ تابعیت از طریق تولد

video اخذ اقامت ژاپن از طریق تولد فرزند

شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد در ژاپن

به طور کلی برای مهاجرت به یک کشور و اخذ اقامت در آن کشور می توان از شش طرق مختلف اعم از سرمایه گذاری، کار، تحصیل، ازدواج ، تولد و پناهندگی (موسسه حقوقی ملک پور در این زمینه هیچگونه خدماتی ارائه نمی دهد) اقدام کرد. در ابتدای امر ضروری است برای روشن شدن موضوع مفهوم تابعیت و اقامت، تفاوت های آنها و رویکردد های کشور ها در رابطه با اعطای تابعیت از طریق سیستم خون و خاک بررسی گردد.

وقتی صحبت از تابعیت می شود منظور وجود یک رابطه سیاسی، معنوی و حقوقی هر شخص حقوقی و حقیقی با یک دولت است. تابعیت یک رابطه سیاسی است از این نظر که ناشی از قدرت دولتی است که فرد تبعه را متعلق به خود می داند و یک رابطه معنوی است زیرا منحصر به مکان نمی شود؛ به این معنی که یک شخص ایرانی خواه در ایران سکونت داشته باشد یا خیر، خود را ایرانی می داند و یک رابطه حقوقی است زیرا در نظام داخلی و بین المللی آثار حقوقی دارد.

تابعیت به صورت طبیعی از دو طریق سیستم خاک و سیستم خون قابل حصول است. کشورها یک سیستم را به عنوان رویکرد اصلی و سیستم دیگر را به عنوان رویکرد فرعی برای اعمال تابعیت استفاده می کنند.

در اعطای تابعیت از طریق سیستم خون، تحصیل تابعیت از طریق تابعیت والدین است و در سیستم خاک تولد در خاک یک کشور سبب اعطای تابعیت می شود. در بسیاری از کشورهایی که رویکرد اصلی آنها اعطای تابعیت ازطریق خون است، تابعیت هم از طریق تابعیت مادر و هم از طریق تابعیت پدر قابل حصول است، تابعیت هر شخص که در ایران متولد می شود از طریق سیستم خون اعطا می گردد با این تفاوت که برخلاف بسیاری از کشورهای مترقی تابعیت تنها از طریق پدر ایرانی تحمیل می شود، در واقع افرادی تبعه ایران محسوب می شوند که پدر آنها تابعیت ایران را داشته باشد اعم از اینکه در ایران و یا در خارج از ایران متولد شده باشد و در مواردی مانند مشخص نبودن هویت پدر یا مادر شخصی که در ایران متولد شده است و مواردی از این دست اعطای تابعیت از طریق سیستم فرعی یعنی خاک قابل اعطا است. در برخی از کشورها همانند کانادا، برزیل، آمریکا و… رویکرد اصلی اعطای تابعیت از طریق سیستم خاک است و در مواردی نیز سیستم خون به عنوان سیستم فرعی برای تعیین تابعیت و جلوگیری از بی تابعیتی اعمال می گردد. اما در رابطه با اقامت و تفاوت آن با تابعیت به این موضوع بسنده می کنیم که هر شخصی که تابعیت کشوری را داراست، یقیناً اقامت آن کشور را نیز دارد در حالیکه شخصی که اقامت یک کشور را دارد لزوماً منجر به اخذ تابعیت نمی شود، با این وجود افراد می توانند تابعیت یک کشور را از طریق اخذ اقامت دائم و سپس به واسطه پذیرش در آزمون شهروندی، قوانین و زبان آن کشور اخذ نمایند. قابل ذکر است که کشور ژاپن از طریق سیستم خون تابعیت اعطا می کند.

برابر مقررات و قوانین کشور ژاپن و اصلاحیه قانون این کشور در سال 2008 شرایط لازم برای اخذ تابعیت ژاپن بدین شرح است:

  • در صورتی کودک متولد شده تابعیت این کشور را تحصیل می کند که در زمان تولد، پدر یا مادر دارای ملیت ژاپن باشند.

  • در صورتی که پدر قبل از تولد فرزندش فوت کرد قبل از زمان مرگش تبعه ژاپن باشد.

  • هنگامی که هویت والدین کودک متولد شده نامشخص باشد و یا بی تابعیت باشند در اینصورت طبق سیستم خاک تابعیت ژاپنی به کودک متولد شده اعطا می گردد.

