آب و هوای اتریش و بررسی آن

آب و هوای اتریش ، اقلیم اتریش و تغییرات فصلی این کشور در این مقاله مورد بررسی علمی و تخصصی قرار خواهد گرفت. تمامی نکات و ابهامات پیرامون آب و هوای اتریش در این نوشتار بیان و رفع خواهد شد. مخاطبان همواره سوالاتی در زمینه آب و هوای کشور اتریش در ذهنشان نقش بسته است از جمله اینکه شرایط آب و هوایی شهرهای اتریش چگونه است؟ بهترین فصل برای سفر به اتریش کدام است؟ شرایط اقلیمی اتریش چگونه است؟ در این مقاله پاسخ این سوالات را در خواهید یافت. کشور اتریش همانند کشورهای همسایه آن دارای آب و هوایی نسبتاً سرد می باشد. لذا به منظور زندگی در این کشور بررسی شرایط آب و هوایی آن ضروری به نظر می رسد. شما عزیزان همواره می توانید در صورت داشتن هرگونه سوالی در زمینه آب و هوای اتریش و سفر به اتریش و زندگی در آن با موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان و تخصصی بهره مند شوید.  

 • آّب و هوای اتریش و شرایط عمومی آن
 • آّب و هوای اتریش و اقلیم آن
 • آّب و هوای اتریش و وضعیت آب و هوایی آن
 • آّب و هوای اتریش و اقلیم شهرهای آن
 • آّب و هوای اتریش و تغییرات فصلی آن
 • آّب و هوای اتریش و نکات مهم آن
آب و هوای اتریش آب و هوای اتریش

آب و هوای اتریش و شرایط عمومی آن

کشور اتریش یکی از بهترین شهرها برای زندگی در جهان است، چرا که شهر وین برای چندمین بار به عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی شناخته شده است. شاید به همین دلیل بسیاری از مردم به فکر زندگی در اتریش باشند ولی قبل از آن می بایست شرایط زندگی در آن را مطالعه نمایند. یکی از موارد مورد نیاز برای تحقیق در زمینه زندگی در اتریش، اطلاع از شرایط آب و هوایی آن است. جمهوری اتریش کشوری محصور در خشکی واقع در مرکز اروپا، دارای 9 استان فدرال می باشد. از همسایگان اتریش می توان به جمهوری چک، آلمان، مجارستان، اسلواکی، اسلوونی، ایتالیا، سوئیس و لیختن اشتاین اشاره نمود. دین رسمی این کشور مسیحی بوده و واحد پول آن یورو است. در ادامه مقاله به بررسی شرایط آب و هوایی اتریش خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی اتریش آب و هوای اتریش

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب زیبایی های اتریش

video آب و هوای اتریش

آّب و هوای اتریش و اقلیم آن

شناخت آب و هوای اتریش به منظور زندگی در آن ضروریست. کشور اتریش واقع در قلب اروپا و دارای کوه های کوچک و بزرگ و تپه های بسیاریست. شرایط آب و هوایی در مناطق مختلف اتریش متفاوت است. دشت های شمالی و شرقی اتریش دارای آب و هوای قاره ای با زمستان های سرد و تابستان های گرم به همراه بارش متوسط در طول سال است. مناطق جنوب شرقی اتریش نیز تابستان های طولانی تر و گرم ترو آب و هوای تقریبا مدیترانه ای دارند. در قسمت غربی این کشور تاثیرات آب و هوای اقیانوس اطلس بیشتر احساس می شود. در نتیجه، این منطقه دارای سرمای کمتری نسبت به سایر مناطق اتریش است.لازم به ذکر است که این مطالب توسط موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش گردآوری شده و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام است. این منطقه زمستان های معمولاً معتدل و تابستان های عمدتاً گرمی دارد. درصد رطوبت در بخش غربی اتریش بالاتر از دیگر نقاط این کشور است.

