اقامت از طریق کار در مکزیک

چگونه می توانم مدارک لازم برای اقامت از طریق کار در  مکزیک فراهم کنم؟ تهییه مدارک برای اقامت از طریق کار در  مکزیک چه مراحلی دارد؟ مدارک مورد نیاز برای اقامت از طریق کار در  مکزیک چیست؟ چگونه می توانم اطلاعات بیشتری در مورد شرایط اقامت از طریق کار در  مکزیک بدست بیاورم؟

مکزیک کشور متفاوت و فوق العاده زیبایی است. این کشور نه تنها تاریخ غنی دارد، بلکه همچنین دارای تفرجگاه های توریستی زیبا و دیدنی ترین سواحل جهان است. مکزیک در امریکای شمالی واقع است و با ایالات متحده در شمال، و گواتمالا و بلیز در جنوب و خلیج مکزیک در شرق هم مرز است.

زندگی در مکزیک ارزان نیست، با این حال هزینه آن بسیار کمتر از زندگی کردن در کانادا یا ایالات متحده آمریکا است. به گزارش سفارت آمریکا در حدود یک میلیون آمریکایی در مکزیکوسیتی زندگی می کنند. همچنین در حدود ۵۰۰ هزار کانادایی حداقل در صورت پاره وقت در مکزیک زندگی می کنند. طبق این گزارش هزینه زندگی در مکزیک تقریباً ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار برای هر نفر، یا ۳۰ هزار تا ۳۵ هزار دلار برای یک زوج است.

خارجی ها به دلایل مختلف حرفه ای، شخصی و یا ترکیبی از هر دو به مکزیک می روند. یکی با این حال باید به خاطر داشت که نقل مکان به یک کشور خارجی می تواند دلهره آور باشد و همیشه پر زرق و برق و مطابق با توقعات شما نیست. باید توجه داشت که زندگی در مکزیک مانند زندگی در کانادا یا ایالات متحده آمریکا نیست. اگر انگیزه شما برای سفر تنها به سبب زندگی کم هزینه تر و یا آب و هوا است، بهتر است با دقت بیشتری در این مورد تصمیم بگیرید، خصوصاً اگر تنها تجربه زندگی در تفریحگاه های ساحلی و یا توریستی مکزیک را دارید.

زندگی در مکزیک بسیار متفاوت از گذران تعطیلات در مکزیک است. برای سازگاری با شیوه زندگی در مکزیک باید انعطاف پذیر باشید، باید انتظار ماجراجویی در زندگی خود را داشته باشید و همچنین به فرهنگ و مردم این کشور علاقمند باشید، به طور کلی، زندگی در مکزیک بسیار کندتر از ایالات متحده آمریکا و کانادا است. انجام کارها بیش از آنچه به آن عادت دارید، طول می کشد، و تاخیر در تحویل سفارش ها بسیار معمول است. این می تواند برای کسانی که به این عادت کرده اند. با این حال، با قبول این وضعیت در مکزیک و عدم تلاش برای مبارزه با این سیستم، می توانید با آن سازگار شوید.

ایمنی در مکزیک اغلب یک مسئله نگران کننده برای کسانی است که قصد نقل مکان به مکزیک دارند. داستان هایی از قتل و مسائل مربوط به جرم و جنایت وجود دارد؛ با این حال به نظر می رسد که اکثر این جنایات مربوط به مواد مخدر هستند. مردم مکزیک به طور کلی بسیار گرم، صمیمی و مهمان نواز هستند. در پایان روز می توان شاهد جذابیت های سنت، فرهنگ و مردم مکزیک برای بازدید و کار در این کشور بود.