سیستم خون سیستم خاک اعطای تابعیت
دولت متبوع والدین کودک * وحدت‌ سیستم‌های‌ اعطایی‌ تابعیت‌ تولد (کودک دارای‌ تابعیت‌ واحد دولت‌ متبوع‌ والدین‌ می‌باشد)
کشور محل تولد کودک *
دولت متبوع والدین کودک * تعارض‌ منفی‌ سیستم‌های‌ اعطایی‌ تابعیت‌ تولدی‌ (کودک فاقد هرگونه‌ تابعیتی‌ است‌) و طبق رویکرد فرعی کشورها تابعیت اعطا می شود.
کشور محل تولد کودک *
دولت متبوع والدین کودک * تعارض‌ مثبت‌ سیستم‌های‌ اعطای‌ تابعیت‌ تولدی‌ (کودک دارای‌ تابعیت‌ مضاعف‌ دولت‌ متبوع‌ والدین‌ و کشور محل‌ تولد خود می‌باشد)
کشور محل تولد کودک *
دولت متبوع والدین کودک * وحدت‌ سیستم‌های‌ اعطایی‌ تابعیت‌ تولد (کودک دارای‌ تابعیت‌ واحد کشور محل تولد می باشد)
کشور محل تولد کودک *

مهاجرت به ژاپن

تولد در ژاپن و پاسپورت کشور ژاپن

افرادی که پاسپورت کشور ژاپن را دارند می توانند به 142 کشور جهان بدون اخذ ویزا سفر کنند که از این بین به کشورهایی مانند سنگاپور، تایلند و مالزی به مدت 30 روز و به کشورهای عضو شنگن به مدت 90 روز اجازه سفر بدون ویزا را دارند. شرایط برخورداری از حق شهروندی در ژاپن علاوه بر موارد ذکر شده به شرح زیر است.

فرد حداقل 5 سال متوالی در ژاپن اقامت داشته باشد؛ قبل از اینکه شخصی بخواهد برای شهروندی این کشور درخواست نماید باید حداقل 5 سال به صورت متوالی در کشور ژاپن حضور داشته باشد و در صورت واجد شرایط بودن طبق تبصره های زیر نیز می تواند برای اخذ تابعیت ژاپن اقدام کند:

فرد به صورت متناوب 3 سال در ژاپن حضور داشته باشد و فرزند یک ملیت ژاپنی باشد.

فرد به مدت 3 سال در ژاپن حضور داشته باشد و والدینش متولد ژاپن باشند.

فرد به مدت 10 سال یا بیشتر در ژاپن اقامت داشته باشد.

حداقل سن فرد بایستی 20 سال تمام باشد.

فرد باید انسانی سالم از نظر اخلاقی باشد و نباید دارای سابقه کیفری باشد.

فرد باید طبق دارایی ها و اموال خود به دولت ژاپن اثبات کند که توانایی حمایت از خود را در ژاپن داشته و بتواند معیشت خود را تامین نماید.

طبق عدم پذیرش قانون دو تابعیتی در کشور ژاپن فرد باید تابعیت قبلی خود را رها کند.

فرد باید طی چند مرحله در مصاحبه با وزارت دادگستری اداره امور حقوقی منطقه ای که در آن اقامت دارد مدارکی اعم از گواهی تولد، گواهی ازدواج، گذرنامه، اثبات سفر بین المللی، مدارک دارایی و… را تسلیم کند.

تولد در ژاپن 5 اخذ اقامت ژاپن از طریق تولد فرزند

تولد در ژاپن و اخذ اقامت و تابعیت برای والدین

کشورهایی که رویکرد اصلی آنها برای اعطای تابعیت سیستم خاک می باشد همانند آمریکا، کانادا یا برزیل پس از تولد نوزاد در خاکشان علاوه بر این که کودک تابعیت همان کشور را می گیرد، والدین انها نیز می توانند بسته به شرایط و ضوابطی که در قوانین این کشورها موجود می باشد اقامت و سپس تابعیت این کشور را نیز دریافت کنند. همانطور که بیان گردید کشور ژاپن بر اساس سیستم خون اعطای تابعیت می کند و در صورتی فرزند دارای تابعیت ژاپن می گردد که دارای والدینی با ملیت ژاپن باشند، بنابراین تابعیت کودکی که در ژاپن متولد شده است مشروط به تابعیت والدین اوست. بنابراین این کودک تابعیت ژاپن را اخذ نخواهد کرد و در نتیجه برای والدین او نیز آثار اقامتی به همراه نخواهد داشت.

