اخذ اقامت مالتا از طریق تولد

اخذ اقامت مالتا از طریق تولد

در این مقاله می کوشیم اطلاعات مناسبی درباره امکان اخذ اقامت مالتا از طریق تولد در سال 2018، بررسی صلاحیت اشخاص برای اخذ اقامت مالتا از طریق تولد، مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت مالتا از طریق تولد و شرایط لازم برای اخذ اقامت مالتا از طریق تولد را برای شما عزیزان شرح دهیم. اگر شما هم در پی دستیابی به اطلاعاتی در خصوص اخذ اقامت مالتا از طریق تولد هستید مطالعه ی مقاله ی زیر را به شما پیشنهاد می کنیم. وکیل مهاجرت و وکلا و مشاورین ارشد موسسه حقوقی ملک پور بزرگترین موسسه ی حقوقی خاورمیانه و موسسه مشاوره ای ام آی ایی اتریش با ارائه ی مشاوره ی حقوقی در حوزه ی حقوق داخلی و حقوق بین الملل آماده ی پاسخگویی به سوالات شما درمورد روش های اخذ اقامت کشور ها هستند.

تولد یک شخص در یک سرزمین آثار حقوقی خاصی را برای خود آن شخص و خانواده ی او در پی دارد. بعنوان مثال اگر فرزندی در خاک کشور برزیل متولد شود در بدو تولد تبعه ی برزیل به شمار می رود. ضمن اینکه خانواده ی وی هم به همین واسطه می توانند اقامت برزیل را کسب کنند. این قانون درکشورهای کانادا و امریکا نیز حاکم است. اما نظام حقوقی اعطای تابعیت کشور جمهوری مالتا متفاوت است. بر اساس قانون اساسی ۱۹۶۴ و قانون تابعیت مالتایی (کشورهای مشترک المنافع با بریتانیا_UKC ) شکل گرفته است پیش از این تاریخ مالتا جزو مستعمرات سلطنتی بریتانیا به شمار می رفت و افراد مالتایی تابعیت بریتانیایی داشتند.  پیش از تاریخ ۱ اگوست ۱۹۸۹ افرادی که در این کشور به دنیا می آمدند به صورت خودکار تابعیت مالتا را کسب می کردند. اما بعد از این تاریخ نظام اعطای تابعیت به سیستم خون تغییر پیدا کرد و تابعیت مالتایی از طریق نسب منتقل می گردد.
اخذ اقامت برمبنای تولد
بر این اساس اشخاصی که حدفاصل تاریخ ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۴ و ۳۱ جولای ۲۰۰۱ در خاک مالتا به دنیا آمده باشند، فارغ از اینکه والدین او چه تابعیتی دارند، تبعه ی مالتا به حساب می آمدند. اشخاصی که بعد از ۱ آگوست ۲۰۰۱ در خاک این کشور متولد شده اند به صورت خودکار تابعیت مالتایی به دست نمی آورند بلکه باید یکی از والدین او در مالتا به دنیا آمده باشد یا شهروند مالتا باشد.

