اخذ تابعیت از طریق اردواج در ژاپن

این مقاله در جهت اطلاع شما عزیزان همیشه همراه وبسایت موسسه حقوقی ملک پور نوشته وتقدیم شما سروران گرامی میگردد .به طور کلی اطلاعاتی در رابطه با ازدواج درکشور ژاپن و ازدواج با تبعه ژاپنی و اخذ تابعیت ژاپنی از طریق ازدواج به شما دوستان ارئه می گردد.

آیا شما دوستان به مهاجرت و اخذ اقامت در کشور ژاپن فکر کرده اید؟

آیا اطلاعاتی درباره اخذ تابعیت از طریق ازدواج در ژاپن  دارید؟

با قوانین ازدواج و شرایط  آن در کشور ژاپن آشنایی دارید؟

سن قانونی برا ی ازدواج اتباع ژاپنی ، چه سنی باید باشد؟

موانع ازدواج در قوانین مدنی ژاپن چه مواردی است؟

آیا میدانید ازدواج همجنسگرایان در کشور ژاپن غیر قانونی است؟

در صورت هر گونه شبهه و سوالات بیشتر در مورد اخذ اقامت کشور ژاپن از طریق ازدواج و سپس اخذ تابعیت ژاپنی ،می توانید با مشاوران و وکلای برجسته امر حقوق بین الملل در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

مقدمه :برای مهاجرت به کشور ژاپن چندین راه وجود دارد که ازدواج با اتباع ژاپنی نیز یکی از این را هها است.

کشور ژاپن با اینکه کشوری مدرن و پیشرفته است ولی پایبندی زیادی به آداب و رسوم سنتی خود دارد که موقوله ازدواج نیزاز این امر مستثنی نیست .

به همین دلیل ازدواج در میان مردمان ژاپنی از اهمیت خاصی برخوردار است.ماده ۷۳۱ تا ۷۳۷ قوانین مدنی ژاپن از باب چهارم به شرایط ازدواج در ژاپن اشاره کرده است که دررابطه با  منع ازدواج کودکان و تعدد زوجات و ازدواج بین وابستگان و غیره طراحی شده است.

الزامات قانونی برای ازدواج در هر کشور متفاوت است و همان طور که پیداست ازدواج با تبعه هر کشوری اکثرا به اخذ تابعیت آن کشور منتهی می شود .ازدواج با اتباع ژاپنی در صورت رعایت قوانین این کشور نیز به اقامت و بعد تابعیت ژاپنی منتهی می شود.

اتباع ژاپنی برای ثبت ازدواج باید به سالن شهرداری ژاپن مراجعه کرده و گواهی ثبت ازدواج را از دفتر شهرداری دریافت کنند.

در دفتر شهرداری باید آدرس فعلی یا محل اقامت همسر ژاپنی درج شود .هر یک از همسران نیز می توانند برای درخواست ثبت ازدواج خود به دفتر شهرداری گزارش دهند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت ازدواج در ژاپن :

 • ثبت گواهی ازدواج:در حین ثبت گواهی ازدواج باید زوجین هر دو حضور داشته باشندو هر دو باید گواهی ازدواج را امضاء کرده و حضور دو شاهد عاقل و بالغ ضروری است.
 • اگر گزارش رسمی از آدرس دائمی زوجین وجود نداشته باشد باید یک کپی از ملیت رسمی ژاپنی هر یک از زوجین ارائه دهید.
 • گواهی صلاحیت ازدواج (که برای اتباع خارجی باید به زبان ژاپنی ترجمه شود).
 • کارت ثبت نام تبعه خارجی.
 • امضاءشخصی شوهر یا زن ژاپنی (به استثنای همسر خارجی )

موانع ازدواج در قوانین مدنی ژاپن:

 • برای ازدواج اتباع ژاپنی مردان قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی و زنان قبل از ۱۶ سالگی نمی توانند ازدواج کنند.(ماده ۷۳۱ قوانین مدنی ژاپن از باب چهارم)
 • دو همسری در ژاپن ممنوع است.اتباع خارجی اگر قصد ازدواج با زن ژاپنی را دارند نباید همسر داشته باشند.(ماده ۷۳۲ از قانون مدنی)
 • زنان تبعه ژاپنی که قبلا ازدواج کرده وطلاق گرفته اند وباز هم قصد ازدواج دارند باید ۶ ماه از تاریخ ثبت طلاق آنها گذشته باشد و تمام افراد مستلزم رعایت این این قانون هستند.(ماده ۷۳۳ قانون مدنی).
 • همجنسگرایان در ژاپن نمی توانند ازدواج کنند طبق قوانین مدنی ژاپن یک مرد تنها می تواند با یک زن ازدواج کند.(ماده۷۳۵ قانون مدنی)
 • هیچ مردی یا زنی حق ازدواج با عمه –عمو-دایی-خاله – برادر زاده –خواهر زاده –مادر خوانده یا پدر خوانده خود را ندارد.