تنوع شرایط توپوگرافی و آب و هوایی در این منطقه باعث ایجاد پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوعی شده است که در اصطلاح flora and fauna نام دارد. ویژگی های جغرافیایی در مناطق کوهستانی باعث ریزش باران های بیشتر به نسبت سایر نقاط می شود.  ویژگی های جغرافیایی در مناطق کوهستانی این کشور باعث ایجاد منطقه آب و هوایی مانند آلپ می شود که  باعث زمستان سرد تر در ارتفاع های پایین خواهد شد. دمای هوا به طور کلی به میزان ارتفاع بستگی داشته و میانگین آن 5 درجه سلسیوس کاهش به ازای هر 300 متر ارتفاع می باشد.  بالاترین کوه این کشور گروسگلاکنر Grossglockner با 3.797 متر ارتفاع می باشد. بد نیست بدانید که اگر در هر فصلی در شهری زندگی میکنید که در ارتفاع بالایی قرار دارد، آب و هوای آن منطقه می تواند به سرعت تغییر کرده و به طور چشمگیری غیر قابل پیش بینی باشد.

وضعیت آب و هوایی هر منطقه از طریق سامانه طبقه بندی اقلیمی کوپن Koeppen-Geiger Classification  ارزیابی می شود. سامانه طبقه‌بندی اقلیمی کوپن یکی از پرکاربردترین سامانه ‌های طبقه ‌بندی اقلیمی در جهان است. این طبقه‌بندی برای نخستین بار توسط اقلیم‌شناس روسی-آلمانی ولادیمیر کوپن در سال ۱۸۸۴ مطرح شده و سپس کوپن چندین تغییر در آن داد که مهمترین این تغییرها در سال ۱۹۱۸ و ۱۹۳۶ میلادی بود. سپس دیگر اقلیم ‌شناس آلمانی رودلف گایگر با کوپن در زمینه تغییرات این سیستم طبقه‌بندی مشارکت نمود و از این رو این طبقه‌ بندی را گاهی سیستم طبقه‌ بندی اقلیمی کوپن-گایگر می‌نامند. این سیستم بر پایه این اصل تعریف شده است که گیاهان بومی بهترین شاخص اقلیم هستند. بنابراین مرزهای اقلیمی مناطق با نوع پوشش گیاهی آن‌ها مشخص شده‌است. این سیستم ترکیبی از میانگین دمای سالانه و ماهانه و بارش و فصلی بودن بارش می‌باشد.

اقلیم مناطق غیر کوهستانی اتریش Cfb شناخته می باشد که دارای آب و هوای گرم با رطوبت بالا، در ماه هایی از سال با دمایی کمتر از 22 درجه سانتی گراد و حداقل 4 ماه از سال با دمای بالاتر از 10 درجه سانتی گراد است. اقلیم مناطق کوهستانی اتریش Dfb است که دارای زمستان های پر رطوبت بوده و در گرم ترین ماه های سال دمای بین 10 تا 22 درجه سانتی گراد و در سردترین ماه های سال دمای آن از 3- درجه سانتی گراد نیز کمتر است. همچنین دمای این مناطق حداقل در 4 ماه از سال بالای 10 درجه سانتی گراد خواهد بود.   

زندگی در وین

آّب و هوای اتریش و وضعیت آب و هوایی آن

در مبحث بررسی وضعیت آب و هوای اتریش دو عامل مهم مورد ارزیابی قرار می گیرند. این دو فاکتور شامل دما و بارش می باشند. در این بخش به طور ساده و خلاصه به بررسی این دو عامل خواهیم پرداخت.

 • دمای هوا

  سردترین ماه سال در اتریش معمولاً ژانویه است. برف زمستانی در این کشور از اواخر دسامبر تا ماه مارس در دره ها و کوه های این کشور دیده می شوند که به طور میانگین از ماه نوامبر تا مه 1800 متر برف را در این کشور شامل می شود. در برخی سالها این میزان به بیش از 2500 متر در سال نیز می رسد. دمای هوا در اتریش از ماه فوریه رو به گرمی می نهد. در ماه مارس دمای هوا تا 12 درجه سانتی گراد بالا می رود. تابستان ها می توانند گرم تر نیز باشند و در مواقعی به 30 درجه سانتی گراد نیز یا بیشتر نیز برسند(حداکثر 35 درجه سانتی گراد در ماه جولای)، هرچند عصرهای تابستانی اتریش معمولاً خنک و دلپذیر هستند.

