قانون خاک در کشور برزیل

اقامت برزیل از طریق تولد

در این مقاله سعی داریم به یکی از مرسوم ترین و رایج ترین سوال های متقاضیان در  زمینه اقامت در برزیل پاسخ  دهیم.

از نقطه نظر قانون, کشور برزیل کشوریست که نظام حقوقی این کشور برای اخذ تابعیت از قانون خاک تبعیت میکند و اگر یک فرزندی در خاک برزیل متولد شود به طور خودکار اقامت برزیل به طور دایم و سپس شناسنامه برزیلی و پاسپورت برزیلی را میتواند اخذ نماید همچنین قانون مهاجرت و  immigration کشور برزیل تحت نظام قانون خاک، توضیحاتی در باب چگونگی اخذ اقامت دایم پدر و مادری که در خاک این کشور فرزندی به دنیا می آورند نیز مسایلی را توضیح داده است.

همانطور که میدانید یکی از طرق مهاجرت در نظام قانونی، طریق تولد است که وابسته به قانون خاک یا خون می باشد، تعریف شده است.

ضمن اینکه توضیح میدهیم که  اگر قانون خاک در یک کشور حاکم باشد، اگر والدینی فرزندی در آن کشور به دنیا بیاورند میتوانند اقامت آن کشور را به دست آورند.

همچنین  اگر قانون یک کشور  خون باشد از طریق ازدواج با تبعه آن کشور مقصد, و تولد فرزند در آن کشور، نیز این قوانین حاکم خواهد بود. بنابراین تفاوت ظریفی فی مابین آثار حقوقی ناشی از رعایت قانون خاک یا خون در یک کشور وجود دارد.

کشور برزیل همانند کانادا یا یکسری از کشورهای امریکای جنوبی از قانون خاک تبعیت میکنند.

تابعیت کشور برزیل از نظام قانونی خاک تبعیت میکند به عنوان یک قانون کلی هر شخصی در برزیل دنیا بیاید در زمان تولد بلافاصله میتواند اقامت کشور برزیل را بگیرد.

همچنین ابهاماتی وجود دارد در مورد اینکه اگر فرزندی که والدینش Citizen برزیل هستند در خارج از برزیل به دنیا بیاید وضعیت اقامتی او به چه شکل خواهد بود؟

دوحالت دارد یک اینکه فرزندی در خارج از برزیل از والدین برزیلی به دنیا می آید اما تحت نظام قانونی دولت برزیل در خارج از برزیل در حال فعالیت میباشد این شخص امکان این را دارد که اقامت دایم برزیل را داشته باشد و پاسپورت برزیلی را کاملاً داراست.  همچنین حالت دوم اینکه فرزندی از والدین برزیلی در خارج از برزیل به دنیا بیاید و در حقیقت بلافاصله او را به خاک برزیل برگردانند قبل از اینکه دادگاهی جهت تعیین تابعیت او تشکیل گردد میتواند پاسپورت برزیلی خود را سریع اخذ نماید.

ازآنجا که طرق مختلف مهاجرت به کشورها وجود دارد معمولاً طریق تولد کمتر مورد توجه قرار میگیرد. اما در کشور برزیل به دلیل سهل الوصول بودن اخذ اقامت و تابعیت کشور برزیل از طریق تولد خیلی از افرادی که هدف هجرت به کشورهای امریکای جنوبی مانند برزیل را دارند راه تولد را پی میگیرد.

این طوراست که زوج های جوان میتوانند با تولد یک فرزند در کشور برزیل اقامت فرزند خود را بلافاصله گرفته و پس از گذشت چند ماه تابعیت او را اخذ نمایند.

همچنین بعد از گذشت یک سال امکان اخذ اقامت دایم کشور برزیل برای والدینی که فرزندشان در کشور برزیل متولد شده است می باشد.

