پناهندگی در اتریش

پناهندگی در اتریش

پناهندگی در اتریش و شرایط پناهندگی در اتریش ۲۰۱۸ چیست؟ ارائه کیس پناهندگی در اتریش چگونه است ؟

موسسه حقوقی ملک پور و موسسه مشاوره ای MIE اتریش هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه ی پناهندگی انجام نمیدهند و این مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهی عموم از مضرات و خطرات پناهندگی میباشد.

افراد برای پناهندگی در اتریش باید به کجا مراجعه کنند؟ ایا سیستم حمایتی برای پناهندگان در کشور اتریش وجود دارد؟  ایا می دانید پناهنده کیست و چه حقوقی دارد ؟ ایا با مهاجرت قاچاقی به اتریش و دادن درخواست پناهندگی در اتریش می توان در این کشور اقامت نمود ؟ مراحل پناهدگی در اتریش چیست؟ چه حقوقی  به پناهندگان در اتریش تعلق می گیرد؟ مراحل مصاحبه شخصی پناهجو چگونه می باشد؟  مدت زمان پناهندگی در اتریش و بررسی کیس متقاضیان چقدر می باشد ؟ مضرات پناهندگی در اتریش چیست ؟ پناهندگی در اتریش چه عواقبی برای فرد دارد ؟ وضعیت پناهدگان ایرانی در اتریش چیست ؟ کیس پناهدگی در اتریش چگونه باید باشد؟ فرآیند درخواست پناهندگی در اتریش چگونه می باشد؟ در این مقاله به تعریف پناهنده ، مهاجرت غیرقانونی به اتریش ، حقوق وی و مسائل مربوط به پناهندگی در اتریش می پردازیم ، امیدواریم برای شما عزیزان مفید واقع گردد .

با مطالعه مقالات موسسه حقوقی ملک پور در سایت موسسه حقوقی ملک پور میتوانید اطلاعات مفیدی راجع به پناهندگی در اتریش  را بدست بیاورید. تیم مشاوران موسسه حقوقی ملک پور اطلاعات کافی راجع به انواع راه های مهاجرت را در اختیار شما قرار میدهند. امروزه سوالات زیادی در باب پناهندگی در اتریش سبب شده است تا باری دیگر به بیان طرق قانونی مهاجرت بپردازیم و پس از بررسی درباب  پناهندگی، راه ها ی قانونی مهاجرت را گوش زد نمائیم و در راه روشن شدن ذهن تمام هموطنان عزیز و بزرگوار قدمی موثر برداریم . بعضی از مردم محلی، کودکان پناهنده را آموزش می دهند و بعضی نیز به بزرگسالان زبان آلمانی آموزش می دهند.

 

پناهندگی در کشور اتریش

پناهندگی در کشور اتریش  به عنوان یکی از مسائل حیات بین المللی عموما با یک مکان و یک محل جغرافیایی در ملازمه  میباشد و از جمله دلایل آن میتوان ناآرامی و بحران های منطقه ای و جهانی را نام برد که تاکنون میلیون ها نفر از جهان را وادار به ترک سرزمین خود کرده است و از سوی دیگر شکاف فزاینده ای سطح توسعه اقتصادی و اجتماعی در میان کشورها و رد کردن اصول و استانداردهای رفتار دولت ها با اجتماع و جامعه  تحت نظر و بررسی خود قرار داده از جمله  این دلایل ایجاد معضل پناهندگی در کشور ها  میباشد. به بیان دیگر وضعیت افراد پناهنده به طوری بوده است که از یک طرف به دلیل خطراتی که به  جسم، جان و آزادی آنها وارد شده  و مورد  توجه قرارد داه، مجبور به ترک وطن خود و پناه گرفتن در کشور دیگر شده و رسما عمل حمایت دولت متبوع خود را فرد از دست میدهد  و از طرف دیگر بدلیل نامشخص بودن وضعیت خود در کشور پذیرنده که اقدام به پناهندگی کرده محروم از حمایت مناسب و مقتضی دولت یا نهاد بین المللی دیگر شده است. شرایط زندگی بسیار افتضاح و مصائب و مشکلات فراوانی که این افراد با آن مواجه بوده اند، باعث شده تا از همان زمان تاسیس جامعه ملل و با تلاش برخی نهادهای بشردوستانه، موضوع حمایت بین المللی از افراد پناهنده و پناهجو در دستور کار جامعه بین المللی و نهادهای بین الملی مرتبط با این قضیه از جمله جامعه ملل قرار بدهند تا این مسئله به صورت  جدی تر و دقیق تر در سطح بین المللی مورد بررسی قرارد بگیرد، به گونه ای که در طول دوران فعالیت آن اقدامی را در این زمینه به عمل آورد.

