اخذ اقامت اوکراین از طریق ازدواج

در این مقاله مدارک و شرایط لازم برای اخذ اقامت اوکراین از طریق ازدواج بیان شده و سعی شده تا جای ممکن به سوالات شما در خصوص اخذ اقامت اوکراین از طریق ازدواج پاسخ داده شود اما این امر دارای زوایا و جزییات فراوان است که نیازمند تجربه و دانش کافی در این زمینه می باشد لذا وکلای موسسه حقوقی ملک پور با جمع این دو مهم می توانند بهترین راهکارها در خصوص اخذ اقامت اوکراین از طریق ازدواج و دیگر طرق مهاجرت به اوکراین را پیش روی شما قرار دهند.

یکی از راه های کسب اقامت یا تابعیت کشورها ازدواج با تبعه آن کشور است .هر ساله هزاران اجازه اقامت از طریق ازدواج در اکراین صادر می شود.ازدواج بین شهروندان اکراین و یک خارجی مطابق مفاد مربوط به قانون  ازدواج اوکراین تنظیم می شود و اعطای اقامت دائم به یک خارجی از طریق ازدواج با شهروند اوکراین مطابق قانون اوکراین در خصوص وضعیت حقوقی اتباع خارجی تنظیم می شود.اصول حاکم بر روابط خانوادگی با خارجیان در ماده ۲۶ قانون اساسی اوکراین بیان شده است که تصریح می دارد خارجیان که به طور قانونی در اوکراین اقامت دارند از حقوق و آزادی های مشابه و همین طور از مسئولیت های مشابه با شهروندان اوکراینی برخوردارند.با توجه به ماده ۱۸ قانون اوکراین در خصوص وضعیت حقوقی خارجیان و افراد بدون تابعیت،خارجی ها در ازدواج و روابط خانوادگی از حقوق و مسئولیت های مساوی باشهروندان اوکراین برخوردارند.

 

مزایای ازدواج با شهروند اوکراین

از مزایای ازدواج یا شهروند اوکراین می توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • حق حرکت و اقامت آزادانه در خاک اوکراین
 • حق آموزش (از جمله آموزش و پرورش رایگان برای کودکان)؛
 • حق کسب تابعیت اوکراین
 • حق برخورداری از خدمات مالی در اوکراین (کارت، حساب، اعتباری، وام ها و غیره)
 • عدم نیاز به گرفتن اجازه کار برای اشتغال (کار موقت، کار ثابت و منظم)
 • حق برخورداری از شرایط کاری مناسب (ساعات کار، استانداردهای ایمنی و بهداشت، حقوق تعطیلات)؛
 • حق الحاق به خانواده (همسر، فرزندان و پدر و مادر )
 • عدم نیاز به اخذ ویزا، پر کردن کارت های مهاجرت، گرفتن ثبت نام، پرداخت هزینه های کنسولی.
 • حق در ورود با معافیت از حقوق گمرکی وسایل نقلیه (برای استفاده شخصی)
 • حق اخذ ویزا به کشورهای ثالث از اوکراین
 • حق برخورداری از حقوق بازنشستگی، کمک هزینه خانواده و امنیت اجتماعی (حداقل کمک درآمد، حقوق بازنشستگی، بهداشت و درمان رایگان، و غیره)

 

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در اوکراین:

اسناد ذکر شده در ذیل باید به Local Department of Vital Satistics and Civil Status که مخفف آن ZAGS است داده شود.

مدت معمول انتظار برای ثبت ازدواج در اوکراین یک ماه است با این حال ممکن است اتباع خارجه قبل از انقضای این مدت یک ماهه درخواست اجازه برای ثبت ازدواج کنند که این عذر موجهی محسوب می شود.

مدارک عبارتند از:

 • گذرنامه خارجی: باید برای حداقل یک سال معتبر باشدو به زبان اوکراینی ترجمه و در دفترخانه اسناد رسمی تایید شده باشد.
 • گواهی تولد با احراز هویت(طبق قانون کشور خودتان)باید به اوکراینی ترجمه و توسط دفتر اسناد رسمی در اوکراین گواهی شود.
 • سند وضعیت تاهل حال حاضرتان(استشهادیه مبتنی بر مجرد بودن) و گواهی نداشتن مانع برای ازدواج به معنای اثبات این امر که شما از نظر قانونی قادر به ازدواج هستید باید به اوکرانی ترجمه و در دفترخانه اسناد رسمی اوکراین تایید شود.