به قدری این موضوع حائذ اهمیت شده است که والدینی که به دنبال اخذ اقامت کشوری هستند و میخواهند یک مسیر قانونی را انتخاب کنند تا تجربه ای جهت زندگی درکشورهای خارجی را داشته باشند پس از یافت قانون اخذ تابعیت برزیل از طریق تولد و برنامه ریزی برای این امر به نیت اینکه روزی خودشان اقامت این کشور را اخذ می نمایند، برنامه ریزی جهت تولد یک فرزند خواهند داشت و مقدمات سفر به کشور برزیل را میچینند. حال به طور خلاصه مرحله سه گانه اخذ تابعیت فرزندی که در کشور برزیل به دنیا می آورید را برای شما نام میبریم :

مرحله اول پس از تولد فرزند، گرفتن گواهی تولد یا شناسنامه برزیلی فرزند.

مرحله دوم گرفتن پاسپورت برای فرزند برزیلی خود می باشد.

مرحله سوم پر کردن فرم درخواست اقامت برای فرزندی که در برزیل به دنیا آمده است میباشد.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب اقامت برزیل از طریق تولد

audio اخذ اقامت برزیل از طریق تولد

فرم زرد چیست؟

در این مرحله چگونی اخذ شناسنامه تولد برای فرزندی که در برزیل به دنیا امده است را شرح میدهیم.

زمانی که فرزند شما به دنیا آمد بیمارستانی که فرزند شما در آن به دنیا آمده است فرمی را برای فرزند شما پر می کند. این فرم سابقا به رنگ زرد بوده است بنابراین به فرم زرد معروف است . اکنون نیاز است فرم زرد برای فرزند شما پر شود البته رنگ این فرم در حال حاضر سفید است اما به دلیل اینکه پیش از این جهت اخذ شناسنامه فرزند برزیلی این فرم همواره زرد بوده است به نام فرم زرد معروف است.

اسم این فرم Declaration of Live Birth است. نام برزیلی این فرم Declaração de Nascimento Vívo است . درون این فرم اطلاعات ضروری در مورد فرزند شما پر می شود  تا گواهی تولد فرزند برزیلی شما صادر شود.

یکی از اطلاعات بسیار مهم در این فرم زرد پرینت اثر پای فرزند متولد شده می باشد. پس از آنکه فرم زرد در بیمارستان پر شد حال می توانید شرایط را برای اخذ شناسنامه برزیلی فرزند متولد شده در برزیل را فراهم ببینید. مرحله بعدی مراجعه به دفتر اسناد رسمی در آن شهر می باشد. دفتر اسناد رسمی به زبان برزیلی *** می شود. در دفتر اسناد رسمی تمامی شناسنامه های تولد به صورت رایگان ارئه خواهد شد. اما پیش از آنکه گواهی تولد را در دفتر اسناد رسمی ثبت نمایید و اخذ نموده باشید می بایست نکاتی را راعایت فرمایید :

 1. ۱٫ شما به دو شاهد برزیلی نیاز دارید.
 2. فرزند شما باید در آنجا حضور داشته باشد.
 3. والدین فرزند برزیلی باید در دفتر اسناد رسمی حضور بهم رسانند.
 4. شماره ی CPF را باید داشته باشید.
 5. ارائه ی نامه ی اقامت یا سندی مبنی بر اینکه شما اقامت برزیل را چه کوتاه مدت چه بلند مدت دارید.

اما کد CPF به چه معنی و چه می باشد ؟ CPF به معنی کد شناسایی یک فرد حقیقی ترجمه می شود(Registration of a Physical Person) و عبارت برزیلی آن Cadastro de Pessoa Física است . کد CPF به قدری مهم است که در کشور برزیل برای انجام امور ریز و درشت در زندگی روزمره نیاز به ارائه کد CPF خود دارید. انجام اموری مانند اصلاح موهای خود، خرید یک خانه ، گرفتن بلیط هواپیما، باز کردن حساب بانکی، خرید ماشین،خرید خط تلفن همراه و خود تلفن همراه و همچنین برای هر نوع عضویتی به صورت آنلاین یا خرید آنلاین نیاز دارید کد CPF خود را به عنوان کد شهروندی برزیلی ارائه دهید .