maxresdefault پناهندگی در اتریش

 پناهنده کیست؟

پناهنده به شخصی گفته می شود که به دلایل نژادی ، مذهبی ، ملیتی ، سیاسی یا اجتماعی در کشورش مورد اسیب و اذیت قرار گرفته و حاضر به ترک و فرار از کشورش شود و حاضر به بازگشت به کشور خود نباشد . بسیاری از افراد دیگر نیز برای یافتن امکانات بهتر و شرایط  زندگی مطلوب تر راه مهاجرت را پیش گرفته و کشور خود را ترک می نمایند که به انها مهاجر گویند ، تفاوتی که مهاجر با پناهنده دارد در حق انتخاب کشور مقصد است که این حق تنها به شخص مهاجر داده می شود .

چه حقوقی  به پناهندگان تعلق می گیرد؟

به پناهجویان حقوقی مانند حق مسکن ، خوراک ، پوشاک ، مراقبت های پزشکی ، بیمه درمانی ، کمک های مالی و امور روزمره اعطا می شود هم چنین به ان ها ماهانه مبلغی حدود ۴۰ یورو به عنوان کمک مالی داده می شود اما اگر فرد خارج از کمپ اسکان داده شود به وی بیمه درمانی و ۲۰۰ یورو کمک مالی ماهانه اعطا خواهد شد که با توجه به شرایط و محل سکونت وی این مبلغ متفاوت خواهد بود . به طور کلی از پناهجویانی که مراحل پناهجویی انها در دست اقدام است یا تحت حمایت موقت می باشند پشتیبانی می گردد . اگر فرد خود حاضر به اسکان در مکان هایی که به پناهندگان اعطا می شود نباشد از کمک های مالی ، حق  بیمه ، حق مسکن  و … محروم می گردد .

پذیرفتن پناهجویان به نظر مراجع و شرح کیس انها بستگی دارد و هیچ ارتباطی با منطقه ای که به ان منتقل می شوند ندارد . اگر بازگشت پناهجویان به کشورشان امکان پذیر نباشد این امکان وجود دارد که به انها ویزای یکساله اعطا شود و ان ها اجازه کار داشته باشند که این مورد برای همه افراد و در شرایط عادی وجود ندارد و به شرایط پناهجو بستگی دارد .

مراحل پناهدگی در اتریش:

مراحلی که پناهندگان در اتریش طی می کنند به این صورت می باشد که ابتدا اولین بازجویی پناهنده در یک مرکز پلیس در کشور اتریش انجام می شود و وسایل فرد ( سیم کارت ، کارت شناسایی ، وسایل شخصی و … ) که نشان دهنده اقامت او در کشور دیگر باشد را مشاهده می نمایند سپس اطلاعات شخصی وی ( نام ، نام خانوادگی ، مذهب ، پاسپورت و …. ) را دریافت نموده و ثبت می نمایند و از نحوه ورود فرد به کشور اتریش سوال می کنند . پس از گرفتن اطلاعات ، از فرد اثر انگشت گرفته می شود که قابل پیگیری در تمام کشورهای جهان است هم چنین از وی برای ثبت برگه های اقامتی یا هویتی عکس اخذ می شود . پس از طی این مراحل به فرد کارت سرخ با مدت چند روز اعتبار اعطا می شود که با ان می تواند در حیطه ی مشخص شده از طرف پلیس اقامت و تردد نماید . طبق موافقت نامه دوبلن کشور اتریش از اثر انگشت فرد استعلام می گیرد و از کشور مورد نظر درباره بازگشت فرد پناهجو سوال می کند ، اگر کشور مورد نظر بازگشت فرد را پذیرفت متقاضی به کشور خود بازگردانده می شود اما اگر فرد در کشورهای دیگر اثر انگشتی نداشته باشد برای او کارت سفید صادر می شود که به فرد اجازه می دهد به طور ازادانه در ایالات و شهرهای اتریش اقامت کوتاه مدت یا سفر نماید . پس از طی شدن ۴ روز از مرحله اول ، اداره پلیس با متقاضی مجددا مصاحبه می نماید که از سلامت روحی ، روانی و جسمی فرد اگاهی پیدا کند ، پس از طی شدن مراحل لازم ، پناهندگان به مکان های مشخص شده برای انها یا کمپ هایی مخصوص منتقل می شوند . بررسی کیس پناهندگان به مدت ۲ سال زمان می برد و بسته به نوع کیس زمان ان متفاوت می باشد . اگر رای کشور اتریش مبنی بر خروج فرد پناهنده باشد فرد باید حتما کشور اتریش را ترک نماید و در صورت ممانعت فرد امکان زندانی شدن وی وجود دارد  .اگر فرد از کشوری جهان سوم و امن فرار کند یا به کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئیس پناهنده شده باشد یا کشور دیگری تحت قانون دوبلین مسئول درخواست وی باشد درخواست پناهندگی وی رد شده و به کشورش بازگردانده می شود .