مدارک مورد نیاز درخواست ازدواج اتباع ژاپنی با اتباع خارجی برای اداره مهاجرت ژاپن:

 • گواهی سکونت همسر ژاپنی در کشور ژاپن .
 • پاسپورت (یا یک کپی از ثبت نام خانوادگی همسر ژاپنی)
 • ارائه اسناد اشتغال همسر ژاپنی .
 • ارائه اسناد پرداخت مالیات توسط همسر ژاپنی .
 • اگر همسر غیر ژاپنی که در ژاپن کار می کند وقصد ازدواج با اتباع خارجی دارد باید گواهی پرداخت مالیات بر درآمد را داشته باشد.
 • روند انجام این پروسه در دفتر مهاجرت ژاپن ۲ تا ۳ هفته طول می کشدو هزینه های ویزای ازدواج ۴۰۰ ین می باشد.

در صورت ازدواج باتبعه ژاپنی شخص حق تغییر ویزای کاری یا ویزای تحصیل خودرا به ویزای ازدواج دارد.با این حال هیچ محدودیتی در رابطه با کار و تحصیل شخص در ژاپن وجود ندارد.

برای اخذ اقامت دائم ژاپن شخص باید بدون وقفه ۵ سال در ژاپن اقامت داشته باشد و و در صورت پرداخت تعهدهای مالی مانند پرداخت مالیات ها حق بیمه و جریمه های نقدی و غیره می تواند درخواست اقامت دائم کند البته باید در طول اقامت خود در ژاپن هیچ سابقه کیفری نداشته باشد و نشان دهد  تمکن مالی دارد که می تواند از پس هزینه زندگی در ژاپن بر آید.برای اشخاصی که با تبعه ژاپنی ازدواج کرده اند  باید بعد از گذشت ۳ سال از زندگی مشترک آنها، درخواست تابعیت ژاپنی کند.

تعمید نام خانوادگی مرد تبعه ژپنی به همسر خارجی :

اگر با درخواست ازدواج مرد ژاپنی و زن خارجی ارسال شده باشد نام خانوادگی مرد به صورت اتوماتیک به زن خارجی تعمید نمی شود.

در صورتی که ۶ ماه پس از ازدواج زوج درخواست خود را به دفتر شهرداری ژاپن ارسال کرد زوجه می تواند نام خانوادگی همسر ژاپنی خود را داشته باشد و فرزندان نیز می توانند نام خانوادگی پدر ژاپنی خود را بدون مشکل اخذ کنند.

در صورتی که زن خارجی بخواهد نام خانودگی خود را به نام خانوادگی همسر ژاپنی خود تغییر دهد زن بایدشرایط زیر را رعایت کند:

-برای تغییر نام خود به سفارت یا کنسولگری کشور متبوع خود اطلاع رسانی کند.

– برای تغییر نام خانوادگی زن باید تمام اطلاعات جدید پاسپورت خود را به پاسپورت قدیمی انتقال دهد.

– برای دریافت پاسپورت جدید و تغییرنام خانوادگی  زن باید کارت ثبت خارجی  خود را به سالن شهرداری ژاپن دفتر محلی ارئه دهد.

در آخر امیدوارم که با خواندن این مقاله جواب تمام سوالات خود را در رابطه با اخذ تابعیت از طریق ازدواج در کشور ژاپن ، گرفته باشید و در صورت هرگونه راهنمایی می توانید به صورت رایگان با  مشاورین تلفنی موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل قرمایید .موسسه حقوقی ملک پور با مشاوران و وکلای مجرب خود در زمینه مهاجرت و حقوق بین الملل آماده ارائه خدمات به شما سروران گرامی هستند.

 

منابع:

http://www.seiyaku.com/seiyaku/en/discussion/law.html

http://www.nic-nagoya.or.jp/en/e/archives/5022

 

 

Rating: 5
24 پاسخ
 1. محمد گفته:

  سلام و خسته نباشید ، این امکانش هست بعداز 6 ماه ازدواج درخواست طلاق بدهیم!؟ و همچنان ویزای ياپن رو داشته باشیم؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. ازدواج صوری امری غیرقانونی می باشد و می تواند جریمه و زندانی برای فرد در پی داشته باشد و پس از اثبات دیپورت خواهید شد و ممکن است تا چندین سال اجازه ورود مجدد به کشور مورد نظرتان را نداشته باشید و همچنین برای اخذ ویزای سایر کشورها برایتان امتیاز منفی محسوب گردد.بنابراین به هیچ عنوان توصیه نمی شود و موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدمات و مشاوره ای در این زمینه ارائه نمی دهد.