به طور کلی دو نوع کد CPF وجود دارد. کد CPF موقت و کد CPF دائمی. اینکه شما به کدام یک از این انواع کد CPF نیاز دارید بستگی دارد که :

 1. شما یک توریست در برزیل باشید که فقط یک روز میخواهید آنجا بمانید.
 2. شما مقیم برزیل هستید بیش از یک روز.
 3. شما گردشگری در برزیل هستید که هنوز اقامت برزیل را اخذ نفرمودید.

به طور کلی اگر شما اقامت کوتاه مدت دارید کد CPF موقت خواهید گرفت و اگر شما قصد اقامت بلند مدت دارید نیاز به اخذ کد CPF بلند مدت یا دائمی دارید.

جهت این موضوع پس از انتخاب نوع CPF خود نیاز به پر کردن فرم درخواست دارید که کلیپی جهت آموزش چگونگی پر کردن فرم Application برای شما ضمیمه گشته است.

دقت بفرمایید اگر شما CPF را برای اقامت توریستی خود یا برای اقامت دائم خود می خواهید پر کنید، فرم آن را سپس پرینت گرفته و ارائه دهید در هر حالتی این فرم کاملا به زبان پرتغالی بوده اما جهت سهولت در انجام این امر برای متقاضیان اخذ اقامت دائم برزیل توسط تولد فرزند در این کشور,  ویدئوی آموزشی پر کردن Application Formرا در سایت موسسه حقوقی ملک پور برای شما ضمیمه کرده ایم.

دقت بفرمایید منظور از سند اقامتی برای شما که باید در دفتر اسناد رسمی محل اقامت خود در برزیل باید ارائه دهید همان اجاره نامه ایست که می توانید اگر جایی را اجاره کرده اید ارئه دهید، که اگر اینطور است باید امضای صاحبخانه حتما پای آن اجاره نامه در دفتر اسناد رسمی ثبت و رسمی شده باشد.

پس از اینکه جهت اخذ گواهی تولد فرزند برزیلی خود کلیه مدارک مذکور را فراهم نمودید آنها را به دفتر اسناد رسمی ارائه خواهید داد و در تنها چند دقیقه با چند مهر امضاء و تمبر شما گواهی تولد فرزند برزیلی خود را دریافت خواهید نمود و با اخذ گواهی تولد برزیلی فرزندتان دنیایی از امکانات و فرصت ها برای فرزندتان و خود شما در کشور برزیل فراهم می آید.

مرحله بعدی گرفتن پاسپورت فرزند برزیلی شما خواهد بود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. با توجه به اینکه اخذ اقامت کشور برزیل از طریق تولد یکی از موضوعات بسیار قابل بحث در دنیای مجازی می باشد به متقاضیان اخذ اقامت برزیل از طریق تولد فرزند در این کشور توصیه می کنیم به دقت متون مذکور را مطالعه نموده و در باب اخذ اقامت کشور برزیل از طریق تولد هر سوالی داشته باشند می توانند پاسخ آن را در این متون دریافت نمایند و این متون را با دوستان یا اطرافیان خود که آنها نیز متقاضی اخذ اقامت برزیل از طریق تولد فرزند هستند به اشتراک بگذارند.

جهت اینکه ادامه ی اقامت فرزندتان در برزیل ممکن باشد یا اگر قصد خروج از خاک برزیل را دارید و مجددا می خواهید به واسطه ی تولد فرزند وارد این کشور شوید حتما نیاز به پاسپورت خواهید داشت و برای فرزند خود و پس از ارائه ی مدارک مورد نیاز جهت اخذ پاسپورت برای فرزندتان حدود یک هفته طول می کشد تا پاسپورت برزیلی فرزندتان صادر شود.