قوانین پناهندگی در اتریش

آژانس فدرال مهاجرت و پناهندگی(BFA) نام دارد که  دپارتمانی تخصصی در وزارت داخله  میباشد که به امور پناهندگان رسیدگی میکنند. از سال ۲۰۱۴ به بعد وظایف آژانس به رسیدگی به حقوق اتباع بیگانه هم گسترش چشم گیری داشته است.

 

مطابق با قانون مراحل اداری عمومی (AVG) تصمیمات باید ظرف مدات  ۶ ماه پس از آنکه درخواست پناهندگی داده و فرد تسلیم شد گرفته شود.پس از ۲۰ روز کاری، آژانس فدرال پناهندگی و مهاجرت این وظیفه را خواهد داشت  تا تصمیم بگیرد که آیا مایل به رد درخواست پناهندگی به دلیل مسئولیت دیگر کشورهای عضو تحت قانون دوبلین به عنوان یک درخواست نارواست یا اینکه درخواست را به هر دلیل دیگری رد میکند. اگر هیچگونه مشکل جدی در جریان درخواست پناهندگی تا ۲۰ روز رخ نداد، درخواست پناهندگی در پروسه ی قانونی قرار گرفته و پذیرفته شده است.

در ۳۱ دسامبر ۲-۱۳، ۹۱۵ درخواست پناهندگی به مدت بیش از ۱ سال افرادی که ترک دیار کرده و درخواست پناهندگی داده اند در صف انتظار قرار گرفتند در حالی که ۷۷ تای آنها حتی بیشتر منتظر ماندند مثلا حدود ۵ سال.

طبق تجربه ی این سازمان، پناهندگان معمولا بیش از شش ماه منتظر قرار مصاحبه خواهد ماند. چند سال پیش این مسئله بسیار طبیعی بود که پناهند۰ه باید تا چند سال منتظر وقت مصاحبه بماند اما اکنون بیشتر موارد در کمتر از یک سال مورد رسیدگی و تصمیم گیری قرار میگیرند.

مراحل مصاحبه شخصی پناهجو

مصاحبه شخصی

همه ی افراد درخواست کننده  پناهندگی باید یک بار حتما مصاحبه شوند. پناهجویان پس از ارائه ی درخواستشان تحت بازجویی سرویس امنیت ملی قرار خواهند گرفت. اینگونه بازجویی با هدف و به منظور تایید و تصدیق هویت و مسیر سفر پناهجو انجام میگیرد.اینگونه بازجویی ها نباید با هدف معینی که ناشی از محتویات درخواستی که ارائه شده باشد وگرنه تخلف محسوب میوشد و موجب به مشکل ب  خوردن پرونده فرد پناهنجو میشود. در واقع اظهارات پناهنده در این بازجویی با افزایش قابل اعتماد بودن وی در ارتباط خواهد بود و البته با توجه به این واقعیت که این بازجویی توسط پلیس برنامه ریزی شده است نه کسی که مسئول اتخاذ تصمیم در مورد سرنوشت پناهجو است.