مکزیک نقش مهمی در صنعت و معدن جهانی، از نظر درآمد، ذخایر و تولید ایفا می کند. از آنجا که این کشور غنی از ذخایر معدنی است، برخی از بزرگترین سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در معادن آن صورت می گیرد و فرصت فوق العاده ای برای مهاجران معدن ارائه می دهد. باید به یاد داشت که مانند هر کشور دیگری فرایند خاصی برای کار در مکزیک وجود دارد. سایت الو مهاجران مکزیک (Allo’ Expat Mexico) اطلاعات و توصیه های جالبی برای کسانی که مایل به کار در مکزیک باشند، ارائه می دهد. این نکات به شرح زیر است:

اجازه کار در مکزیک

کارفرمای آینده شما در مکزیک باید یک درخواست اجازه کار به مقامات مربوطه در مکزیک ارائه دهد. پس از ارسال درخواست مهاجرت،(INM) پرونده را مورد بررسی قرار می دهد و نتیجه نهایی در ۳۰ تا ۴۵ روز مشخص می شود. پس از تایید درخواست، کارمند بین ۹۰ روز تا ۶ ماه (بسته به هر مورد) فرصت دارد تا برای درخواست ویزای خود به کنسولگری مکزیک مراجعه کند. ویزا طی ۳ تا ۴ روز پس از ثبت درخواست در کنسولگری صادر می شود.

تغییر وضعیت مهاجر از بازدیدکننده به وضعیت کار

یک کارمند خارجی می تواند وضعیت مهاجرت خود را از وضعیت بازدید کننده به وضعیت کار در مکزیک تغییر دهید. کارمند خارجی می تواند حین فرایند بررسی درخواست اجازه کار در مکزیک باشد؛ با این حال، کارکنان تا قبل از صدور اجازه کار و ثبت آن در INM نمی توانند کار خود را شروع کنند. در این موارد، پس از تایید درخواست اجازه کار، کارمند باید شخصاً به INM مراجعه کند تا مدارک مهاجرت FM-3 خود را به دست آورد.

انواع ویزای کار

انواع اصلی ویزای کار مکزیک به شرح زیر است:

الف) ویزای FM-2 برای خارجیانی که با کشور مکزیک ارتباط خانوادگی دارند و یا بیش از ۵ سال در این کشور کار کرده باشند؛

ب) ویزای FM-3 برای خارجیانی که در مکزیک کار می کنند و همراه با اعضای خانواده خود به مکزیک نقل مکان می کنند.

فرآیند کلی

حامی مالی مکزیکی باید یک درخواست اجازه کار به نمایندگی از کارکنان خود آماده سازند. درخواست اجازه کار باید در موسسه ملی مهاجرت (INM) در مکزیک ثبت شود. پس از تایید اجازه کار توسط INM، به متقاضی اطلاع رسانی می شود تا برای ویزا درخواست دهد.

شرایط عمومی

شرکت های مکزیکی برای اینکه حامی مالی اجازه کار FM-3 باشند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. نهاد مکزیکی باید به موقع مدارک و شواهد لازم مبنی بر پرداخت تمام مالیات بر درآمد شرکت را ارائه دهد؛
 2. کارمند باید تجربه حرفه ای مرتبط، همراه با مدرک دانشگاهی معتبر داشته باشد. تجربه حرفه ای متقاضی باید مرتبط با مدرک دانشگاهی و به مدت قابل توجهی باشد.

مدارک شرکت مکزیکی مورد نیاز برای اجازه کار

کارفرمای مکزیکی حامی باید مدارک زیر را ارائه دهد:

 1. کپی اساسنامه و اصلاحات شرکت
 2. اثبات پرداخت مالیات سه ماهه
 3. کپی از کارت شناسایی نمایندگان قانونی
 4. معرفی نامه امضا شده توسط نماینده قانونی

 

مدارک اصلی شرکت

شرکتی که کارمند در کشور خود در آن کار می کند باید اجازه نامه محضری در تایید عنوان شغلی کارمند، وظایف شغلی و محل کار او در مکزیک ارائه کند. این نامه باید به لحاظ قانونی تایید شود.

مدارک کارکنان و خانواده

الف. اصل مدرک دانشگاهی کارمند یا رونوشت یا فتوکپی محضری از آن، همراه با ابستل مبنی بر قانونی بودن آن.