 • بارش باران

  بارش باران در اتریش عموماً در طول سال ادامه دارد، هر چند میزان بارش باران در ماه های مه، سپتامبر و نیمه اول اکتبر کمتر و در ماه های آوریل و نوامبر بیشتر است. الگوهای بارشی اتریش نشان می دهد در حالی که میزان بارش در ارتفاعات آلپ از 2000 میلی متر در سال نیز بالاتر می رود، در دشت های اتریش تنها 600 میلی متر در سال باران می بارد. از ماه ژوئن تا آگوست، معمولاً در اتریش باران به همراه رعد و برق می باشد که باعث بارش سنگین تگرگ و برف در کوهستان های آلپ حتی در فصل تابستان می شود.

آّب و هوای اتریش و اقلیم شهرهای آن

در بخش های  قبل با شرایط عمومی و کلی آب و هوای اتریش  آشنا شدیم. در این بخش بصورت جزئی تر و با استفاده از نمودار به  بررسی اقلیم شهرهای مختلف اتریش مانند وین، سالزبورگ و اینسبورگ خواهیم پرداخت.  در ذیل به بررسی  وضعیت آب و هوایی سه شهر اتریش خواهیم پرداخت.  

 • وین

  وین، همانطور که می توانید از تغییرات دمای هوای آن درنمودار زیر مشاهده کنید  دارای آب و هوای معتدل است و تنها در ماه جولای و آگوست گرم می شود. ماه ژانویه در وین  کاملاض سرد است. حمل و نقل عمومی در این شهر بسیار گسترده است و شما را تا مقصدتان در این شهر همراهی خواهد کرد.

  نمودار تغییرات ماهیانه دمای هوا در وین آب و هوای اتریش

  نمودار تغییرات ماهیانه دمای هوا در وین

  نمودار بارش ماهیانه در وین آب و هوای اتریش

  نمودار بارش ماهیانه در وین

 • سالزبورگ

  سالزبورگ، همانطور که می توانید از تغییرات دمای هوای آن درنمودار زیر مشاهده کنید پیشنه آب و هوای معتدلی دارد. قرار گرفتن آن در لبه شمالی کوه های آلپ به این معنی است که سالزبورگ می تواند دارای زمستان های کاملاً سردی باشد.سالسبورگ به دلیل بارش باران هایی به نام Schnürlregen (باران رشته ای) اش شناخته می شود، بارش باران در این شهر بسیار سنگین است که به نظر پرده هایی از جنس رشته  می آیند که معمولاً (نه همیشه) به سرعت پایان می یابند.

  نمودار بارش ماهیانه در سالزبورگ آب و هوای اتریش

  نمودار بارش ماهیانه در سالزبورگ

  نمودار تغییرات ماهیانه دمای هوا در وین 1 آب و هوای اتریش

  نمودار تغییرات ماهیانه دمای هوا در وین

 • اینسبورک

  شهر اینسبروک، در منطقه تیرول واقع در ارتفاع 575 متری ، دارای آب و هوای قاره اای، زمستان های سرد و آفتابی و تابستان های گرم است. اینسبروک برای پیست های اسکی مشهور است که گفته می شود بهترین وضعیت پیست های آن بین کریسمس و جشن سال نو است. پیشنهاد میکنیم قبل از سفر به اینسبورک وضعیت بارش برف در آن شهررا بررسی کنید.اینسبروک همراه با سالزبورگ، به دلیل باران های Schnürlregen (باران های رشته ای) اش شناخته می شود. بارش باران در این شهر بسیار سنگین است که به نظر پرده هایی از جنس رشته  می آیند که معمولاً به سرعت پایان می یابند.