اخذ اقامت بر مبنای نسب
اشخاصی که خارج از خاک مالتا و حدفاصل ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۴ و ۳۱ جولای ۱۹۸۹ بدنیا آمده اند در صورتی که پدر آنها به واسطه ی  تولد در خاک این کشور یا ثبت نام یا فرایند پذیرش تابعیت شهروند مالتا باشد می تواند برای اخذ تابعیت مالتایی اقدام کنند. برای زنان این امکان وجود نداشت که تابعیت مالتایی خود را به فرزندشان منتقل کنند. اما بعد از تاریخ ۱ آگوست ۱۹۸۹  قانون این اجازه را به اشخاصی که خارج از مالتا و از مادر مالتایی متولد شده باشند می دهد که بتوانند تابعیت مالتایی را از طریق نسب اخذ نمایند. بعد از تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۰۰ شخصی که حدفاصل ۲۱ سپتامبر ۱۹۶۴ و ۳۱ جولای ۱۹۸۹ خارج از مالتا و از مادر مالتایی متولد شده باشد می تواند از طریق ثبت نام تابعیت مالتایی تبعه ی این کشور شود.
در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۰۷ و بعد از اصلاحات قانون این کشور این امکان برای هر فردی که از طریق نسب مالتایی محسوب می شود وجود دارد تا از طریق ثبت نام برای اخذ پاسپورت مالتایی اقدام نماید. متقاضی باید شواهد و مدارک مربوط به تولد، ازدواج، مرگ خود و والدینشان را برای روند ثبت نام تابعیت مالتایی ارائه نمایند. پروسه ی ثبت نام در سفارت یا کنسولگری مالتا یا بخش شهروندی و امور مهاجرت مالتا انجام می شود و داشتن اقامت دائم مالتا الزامی نیست.
اتباع مالتا و کسانی که پاسپورت این کشور را اخذ می نمایند شهروند اتحادیه اروپا نیز به شمار می روند و می توانند از حق آزادی نقل مکان در اروپا ، و رای دادن برای پارلمان اروپا استفاده نمایند. برابر قانون حال حاضر مالتا فرزند شهروند مالتا که تابعیت مالتایی را در بدو تولد به صورت خودکار به دست نمی آورد، می تواند از طریق تابعیت این کشور را از طریق naturalization یا تحصیل تابعیت اخذ نماید. اخیراً نیز قانون کشور مالتا طرحی با عتوان برنامه ی سرمایه گذاری شخصی IIP تصویب کرده که در آن حالت شخص می تواند به همراه خانواده اش تابعیت مالتایی را تحصیل نماید.

اشخاصی که خارج از مالتا به دنیا می آیند ولی تبار و نسب مالتایی دارند می توانند مدارک خود را ارائه نمایند. اگر شخصی نوه ی یک فرد مالتایی باشد یا پدر و مادر او مالتایی باشند می تواند از طریق ثبت نام تبعه و شهروند مالتا بشود. مدارک مورد نیاز برای این امر عبارتند از:
۱٫ شناسنامه متقاضی
۲٫ مدارک تولد و گواهی ازدواج اجداد و والدین
وظیفه والدین کودکی که در مالتا به دنیا می آید این است که تولد فرزندشان در مالتا را ظرف ۱۵ روز ثبت نمایند. افراد با ارائه مدارک شناسایی و مدارک دیگر باید اقدام به ثبت نام فرزند خود در سازمان مربوطه  به نشانی Valletta VTL2000, Evans Building,، Merchants Street, نمایند.
افراد که صلاحیت اقدام برای ثبت نام به عنوان تبعه ی مالتا را دارند اگر زیر ۱۸ سال باشند، از طریق فرم https://www.gov.mt/en/Documents/Form%20A%20updated.pdf می توانند در خواست پاسپورت مالتایی نمایند. اعتبار این پاسپورت ۱۰ ساله است. همچنین یک عکس مخصوص پاسپورت برای افراد ۶ سال با بالا و دو عکس برای کودکان زیر ۶ سال مورد نیاز می باشد.

بعنوان نتیجه گیری می توان گفت که اخذ اقامت مالتا از طریق تولد با وجود شرایط خاصی من جمله داشتن نسب مالتایی امکان پذیر است. امید است مطالعه ی این مقاله به سوالات ذهنی شما در خصوص اخذ اقامت مالتا از طریق تولد پاسخ داده باشد. شما می توانید با مراجعه به وبسایت  ، www.malekpourco.com و www.malekpourmie.com اطلاعات مناسبی درباره ی اخذ تابعیت و اقامت کشور ها کسب نمایید. همچنین مشاورین موسسه ی حقوقی ملک پور در وین و دفاتر همکارش در ایران بزرگترین موسسه ی حقوقی خاورمیانه آماده برای پاسخگویی به سوالات شما عزیزان به صورت تلفنی و حضوری هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.