اقامت ژاپن

تولد در ژاپن و بررسی وضعیت دو تابعیتی

طبق تجدید نظری که در قانون ملی شدن در سال 1985 در ژاپن شد بر این مفاد بود که هر فردی که دارای تابعیت چند گانه است باید تابعیت خود را بین سن 20 تا 22 انتخاب نماید. در حقیقت کودکی که در خارج از ژاپن از یک والدین ژاپنی متولد می شود و طبق سیستم تابعیت آن کشور به وی تابعیت آن کشور اعطا می گردد باید تا سن 20 سالگی برای انتخاب تابعیت خود تصمیم گیری نماید و تا 22 سالگی تابعیت خود را انتخاب کند و در صورت عدم اجرای این کار وزارت دادگستری مجاز است که تقاضانامه مربوط به انتخاب تابعیت را از فرد خواستار شود و چنانچه شخص تا 1 ماه به اجرای این حکم مبادرت نورزد آنگاه تابعیت وی به صورت خود به خود لغو خواهد شد. با این حال افرادی که تا قبل از ژانویه سال 1985 دارای تابعیت دو گانه بوده اند مشمول این قانون نمی شوند و همچنان دو تابعیتی هستند.

در صورتی که کودک در خارج از ژاپن متولد شود اطلاعات تولد او باید در طول سه ماه پس از تاریخ تولد در نزدیکترین سفارت این کشور ثبت گردد و یا اطلاعات و اسناد مربوطه به طور مستقیم به اداره مربوطه در ژاپن ارسال گردد. در صورتی که در این رابطه اقدامی تا 3 ماه صورت نگیرد فرد برای اخذ تابعیت این کشور باید تا سن 20 سالگی اقامت خود را ثابت کند.

در صورتی که پدر و مادر به صورت رسمی ازدواج نکرده باشند و پدر تابعیت کشور ژاپن را داشته باشد و مادر تابعیتی خارجی داشته باشد آنگاه در صورتی که پدر اذعان به وجود و پذیرش فرزند خود کند و این موضوع را ثابت نماید، آنگاه فرد می تواند تا قبل از سن 20 سالگی در رابطه با انتخاب تابعیت کشور ژاپن تصمیم گیری کند و در صورت اشتیاق به انتخاب کشور ژاپن جهت اخذ تابعیت بایستی والدش در هنگام تولد کودک ملیتی ژاپنی داشته باشد و نیز هنگام درخواست تابعیت هنوز دارای تابعیت ژاپنی باشد تا بتواند تابعیت این کشور را تحصیل نماید، که در اینصورت فرد باید در دفتر وزارت دادگستری حضور پیدا کند و فرم های مربوطه را تکمیل نماید و چنانچه فرد زیر 15 سال سن دارد بایستی یک سرپرست قانونی یا وکیل وی برای اخذ تابعیت شخص اقدام کند.

تولد در ژاپن و ویزای توریستی

ممکن است برخی از افراد تمایل داشته باشند که فرزند خود را در کشور ژاپن به دنیا آورند. برای تحقق این امر می توان ویزای توریستی ژاپن را دریافت کرد و به این کشور سفر کرد. کشور ژاپن با برخورداری از فرهنگی غنی و جاذبه های گردشگری بسیار زیاد و همچنین بناها و اماکن تاریخی و البته غذاهای متنوع هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران را به خود اختصاص می دهد. برای مسافرت به کشور ژاپن با هدف گردشگری نیز نیاز به اخذ ویزای توریستی این کشور می باشد. کشور ژاپن تعداد 68 کشور را از اخذ ویزا برای مدت های محدود اعم از 30 روزه یا 15 روزه و 90 روزه معاف کرده است و به شهروندان این کشورها اجازه می دهد که بدون اخذ ویزا به این کشور سفر کنند کشورهایی همانند کانادا، ایالات متحده آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی.

شخصی که قصد سفر به کشور ژاپن را دارد باید مدارکی را اعم از رزرو کردن هتل به مدت اقامت خود و همچنین خرید بلیط رفت و برگشت و اگر قصد ماندن در خانه اقوام و یا دوستان داشته باشد باید نامه ای مبنی بر مدت ماندن این فرد ارائه نماید.

فرد باید یک برنامه اساسی و منظم نشان دهد که قصد چه کاری را دارد و به کجاها می خواهد سفر کند به این دلیل که مشخص شود فرد هدف بیزینس و دلایل دیگر ندارد. بعد از آن فرد باید فرم درخواست ویزا را تکمیل نماید و به سفارت ژاپن در کشورش تسلیم دارد.

فرد باید مدراک و اسنادی که نشان دهنده دارایی وی و اشتغال به کار و سوابق بیمه ای و همچنین ذکر موافقت مرخصی وی از طرف ادره ای که در آن شاغل است ارائه نماید.