پناهجویان باید در جریان مصاحبه با شخص قابل اعتمادشان باشند و با او همراه شوند. کودکانی که در حضور معرف قانونی خود نیستند نباید مورد مصاحبه قرار بگیرند.

اگر پناهجو ترس از شکنجه ی جنسی در جریان مصاحبه را داشته باشد میتواند درخواست کند که مصاحبه کننده همجنس وی باشد.و مسئولین باید این توان را داشته باشند که این موضوع را اثبات نمایند و به درخواست پناهجو احترام بگذرانند.

در صورتهای زیر درخواست پناهندگی شخص رد خواهد شد:

۱ شخص از یک کشور جهان سومی امن درخواست پناهندگی بدهد.

۲ شخص قبلا به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئیس پناهنده شده باشد و یا درخواست داده باشد.

۳ کشور دیگری مسئول درخواست وی تحت قانون دوبلین باشد

جهت کمک به افراد پناهده موسساتی توسط مراکز مذهبی و ساکنان اتریش وجود خواهد داشت به طور مثال موسسه (Volkshilfe) را موسسات از این دست نام برد.

کیس پناهدگی در اتریش چگونه باید باشد؟

منظور از کیس همان تقاضا یا مجموعه ای از گفته ها و خواسته هایی می باشد که پناهنده قصد دارد برای مراجع رسمی دلتی کشور پناهنده پذیر ارائه کند. این تقاضا باید یکی از علت های معاهده ۱۹۵۱ توجیه کند. یعنی ممکن است شخص به به علت های مختلف مثل تبعیض نژادی/ترس بنا بر دلایل سیاسی/عقیدتی/مذهبی/ملیتی/عضویت در ngo های اجتماعی و…نمیتواند در کشور خود زندگی کند، برای اثبات این موارد پناهجو باید اسناد و مدارک اثباتیه را نیز به همراه خود داشته باشد.

بدین ترتیب کیس موفق باید دارای شرایط زیر باشد:

۱-ترس از تبعیض نژادی/ترس بنا بر دلایل سیاسی/عقیدتی/مذهبی/ملیتی/عضویت در ngo های اجتماعی و…

۲-تناقض و تضاد در متن تقاضا و مجموعه گفته هایش اصلا وجود نداشته باشد

۳-هر ادعای شخص میزان موفقیت اش به اسناد و مدارک روشن و استدلال قناعت او بستگی دارد

۴-کیس پناهنده باید یک یا چند مورد از علت های پناهدگی در معاهده ۱۹۵۱ را داشته باشد.

۵-فرد پناهجو باید سعی کند هیچگونه دروغ و جعلیتی در مورد اسناد و مدارک خود نداشته باشد زیرا که دروغ در محاکم  و مراجع رسمی در اروپا از جمله اشتباهای جبران ناپذیر می باشد.

۶-کیس پناهده بر اساس چند محور و نکته ای اساسی، ساده و طبیعی ترتیب داده شود ، کیس نباید آنقدر پیچیده باشد که گوینده، مصاحبه کننده و ترجمان در کوچه و پس کوچه های آن گم شود.

شرایط پناهندگان در اتریش

با توجه به شرایط جدید دولت ها برای پناهجویان در حال حاضر ، پناهندگان از سوی دولت ها دارای هیچ ارزشی نبوده و در شرایط بسیار نامناسب و غیر بهداشتی ، با ادغام چندین خانواده در یک کمپ اسکان داده می شوند که خطرات جانی ، روحی ، مالی و اسیب های فراوان ان ها را تهدید می نماید که در انتها با شرایط دشوار و زمانبر یا با ورود ان ها موافقت شده یا به کشورشان بازگردانده می شوند . موسسات حقوقی و وکالتی همواره متقاضیان را از پناهندگی در اتریش منصرف نموده و راه های قانونی مهاجرت به کشور اتریش را پیشنهاد می نماید . تا زمانی که امکان سفر و مهاجرت به کشورهای گوناگون از راه های قانونی وجود دارد هیچ گاه پناهندگی را انتخاب نکرده و راه حل قرار ندهید و از این طریق اقدام ننمایید . خطرات و اسیب هایی که در روش پناهندگی در اتریش یا سایر کشورها وجود دارد از ان چه که تصور می کنید بیشتر است . بهتر است قبل از هرگونه اقدام و تصمیمی در زمینه پناهندگی از عواقب احتمالی و صدمات ان باخبر باشید و با اگاهی تمام پیش بروید . از همراهی شما صمیمانه متشکریم .