 

پس از ثبت ازدواج گواهی ازدواج استاندارد به زبان اوکراینی دریافت می کنید که توسط وزارت اوکراین تایید شده.گواهی ازدواج بری اهداف مهاجرت به کار می آید.

خدمات دولتی مهاجرت در اوکراین درخواست اجازه اقامت را تنها با ویزای بلند مدت D می پذیرد که بر اساس گواهی ازدواج معتبر اعطا می شود.

ویزای D  به شما اجازه می دهد برای انجام فرایند درخواست اقامت موقت از خدمات محلی اقامت تحت عنوان عنوان over در طول ۴۵ روز از اعتبار آن وارد شوید.

توجه:اعتبار مدارک فوق به جز گذرنامه ۶ ماه است و تاریخ معتبر تاریخ صدور توسط مقامات صالح است.

توجه:در اکثر مواقع اسناد استاندارد برای شهروندان کشورهای مختلف یکسان است اما معمولا بهتر است به RAGS در جایی که ازدواجتان ثبت شده مراجعه کنید و لیست مدارک مورد نیاز را تایید کنید.

 

مدت کسب تابعیت

سریع ترین راه برای به دست آوردن شهروندی اوکراین ازدواج است زیرا طبق قانون اوکراین یک خارجی باید حداقل ۵ سال متوالی در خاک اوکراین زندگی کند تا بتواند تقاضای شهروندی دهد اما در صورت ازدواج با شهروند اوکراین و زندگی با او در خاک اوکراین این زمان به ۲ سال کاهش می یاد و بعد از دو سال می تواند شهروند اوکراین شود.

 

مکان ثبت نام ازدواج

ازدواج معمولا در دفاتر ثبت مدنی ثبت می شود اما می تواند در جای دیگری ثبت شود اگر در درخواستتان تقاضا نموده باشند.به عنوان مثال بنا به درخواست ازدواج می تواند در محل اقامت زن و شوهر ثبت نام صورت گیرد یا در بیمارستان یا مکان دیگر اگر زوجین بنا به عذر موجهی قادر به آمدن به دفتر ازدوجشان حضور داشته باشند و انجام ازدواج از طریق نماینده یا به وکالت مجاز نیست

 

حق انتخاب نام خانوادگی

افرادی که ازدواج می کنند حق انتخاب نام خانوادگی دارند که می توانند نام خانوادگی مشترک از همسر برگزینند یا نام خانوادگی قبلی خود را حفظ کنند.آنها همچنین می توانند نام خانوادگی دیگری(زن یا شوهر) را به نامشان اضافه کنند.آنها همچنین می توانند نام خانوادگی دوتایی داشته باشند ولی بیش از دو نام را نمی توانند به عنوان نام خانوادگی داشته باشند مگر اینکه به دلایلی جزو رسوم اقلیت های ملی باشد.اگر نام خانوادگی از تاریخ ازدواج دوتایی شده است زن یا مرد حق دارد نام خانوادگی طرف دیگر را با نام خانوادگی خودش جایگزین کند.

همان طور که از مطالب پیش گفته بر می آید در اوکراین هم مانند بسیاری از کشورها کسانی که تابعیت اوکراینی را به دست می آورند از حقوق و تکالیفی یکسان با شهروندان اوکراینی برخوردارند و شاید سریع ترین و آسان ترین راه برای اخذ اقامت اوکراین از طریق ازدواج با شهروندان آن کشور باشد.اما این مسئله مانند تمام دیگر طرق مهاجرت دارای ظرایف و مسایلی ست که جز با مشاوره با وکلای مجرب در امر مهاجرت نمی توان به آن دست یافت.موسسه حقوقی ملک پور که سرشناس ترین و بزرگترین موسسه حقوقی در خاورمیانه ست شما را در انتخاب درست ترین ها کمک و پشتیبانی می کند.