  نمودار بارش ماهیانه در اینسبورگ آب و هوای اتریش

  نمودار بارش ماهیانه در اینسبورک

  نمودار تغییرات مایهانه دمای هوا در اینسبورک آب و هوای اتریش

  نمودار تغییرات مایهانه دمای هوا در اینسبورک

شهرهای اتیرش

آّب و هوای اتریش و تغییرات فصلی آن

از دیگر نکات قابل بررسی در زمینه آّب و هوای اتریش، وضعیت آب و هوایی اتریش در طول فصول سال می باشد. به این منظور در ادامه این بخش به بررسی وضغیت آب و هوای اتریش در فصول مختلف سال پرداخته ایم. ذکر این نکته ضروریست که به دلیل تشابه آب و هوایی، وضعیت آب و هوای فصول بهار و پاییز باهم بررسی شده است.

 • بهار و پاییز

  آب و هوای اتریش در فصل بهار و پاییز در دشت ها و مناطق کم ارتفاع این کشور معمولاً خنک و دلپذیر است. در ماه مه و سپتامبر، هوا عموماً مطبوع است (هرچند در برخی شب ها رو به سردی می رود)، و گهگاه رعد و برق نیز رخ می دهد. در روزهای گرم تر، دمای هوا می تواند به 30 درجه سانتی گراد نیز برسد. در ماه های آوریل و اکتبر هوا بسیار خنک است که گاهی اوقات شب های بسیار سردی نیز خواهد داشت و در ماه آوریل بادهای شمالی می توانند باعث بهمن شوند. در پاییز و در ماه اکتبر، مه غلیظ پدیده ای عادی به شمار می آید. بهار و پاییز در اتریش خشک تر از فصل تابستان هستند. در پاییز، بخش شمالی آلپ تحت تاثیر بادهای جنوبی قرار می گیرد که مخصوص این فصل بوده و باعث ایجاد بارش های سنگین در ایتالیا و اسلوونی می شوند.

 • تابستان

  آب و هوای اتریش در فصل تابستان در طول روز گرم ولی در شب ها سرد است. حداکثر دمای هوا در وین و اکثر شهرهای این کشور در این فصل بین 25 تا 26 درجه سانتی گراد می باشد. صبح های تابستانی اکثراً آفتابی ولی در بعدظهرها بخصوص در مناطق کوهستانی رعد و برقی به همراه بارش پراکنده و کوتاه مدت می باشد. اگرچه حتی در تابستان نیز تاثیرات توده های هوایی اقیانوس اطلس در این کشور مشهود است که عموماً ازبخش های مرزی با ایتالیا (آلتو آدیژ واقع یا جنوب تیرول) نشأت می گیرد. گاهی اوقات ممکن است روزهای گرم و آلوده بخصوص در دشت های اتریش (به عنوان مثال، وین) وجود داشته باشد که دمای هوا در آن به حداقل 20 و حداکثر 30 درجه سانتی گراد می رسد. موج گرما با منشأ آفریقایی عموماً به مدت کوتاهی در این کشور تاثیراتی از خود باقی می گذارند که دمای هوا را در برخی شهر های اتریش به بالای 36 و حتی 38 درجه سانتی گراد می رساند.

 • زمستان

  آب و هوای اتریش درفصل زمستان در همه نقاط آن، حتی در دانوب نیز سرد است. اما به طور ویژه در دره های مرتفع و در کوهستان های این کشور سرما بیشتر احساس می شود. در وین پایتخت اتریش، میانگین دمای هوا در ژانویه در حدود 0.5 درجه سانتی گراد است اما در شهرهای مرتفع تر و در مناطق کوهستانی دمای هوا به زیر صفر می رسد. به عنوان مثال در کلاگنفورت، شهری با ارتفاع 450 متری از سطح دریا، میانگین دمای هوا در ژانویه به 3.5- درجه سانتی گراد می رسد. مه و  ابرهای با ارتفاع پایین در دره دانوب امری طبیعی به شمار می آید. در زمستان ها، در 4 تا 11 روز از هر ماه آسمان این منطقه مه آلود است. برف عموماً در تمام مناطق اتریش در زمستان می باشرد، بجز منطقه وین که به ندرت در آن بارش برف مشاهده می شود. توده های هوای سرد که از کشور روسیه نشأت گرفته است، باعث ایجاد دمای 20- درجه سانتی گراد و حتی کمتر از آن در این منطقه می شود.