مهم ترین نکته در ارائه ی مدارک جهت اخذ پاسپورت فرزند خود که در برزیل متولد شده است تهیه ی عکس پاسپورتی برای فرزندتان می باشد که به هیچ عنوان هیچ ارگان دولتی در این مورد شما را کمک نخواهد کرد و این کاملا به عهده خود متقاضی یعنی شما می باشد.

جهت اینکه بتوانید عکس مناسب و مورد تایید دفتر اسناد رسمی محل اقامت خود در برزیل را فراهم نمایید ابتدا از فرزند خود در یک زمینه ی سفید از سر او عکسی تهیه نمایید بدون آنکه کلاه یا پوششی بر روی سر او باشد سپس فایل عکس را ذخیره نمایید حال به سایت *** مراجعه نمایید و طبق راهنمای این سایت عکس را تغییر داده، برش داده سپس مجدد فایل را ذخیره نمایید و به روی یک کارت حافظه ذخیره نموده و ضمیمه مدارک خود نمایید و ارائه دهید.

حال نیاز است به دفتر پلیس فدرال در محل اقامت خود مراجعه نموده عکس به همراه سایر مدارک را به قسمت پذیرش ارئه دهید و صبر کنید تا نوبت شما برسد. زمانی که نوبت شما می رسد یک افسر پلیس با شما مصاحبه کرده تصویر فرزندتان را دریافت می کند رسید مبلغ پرداختی بابت استار پاسپورت فرزندتان همچنین گواهی تولد او را دریافت می نماید و ثبت نهایی را انجام می دهد. سپس شما تا یک هفته امری را نیاز نیست انجام دهید و فرایند صدور پاسپورت فرزند شما یک هفته بعد به اتمام می رسد و طی یک پیام از طریق ایمیل به شما اعلام می شود که پاسپورت فزند شما آماده است و جهت تحویل به آدرس مشخص که ذکر می کنند مراجعه نمایید.

پس از انکه پاسپورت فرزندتان را دریافت کردید می توانید بدون توجه به وضعیت اقامتی خود با ویزای قبلی خود چه توریستی بوده است چه غیر توریستی می توانید در خاک برزیل اقامت اختیار کنید همچنین پس از اخذ یک پیشنهاد شغلی حتی اجازه ی کار هم خواهید داشت. نکته بسیار مهم جهت متقاضیان اخذ اقامت کاری در برزیل یا اخذ اقامت دائم در برزیل این است که توسط این فرایند مذکور بدون نیاز به خروج از خاک برزیل می توانید ویزای خود را به اقامت دائم برزیل تبدیل نمایید.

به هیچ عنوان شما نمی توانید از خارج از کشور برزیل برای این نوع اقامت درخواست و اقدام نمایید ، حتما باید شما در خاک برزیل باشید تا بتوانید برای اخذ اقامت برزیل از طریق تولد فرزند در برزیل اقدام نمایید. نکته بسیار مهم جهت والدین فرزندی که در برزیل متولد شده است، اگر والدین غیر برزیلی هستند و پس از حضور در خاک برزیل فرزندی به دنیا آوردند می توانند همان زمانی که اقدام به اخذ پاسپورت فرزند برزیلی خود در اداره پلیس می نمایند توسط مراجع قضایی معتبر درخواست کنند تا اقامت خود والدین نیز در برزیل صادر گردد، یا می توانید همان زمانی که پاسپورت فرزند خود را دریافت نمودید به  یک آژانس مهاجرتی و اقامتی در برزیل که معتبر باشد مراجعه نموده و فرایند اخذ اقامت دائم برای شما والدین گرامی صورت گیرد.

پس از اخذ پاسپورت فرزندتان اگر برای اخذ اقامت دائم برزیل از طریق تولد فرزند برای خودتان اقدام می نمایید می توانید به طور شخصی این کار را انجام دهید، می توانید از دفاتر اقامتی معتبر در برزیل استفاده نمایید اما در صورتیکه این امر را به شخص دیگری بسپارید قطعا هزینه هایی برای شما خواهد داشت بنابراین به شما متقاضیان اخذ اقامت دائم برزیل از طریق تولد فرزند پیشنهاد می کنیم از مشاورین متخصص در این امر که با موسسه حقوقی ملک پور همکاری می نمایند کمک بگیرید.

