آزمون ورودی رشته حقوقLSAT

آزمون LSAT (Law School Admission Test) ، شرایط آزمون LSAT  در سال ۲۰۱۷ ، آزمون LSAT برای ورود به چه رشته هایی الزامی است ، آزمون LSAT در کدام کشورها الزامی میباشد ، هزینه های آزمون LSAT چقدر است ، نحوه ثبت نام برای آزمون LSAT چگونه است ، بخش های آزمون LSAT چیست ، و سیستم امتیازدهی آزمون LSAT چگونه میباشد ،  این آزمون LSAT درحال حاضر توسط بعضی کشورها همچون امریکا، کانادا، دانشگاه ملبورن در استرالیا برای متقاضیان تحصیل در رشته حقوق چهارمرتبه در سال برای آنهایی که حداقل مدرک لیسانس دارند طراحی گردیده است. شایان ذکر است بسیاری از این کشورها هم اکنون این شرط را برای دانشجویان حقوق در نظر می گیرند.

در بین کشورهای دنیا بیشترین تعداد متقاضیان مدارس حقوق متعلق به کانادا و کمترین به برزیل می باشد، البته این کشورها که در سایت www.lsac.org  آمده اند از زمره کشورهایی می باشند که حداقل ۵۰ متقاضی را دارند.

این امتحان از سوی مرکزی به نام LSAC (Law School Admission Council) برگزار گردیده و سطح دانش متقاضیان رشته حقوق را از حیث منطق، درک مطلب،  تطبیق مسایل و نوشتار بررسی می نماید.

متاسفانه در بعضی از کشورها متقاضیان تحصیل درعلم حقوق از حیث علم منطق((Logical Reasoning ارزیابی نمی گردند. این مرکز (LSAC) در ایالت پنسیلوانیا شهر فیلا دلفیای امریکا مستقر بوده که ازمونLSAT رادر بیش از ۲۰۰ دانشکده حقوق در سراسر دنیا به طور تقریبی در یک روز واحد برگزار می نماید. این ازمون هر ۳ ماه یک بار درتمام دانشکده های حقوق که مورد تایید مرکز LSAC می باشند و از طرف کانون وکلای امریکا American Bar association مورد تایید بوده با حضور ناظرانی متعدد برگزار می گردد.

نحوه ثبت نام

متقاضیان می توانند تنها به صورت انلاین برای آزمون ثبت نام نمایند. در ابتدا می بایستی وارد سایت مرکز LSAC به ادرسwww.lsac.org  شده و در بخشProspective Students بر روی گزینه The LSAT کلیک نمایند. در این صفحه تمامی اطلاعات مربوط به برگزاری آزمون و زمان بندی های هر قاره نمایش داده می شود. سپس در بخش The LSAT Date and Deadline بر روی گزینه Register now کلیک و برای خود یک پروفایل ایجاد نمایید. ورود آخرین مدرک تحصیلی، زمان، مکان و محل دانشگاه الزامی است.

یکی از شرایط بدیهی دیگر داشتن یک پاسپورت معتبر بوده که شماره آن در قسمت ثبت نام وارد می گردد. از دیگر شرایط مهم، داشتن حداقل مدرک لیسانس بوده و البته مدرک زبان (IELTS or TOEFL ) نیاز نمی باشد، معذلک آشنایی به زبان انگلیسی در حد نمره ۵/۶ IELTS برای گذراندن امتحان ضروری به نظر می رسد. پس از ثبت نام، یک نام کاربری و رمز عبور به متقاضیان داده می شود تا در صورت استفاده از خدمات سایت بتوانند برای مثال محل آزمون یا منابع آزمون را در اختیار گیرند.

شایان ذکر است متقاضیان نمی توانند در این آزمون بیش از سه بار در طول دو سال شرکت نمایند.

هزینه آزمون

برای ثبت آزمون LSAT هزینه ای معادل ۱۷۵ دلار امریکا و یا ۱۷۰ دلار کانادا تعیین شده که هزینه را می توان با یک کارت اعتباری بین المللی، صرافی و یا آژانس های مسافرتی معتبر پرداخت نمود.

بخش های آزمون

این آزمون تا سال ۲۰۰۵ دارای ۴ بخش بود که در سال ۲۰۰۶ بخش دیگری به نام نوشتار به آن اضافه گردید.