شایان ذکر است که کل فرایند اخذ ویزای توریستی 5 روز کاری طول می کشد و هزینه ویزا حدود 3،000 ین می باشد و مدت ویزای توریستی به مدت 3 ماه می باشد که در صورت لزوم برای سه ماه دیگر قابل تمدید است.

تولد در ژاپن و آثار حقوقی آن

در کمیته حقوق کودکان که در 17 ژانویه سال 2019 در ژنو برگزار شد، ماساتو اوتاکو سفیر معاون امور خارجه اظهار داشت کشور ژاپن دارای سیستم اجتماعی قوی است که از جمله کودکان می توانند از آرامش ذهنی برخوردار باشند و وی اظهار داشت کما اینکه در سال های اخیر بی توجهی هایی نسبت به امور کودکان صورت گرفته است برای اصلاحات نظام تامین اجتماعی و تعهد به ایجاد آموزش رایگان برای مدارس و کمک به افراد کم توان از نظر مالی در تحصیلات عالی و همچنین اصلاح تفکرات خانواده ها در برخورد با کودکان شامل ایجاد مشاوره های رایگان برای خانواده ها و کودکان تا اکتبر 2019 و معرفی آن در آوریل 2020 تلاش خواهند کرد. لذا با توجه به رویکرد این کشور در تغییر سیاست های خود و ایجاد بستر مناسب برای پرورش و ترقی کودکان گزینه مناسب برای افرادی خواهد بود که خواهان مهاجرت به این کشور می باشند زیرا این امکانات نیز برای افرادی که اقامت این کشور را دارا می باشند فراهم است و همچنین شایان ذکر است کشور ژاپن به دلیل اجرای سیاست های مالیاتی صحیح جوابگوی پرداخت بیمه های عمومی است، سیستم بیمه درمانی ژاپن تقریبا 82 درصد از هزینه های در مانی را تحت پوشش قرار می دهد.

برای افرادی که خواهان تولد فرزندشان در ژاپن می باشند لازم است بدانند که هزینه های زایمان بسته به بیمارستان و شهر متفاوت می باشد. به عنوان نمونه، تولد فرزند در یک بیمارستان متوسط در شهر توکیو با اقامت 5 روزه حدود 900,000 ین هزینه دارد ولی با توجه به سیستم مناسب بیمه درمانی تقریبا 70 درصد از این هزینه قابل جبران است و این امر منوط به این است که یکی از والدین تحت پوشش بیمه ای کار یا توسط بیمه ملی تضمین شده باشد.

نکته بسیار حائز اهمیت در سیاست های کشور ژاپن افول رشد جمعیت طی سال های اخیر است و همچنین پیر شدن جمعیت این کشور، شاید در آینده نه چندان دور زمینه ساز پذیرش مهاجران خارجی برای تامین نیروی کار و منابع انسانی این کشور باشد. زیرا چرخ اقتصاد یک کشور به واسطه نیروی انسانی آن می چرخد و همین مهم نکته بارزی است که سبب آسان تر شدن راه های مهاجرت به این کشور مترقی در آینده خواهد شد و برای روشن شدن موضوع در زیر نمودار رشد جمعیت قابل مشاهده می باشد.

ازدواج در ژاپن 2 اخذ اقامت ژاپن از طریق تولد فرزند

تولد در ژاپن و سخن پایانی

تولد در ژاپن برای متقاضیان این شیوه مهاجرت با توجه به قوانینی که در این کشور موجود است و با توجه به قانون اخذ تابعیت از طریق تولد در ژاپن که بر اساس سیستم خون است، از روش های اخذ اقامت ژاپن نمی تواند باشد. قطعا راه های دیگری علاوه بر اخذ اقامت از طریق تولد در ژاپن چون کار، سرمایه گذاری و تحصیل در این کشور راه حل های به مراتب بهتر برای اخذ اقامت این کشور می باشد و همچنین باید متذکر شویم که اگر خواهان مهاجرت از طریق تولد می باشید کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، برزیل و… که مبتنی بر سیستم خاک و اعطای تابعیت با این رویکرد می باشند برای شما مناسب تر می باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه شما می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید و به صورت رایگان مشاوره دریافت نمایید و همچنین شما عزیزان می توانید در طرح پرسش خود در قمست سوالات مهاجرت شرکت نمایید و در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ سوالات و ابهامات خود را دریافت نمایید. کارشناسان ما در بخش دیدگاه های همین مقاله نیز پاسخ گوی شما خواهند بود.