جهت اخذ مشاوره رایگان در باب چگونگی انجام فرایند اخذ اقامت دائم کشور برزیل از طریق تولد فرزند می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور مشاوره رایگان تلفنی داشته باشید، همپچنین از خدمات موسسه حقوقی ملک پور در کشور برزیل جهت مشاوره کامل برای امر حقوقی اخذ اقامت و نامه نگاری های حقوقی در این باب می توانید همراهی و همیاری بگیرید.

موسسه حقوقی ملک پور مفتخر است به متقاضیان  اخذ مشاوره های حقوقی در باب اقامت دائم کشور برزیل از طریق تولد خدماتی را به طور مشاوره ای ارائه دهد همچنین در تمامی فرایند ها و مراحل حقوقی مذکور که در این مقاله به آن اشاره شد نیاز خواهید داشت یک مشاور،  حقوقدان یا وکیل مهاجرتی در کنار شما باشد که در این باب می توانید از مشاورین موسسه حقوقی ملک پور کاملا مشاوره اخذ نمایید. لازم به ذکر است موسسه حقوقی ملک پور خدمات گسترده و نوینی در باب انجام امور حقوقی مربوط به اخذ اقامت دائم کشور برزیل از طریق تولد فرزند در کشور برزیل به طور مستقیم خدمت شما متقاضیان عزیز ارائه خواهد داد. زمانی که شما اقدام به اخذ اقامت دائم کشور برزیل از طریق فرزند برزیلی خود می نمایید یک شماره طی یک برگ نامه برای شما صادر می گردد که در آن کد مشخصات شما یا همان کد شناسایی شما به طور موقت ذکر شده است و این کد موقت تا زمانی که ویزای اقامت دائم شما صادر گردد به شما کمک خواهد کرد.

دقت نمایید اگر شما از خاک کشور برزیل خروج کرده و مجدد قصد ورود به آن را داشته باشید با همین آی دی موقت می توانید این امر را انجام دهید. در حقیقت آی دی اصلی که برای یک شخص خارجی که اقامت برزیل را اخذ نموده است تعریف می شود و اخذ آن مراحل بعدی را در پی خواهد داشت. شما با همان آی دی موقت هم می توانید حساب بانکی باز کرده و امور شهروندی خود را در برزیل انجام دهید .

دقت فرمایید زمانی که آی دی کارت موقت جهت شهروندی برزیل دریافت می کنید از آن روز حدود چهل روز طول می کشد تا پلیس فدرال برای شما کارت شناسایی را صادر نماید. از جمله سوالات و مسائل بسیار مهم که در ذهن متقاضیان اخذ اقامت دائم از طریق تولد فرزند نقش می گیرد این است که هزینه های تولد یک فرزند در برزیل به چه میزان می باشد؟

دقت فرمایید شهری که متقاضیان جهت اقامت و حضور در آن و تولد فرزند را انتخاب می کنند روی هزینه ها تاثیر می گذارد. بیمارستانی که انتخاب می کنند تاثیر گذار است و پزشکی که انتخاب می کنند تاثیر می گذارد. دقت کنید متقاضیان اخذ اقامت دائم برزیل از طریق تولد فرزند فقط در بیمارستان های خصوصی برزیل می توانند درخواست تولد فرزندشان را به عنوان یک شهروند خارجی Submitنمایند. اینکه تولد به صورت طبیعی صورت بپذیرد یا به طور سزارین هزینه های متفاوتی دارد.