چهار بخش اول مشتمل بر ۲۴ تا ۲۶ سوال می باشد و هر سوال در بخش چند گزینه ای دارای ۵ گزینه است.

این آزمون مشتمل بر ۵ قسمت تستی بوده که هر یک به مدت ۳۵ دقیقه می باشد. آزمون های جدید در مجموع ۹۹ تا ۱۰۲ ایتم امتیازی دارند. هر متقاضی در روز آزمون سوالاتی با ترتیب متفاوت از دیگری داشته که امکان تقلب و یا حدس زدن را دشوار می نماید، در انتها یک بخش نوشتاری نیز وجود دارد.

این آزمون در بخش های زیر برگزار می گردد:

۱-چهاربخش ازسوالات چند گزینه ای Multiple Choice Questions  شامل:

 • Logical Reasoning
 • Reading Comprehension
 • Analytical Reasoning
 • Unscored Verbal Section(Experimental)

 

 • Logical Reasoning ویا استدلال منطقی

این آزمون شامل دو بخش استدلال منطقیLR بوده که عموما به نام Arguments شناخته شده و برای بررسی توانایی متقاضیان در تحلیل مباحثات طراحی شده است. هر بخش شامل ۲۴ تا ۲۶ سوال می باشد وهر سوال با یک سری فرض های کلی آغاز شده و گزینه ها بر اساس این فروض کلی طرح می گردند، از طرفی هر سوال دارای فروض جزیی مربوط به خود است. سیستم طراحی این آزمون به گونه ای است که در پاسخ به سوالات، تعدادجواب ها بین سوالات تقسیم شده اند برای مثال اگر بخش اول آزمون دارای ۲۵ سوال باشد گزینه A برای ۵ بار بعنوان گزینه صحیح انتخاب گردیده و دیگر گزینه ها به همین صورت خواهد بود. علت این نوع تقسیم بندی ان است که هیچ داوطلبی نمی تواند در مدت ۳۵ دقیقه به همه سوالات هر بخش پاسخ دهد. معمولا در دقیقه سی ام یکی از ناظرین اعلان می دارد که تا پایان بخش فقط ۵ دقیقه باقی مانده. این زمان معمولا می تواند برای بررسی گزینه ای که کمتر پاسخ داده شده اختصاص یابد.

سوالات این بخش مرتبط با علم منطق واز برهان های منطقی نظیر قیاس استثنایی سوال طرح می گردد. بخش منطق دراین آزمون بر محور منطق فلسفی بنا نهاده شده و منطق ریاضی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 • Reading Comprehention ویا درک مطلب

این بخش به صورت اکادمیک در سه نوع متن توصیفی، استدلالی و تطبیقی ارائه می گردد. برای مثال در آزمون IELTS ممکن است یکی از این نوع کاربرد داشته باشد اما بخش نوشتاری IELTS معمولا بر اساس ساختار تطبیقی و استدلالی مورد نظر است. علت وجود این بخش در آزمون LSAT افاده آن در تحلیل پرونده های قضایی بر اساس توانایی تطبیق می باشد، این توانایی برای محصلین رشته حقوق بسیار پر کاربرد است.

معمولا در این بخش دو متن ارائه شده واز متقاضی خواسته می شود در سوالات وجوه افتراق و اقتران بین موضوعات و جزئیات دو متنی را بیابند. موضوعات متون در این بخش الزاما در حیطه حقوق نیستند.

 • Analytical Reasoning

این بخش از آزمون که اصطلاحا به نام بازی هوشی LG از ان یاد می گردد مشتمل بر ۴ بازی با تعدادی زیر مجموعه به نام های گروه بندی، دسته بندی، ترتیب بندی واجزا می باشد. هر بخش ۲۲ تا ۲۴ سوال داشته و هر بازی با طرح مسئله ای آغاز می گردد(برای مثال ۵ نفر در مهمانی بعد الظهر امروز شرکت می نمایند) و به دنبال ان شرایطی مبنی بر رابطه بین موضوعات طرح می گردد(برای مثال اگرالف حاضر باشد اما ب غایب؛ اگر ج حاضر بوده و سپس د نیز حاضرگردد… حال متقاضی بایستی به سوالاتی نظیر”چند نفر می تواند در این ملاقات حاضر باشند؟” پاسخ دهد. متقاضی نبایستی جواب صحیح یا غلط بدهد بلکه بایستی به تحلیل احتمالات در شرایط موجود بپردازد. این بخش معمولا از نظر شرکت کننده ها در امتحان سخت ترین بخش می باشد.