   پاسخ
 2. صادق گفته:

  سلام
  من یه مرد ۲۳ ساله ایرانی هستم و در فضا مجازی با خانمی ژاپنی اشنا شده و قصد ازدواج داریم آیا این امر ممکن است
  با تشکر

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. بله در صورتی که شرایط لازم برای ازدواج را داشته باشید و ثابت نمایید که به هم علاقه دارید و بتوانید همدیگر را حداقل یک بار بینید پس از برقراری ازدواج فرد ژاپنی با مراجعه به سفارت ژاپن می تواند برای شما درخواست ویزا نماید. پیشنهاد میکنیم با سفارت ژاپن در این زمینه مشورت نمایید.

   پاسخ
 3. رضا گفته:

  باسلام من یک مرد 40ساله ایرانی هستم خیلی علاقمند به کشور ژاپن و ازدواج با یک زن ژاپنی هستم خواهشن کمک کنید که بتوانم با یک زن ژاپنی ازدواج کنم ممنون

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. ازدواج صوری امری غیرقانونی می باشد و می تواند جریمه و زندانی برای فرد در پی داشته باشد بنابراین به هیچ عنوان توصیه نمی شود و موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدمات و مشاوره ای در این زمینه ارائه نمی دهد.

   پاسخ
 4. امید گفته:

  باسلام
  بنده چندین سال در کشورهای کره و تایلند زندگی کردم و با خانمی ژاپنی آشنا شدم که ایشون هم یک بار برای دیدن من به ایران آمده. حالا ما میخواهیم ازدواج کنیم و به ژاپن مهاجرت کنم شما اطلاعی از روند کار دارید؟
  تشکر.

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. برای اخذ ویزای ازدواج در ابتدا اثبات واقعی بودن ازدواج و علاقه بین طرفین در کنار داشتن شرایط اولیه برای زندگی مشترک و پاره ای از شرایط دیگر لازم است. به منظور اخذ اطلاعات بیشتر می توانید به سفارت ژاپن مراجعه نموده و یا از طریق سایت با آن سفارت در ارتباط باشید.

   پاسخ
 5. عباس گفته:

  سلام بنده 30سالمه متاهل ولی میخوان شخصا به ژاپن برم و غیرقانونی دراونجا بمونم آیا از طریق هوایی میشود رفت و آنجا موند وازدواج کرد مجدداتا اقامت قانونی گرفت ؟؟؟لطفا پاسخ بدین ممنون میشم

  Rating: 4
  پاسخ
  • mostafaostovar77 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز موسسه جقوقی ملک پور هیچ گونه خدمات اجرایی و یا مشاوره ای در زمینه راه های غیر قانونی مهاجرت(پناهندگی) ارائه نمی کند.

   پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام، اگر شخصی ژاپنی وجود دارد که بتوانید رابطه بیشتر از یک سال را با او اثبات کنید، امکان اقدام وجود دارد.

   پاسخ
 6. muhammadmuhamady2018 گفته:

  سلام!
  من یک افغان هستم آیا افغان ها هم میتوانند از طریق و شرایط ازدواج که تعین نمودید به کشور جاپان مهاجرت نمایند و میتوانند تابعیت جاپان را اخذ نمایند

  پاسخ
 7. احسان نامجو گفته:

  سلام و عرض ادب من 32ساله هستم ومجرد قصد مهاجرت به ژاپن دارم که جهت ازدواج وتابعیت گرفتن اما تا دیپلم بیشتر نخوندم اما مدرک فنی معتبر دارم آیا امکان مهاجرت برای وجود داره ممنون

  پاسخ
 8. نوید صیادی گفته:

  درود بر شما دوست گرامی من به کشور ژاپن علاقه فراوانی دارم و قصد دارم از طریق آشنایی که در آنجا دارم به این کشور مهاجرت کنم میخواستم بدونم که آیا با این شرایط میتوانم در ژاپن زندگی کنم یا نه؟

  پاسخ
 9. Reza گفته:

  سلام من یک مرد ۲۸ ساله ایرانی هستم بنده خیلی علاقمند به کشور ژاپن و ازدواج با یک زن ژاپنی هستم خواستم کمک کنید که بتوانم با یک دختر ژاپنی ازدواج کنم سپاس

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.