دقت بفرمایید هر ۳٫۵رئال برزیل حدودا ۱ دلار آمریکا خواهد بود. تولد طبیعی فرزند حدود ۲۱۰۰ دلار آمریکا هزینه خواهد داشت اما این هزینه فقط هزینه خود تولد خواهد بود و هر چکاپ ۴۵ دلار هزینه خواهد داشت و معمولا ۶ الی ۷ چکاپ مورد نیاز است همچنین ۱۵۰ دلار چکاپ های نهایی هزینه خواهد داشت که در مجموع حدود۲۳۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. دقت فرمایید این فقط هزینه ، هزینه ی تولد و چکاپ ها بوده است. این در حالیست که هزینه ی تولد فرزند از طریق سزارین ۱۰۵۰ دلار تخمین زده می شود. به هر دو نوع تولد چه به صورت طبیعی چه به صورت سزارین  هزینه ی تیم پرستاری نیز اظافه می شود. هزینه تیم پرستاری برای هر تولد بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه خواهد داشت.

به طور کلی در باب هزینه های تولد فرزند در برزیل باید عرض کنیم این هزینه های مذکور مربوط به پزشک و تیم پرستاری مربوطه می باشد و بسته به نوع سنی که انتخاب می کنید در شهری که آنجا تشریف دارید هزینه ها کمی متفاوت تر هم خواهد بود. بنابراین جهت اخذ اطلاعات مکفی در این باب می توانید به سایت های بیمارستان های خصوصی  موجود در شهر های اصلی برزیل مراجعه نمایید و هزینه ها را به طور جزیی دریافت نمایید. مجموعه هزینه ی تولد از طریق بخش تولد طبیعی با تمامی هزینه ها حدود ۳۰۰۰ دلار و از طریق سزارین حدود ۴۰۰۰ دلار خواهد بود.

متقاضیان اخذ اقامت دائم برزیل از طریق تولد فرزند می توانند جهت اخذ مشاوره رایگان با مشاورین متخصص در این امر که شامل گروه وکلای حقوق بین الملل و مشاورین حقوق بین الملل می باشند تماس داشته و مشاوره رایگان اخذ نمایند.

نفیسه هاشمی

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 پاسخ
 1. Hassan گفته:

  با سلام، 2 سوال از شما دارم:
  1) آیا این احتمال هست که پلیس مهاجرت در فرودگاه بدلیل حاملگی همسر هردومونه دیپورت کنه؟ (آخه قطعا میفهمه زنیکه 7-8 ماهه بارداره قصد زایمان در این کشور و اخذ تابعیت از طریق خاک رو داره)
  2) در صورت اتمام مدت قانونی ویزای توریستی امکان تمدید ویزا وجود داره یا خیر؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت بفرمایید .

   پاسخ
 2. maziar samiei گفته:

  با سلام بنده یک متاهل و کارمند اداره دولتی هستم کارشناس بیمه رشته تحصلیمه ، همسرم کارشناس ارشد آموزش زبانه هستم و سوالی که داشتم اینه خواستم ببینم هزینه و امکان تولد نوزاد کشور برزیل چطوره

  پاسخ
 3. مونا گفته:

  با سلام و عرض خدا قوت خدمت شما و از مشاوره های شما کمال تشکر دارم
  من در ترکیه اقامت یکساله گرفتم اما تصمیم قطعی دارم که فرزندم در یک کشوری که پاسپورت از طریق تولد میده بگیرم و می خوام در دسترسترین و کم هزینه ترین کشور باشه و می خوام از تمام هزینه هامطلع باشم صفر تا صد و من باردار بشم چه زمانی باید در اون کشور باشم برای زایمان ممنون میشم پاسخ کامل بدهید

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 4. مشاور حقوقی گفته:

  سلام.بنده ۲۱ سالم هست،معدل دیپلم تجربی ام ۱۱ است،میخواستم ببینم آیا این امکان وجود داره که در دانشگاه رودن روسیه در رشته دنداپزشکی تحصیل کنم،یعنی راهی وجود داره یا اصلا دانشگاه دیگه ای در روسیه یا اوکراین وجود داره با این معدل بتونم دندون بخونم و مدرکش هم مورد تایید ایران باشه ممنونتون میشم جواب بدید

  پاسخ