 • کپی از گذرنامه کارمند و تمام اعضای خانواده او (تمام صفحات، شامل صفحات خالی).
 • رزومه
 • تایید عنوان شغلی، شرح شغل و جزئیات دستمزد آن در مکزیک
 • گواهی قانونی تولد برای کارمند خارجی و خانواده او
 • گواهی قانونی ازدواج

 

مدت زمان بررسی درخواست

زمان معمول برای جمع آوری مدارک شرکت ها و مدارک شخصی کارمندان در حدود سه تا چهار هفته است. پس از ثبت اجازه کار FM-3 در INM، بررسی درخواست توسط وزارت بین ۳۰ تا ۹۰ روز طول می کشد.

اعتبار ویزای کار

ویزای کار FM-3 به طور کلی برای یک دوره اولیه یکساله معتبر است، و به صورت سالانه نیز قابل تمدید است. ویزای کار FM-3 را می توان در مجموع به مدت پنج سال تمدید کرد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار

پس از اطلاع رسانی INM، کارمند و هر عضو خانواده او باید مدارک زیر را هنگام درخواست ویزا به کنسولگری مکزیک ارائه دهند:

 1. اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 2. چهار قطعه عکس از نوع گذرنامه
 3. فرم درخواست
 4. نامه اطلاع رسانی INM
 5. هزینه های کنسولی

توجه: هر کنسولگری ممکن است مدارک و شرایط مختلفی داشته باشد. بهترین کار بررسی شرایط مورد نیاز کنسولگری پس از موافقت کنسولگری با صدور ویزای کار است.

ثبت نام برای اجازه اقامت

با ورود کارمند (و خانواده او) به مکزیک، کارمند (و هر یک از اعضای خانواده او) باید در INM ثبت نام کنند.

محدودیت زمانی برای ثبت نام

کارمند (و هر عضو خانواده او) باید ظرف ۳۰ روز از ورود کارمند و هر یک از اعضای خانواده او به مکزیک برای ثبت نام به INM مراجعه کنند.

جریمه عدم رعایت قانون فوق

کارفرما باید معادل ۱۰۰ برابر حداقل دستمزد کارکنان شرکت جریمه بپردازد. شرکت از حق استخدام دیگر اتباع خارجی محروم نمی شود. با این حال، این نوع تخلف در سابقه شرکت ثبت می شود، و از این رو موجب کند شدن روند بررسی درخواست های مهاجرتی ارسال شده توسط آن شرکت می شود.

کارمند: یک تبعه خارجی با نقض شرایط اقامت مجاز خود از کشور اخراج می شود.

خانواده و وابستگان

همسر و فرزندان

نام همسر و کودکان باید در درخواست اجازه کار کارمند ذکر شود، چرا که INM با درخواست کارکنان و اعضای خانواده آنها را همزمان تایید می کند. پس از موافقت با درخواست اجازه کار، درخواست ویزای خانواده را می توان به طور همزمان با درخواست ویزای کارمند ثبت نمود.

زوج های غیرمتاهل (جنس مخالف)

در مکزیک ممکن است به زوج های غیرمتاهل بر اساس مدت زمان ارتباط آنها و  اینکه فرزندی داشته باشند یا خیر، ویزای وابستگی تعلق بگیرد.

زوج های غیرمتاهل (هم جنس)

در مکزیک برای زوج های غیرمتاهل (هم جنس) ویزای وابستگی صادر نمی شود.

توانایی کار

برای همسران و وابستگان کارمندان اجازه کار فوری صادر نمی شود و آنها باید برای اخذ ویزای کار خود به منظور حفظ اشتغال در مکزیک اقدام نمایند.

در پایان لازم به یادآوری است که پروسه اقامت از طریق کار در  مکزیک و همچنین پروسه حقوقی مهاجرت و اقامت بسیار حساس بوده و گاهی یک اشتباه کوچک میتواند منجر به ردی ویزا گردد. از این رو توصیه می کنیم با گرفتن مشاوره صحیح از موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) شانس پرونده خود را بررسی کرده و با  انتخاب درست، آینده خود را بیمه نمائید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

نگارنده : سیاوش امیری

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.