اتحادیه عرب

آیا اتحادیه عرب را می شناسید؟ آیا از کارکرد اتحادیه عرب شناخت دارید؟ آیا اعضا اتحادیه عرب را می شناسید؟ آیا از زمینه فعالیتهای اتحادیه عرب آگاهی دارید؟  در این مقاله سعی شده که به شما همراهان همیشگی سایت ملک پور در مورد اتحادیه عرب توضیحاتی هرچند اجمالی ارایه شود.

نام صحیح و رسمی اتحادیه ی عرب ، ” اتحادیه ی کشور های عربی ” است. این سازمان  با توجه به کشور های عضوش یک سازمان آسیایی ـ آفریقای است که براساس معاهده ی  مورخ ۲۲ مارس ۱۹۴۵ منعقده میان کشورهای اردن ، سوریه ، عراق ، عربستان سعودی ، لبنان ، مصر در قاهره تشکیل گردید . موسس این سازمان آنتونی ایدن نخست وزیر انگلیس بوده است .از لحاظ تقسیم‌بندی ساختاری، اتحادیه عرب جزو نادر سازمان‌های بین‌المللی است که به جای توجه به بعد جغرافیایی همکاری، از عنصر مشخصه دیگری بهره جسته است.

اهداف اتحادیه عرب

از لحاظ تقسیم‌بندی ساختاری، اتحادیه عرب جزو محدود سازمان‌های بین‌المللی است که به جای توجه به بعد جغرافیایی از عناصر دیگری بهره گرفته است.

علت به وجود آمدن چنین اتحادیه‌ای مشترک بودن در فرهنگ و مذهب بود. زیرا اعراب نه تنها از نظر زبانی بلکه از نظر مذهب، مسلمان هستند. پس از تشکیل دولت یهودی اسراییل عامل دیگری نیز بر لزوم همکاری کشورهای عربی اضافه گشت.

آزادی از تسلط بیگانگان و تحقق وحدت عربی  یکی از مهمترین اهداف تشکیل اتحادیه عرب عنوان شده است. تحادیه عرب با جود اهداف یاد شده ، در عمل چندان موفق نبوده است. از بررسی عملکرد این اتحادیه مشخص می شود که این اتحادیه نه تنها نتوانست به وحدت دولت های عربی کمکی کند، بلکه در بعضی موارد مانع وحدت بین آکشورهای  نیز شده است . اختلاف های زیاد بین اعضای اتحادیه و اهداف و منافع متضادشان در امور داخلی و سیاست خارجی، اتحادیه عرب را به سازمانی ناتوان و ضعیف تبدیل کرده است.

معاهده موسس اتحادیه ی عرب ، به سایر کشور های عربی اجازه داده است تا به عضویت اتحادیه در آیند . از این رو ، در حال حاضر مجموعا بیست کشور عربی و سازمان آزادی بخش فلسطین عضو اتحادیه عرب می باشند. بنابراین ، علاوه بر کشور های موسس ، این این کشورها عضو اتحادیه عرب هستند: لیبی ، سودان ، مراکش ، تونس ، الجزایر ، موریتانی ، سومالی ، جیبوتی ، امارات متحده ی عربی ، تقویت گسترش همکاری کشورهای عربی در در زمینه های سیاسی ، نظامی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، بهداشتی مخابراتی ، قضایی و انتظامی است. شایان به ذکر است که بعد از شروع جنگ داخلی سوریه ، عضویت این کشور به حالت تعلیق در آمده است.

 

 

ارکان اتحادیه عرب عبارت اند از :

شورا ( مرکب از نمایندگان کلیه کشور های عضو اتحادیه )

کمسیون های  خاص

دبیرخانه که تنها رکن دایمی اتحادیه است و در راس آن دبیرکل قرار دارد . مقر اتحادیه نیز در شهر قاهره ( مصر ) است.

 

ساختار اداری آن متشکل از سه شورا است.

۱ـ شورای اتحادیه

که رکن عالی سازمان به شمار می‌رود و متشکل از نخست‌وزیران دولت های عضو می باشد . رأی‌گیری در این شورا به اتفاق آرا بوده و به همین دلیل  تصمیم‌گیری در آن بسیار مشکل می‌نماید.

۲ـ شورای دفاع

متشکل از وزرای خارجه و دفاع دولت‌های عضو است و تا به امروز به دلیل عدم اجماع در موضوعات مختلف ، همواره فاقد کارایی و تقریباً غیرفعال بوده است . البته علاوه بر این شورا یک قرارداد پیمان دفاعی بین دولت‌های عربی امضا شده است.

۳ـ شورای اقتصاد

متشکل از وزرای اقتصاد دولت‌ عضو می باشد. علاوه بر این شوراها که مسوولیت تصمیم ‌گیری را بر عهده دارند . بایستی به کمیسیون‌های این سازمان نیز اشاره کرد. این کمیسیون‌ها به عنوان مشاور با شوراها و دیگر ارکان اتحادیه همکاری دارند . کمیسیون‌ها حالت دائم داشته و به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند. ( نویسنده: امید محمدی ،موسسه حقوقی ملک پور)

۴- دبیرخانه

شاید کمتر سازمانی باشد که در آن دبیرکل به اندازه اتحادیه عرب دارای اهمیت باشد . به گونه‌ای که اگر دبیر کل شخصیت قدرتمند و باهوشی باشد اتحادیه فعال بوده و اگر کارایی لازم را نداشته باشد، افت شدیدی در فعالیت‌های آن به وجود می‌آید. دبیر کل اتحادیه که به انتخاب سران عضو انتخاب می‌شود، از دیپلمات‌های عربی انتخاب می شود و ریاست  او بایستی رأی اعتماد دو سوم اعضا را به خود اختصاص دهد تا بتواند مسیولیت دبیرخانه را برعهده بگیرد. اولین دبیرکل اتحادیه  عرب ، عبدالرحمن عزام از مصر بود.

به طور کلی ساختار اتحادیه درگیر بوروکراسی می باشد که همواره تصمیم‌گیری‌های آن را با مشکل مواجه شده است. علاوه بر تصمیم‌گیری به اتفاق آرا یا حداقل اکثریت دو سوم آراء بایستی به اصطکاک شدید بوروکراتیک در اتحادیه نیز اشاره داشت. حضور ۶۰۰ کارمند در این مجموعه نسبتاً کوچک خود حاکی از موضوع می باشد.

شما متقاضیان گرامی می توانید در مورد کسب اطلاعت بیشتر  با موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.  موسسه حقوقی ملک پور با سالها سابقه درخشان در امر مهاجرت همچنین ارایه مشورت های در مورد حقوق بین الملل شما را یاری دهد. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک پور از طریق تلفن مشاوره رایگان دریافت نموده و همچنین از طریق مشاوره حضوری از تجربیات و اطلاعات کافی مشاوران و وکلای حقوق بین الملل کارآمد را به دست آورید.

 

 

نگارنده: امید محمدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.