اخذ اقامت و تابعیت از طریق ازدواج

آیا امکان مهاجرت از طریق ازدواج با تبعه یک کشور وجود دارد؟آیا از طریق ازدواج با تبعه یک کشور میتوان به اقامت یا تابعیت آن کشور دست یافت؟ آیا در روش اخذ تابعیت از طریق ازدواج تفاوتی بین ازدواج با مقیم و تبعه یک کشور وجود دارد؟ آیا شخص متقاضی اجازه کار در کشور متبوع را خواهد داشت؟

 

میل عظیم مهاجرت همواره به سمت آسان ترین راه سوق مییابد. در میان همه راه های مهاجرت از قبیل تحصیل ، سرمایه گذاری، ثبت شرکت و کار در کشور هدف و روش مذموم و ناپسند پناهندگی که بسیار خطرناک است روش دیگر نیز برای اخذ اجازه ورود به خاک کشور دیگر و اخذ اقامت و تابعیت آن کشور وجود دارد و آن هم طریقه ازدواج با یک مقیم یا تبعه کشور مورد نظر است . به طور قانونی هر گاه شخص با تبعه یک کشور یا کسی که به نوعی تابعیت یک کشور راکسب نموده ازدواج نماید ، تابعیت آن کشور را کسب می نماید.البته در قوانین برخی کشورها مانند ایران تابعیت از مرد به زن منتقل و به نوعی تحمیل می شود و بانوان در این انتقال تابعیت  بی اثر هستند و در واقع تابعیت شوهر خود را کسب می نمایند.اما طی گذشت زمان این قوانین در بسیاری از کشورها تغییر شکل یافت و این قاعده بین زن و مرد یکشان شد،اما متاسفانه در قانون مدنی ایران به قوت خود باقی است.

جدا از نگاهی قانونی به این طریق، بررسی رویه امر مهاجرت از طریق ازدواج خالی از لطف نیست و امید است که با کسب آگاهی در این مورد از سودجویی برخی گروههای دروغین و کذب نظیر بعضی موسسات همسر یابی و…جلوگیری به عمل آید، البته قطعا اخذ مشاوره از طریق موسسات حقوقی معتبر در این زمینه راهی مطمئن جهت انتخاب راه صحیح خواهد بود.

امر مهاجرت از طریق ازدواج در اکثر کشورها شرایطی مشابه دارند که در بعضی کشورها مانند انگلیس،آمریکا و … میزان بالاتری از حساسیت در رابطه با صدور ویزای ازدواج و اعطای تابعیت از طریق ازدواج با اتباع خودشان را از طریق اعمال قوانینی خاص و الزام به ارائه مدارکی جزئی تر در این باب دیده می شود که علت این اعمال قوانین سختگیرانه  بیشتر جلوگیری از ازدواج های صوری اشخاص خارجی با اتباع کشور هاست که در چند سال گذشته حجم گسترده ای از مهاجرت را به خود اختصاص دادهد استو کشورهای پیشرفته و توسعه یافته که اکثریت ارزش زیادی برای اتباع زیادی برای اتباع خود قائل هستند و منظور حمایت بیشتر از آن ها و ارائه خدمات رفاهی ،آموزشی،بهداشتی و حمایت بیشتر از اتباع خود برقراری امنیت و غیره مخالف ورد اتباع خارجی به  داخل خاک خود و اختصاص منابع و امکانات به انها هستند.

مگر اشخاصی که به نوعی برای دولت و جامعه مفید بوده یا حد اقل از طرق قانونی و با دلایل موجه به کشور ورود کنند.

در ادامه بیان برخی شرایط مشترک اخذ اقامت از طریق ازدواج می پردازیم.

همانطور که گفته شد یکی از مسائل حائز اهمیت در امر ازدواج در نظر آفیسر صادر کننده ی ویزا حقیقی بودن ازدواج است که این صحت از طریق ارائه مدارک در رابطه با امور جزئی یک رایطه مانند عکس های دو نفره و خانوادگی که نشان دهنده حضور اشخاص در خانواده و اقوام دو طرف باشد.

مدارک نشان دهنده سفر مشترک

رسید های پستی مربوط به ارسال هدایا برای یکدیگر و حتی پرینت تماس های تلفنی و متون آن ها شامل چت ،پیان کوتاه و غیره.

شخصی که قصد درخواست ویزای ملحق شدن به همسر خود در کشوری را دارد می بایست از طرف شخص تبعه یا مقیم از نظر مالی حمایت شود و این حمایت نیز می بایست ثابت گردد برای مثال در برخی کشورها ،شخص تبعه یا مقیم باید خانه ای برای زندگی دو نفر داشته باشد  اعم از اینکه مالک یا مستاجر باشد همچنین داشتن شغل ثابت و درآمد ماهیانه ای معادل رفع نیاز های دو نفر .مبالغ مربوط به هزینه سالانه دو نفر بایدبرای مدت حداقل سه ماه در حسابی تحت نظر اداره مهاجرت آن کشور بماند .از دیگر شرایطی که شخص به عنوان حمایت کننده می بایست داشته باشد این است که از ممنوعیت های قانونی مانند منع خروج بری باشد مورد تعقیب قانونی نبوده و ورشکسته یا محکوم به بس نباشد.

شاید این سوال به ذهن برسدکه آیا شخص متقاضی بعد از ورود به کشور متبوع همسر اجازه اشتغال دارد؟ بلی،شخص می تواند بعد از ورود به کشور متبوع همسر به جست و جوی کار بپردازد

در نهایت شخص مهاجرت کننده از این طریق می تواند در کشور متبوع همسر اقامت نموده از امتیازات و حقوق سایر مقیمان آان کشور بهرهمند شده و گذراندن مدت زمان و اقامت به تابعیت دست یافته و پاسپورت آن کشور را دریافت نماید و متعاقبا از حمایت های دولتی و ارزش پاسپورتی کشور متبوع برخوردار گردد.

نکته قابل توجه دیگر امکان همراه شدن فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال شخص متقاضی و اخذ اقامت  وی پس از گذراندن مراحل مربوطه است.

لازم به ذکر است ازدواج با تبعه یک کشور و اخذ اقامت یا تابعیت در برخی کشورها مانند امریکا به دو بخش نا مزدی و ازدواج منفک می شود و بعضا دوره ی زمانی متفاوتی را بر شخص بار می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.