وضعیت پناهندگان ایرانی در اتریش

به گزارش یکی از ایرانیان از کمپ های اتریش که چنین بیان میدارد:

نا امنی های بسیار زیاد در خاورمیانه، مشکلات سیاسی و اجتماعی  و گاها تب زندگی در اروپا باعث می شود در کمپ های پناهجویان اتریش گروه های مختلفی از هر نژادی را بتوان دید که در این میان جمع های افرادی ایرانی هم کم نمیباشد. افرادی هر کدام با تعریف راست یا دروغ یم کیس پناهندگی در دادگاهای مربوطه شرایط سخت کمپ را به امید پذیرش اقامت در ایتن کشور را تحمل می کنند . پانسیون دور افتاده ای در اطراف کشور اتریش برای اقامت پناهجویان وجود دارد، با این حال اقامت در کمپ  معروف ترایسکیرخن بسیار سخت توصیف میشود، زیرا که ظرفیت این کمپ در حال کاهشس چشمگیری از ۱۸۰۰ نفر به ۴۰۰ نفر گزارش شده است.

تمامی این کمپ ها زیر نظر دولت اتریش اداره می شوند پناهندگان در این مدت،جز در موارد خاص،اجازه کار کردن ندارد.بعد از کمک های دولتی  این سازمان های مردم  نهاد و گاه مستقیما مردم محلی اتریش هستند که لباس/کتاب/غذا و یا حتی بخشی از نیاز های رفاهی و سرگرمی آن ها را تامین می کنند. در یکی از این کمپ ها قدیمی ۱۰۰ها پناهجوی سوری/عراقی/افغانی و البته ایرانی زندگی می کنند تا بلکه بتوانند به زودی به عضوی از جامعه اتریش تبدیل شوند.

هدف از نگارش این مقاله توضیحی مختصر در مورد معایب و خطرات اخذ اقامت از طریق پناهندگی در اتریش بود که به صورت مختصر خدمت شما عزیزان همیشه همراه سایت موسسه حقوقی ملک پور ارائه گردید. ضمن تشکر و قدردانی از حضور گرم شما در سایت موسسه حقوقی ملک پور به اطلاع شما عزیزان گرانقدر می رسانیم در صورت تمایل و در جهت ارائه توضیحات و پاسخ به سوالات بیشتردر باب راههای قانونی مهاجرت به اتریش و نه پناهندگی در اتریش ، شما سروران گرامی می توانید با مؤسسه ما در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان (به صورت تلفنی) و در صورت نیاز مشاوره حضوری وکلا و کارشناسان ارشد مؤسسه حقوقی ملک پور بهره مند گردید.

4 پاسخ
 1. محمدرضا صلواتی گفته:

  سلام واحترام، بنده متولد۱۳۳۷هستم و مدارک دانشگاهی مهندسی عمران دارم و همسرم متولد۱۳۴۰ است و فوق لیسانس
  مدیریت منابع انسانی میباشد قصد داریم پناهنده اتریش شویم آیا امکان دارد یاخیر؟ سپاس از راهنمایی

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و احترام. بزرگوار در خصوص پناهندگی خدماتی ارایه نمیشود. اگر قصد دارید از طرق قانونی مهاجرت به اتریش کسب اطلاعات نمایید پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 2. مشاور حقوقی گفته:

  سلام و خسته نباشید من دوسال پیش در کشور اتریش درخواست پناهندگی کردم و مدت شش ماه در اون کشور اقامت داشتم اما دادگاهی اصلی نشدم فقط انگشت نگاری و کیس راه دادم و خودم را خود خواسته بعلت مشکلاتی به ایران دیپورت کردم ایا من میتونم بازم اگر وارد اون کشور بشم به هرطریقی و هرکشوری از اروپای غرب درخواست پناهندگی کنم؟لطفا کمکم کنید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.