 

منابع:

 

http://invitation.co.ua/legal-status-of-foreigners-and-stateless-persons/

http://mfa.gov.ua/en/consular-affairs/entering-ukraine/visa-requirements-for-foreigners

http://www.familylaw.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=63&Itemid=93&lang=en

 

 

گردآونده: پریسا ایمانی شاهاندشتی

Rating: 4
17 پاسخ
 1. عباس سلیمانی گفته:

  Salam.man dar gorjestan ba ye khanome ukraini ashna shodam va ghaste ezdevaj daram.mitavan in ezdevaj ra dar shahr batumi gkrjestan sabt konam va dar sefarate ukran to gorjestan taghaza vorkd be ukrain konam?sen khanom 10 sal az man bozorg tar ast in tasiri dar kar darad?

  Rating: 4
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   شما باید اثبات کنید که ازدواج شما حقیقی است و با هدف اخذ اقامت اوکراین انجام نمی شود. در این صورت مشکلی نخواهید داشت.

   پاسخ
 2. hasan ghasemi گفته:

  با سلام
  من حدود یک سال است که اقامت دایم اوکراین را گرفته ام. به من گفته شده برای همسر و فرزندانم بیا اوکراین و دوباره ازدواج کن. فرزند دوساله ام مشکلی نیست اما پسر 18 ساله را نمی شود کاری کرد. به نظرم منطق لازم برای این جملات و توصیه ها وجود ندارد. آیا امکان دارد شرکتی ثبت کنم و پسر 18 ساله من هم در آن عضو باشدو برای او اقامت دایم بگیرم. اصولا چه راه حل هایی وجود دارد؟سن بزرگسالی در اوکراین به هر حال 16 سالگی است یا 18 سالگی؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 3. Rostam گفته:

  سلام
  با ادای احترام . مدتی است از طریق یکی از سایتهای خارجی خانمی از اوکراین با بنده تماس الکترونیکی برقرار کرده و اعلام رضایت نموده و همچنین چند بار تقاضای ازدواج نموده آیا امکان دارد ایشان بتوانند برای اینجانب درخواست اقامت اوکراین بگیرند تا بنده مهاجرت نمایم و اهل شهر خارکف هستند . از چه طریق مطمئن شوم هم در مورد ازدواج با ایشان و هم مهاجرت به اوکراین لطفا راهنمایی بفرمائید.
  از راهنماییهای شما در این زمینه سپاسگزارم

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 4. امیر گفته:

  سلام اقای ملک پور
  سوالی دارم راجع ب ازدواج در اوکراین
  ایا ازدواج در اوکراین محدویت سنی داره یا خیر
  آیا با سرمایه ۲۰۰ میلیون میشه یه طرح واسه منبع درامد ایجاد کرد
  متاهل بودن مرد منع قانونی داره برای ازدواج
  سوال آخرم در مورد زبان اوکراینی است چطور میشه یاد گرفت ایا زبان فارسی بلد هستن
  سپاسگزارم

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. ازدواج در اوکراین محدودیت سنی نداشته و برای اقدام باید درآمد خود را ثابت نمایید. برای بررسی بیشتر در این زمینه می توانید با دفتر مرکزی ما در وین ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 5. davood گفته:

  مراحل ازدواج با دختر اکراینی چگونه است ؟ پیدا کردن دختر و توافق برای ازدواج زمان چند ماهه لازم دارد که ما در این زمان باید در اکراین باشیم حالا آیا سفارت اکراین ویزای چند ماهه به ما میدهد ؟ یا اینکه شاید من اشتباه بکنم و روش چیز دیگه باشه. لطفا هر چه که لازم است بفرمایید بگویید.

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض احترام. اقامت از طریق ازدواج در هر کشور شرایط مخصوص به خود را داراست. برای بررسی شرایط میتوانید با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 6. محسن صدر گفته:

  درود و عرض احترام.
  آیا درسته که دو تا ایرانی می تونند برن اونجا و ازدواج کنند ؟ بعد از یک مدتی اقامت دایم اونجا رو بگیرند؟ یا فقط با یک شهروند اوکرایتی باید باشه؟ بعد از گرفتن اقامت می شه بعدش طلاق گرفت؟
  با اقامت دایم می شه هر چند بار و هر مدت به ایران برگشت و سفر کرد؟ تو اتحادیه اروپا چی ؟
  بعد از چه مدت می شود پاسپورت اوکراین رو گرفت ؟ براش مدارک خاص نیازه ؟

  پاسخ
  • مشاور ارشد حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   https://goo.gl/YSG82A
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   https://goo.gl/YSG82A
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.