 • Unscored Verbal Section(Experimental)

عموما یک بخش در امتحان دو بار تکرار می گردد این بخش از امتحان معمولا در نمره نهایی گزارش نمی گردد و متقاضیان نمی دانند که کدام بخش از ازمون Experimental  می باشد.

۲-نوشتاری Writing

از سال ۲۰۰۶ این بخش با رویکرد سنجش استدلال داوطلب به صورت کتبی و استناد به دلایل ایتم مورد نظر و تضعیف دلالیل طرف دیگر در نظر گرفته می شود. پس از شروع این بخش ناظر اصلی امتحان اعلان می دارد که اگر شخصی مایل به انصراف امتحان می باشد با درج در پشت برگه پاسخ نامه از ادامه ازمون صرف نظر و محل ازمون را ترک نماید. پس از ترک جلسه، حاضرین با دریافت پاکتی شامل یک سری سوال به مدت ۳۵ دقیقه به ادامه ازمون می پردازند. در صورت مسئله، یک موضوع کلی بیان و برای حل ان دو راهکار ارائه می گردد. متقاضی با انتخاب یک راهکار به تقویت ان پرداخته و راهکار دیگر را تضعیف می نماید.

برای مثال یک زوج کهنسال قصد سرمایه گذاری در یک کشور خارجی را دارند، دو گزینه وجود دارد:

الف) کشوری توسعه یافته با مالیات زیاد

ب) کشوری درحال توسعه با مالیات کم

در پاسخ خود می باید به صورت استدلالی دلایل خود را مبنی بر انتخاب یک گزینه ارائه نموده واز طرفی گزینه دیگر را با استدلال تضعیف نمایید. در نظر داشته باشید در نگارش خود بیش از ۲۵۰ کلمه استفاده ننمایید. درصد تاثیر گزاری این بخش در پذیرش از سوی دانشکده های مختلف متغیر است.

سیستم امتیاز دهی

مجموع امتیازات این ازمون ۱۸۰ و حداقل ۱۲۰ بوده که هیچ کس زیر ۱۲۰ دریافت ننموده و حدودا هیچ کس قادر به دریافت ۱۸۰ امتیاز نخواهد بود. امتیاز مورد نظر بسته به مدرسه حقوق که متقاضی قصد تحصیل در انجا را دارد متفاوت است.

در پایان به تمامی دوستانی که قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق را دارند اکیدا توصیه می گردد برای دست یابی به قدرت تطبیق و استدلال در مسائل حقوقی حتی یک بار به طور ازمایشی در آزمون LSAT شرکت نمایید.  موسسه ملک پور و همکاران ایشان در انتخاب محل تحصیل، اخذ پذیرش و اقدام برای ویزا با بهره گیری از وکلا و مشاورین مجرب شما را در این راه یاری می نمایند.

این مقاله در باب آزمون LSAT  توسط مشاوران ارشد موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است ، جهت اخذ مشاوره تخصصی در زمینه حقوق خصوصی و حقوق بین الملل می توانید با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملکپور در دفتر وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس بگیرید.

Rating: 4

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 پاسخ
 1. هادی گفته:

  سلام اگه کسی در دانشگاه سوربن فرانسه در رشته حقوق ارشد گرفته باشه میتونه در امریکا به وکالت بپردازه یا لازمه که حتما ازمون وکالت امریکارو بده؟؟؟

  پاسخ
  • M.N گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 2. نیلوفر گفته:

  خیلی ممنونم … من همین چند وقت پیش این مطلب رو درخواست کردم و شما به این سرعت تو سایت خوبتون قرار دادید .فقط یه سوال ما برای اینکه آمادگی پیدا کنیم برای این آزمون باید چکار کنیم ؟ سپاس گزارم از لطفتون. به یاری خدا همیشه موفق و پیروز باشید .

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام و سپاس از لطف شما
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