ویزای توریستی اتریش

آّب و هوای اتریش و نکات مهم آن

در بخش های قبلی تمامی موارد مرتبط با آب و هوای اتریش مورد بررسی قرار گرفت. لذا در این بخش جمع بندی وضعیت آب و هوای اتریش پرداخته و بهترین زمان برای سفر به اتریش و همچنین لوازم زمستانی مورد نیاز برای سفر به این کشور را بررسی خواهیم نمود.

 • بهترین زمان برای سفر به اتریش

  بهترین زمان برای سفر به وین و دیگر شهرهای این کشور اواخر بهار و اوایل پاییز است، بخصوص در ماه های مه، ژوئن و سپتامبر. در میانه تابستان (جولای تا آگوست)، پدیده رعد و برق مشهود تر است ولی هوا در مناطق کم ارتفاع گرم خواهد بود. در شهرهای با ارتفاع بالا و به اصلاح تپه ای (سالزبورگ و اینسبورک)، بارش باران بیشتر از وین است که هوای آن مناطق را شرجی و آلوده می کند. از سوی دیگر، در این زمان دمای هوا در ارتفاعات مطبوع تر می باشد. در ماه سپتامبر، جنگل ها رنگ پاییزی به خود می گیرند. هوا در این فصل سرد و کسل کننده است و در مواقعی به یخنبدان و برف نیز منجر می شود. فصل زمستان (دسامبر تا فوریه) زمان مناسبی برای سفر به اتریش نیست. برای گذراندن تعطلات در پیست های اسکی، ماه فوریه بهترین ماه است. در ماه مارس و آوریل، روزها طولانی تر بوده و هوا نیز آنچنان سرد نیست. در کوه های مرتفع اتریش پناه گاه ها و مناطقی برای اسکان علاقمندان به اسکی در نظر گرفته شده است.

 • وسایل مورد نیاز فصل زمستان

  آب و هوای اتریش در فصول مختلف با هم تفاوت هایی دارد. به منظور سفر به اتریش و بخصوص اسکی کردن در پیست های زیبای این کشور، به همراه داشتن لباس گرم و تجهیزات زمستانی ضروریست. لباس های گرمی مانند پلیور پشمی و ژاکت، کلاه، روسری، دستکش و چتر ضروریست. برای کوهنوردی نیز لباس کو و چکمه های کوهنوردی می بایست به همراه داشته باشید. در فصل تابستان به همراه داشتن لباس تابستانی، تی شرت و شلوارک مورد نیاز است اما محض احتیاط داشتن ژاکت، شلوار بلند، پلیور، بارانی و چتر نیز خالی از لطف نیست. برای کوه نوردی در فصل تابستان می بایست عینک آفتابی، کفش کوهنوردی، کرم ضد آفتاب، لباس گرم و کلاه داشته باشید.

در انتها ذکر این نکته ضروریست که قبل از هرگونه اقدام برای زندگی در اتریش و یا مهاجرت به این کشور، با کارشناسان مروبطه مشورت نمایید. در این زمینه موسسه حقوقی ملک پور با بیش از 15 سال سابقه در امر مهاجرت با کادری مجرب و متخصص آماده ارائه مشاوره رایگان در امور مهاجرتی به شما عزیزان می باشد.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
آب و هوای اتریش و سخن پایانی

آب و هوای اتریش ، اقلیم اتریش و تغییرات فصلی این کشور از جهات مختلفی ارزیابی شد. آب و هوای اتریش به دلیل تغییرات گوناگون آن در فصول مختلف سال قابلیت بررسی داشت که به آن پرداخته شد. همانگونه که بیان شد، دفتر مرکزی موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش در وین پایتخت کشور اتریش واقع شده و همین موضوع می تواند دلیل موجهی برای انتخاب اتریش برای زندگی محسوب شود. البته پیش از عزم زندگی در اتریش ابتدا می بایست شرایط خود را برای مهاجرت به این کشور بسنجید. لذا شما عزیزان می توانید برای اخذ راهنمایی تخصصی در این زمینه با موسسه از طریق راه های مشخص شده تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. همچنین می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح نموده و پاسخ آن را در زمانی کوتاه دریافت کنید.

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.